BTC : 84374 ₺ ETH : 2812 ₺ XRP : 2.103 ₺ LTC : 403.3 ₺ USDT : 7.343 ₺ XLM : 0.7492 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Ripple neden XRP satıyor?

Ripple neden XRP satıyor?

Ripple neden XRP satıyor?
0
huobi_koinmedya

Ripple neden XRP satıyor? Uzun zamandır tartışması yapılan bu konuya Ripple CEO’su ile yapılan bir görüşmeden çıkan bir kaç sonucu paylaşarak cevap bulmaya çalıştık.


Ripple neden XRP satıyor?

Ripple neden XRP satıyor sorusu uzun süredir cevabı aranan bir soru. Ripple bu tokenleri satarak fiyatın yükselmesini engellemiş oluyor bir bakıma. Ripple’ın elinde emanet olarak tuttuğu XRP tokenleri olduğunu ve bunları her ay satışa çıkardığını biliyoruz. Bu tutumun XRP topluluğu tarafından çok sert eleştirilere maruz kaldığı da bilinen bir gerçek. Şirket her ay XRP satıyor ama arz edilen tüm XRP tokenleri satışa sunulmuyor. Şirketin CEO’su Brad Garlinghouse şirketin XRP token satmaya devam etmesinin uzun vadede şirkete yarar sağlayacak bir çalışma olduğun açıkladı. Geçen yıl Ağustos ayında Financial Times’a konuşan Garlinghouse, şirketin kar ettiğini söylemişti. Şirketin kar etmesinin temelinde XRP satışlarının olup olmadığı sorusuna ise şöyle cevap vermişti.

“XRP kaynaklarımızdan birisi. Bu soruyu nasıl cevaplayacağımı bilmiyorum çünkü yazılım gelirlerimizi alırsanız kazancımız ve karımız azalır. Tüm XRP leri alırsanız kazancımız azalır. Yani tek bir şey değil burada söz konusu olan. XRP satmazsak kazancımız çok olmaz ya da nakit akışımız. “

Ancak CEO konuşmasında sanki fazla bu konuya girmek istemiyor gibi bir tutum içindeydi. Tanınmış analist Luke Martin bu konuşma hakkında yaptığı yorumda şirketin durmadan XRP satmasının şirketi ayakta tutmak için olduğunu söylüyor.

koinmedya_brave

Konuşma da Garlinghouse XRP satışlarından elde edilen gelirin çok sayıda blockchain projelerinde kullanıldığını söylüyor. Bu kadar miktarda bir para, çalışanların maaşları ve daha farklı bir çok kullanım içinde işlerine yarayacaktır mutlaka. Şirket çalışanlarının maaşlarını token olarak aldıklarını da unutmayalım.

CEO ayrıca yazılım ürünlerinin de şirket için gelir kaynağı olduğunu söylüyor. Son zamanlarda XRP satışları topluluk içinde fazlasıyla dile getirilip şikayetler edilmeye başlandı. Hatta XRP satışının durdurulması konusunda, gittikçe daha çok sayıda şirkete gelen aramalar var. Nedeni de insanların XRP fiyatlarındaki durağanlığın nedeni olarak şirketin XRP satışını sürdürmesini görmeleri. Bazıları da fiyatın düşmesinin şirkete zarar verecek bir durum olduğunu söylüyorlar. Geçen yılın son çeyreğinde XRP satışları %80 azaldı. Ama bu durum token fiyatından da bir tepki görmedi aslında.

Şirketin CTO’su David Scwartz XRP satışları ile token fiyatını makul bir seviyede tuttukların aksi takdirde çok pahalı olacağını ve bunun da XRP kullanımına zarar vereceğini söylüyor. XRP’nin uluslararası para transferinde kullanıldığını düşünürsek ve bu şekilde kullananların çoğunun da gelişmemiş ülke insanları olduğunu göz önüne alırsak Scwartz’a hak vermemek elde değil. Şirketin amacı token kullanımını yaygınlaştırmak ve bu arada satışlardan da kar elde etmek. O zaman amaçlarına ulaşıyorlar zaten.

Bknz:RippleNet Stabil coinleri XRP ledger üzerine alıyor!

koinmedya_brave

Kaynak

 

Etiketler: