1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Muhtemel Satoshi’den Ripple yatırımcısına sert uyarı!

Muhtemel Satoshi’den Ripple yatırımcısına sert uyarı!

Muhtemel Satoshi’den Ripple yatırımcısına sert uyarı!
0
profitfarmers_koinmedya

“Ripple (XRP), tam bir dolandırıcılık örneği!” Bu iddianın sahibi, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen ünlü bir geliştirici.


En güncel Ripple yorumları

Muhtemel Satoshi’den Ripple yatırımcısını korkutan XRP yorumu

“Ripple (XRP), tam bir dolandırıcılık!” Bu iddianın sahibi, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen Adam Back.

Peki Back’in Ripple yorumu neden önemli?

Aynı zamanda Proof of Work protokolünün yaratıcısı olarak tanınan Blockstream CEO’su Adam Back, Bitcoin’in yaratıcısı olabilir. Elbette bu iddiaya temel olacak herhangi bir veri yok elimizde.

Bitcoin’in yartılışından bu yana herkes Satoshi’nin gerçekte kim olduğunu merak ediyor. Zaman zaman bazı ünlü isimler Nakamoto olduğunu ilan ederken; gerçek Nakamoto perdenin arkasında gizli kalmayı tercih diyor.  Tabi bu gizlilik Nakamotonun kimliğini daha da gizemli hale getiriyor.

Ethereum kurucu ortağı ve Cardano kurucusu Charles Hoskinon, daha önce Back’in, Satoshi Nakamoto olmak için tüm özellikleri taşıdığı iddia etmişti. Nakamoto olmasa bile kripto dünyası için önemli olan böyle bir ismin Ripple yorumu, XRP yatırımcılarını elbette endişelendirdi. Peki Back, neden XRP’nin dolandırcılık olduğunu düşünüyor?

Esasen XRP, daha önce de birçok kez ünlü kripto yatırımcılarından ağır eleştiriler aldı. Ripple tokeni XRP’nin, şirketin müşterileri ve ortakları tarafından gerçekte kullanılmadığı söylendi ve değersiz bir para birimi olduğu iddia edildi.

Çünkü XRP’nin, 100 milyar token gibi devasa bir arzı var. Aslında bundan daha da kötüsü, San Francisco merkezli sınır ötesi ödeme şirketi Ripple, 100 milyarlık toplam XRP arzının yarısından fazlasına sahip.

Ripple Labs hala, toplam XRP arzının yarısından fazlasını elinde bulunduruyor. Ve 2017’de satışlarını yönetmek için oluşturduğu escrow programı kapsamında, sahip olduğu XRP’lerin çok büyük bir kısmını esrow olarak bilinen emanet hesaplarda kilitli tutuyor.

Sabit aralıklarla emanet hesaplardan çıkardığı tokenlerin bir kısmını satıyor. Herbir çeyrekte yayınladığı XRP piyasalar raporunda ise, bu satışları açıklıyor.

Ripple bu satışlara aynı hızda devam ederse; 21 yıl boyunca XRP satmaya devam edecek. Ripple’nin, çeşitli projelerini finanse etmek için kurumsal ve borsa kaynaklı müşterilerine büyük miktarda XRP sattığı artık herkes tarafından biliniyor.

Ripple kurduğu büyük ortaklıklarla övünürken; bu gelişmeler XRP fiyatına yansımıyor. Çünkü aslında XRP’nin değersiz olduğu şeklinde yorumlara neden olan en önemli şey ise Ripple’ın, yaptığı satışlar ile XRP’ye merkezi bir görünüm vermesi. Ayrıca MoneyGram gibi Ripple’ın büyük ortaklarının aslında XRP’yi kullanmaması.

Öte yandan Ripple yöneticileri ise tüm bu iddiaları reddediyor. Örneğin; Brad Garlinghouse, XRP menkul kıymet olarak kabul edilse dahi Ripple’ın her zaman başarılı olmaya devam edeceğini iddia ediyor.

Garlinghouse’un Ripple yorumu

XRP tahvil olsa bile Ripple başarılı olacak!

Pomp Podcast’in 439. bölümüne katılan Garlinghouse, XRP’nin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından tahvil ilan edilmesinin sonuçları üzerine konuştu.

Ripple CEO’su, XRP’nin ABD’li regülatörler tarafından tahvil olarak kabul edildiği bir varsayım da dahi şirketin her zaman başarılı olacağına inanıyor.

Ripple yorumları

Tahvil kararının, G20 piyasalarında uygulanan politikalara aykırı olacağını söyleyen Ripple CEO’su, böyle bir senaryoda bile şirketin iyi olacağını vurguluyor.

Garlinghouse, XRP’ye tahvil gözüyle bakmanın mümkün olmadığını ise şöyle ifade etti:

“XRP, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir menkul kıymet olarak kabul edilse bile; biliyorsunuz ki bu konuda farklı bir görüşe sahip G20 pazarlarımız da var. Küresel piyasaların, XRP’yi bir menkul kıymet olarak göreceğini sanmıyorım”

Garlinghouse, “RippleNet müşterilerinin %90’dan fazlasının ABD dışında olduğunu” ekleyerek, bu yönde verilecek bir kararın, şirketin faaliyetlerini etkilemeyeceğini öne sürdü.

ripple yorumları Muhtemel Satoshi'den Ripple yatırımcısına sert uyarı!

Esasen XRP yatırımcıları ve Ripple arasındaki bu yasal savaş 2018 yılına dayanıyor. Dava, Temmuz 2018’de, Ripple’ın kayıt dışı tahvil sattığını iddia eden bazı XRP yatırımcıları tarafından açıldı.

Dolayısıyla XRP’nin yasal statüsü, son birkaç yıldır sıklıkla tartışma konusu oldu. Ünlü isimler de konuya ilişkin yorumlar da bulundu.

Örneğin; emtia ve kripto piyasasının deneyimli analisti Peter Brandt, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia etmişti. Öte yandan Cumhuriyetçiler kanadından Kongre Üyesi olan Tom Emmer, Ağustos ayında XRP’nin bir tahvil olmadığını savundu.

Bununla birlikte XRP’nin ABD’de menkul kıymet kabul edilmesi durumunda, yatırımcıların (Ripple dahil) SEC’e, kayıt yaptırmaları gerekecek. 

Kaynak

Ayrca bknz:

Ripple neden yükseldi?

Temel dinamikler ve teknik göstergeler doğrultusunda, XRP’yi orta ve uzun vadede büyük bir yükseliş trendi bekliyor.

Ripple (XRP), birkaç gün önce piyasada başlayan FOMO ile 79 cente kadar yükseldi. Bu seviye doğru yeni bir yükseliş dalgası gelirse; bu kez yakın vadede fiyat, 1 dolara çıkabilir.

Uzmanlardan müthiş Ripple yorumları ve fiyat tahminleri

Fakat en büyük 4. kripto para, tüm zamanların en yüksek değerinin hala çok gerisinde. Bitcoin ATH seviyesine yaklaşırken; Ripple coin (XRP) ise tüm zamanların en yüksek seviyesinden %80 civarında daha düşük.

Ripple neden yükseldi?

Son zamanlarda piyasaya hakim olan FOMO ve genel yükseliş eğilimi, XRP’nin bir önceki zirveye doğru ilerlemesine yardımcı oldu.

Ripple yükselir mi?

Uzmanlara göre, temel dinamikler ve teknik göstergeler doğrultusunda, XRP’yi orta ve uzun vadede daha büyük bir yükseliş trendi bekliyor.

Peki Ripple coin (XRP)’i, yükseliş trendine tam olarak ne taşıyacak?

Orta ve uzun vadeli Ripple yorum ve tahminleri

Uzmanlardan müthiş Ripple yorumları ve fiyat tahminleri

Her gün dünya genelinde bankalar, şirketler ve finansal kurumlar arasında milyarlarca dolar fon transferi gerçekleşiyor. Bu fon transferlerinde kullanılan en yaygın yöntem ise Swift’in kurmuş olduğu uluslararası finansal ağdır.

Ripple ise SWIFT gibi, uluslararası finansal işlemlerde taraflar arası para transferlerinde aracı bir platform olmayı hedefliyor. Ripple’ın bu hedefe ulaşma potansiyelini değerlendirmeden önce, her iki platformu kısaca tanımlamak ve üstün yönlerini ortaya koymak daha doğru olur.

Ripple nedir?

Ripple, uluslararası ödeme transferleriyle ilgili sorunları çözmeye odaklanan küresel bir ödeme, para transferi ve borsa sistemidir.

XRP nedir?

XRP, Ripple Labs Inc. tarafından 2012 yılında piyasaya sürülen ve işlemleri kolaylaştırmak için bu platformda kullanılan bir kripto para birimidir.

Swift sistemi nedir?

1973 yılında kurulan SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), BIC (Bank Identifier Codes) olarak bilinen banka tanımlama kodu sayesinde dünya genelinde neredeyse tüm bankaları tanımlayabiliyor.

SWİFT ne işe yarar?

Bu güvenli ağ, fon transferlerine bir Swift kodu vererek finansal işlemlerin, hem kayıt altına alınmasını hem de transferin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor.

Ripple sınır ötesi ödeme devi SWIFT’in yerini alabilir mi?

Ripple şirket olarak, sınır ötesi ödeme sektöründeki en güçlü rakibi SWIFT’in yerine geçeceğini iddia ediyor. Fakat kısa vadede bu pek mümkün görünmüyor.

ripple-sinir-otesi-odeme-devi-ripple-swift-yerini-alabilir

“Peki uzun vadede böyle bir hedef mümkün olabilir mi?”

Bknz: Ripple Swift sistemine meydan okuyabilir mi?

Ripple Swift’in hakim olduğu bu sektöre rakip olma hedefiyle, banka ve finans kuruluşları arasında anlık ve düşük maliyetli uluslararası para transferleri gerçekleştiren alternatif bir ödeme ağı geliştirdi.

Ripple kurucusu Chris Larsen, 11.000‘den fazla banka ve finans kurumu tarafından kullanılan geleneksel uluslararası ödeme ağı Swift’in yerini alabileceklerini iddia ediyor. Larsen, şirketin XRP’yi, Swift’in yerine geçirmeye hazırladığını söylüyor.

Ripple, PayPal ile rekabet edebilir mi?

Çoğunlukla, sınır ötesi geleneksel ödeme platformlarında, transfer işlemlerinin maliyetleri yüksektir. PayPal gibi hizmetler, bu alanda faaliyet gösteren bankalara kıyasla daha ucuz işlemler gerçekleştirebilir.

Fakat Ripple, PayPal’dan bile daha hızlı ve daha düşük maliyetli uluslararası ödemeler yapabilir. Şöyle ki;

PayPalRipple
PayPal ortalama saniyede 193 işlem gerçekleştirirkenRipple saniyede 1.500 işlem gerçekleştirme kapasitesine sahiptir.

Ripple yorumları ile ilgili görüşlere yer vermeden önce, şirketin kendisi ve yerel kripto parası XRP ile ilgili gelişmelere bir göz atalım.

rripple-yorum-xrp-yorum-ripple-yorumlari-xrp-yorumlari-ripple-forum-koinmedya-com

Uzmanlardan heyecan veren XRP yorum ve tahminler

Her şeyin çok hızlı olduğu internet çağında, uluslararası işlemlerin sonuçlanması, günler hatta bazen haftalar sürebilir. Bu sürecin uzun sürmesi, müşterileri zarara uğratırken, finansal kurumlar bu durumdan fayda sağlar.

Ripple ise bu düzeni kökten değiştirmeyi ve uluslararası transferleri geleneksel sistemlerden çok daha hızlı ve ucuz hale getirmeyi hedefliyor.

Uzmanların kısa, orta ve uzun vadeli Ripple yorumları nasıl?

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, fiat para birimlerini dijital çağa uygun bir forma dönüştürmek isteyen merkez bankaları için XRP’nin ideal bir çözüm olabileceğini iddia ediyor.

Ripple yöneticilerinden Marcus Treacher ise, finansal hizmetler sektöründe 2020 ve sonrasında kökten değişiklikler olacağını ve Ripple’ın burada çok önemli bir pozisyona sahip olacağını ifade ediyor.

Treacher’a göre, bankalar ve diğer finansal hizmet firmaları, müşterilerine sınır ötesi işlemler sunarken daha hızlı yöntemleri tercih edecek. 

Aynı zamanda Ripple çözümlerini kullanmaya başlayan bu kurumlar, insanların diğer ülkelerde yaşayan akrabalarına hem anlık hem de düşük maliyetli olarak para gönderebilmelerini sağlayacak.

ripple tahmin ripple tahminleri ripple forum, ripple yorum ripple yorumları, xrp yorum

Daha önceki Ripple yorumları ile ilgili yazılarımızda belirttiğimiz gibi, bu eğilim talepten kaynaklanıyor. Nitekim müşteriler, uluslararası transfer ve ödeme işlemleri yaparken daha yeni, daha ucuz ve daha hızlı yollar arıyor.

Mevcut finansal yapı ise, bu değişimi blockchain sektöründe olduğu gibi verimli bir şekilde destekleyemiyor. Ancak kullanıcılar, Ripple’nin mevcut blockchain ağı ile dünya genelinde sorunsuz bir şekilde anlık ödemelerin keyfini çıkarabiliyor.

ripple-yorum-xrp-yorum-ripple-yorumlari-xrp-yorumlari-ripple-forum-koinmedya-com

Şirket, önümüzdeki yıllarda daha fazla finansal kurumun, Ripple ağını kullanmaya başlayacağını iddia ediyor. Kurumsal ortakların sayısındaki bu artış ise, Ripple’nin teknolojisinin benimsenmesini artıracak.

Dolayısıyla Ripple, XRP için daha fazla farkındalık yaratacak. Kitlesel kabulün artmasının tek yolu budur. Nitekim, Ripple, “hizmet platformu olarak bankacılık işlemleri” isteyen bankalar ve şirketler için mükemmel bir platform olduğunu kanıtladı.

Bu ağ, sadece ülkeler arasındaki transferleri daha verimli hale getirmiyor; ayrıca finansal kurumlar ve müşteriler açısından işlemlerin maliyetlerini de önemli ölçüde azaltıyor.

Ripple geleceği parlak mı? 

Ripple teknolojisinin, şu anda 300’den fazla kurum tarafından kullandığı göz önüne alınırsa, şirketin geleceğinin parlak olduğunu söyleyebiliriz.

ripple-yorum-ripple-yorumlari-xrp-yorum-ripple-forum-ripple-tahminleri-ripple-tahmin-koinmedya-com

Şöyle ki; XRP’nin fiyatı hakkında kesin tahminler yürütmek mümkün olmasa bile bir kurum olarak şüphesiz; Ripple, geleceği parlak bir şirket.

Çünkü son 2 yıl içinde pek çok banka ve kurumun yanı sıra, MoneyGram gibi uluslararası havale devleri sınır ötesi işlemler için Ripple ile işbirliği yaptı.

Ripple ODL platformu nedir, ne işe yarar?

XRP’yi işlemlerde kullanılan para birimleri arasında anlık bir bağlantı olarak kullanan ve sınır ötesi ödemelerde ön finansman hesaplarına olan ihtiyacı ortadan kaldıran bir platformdur.

Şirket, Intermox’un ABD ve Meksika arasındaki ödeme hizmetlerinde RippleNet’i kullanmasına izin verecek.

Bu arada International Money Express ile kurulan ortaklık, Intermex’in dünya çapında işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için RippleNet üzerinden Ripple’nin İsteğe Bağlı Likidite Çözümü (ODL)’nü kullanmasına izin verecek.

Intermex CEO’su Bob Lisy’nin, ortaklığın daha da geliştirileceğine dair açıklamaları şöyle:

“Ripple ekibi ile işbirliğine başlamış olmaktan mutluluk duyuyoruz ve büyümeyi teşvik etmek ve işlemlerde daha fazla verim elde etmek için RippleNet ve ODL’de yeni çözümler uygulamayı dört gözle bekliyoruz.”

Ripple ortakları ve XRP fiyatına etkisi

XRP fiyatının yükseliş hareketlerini, şirketle ilgili gelişmelerle birlikte değerlendirirsek, büyük bir banka veya ödeme hizmetinin Ripple ağına katılması ile ilgili haberlerin kısa vadeli fiyat artışlarına neden olduğunu fark edebiliriz.

ripple yorumları Muhtemel Satoshi'den Ripple yatırımcısına sert uyarı!Fakat bu minvaldeki Ripple yorumları, topluluk üyelerini memnun etmeye yetmiyor. Genel olarak, fiyatlar üzerinde beklenen etkiyi göstermediği için, şirketin bu tarz başarılarına tepki gösteriyorlar.

Bu, bir dereceye kadar anlaşılabilir. Nitekim Ripple güçlenirken, XRP’nin yaygın olarak kullanımı söz konusu değil. Fakat uzun vadede bu tür ortaklıklar, adı şirketle anılan bir token için, elbette bir anlam ifade edecek.

ripple tahmin ripple tahminleri ripple forum, ripple yorum ripple yorumları, xrp yorum

Örneğin, dünyanın en büyük bankalarından biri olan Santander ile başarılı bir proje başlatmış olan şirketin başarısı takdiri hak ediyor. Ki Santander, yüzlerce Ripple müşterisinden sadece biri.

Diğer bir konu ise; önümüzdeki yıllarda XRP talebinin, başta bankalar olmak üzere, finansal kurumlardan geleceği yönünde.

En büyük Ripple ortakları kimler?

Ripple son birkaç yıldır, istikrarlı bir şekilde yeni müşteriler kazanmaya devam ediyor. Bunların arasında American Express, Standard Chartered, Axis Bank, Santander ve MUFG de var.

Aşağıdaki listedeki ortaklar, bunların sadece küçük bir kısmı.

Euro Exim Bankası
American Express
Amerika Bankası
FTCS
Santander
Ahli Kuveyt Bankas
BFC Bahreyn
ConnectPay
GMT
Olympia Trust Company
WorldCom Finans
ripple yorumları Muhtemel Satoshi'den Ripple yatırımcısına sert uyarı!

Şimdi de gelecekteki performansını tahmin etmek için kitlesel kabule dayalı Ripple yorum ve XRP yorumlarına bakalım:

Uzun vadeli Ripple fiyat tahminleri nasıl?

Bazı analistler, kitlesel kabule bağlı olarak 2021 ve sonrası için 4 USD ve 20 USD’lik fiyat tahminlerinde bulunuyor.

Kitlesel kabule dayalı Ripple yorum ve tahminlerine bağlı olarak, analistlerin XRP fiyat beklentileri çok yüksek. Daha önce de birçok kez, 2021 ve sonrası için 4 USD ve 20 USD gibi heyecan verici XRP fiyat tahminleri yapıldı. Evet belki birçoğumuza, bu tahminler imkansız görünebilir.

Ama BTC’nin, 2015-2017 yıllarında 100 kat artış kaydettiğini hatırlayacak olursak, “kripto para piyasasında hiçbir şey imkansız değil” diyebiliriz.

ripple-yorum-xrp-yorum-ripple-yorumlari-xrp-yorumlari-ripple-forum-koinmedya-com

Dijital para dünyasında kitlesel kabul açısından en umut verici kripto para birimi olan XRP, neden benzer bir artış kaydetmesin?

Peki 2020 ve sonrasında Ripple coin neden yükselecek? İşte kitlesel kabul odaklı Ripple yorumları!

Bknz: Ripple neden geleceğin Bitcoin’i olabilir?

Kitlesel kabule dayalı XRP yorumları

XRP’nin yükseleceğine işaret eden sebeplerin belki de en önemlisi “kitlesel benimsenme”.  San Francisco merkezli Fintec şirketi Ripple Labs’in yerel tokeni olan XRP’yi diğer kripto para birimlerinden ayıran şey de aslında bu.

Kripto paraların kullanımı giderek artsa da yakın zamanda, kripto paraların fiat para birimine dayalı bankacılık sisteminin yerini alması mümkün görünmüyor. Fakat Ripple bu alanda şu ana kadar çok büyük adımlar attı ve atmaya da devam ediyor.

Ripple Forum ve geliştirici ekibi

Birçok dijital para biriminin ilerleme kat edememesinin nedenlerinden biri de; liderlerinin, tokenleri yatırımcılar ve ortaklıklar açısından cazip hale getirecek geliştiricileri ya da yöntemleri seçememesi.

ripple tahmin ripple tahminleri ripple forum, ripple yorum ripple yorumları, xrp yorum

Bu konuda çok iyi olan Ripple ise şirket olarak, başarılı ve hızlı bir şekilde risk sermayesi yatırımcılarını ve büyük yatırımcıları çekmeyi başarıyor. Bu şirketler, ödeme işlemlerini kolaylaştırmak ve güvence altına almak adına Ripple’ye yatırım yapıyor.

Bu yeni sermayenin de, XRP’nin benimsenme sürecini hızlandırmak için kullanılacağı öne sürdü. Fortune ile yaptığı bir röportajında Garlinghouse, Ripple’nin şu anda 300’den fazla müşterisi olduğunu söyledi.

Ripple geleceği parlak bir şirket mi? 

Evet, şu anda 300’den fazla kurumun Ripple’ın teknolojisini kullandığı göz önüne alındığında şirketin ve yerel kriptosunun gelecek vadettiği söylenebilir.

XRP kullanımı artıyor mu?

Evet, işlemlerde XRP kullanımı son zamanlarda, gerçekten anlamlı bir artış kaydetmeye başladı ve piyasalarda XRP’ye olan talep hızla artıyor.

Ripple yorumları ile ilgili en çarpıcı açıklamalar, genellikle şirketin CEO’su Brad Garlinghouse’dan geliyor. Ünlü CEO, Ripple’ın müşteri tabanının 2020 ve sonrasında %30-40 büyümesini ve ağ üzerindeki işlem hacminin %600‘den fazla artmasını bekliyor.

Total
0