1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ripple yöneticilerinden dikkat çeken kripto para yorumları!

Ripple yöneticilerinden dikkat çeken kripto para yorumları!

Ripple yöneticilerinden dikkat çeken kripto para yorumları!
0
İçerik

Ripple’ın üst düzey yönetim ekibinin üyeleri, kripto sektörünün nasıl bir dönüşümden geçeceğine dair çarpıcı açıklamalarda bulunuyor.

Ripple yöneticilerinden 2021 kripto para yorumları…

Ripple tarafından yayımlanan yeni bir makale, şirketin üst düzey yöneticileri, kripto regülasyonlarını, merkezsiz finansı (DeFi) ve merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) 2021’de neler beklediğini anlatıyor.

Makalede şirketin üst düzey yöneticilerinin, ölçeklenebilirlik ve sürdürülebilirlik konularının finans sektöründe nasıl bir rol oynanacağı hakkında tahminlerine yer veriliyor.

koinmedya_telegram
Ripple yorumları
  • Ripple’ın genel danışmanı Stu Alderoty, kripto sektörünün ABD’de büyümesini, sektör olgunlaşmaya devam ederken kripto düzenlemeleri ile ilgili gündeme gelen olumlu gelişmelere bağlıyor.  

Alderoty, Joe Biden yönetiminin kripto düzenlemesine öncelik vereceğini öngörüyor. Ve sektör adına atılan olumlu regülasyon adımlarının, inovasyonların ortaya çıkışına ve kripto para birimlerinin ana akıma dönüşmesine yardımcı olacağına inanıyor.

Alderoty makalede, ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC)’nun, Ripple’ın XRP’yi yasa dışı ve kayıtsız bir menkul kıymet olarak sattığı iddialarına doğrudan değinmiyor. Ancak geçtiğimiz günlerde şirketin, konuya ilişkin yakında resmi bir yanıt vereceğini söylemişti.

2021’de Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC’ler) neler bekliyor?

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) gündem

Bir başka Ripple yöneticisi de CBDC’lerin geleceği ile ilgili tahminlerde bulunuyor:

koinmedya_brave
  • Ripple’ın merkez bankası anlaşmalarından sorumlu başkan yardımcısı James Wallis, dijital para birimlerinin fiat para birimlerine sabitlenmesi eğiliminde önemli gelişmelerin yaşanacağından bahsediyor. 

“2021 boyunca kripto para birimlerinin, stabilcoinlerin ve CBDC’lerin daha büyük bir evrim geçirmesini bekliyorum. Herbir firma, finans ve ödemelerde daha net kullanım durumları aracılığıyla bu evrime katkıda bulunacak.”

DeFi alanında, Ripple’ın DeFi başkanı Michael Zochowski, “gerçekten yararlı” projelerin eski projelerin yerini alacağını ve kullanıcı tabanını büyüteceğini tahmin ediyor. Zochowski ayrıca Ethereum’un DeFi alanındaki pazar payının bu yıl azalacağını tahmin ediyor.

“2021’in sonunda DeFi’nin toplam değerinin en az %25’inin Ethereum dışındaki ağlardan geleceğine inanıyorum.”

  • Ripple’ın kurumsal ödemeler ağı RippleNet’in genel müdürü Asheesh Birla ise, finansal teknoloji ve kripto para şirketlerindeki büyümeyle birlikte, geleneksel finans kurumlarının sahip olduğu statükonun zayıflama tehlikesiyle karşı karşıya kalmaya devam edeceğini iddia ediyor.

“Dönüşüm başlıyor. Önümüzdeki yıl bir fintech veya kripto para şirketinin, geleneksel bir finans kurumunu satın aldığını bile görebiliriz. “

Ripple CTO'sundan çok konuşulacak coin burn itirafı!

Ölçeklenebilirlik ve sürdürülebilirlik konusuna ise, Ripple’ın baş teknoloji sorumlusu David Schwartz değiniyor. Schwartz, Proof-of-Work teknolojilerinden uzaklaşılacağını öngörüyor.

“ PoW sistemleri çok fazla kaynak ve enerji tüketiyor. Madenciler güçlerini birleştirerek büyük paydaşlar haline geldikçe, zaman içinde merkezileşmeye doğru kaçınılmaz bir eğilim olacak. 2021’de blockchain teknolojisini geliştirecek teknik inovasyonlar göreceğiz… ”

Ripple yorumları: Yeni SEC Başkanı Ripple davasını nasıl etkileyecek? (19 Ocak 2020)

ABD’nin yeni başkanı Joe Biden, SEC’in başına, eski CFTC başkanı Gary Gensler’i getirdi.

 Yeni başkanın, kriptolara yakın bir isim olması, piyasada heyecan yaratırken; Ripple hakkında söyledikleri, XRP yatırımcılarını kokutuyor!

XRP yatırımcıları, bu yeni atamanın Ripple’a açılan davayı nasıl etkileyeceğini merak ediyor. Çünkü Gensler’in, başkanlık görevini devraldıktan sonra, SEC’in Ripple’a karşı açtığı davaya da başkanlık etmesi bekleniyor.

Ripple yorumları

Yeni SEC Başkanı Gary Gensler kim?

ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden bugün, Gary Gensler’in SEC Başkanı olarak atandığını doğruladı. Mayıs 2017’de SEC’in başını çeken Jay Clayton’ın 23 Aralık’ta istifa etmesinden ardından, Elad Roisman geçici olarak görevi devralmıştı. Roisman’dan sonra ise koltuğu kripto paralara en yakın isim olarak bilinen Gensler devraldı.

Gensler, Clinton yönetiminde Hazine Müsteşar Yardımcısı olarak görev almadan önce, 1980’lerde ve 1990’larda Goldman Sachs ile yaklaşık 20 yıl ortaklık yaptı. Daha sonra eski Başkan Barack Obama döneminde Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Komisyonu (CFTC) Başkanı olarak görev yaptı.

ripple yorumları

2009’dan 2014’e kadar CFTC’nin Başkanı olarak devam eden Gensler, 2010 yılında yaşanan bir mali krizi önlemeyi amaçlayan Dodd-Frank yasasının çıkarılmasına öncülük etti.

SEC Başkanı, kripto paraları nasıl etkileyecek?

Gary Gensler’in adının SEC başkanı olması, kripto sektöründe heyecan yaratsa da bu, Ripple için kötü bir haber olabilir.

Son zamanlarda Gensler, kripto sektörünün düzenlenmesi yönündeki açıklamalarıyla gündeme geldi. Gensler, kriptoların ülke çapında düzenleyici bir gözetime tabi olması gerektiğini ve yatırımcıların yasa dışı faaliyetlere karşı korunması gerektiğini savunuyor.

Ayrıca yeni başkan, Bitcoin ve kripto paralar konusunda zaman zaman dikkat çekici açıklamalarda bulunan ve MIT’de dijital varlıklar ve blockchain üzerine dersler veren bir isim. Peki dijital varlıklara yakınlığıyla bilinen Gensler’in, SEC başkanı olması neden Ripple için kötü?

Eski Wall Street emektarı, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu düşünüyor. Gensler, 2018 yılında bir MIT konferansındaki yaptığı konuşmasında, XRP’nin bir menkul kıymet olarak sınıflandırılması gerektiğini söylemişti.

Ayrıca Ripple ve SEC arasındaki yasal mücadelenin tüm kripto sektörü üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabileceğine inanıyor.

2018’de davanın ilk kez gündeme geldiği sıralarda verdiği bir röportajda, sonuç her ne olursa olsun; diğer kripto projelerinin davadan doğrudan etkileneceğine inandığını söyledi.

Ayrıca yeni SEC başkanı, sık sık XRP’nin kayıtız bir menkul kıymet olduğunu dile getirdi.

“Ripple, XRP’yi bir değer karşılığında değişim aracı olarak kullanıyor. Her ay büyük miktarlarda XRP satıyor. Emanet hesaplarda kilit altında tutuyor ve her ay XRP satıyor. Ripple, 2013’te ilk başlarda genesis bloğunu oluşturdu, ancak tokenlerin %80’ini elinde tuttu.

Tüm bunlar, SEC’in XRP tokeninin arkasındaki şirket olan Ripple’a karşı açtığı savaşının devam edeceği anlamına geliyor.

Hepimizin bildiği gibi; Ripple’ın başı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile dertte. SEC, Ripple’a 2013’ten itibaren yatırımcılara kayıtsız menkul kıymet satarak fon sağlamanın yanı sıra, nakit dışı bedeller karşılığında milyarlarca XRP dağıttığı gerekçesiyle bir dava açtı.

İddianamede, Ripple yöneticilerinin borsalarla irtibata geçerek, XRP’yi listeletmek için özel çaba harcadığı da vurgulanıyor.

XRP sahiplerinin tepkisini çeken XRP satışları da iddianamede yer alıyor. Ayrıca Ripple’ın, anlaşma yaptığı banka ve finansal kurumların bazılarına oldukça düşük fiyattan XRP satttığı iddia ediliyor.

Ripple yorumları: İngiltere Hazinesi’nden sonra Japonya’da XRP’nin tahvil olmadığını ilan etti

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan davanın ardından birçok platform, XRP’ye cephe alırken; Birleşik Krallık hazinesinden sonra, şimdi de Japonya’dan sevindirici bir haber geldi.

Ripple yorumları

Japonya’nın Menkul Kıymet Düzenleme Kurumu, Financial Services Agency (FSA): XRP tahvil değil!

Japonya’nın menkul kıymet düzenleyicisi olan Financial Services Agency (FSA) de 13 Ocak’ta, XRP’yi bir tahvil olarak değil; bir kripto para birimi olarak gördüğünü açıkladı.

Ripple yorumları

FSA, XRP’nin yasal statüsü hakkında ilk kez doğrudan yorumda bulundu. Japonya’nın Düzenleyici Kurumu, salı günü bir haber sitesine yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 “FSA, XRP’yi Ödeme Hizmetleri Yasasının tanımlarına uygun bir kripto para birimi olarak görüyor. Ve FSA, diğer yetkililerin konuya ilişkin verdikleri tepkiler hakkında yorum yapmayı uygun bulmuyor.”

Ayrıca Nomura Araştırma Enstitüsü de geçtiğimiz ay bir rapor yayınlamıştı. Ve Yasaya göre “XRP’nin bir menkul kıymet değil; kripto para olduğunu” söyledi.

SBI Ripple Asia’dan yeni ödeme koridoru - XRP kullanılacak mı?

Bu rapordan kısa bir süre sonra da Ripple’ın en büyük ortaklarından biri olan SBI Holdings, rapora atıfta bulunarak XRP’nin Japonya’da bir menkul kıymet olmadığını ileri süren bir basın bülteni yayınladı.

Birleşik Krallık Hazinesi de XRP’yi tahvil olarak görmüyor!

Bir süredir XRP yatırımcılarını üzen gelişmeler yaşanırken; FSA’dan birkaç gün önce de Birleşik Krallık hazinesinden müjdeli bir haber gelmişti: İngilitere hükümeti, XRP’nin tahvil olmadığını, bir borsa tokeni olduğu açıkladı.

İngiltere Merkez bankası dijital para birimi

Şöyle ki; İngiltere Hazinesi, kripto para birimleri ve stabil coinlere yönelik Birleşik Krallık’ın düzenleyici yaklaşımını özetleyen yeni bir belge yayınladı. Bu, SEC’in iddialarını çürütecek cinsten bir belge!

Raporda XRP, Ethereum ve Bitcoin, değişim aracı olarak kullanılan öncelikli tokenler olarak sınıflandırılıyor. Borsa tokenleri, düzenlemeye tabi tutulmayan varlık kategorisinde sayılıyor. Bu da söz konusu varlıkların, e-para ya da bir menkul kıymet tokeni sayılamayacağı anlamına geliyor.

HM Hazine raporu, İngiltere Mali Yürütme Otoritesinin (FCA) 2019’da yayınladığı resmi bir çerçeveye atıfta bulunuyor.

“Menkul kıymet tokenleri, Birleşik Krallık mevzuatında da belirtildiği gibi, hisse senedi veya borçlanma araçları gibi bazı yatırımlara benzer özelliklere sahip. Genel olarak bu araçlar, tokenize edilmiş olabilir; yani geleneksel menkul kıymetlerin dijitalleştirilmiş hali diyebiliriz.”

Bu sınıflandırma Ripple için, şu an oldukça önemli. Çünkü San Francisco merkezli ödeme şirketi, XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet olarak piyasaya sürüldüğünü ve o günden bu yana da hala menkul kıymet olarak işlev gördüğünü iddia eden bir dava ile mücadele ediyor.

Ripple daha önce de ABD’den, bu varlık sınıfı ile ilgili yasal düzenlemeler konusuna netlik çağrısında bulunduğu sırada, İngiltere’nin bu FCA sınıflandırmasını örnek göstermişti.

Ripple yorumları: Ripple SEC davası nasıl sonuçlanır?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Ripple’a ve üst düzey iki yöneticisine menkul kıymet dolandırıcılığı suçlamasıyla dava açmasının ardından XRP’nin 1 dolar yolculuğu sona erdi. Ve varlığın fiyatı 16.cente kadar düştü.

Ripple yorumları

XRP fiyatı çok büyük bir düşüş yaşadı. Kasım ayının ortasında, 0,80 dolarlık bir zirve yaptıktan sonra, 0.1686 dolara kadar düştü. Bu düşüş, %79’luk bir değer kaybına işaret ediyor.

SEC’in, XRP aleyhine dava açmasının ardından kripto para borsaları bir bir XRP’yi delist etmeye veya işlemleri askıya almaya başladı. En son Binance US, XRP’yi 13 Ocak 2021’den itibaren geçerli olmak üzere delist edeceğini açıkladı.

Popüler bir kripto araştırmacısı olan Larry Cermak, Kraken borsasının, XRP işlemleri için ABD’li kullanıcılara hizmet veren tek büyük borsa olsa da yakında diğer platformlarla aynı çizgiye geleceğini düşünüyor.

SEC, benzer davalarda hep kazanan taraf oldu!

SEC Ripple'a yüklü bir miktar ceza kesebilir. Ripple hangi ölçütlere göre bu cezayı alabilir?

Şubat 2021’de tüm tarafların tartışma fırsatı bulabileceği bir mahkeme öncesi konferans planlandı.

Şirketin CE’su Garlinghouse, Noel arifesinden bu yana sessizliğini korusa da bu dava nihayetinde, mahkemeye taşınacak gibi görünüyor. Zira daha önce şirket adına yapılan açıklamalardan, Ripple kanadının suçlamaları kabul etmeyeceğini ve geri adım atmayacağını anlıyoruz.

Ripple SEC’e şimdilik meydan okusa da yatırımcıları tedirgin. Esasen XRP yatırımcılarını korkutan şey, SEC’in gücü. Nitekim SEC şimdiye kadar, davaları hemen hemen her zaman kazandı ve kripto para birimleri ile ilgili bu tarz tahvil davalarını ise hiçbir zaman kaybetmedi.

Ripple’ın başına neler gelebileceğini anlamak için SEC’in daha önce benzer davalarda nasıl bir sonuç elde ettiğine bakmak gerekiyor.

BitBoy Crypto olarak bilinen, ünlü YouTuber Ben Armstrong, bununla ilgili bir video yayınladı. Videoda, Tezos, EOS, Telegram ve Kik ile ilgili davalara atıfta bulunarak, XRP’nin başına gelecekleri tahmin etmeye çalışıyor.

Tezos ve EOS davasında Armstrong, her iki şirketin de suçlamaları kabul ettiğini ve kesilen cezaları ödediğini belirtti. Yani her ikisi de davayı mahkemeye taşıyacak kadar ileri gitmedi.

Telegram ve Kik ise SEC’e meydan okumayı tercih etti. Telegram, SEC ile mahkemede hesaplaştı. Ve 18,5 milyon dolarlık bir para cezası ile birlikte, kayıtsız tahvil satışı nedeniyle, yatırımcılara 1,2 milyar dolar ödemek zorunda kaldı.

Yine aynı şekilde Kik davasında da mahkeme, SEC’in yanında yer aldı. Ve kayıtsız Kin tokenlerini yasadışı olarak sattığı gerekçesiyle, firmaya 5 milyon dolarlık para cezası verdi.

Garlinghouse ise, SEC’in bu iddialarına şiddetle itiraz ediyor. Ve ona göre; SEC, Bitcoin ve Ethereum’u hangi varlık sınıfında değerlendiriyorsa; XRP’yi de aynı kategoriye koymalı.

Ripple yorumları

“ABD dışında, başka hiçbir ülke XRP’yi menkul kıymet kategorisine koymadı. SEC, XRP’nin sekiz yıldan uzun bir süredir para birimi olarak işlev görmesine izin verdi. Ve yönetimdeki değişiklikten kısa süre önce neden böyle bir dava girişiminde bulunduğunu gerçekten merak ediyoruz.

(SEC Başkanı) Jay Clayton, ABD’de kripto alanı için net bir düzenleyici çerçeve oluşturmak yerine, anlaşılmaz bir şekilde Ripple’a dava açmaya karar verdi ve asıl yasal işi ise bir sonraki yönetime bıraktı.”

Her ne kadar Garlinghouse, “biz sadece yasaların tarafında değiliz, aynı zamanda tarihin de doğru tarafında olacağız” dese de SEC’in davalarda taraf olarak güçlü bir sicile sahip olduğu da yadsınamaz bir gerçek.

Bu nedenle süreç aslında, Ripple’ın aleyhine işliyor ve bu davadan kazançlı çıkması da pek mümkün görünmüyor.

Çünkü Ripple şu anda hala mevcut XRP arzının yarısından fazlasını elinde tutuyor. Ayrıca üç aylık bir gelir akışı olarak XRP satışlarını kullanıyor. Bitcoin ve Ethereum’da olmayan bu yaklaşım, uzun süredir kripto topluluğunun bazı üyeleri tarafından eleştiriliyordu.

Bununla birlikte XRP, bir tahvil olarak kabul edilirse; bu, topluluğun hoşuna gitmeyecek birçok düzenleyici kısıtlamaları da beraberinde getirecek.

Cardano kurucusunun ilginç Ripple yorumu

Ünlü CEO, XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet olduğu iddiasına karşı çıkıyor. Ve kripto varlıkların düzenlenmesi ile ilgili sorunun büyük ölçüde, tokenlerin dinamik ve kategorize edilmesinin zor oluşundan kaynaklandığını fade ediyor.

“Daha önce de “XRP tahvil olamaz” dedim. Ve bence şu anki haline, mevcut kullanımına ve ekosistemin merkezsiz oluşuna bakıldığında; bu kesinlikle doğru. Fakat geçmişte de hep böyle miydi? Bu, biraz tartışmaya açık bir konu olabilir.”

Hoskinson esasen, dijital varlığın dağıtılma şeklinin sorunlu olduğunu düşünüyor:

XRP’nin en azından genel anlamda, bir tahvil olmadığına inanıyorum. Fakat kesinlikle ortada tahvile benzeyen bir durum var ve bu benim de kafamı karıştırıyor. Örneğin akıllı sözleşmeler çağında, neden bir şirket, bir tokenin dağıtımından sorumlu oluyor? Bu hiç mantıklı değil. Zaten mevcut işleyen bir ağınız varken, bunu yapmanıza gerek yok. Yani bu, başlı başına sorunlu. Özellikle de şirketin, bunu harcama konusunda takdir yetkisi varsa. “

Sonuç ne olursa olsun Hoskinson, XRP’nin nihayetinde, tahvil olarak kabul edilse bile; bu olayın, kripto sektörü üzerinde bir domino etkisi yaratacağına inanmadığını söylüyor.

Ripple yorumları: XRP ne olur?

SEC davası sonrası Ripple ne olur?

Analistler, XRP’nin kısa ve orta vadeli geleceği hakkında farklı görüşlere sahip. Bazıları, XRP’nin ABD’de tahvil olarak kabul edilse bile; küresel olarak kullanıldığını ve bu nedenle SEC tarafından açılan davanın tek başına, XRP’nin sonu anlamına gelmeyeceğini söylüyor.

“Credible Cripto” olarak bilinen popüler bir trader, XRP’nin diğer ülkelerde tahvil olmadığını söyleyerek, şöyle bir yorumda bulundu: 

“Ripple’ın müşterilerinin %90’ı ABD’de değil. Dahası XRP’nin işlem hacminin %90’ı ABD dışındaki borsalarda gerçekleşiyor. Ve XRP, Singapur, İngiltere, İsviçre ve Japonya’da tahvil olarak görülmüyor. SEC olayının, XRP’yi 0$’a götüreceğinin düşünüyorsanız, tarafsız düşünemiyor olabilirsiniz. XRP küreseldir. “

Buna karşılık bazıları ise; Ripple’ın ABD merkezli bir şirket olduğunu ve XRP’nin arzının, Amerikan vatandaşları tarafından yönetildiğini hatırlatıyor. Ve dolayısıyla davanın, token üzerinde büyük bir etkiye sahip olacağını iddia ediyorlar. 

“Evet bu, hacim için doğru olabilir. Ama aynı zamanda şirketin ve XRP’nin yönetiminin ABD merkezli olduğunu unutuyorsunuz. SEC, XRP’yi bir menkul kıymet olarak kabul ederse, ABD’deki müşterilerle etkileşime giren borsaların listeden kaldırılması gerekecek. Tamamen yok olacak diyemem ama yine de bu, büyük bir sorun. “

Uzun vadeli Ripple yorum ve tahminleri

Ripple yükselir mi?

Bazılarına göre, dava Ripple ve yatırımcılar lehine sonuçlanacak ve XRP kaldığı yerden devam edecek. Dahası temel dinamikler ve teknik göstergeler doğrultusunda, XRP’yi orta ve uzun vadede yeniden yükseliş trendi bekliyor.

(Not: Elbette tüm bunlar, SEC tarafından açılan davanın sonucuna bağlı olarak tamamen değişebilir. Bundan sonra bahsedeceğimiz XRP yorumları ve fiyat tahminlerinin, bu davadan bağımsız olarak yapıldığı unutulmamalı.)

Peki Ripple coin (XRP)’i, yükseliş trendine tam olarak ne taşıyacak?

Ripple’ın bir FinTech şirketi olarak, uzun vadeli hedefleri, XRP’yi çok daha yüksek seviyelere taşıyabilir.

Uzmanlardan müthiş Ripple yorumları ve fiyat tahminleri

Şöyle ki; Ripple da SWIFT gibi, uluslararası finansal işlemlerde taraflar arası para transferlerinde aracı bir platform olmayı hedefliyor.

Ripple’ın bu hedefe ulaşma potansiyelini ve bu potansiyelin XRP’ye sağlayacağı katkıları değerlendirmeden önce, her iki platformu kısaca tanımlamak ve üstün yönlerini ortaya koymak daha doğru olacak.

https://twitter.com/stedas/status/1245403321424392198?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1245403321424392198%7Ctwgr%5Eshare_3%2Ccontainerclick_1&ref_url=https%3A%2F%2Fkoinmedya.com%2Fwp-admin%2Fpost.php%3Fpost%3D127240action%3Dedit

Ripple nedir?

Ripple, uluslararası ödeme transferleriyle ilgili sorunları çözmeye odaklanan küresel bir ödeme, para transferi ve borsa sistemidir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

XRP nedir?

XRP, Ripple Labs Inc. tarafından 2012 yılında piyasaya sürülen ve işlemleri kolaylaştırmak için bu platformda kullanılan bir kripto para birimidir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Swift sistemi nedir?

1973 yılında kurulan SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), BIC (Bank Identifier Codes) olarak bilinen banka tanımlama kodu sayesinde dünya genelinde neredeyse tüm bankaları tanımlayabiliyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

SWİFT ne işe yarar?

Bu güvenli ağ, fon transferlerine bir Swift kodu vererek finansal işlemlerin, hem kayıt altına alınmasını hem de transferin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple sınır ötesi ödeme devi SWIFT’in yerini alabilir mi?

Ripple şirket olarak, sınır ötesi ödeme sektöründeki en güçlü rakibi SWIFT’in yerine geçeceğini iddia ediyor. Fakat kısa vadede bu pek mümkün görünmüyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

ripple-sinir-otesi-odeme-devi-ripple-swift-yerini-alabilir

“Peki uzun vadede böyle bir hedef mümkün olabilir mi?”

Ripple Swift’in hakim olduğu bu sektöre rakip olma hedefiyle, banka ve finans kuruluşları arasında anlık ve düşük maliyetli uluslararası para transferleri gerçekleştiren alternatif bir ödeme ağı geliştirdi.

Ripple kurucusu Chris Larsen, 11.000‘den fazla banka ve finans kurumu tarafından kullanılan geleneksel uluslararası ödeme ağı Swift’in yerini alabileceklerini iddia ediyor. Larsen, şirketin XRP’yi, Swift’in yerine geçirmeye hazırladığını söylüyor.

ripple yorumları Ripple yöneticilerinden dikkat çeken kripto para yorumları!

Ripple, PayPal ile rekabet edebilir mi?

Çoğunlukla, sınır ötesi geleneksel ödeme platformlarında, transfer işlemlerinin maliyetleri yüksektir. PayPal gibi hizmetler, bu alanda faaliyet gösteren bankalara kıyasla daha ucuz işlemler gerçekleştirebilir.

Fakat Ripple, PayPal’dan bile daha hızlı ve daha düşük maliyetli uluslararası ödemeler yapabilir. Şöyle ki;

PayPalRipple
PayPal ortalama saniyede 193 işlem gerçekleştirirkenRipple saniyede 1.500 işlem gerçekleştirme kapasitesine sahiptir.
rripple-yorum-xrp-yorum-ripple-yorumlari-xrp-yorumlari-ripple-forum-koinmedya-com

Uzmanlardan heyecan veren XRP yorum ve tahminler

Her şeyin çok hızlı olduğu internet çağında, uluslararası işlemlerin sonuçlanması, günler hatta bazen haftalar sürebilir. Bu sürecin uzun sürmesi, müşterileri zarara uğratırken, finansal kurumlar bu durumdan fayda sağlar.

Ripple ise bu düzeni kökten değiştirmeyi ve uluslararası transferleri geleneksel sistemlerden çok daha hızlı ve ucuz hale getirmeyi hedefliyor.

Uzmanların kısa, orta ve uzun vadeli Ripple yorumları nasıl?

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, fiat para birimlerini dijital çağa uygun bir forma dönüştürmek isteyen merkez bankaları için XRP’nin ideal bir çözüm olabileceğini iddia ediyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple yöneticilerinden Marcus Treacher ise, finansal hizmetler sektöründe 2020 ve sonrasında kökten değişiklikler olacağını ve Ripple’ın burada çok önemli bir pozisyona sahip olacağını ifade ediyor.

Treacher’a göre, bankalar ve diğer finansal hizmet firmaları, müşterilerine sınır ötesi işlemler sunarken daha hızlı yöntemleri tercih edecek. 

Aynı zamanda Ripple çözümlerini kullanmaya başlayan bu kurumlar, insanların diğer ülkelerde yaşayan akrabalarına hem anlık hem de düşük maliyetli olarak para gönderebilmelerini sağlayacak.

ripple tahmin ripple tahminleri ripple forum, ripple yorum ripple yorumları, xrp yorum

Daha önceki Ripple yorumları ile ilgili yazılarımızda belirttiğimiz gibi, bu eğilim talepten kaynaklanıyor. Nitekim müşteriler, uluslararası transfer ve ödeme işlemleri yaparken daha yeni, daha ucuz ve daha hızlı yollar arıyor.

Mevcut finansal yapı ise, bu değişimi blockchain sektöründe olduğu gibi verimli bir şekilde destekleyemiyor. Ancak kullanıcılar, Ripple’nin mevcut blockchain ağı ile dünya genelinde sorunsuz bir şekilde anlık ödemelerin keyfini çıkarabiliyor.

ripple-yorum-xrp-yorum-ripple-yorumlari-xrp-yorumlari-ripple-forum-koinmedya-com

Şirket, önümüzdeki yıllarda daha fazla finansal kurumun, Ripple ağını kullanmaya başlayacağını iddia ediyor. Kurumsal ortakların sayısındaki bu artış ise, Ripple’nin teknolojisinin benimsenmesini artıracak.

Dolayısıyla Ripple, XRP için daha fazla farkındalık yaratacak. Kitlesel kabulün artmasının tek yolu budur. Nitekim, Ripple, “hizmet platformu olarak bankacılık işlemleri” isteyen bankalar ve şirketler için mükemmel bir platform olduğunu kanıtladı.

Bu ağ, sadece ülkeler arasındaki transferleri daha verimli hale getirmiyor; ayrıca finansal kurumlar ve müşteriler açısından işlemlerin maliyetlerini de önemli ölçüde azaltıyor.

Ripple geleceği parlak mı? 

Ripple teknolojisinin, şu anda 300’den fazla kurum tarafından kullandığı göz önüne alınırsa, şirketin geleceğinin parlak olduğunu söyleyebiliriz.

ripple-yorum-ripple-yorumlari-xrp-yorum-ripple-forum-ripple-tahminleri-ripple-tahmin-koinmedya-com

Şöyle ki; XRP’nin fiyatı hakkında kesin tahminler yürütmek mümkün olmasa bile bir kurum olarak şüphesiz; Ripple, geleceği parlak bir şirket.

Çünkü son 2 yıl içinde pek çok banka ve kurumun yanı sıra, MoneyGram gibi uluslararası havale devleri sınır ötesi işlemler için Ripple ile işbirliği yaptı.

Ripple ortakları ve XRP fiyatına etkisi

XRP fiyatının yükseliş hareketlerini, şirketle ilgili gelişmelerle birlikte değerlendirirsek, büyük bir banka veya ödeme hizmetinin Ripple ağına katılması ile ilgili haberlerin kısa vadeli fiyat artışlarına neden olduğunu fark edebiliriz.

ripple yorumları Ripple yöneticilerinden dikkat çeken kripto para yorumları!Fakat bu minvaldeki Ripple yorumları, topluluk üyelerini memnun etmeye yetmiyor. Genel olarak, fiyatlar üzerinde beklenen etkiyi göstermediği için, şirketin bu tarz başarılarına tepki gösteriyorlar.

Bu, bir dereceye kadar anlaşılabilir. Nitekim Ripple güçlenirken, XRP’nin yaygın olarak kullanımı söz konusu değil. Fakat uzun vadede bu tür ortaklıklar, adı şirketle anılan bir token için, elbette bir anlam ifade edecek.

ripple tahmin ripple tahminleri ripple forum, ripple yorum ripple yorumları, xrp yorum

Örneğin, dünyanın en büyük bankalarından biri olan Santander ile başarılı bir proje başlatmış olan şirketin başarısı takdiri hak ediyor. Ki Santander, yüzlerce Ripple müşterisinden sadece biri.

Diğer bir konu ise; önümüzdeki yıllarda XRP talebinin, başta bankalar olmak üzere, finansal kurumlardan geleceği yönünde.

En büyük Ripple ortakları kimler?

Ripple son birkaç yıldır, istikrarlı bir şekilde yeni müşteriler kazanmaya devam ediyor. Bunların arasında American Express, Standard Chartered, Axis Bank, Santander ve MUFG de var.

Aşağıdaki listedeki ortaklar, bunların sadece küçük bir kısmı.

Euro Exim Bankası
American Express
Amerika Bankası
FTCS
Santander
Ahli Kuveyt Bankas
BFC Bahreyn
ConnectPay
GMT
Olympia Trust Company
WorldCom Finans
ripple yorumları Ripple yöneticilerinden dikkat çeken kripto para yorumları!

Şimdi de gelecekteki performansını tahmin etmek için kitlesel kabule dayalı Ripple yorum ve XRP yorumlarına bakalım:

Uzun vadeli Ripple fiyat tahminleri nasıl?

Bazı analistler, kitlesel kabule bağlı olarak 2021 ve sonrası için 4 USD ve 20 USD’lik fiyat tahminlerinde bulunuyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Kitlesel kabule dayalı Ripple yorum ve tahminlerine bağlı olarak, analistlerin XRP fiyat beklentileri çok yüksek. Daha önce de birçok kez, 2021 ve sonrası için 4 USD ve 20 USD gibi heyecan verici XRP fiyat tahminleri yapıldı. Evet belki birçoğumuza, bu tahminler imkansız görünebilir.

Ama BTC’nin, 2015-2017 yıllarında 100 kat artış kaydettiğini hatırlayacak olursak, “kripto para piyasasında hiçbir şey imkansız değil” diyebiliriz.

ripple-yorum-xrp-yorum-ripple-yorumlari-xrp-yorumlari-ripple-forum-koinmedya-com

Dijital para dünyasında kitlesel kabul açısından en umut verici kripto para birimi olan XRP, neden benzer bir artış kaydetmesin?

Bknz: Ripple neden geleceğin Bitcoin’i olabilir?

Kitlesel kabule dayalı XRP yorumları

XRP’nin yükseleceğine işaret eden sebeplerin belki de en önemlisi “kitlesel benimsenme”.  San Francisco merkezli Fintec şirketi Ripple Labs’in yerel tokeni olan XRP’yi diğer kripto para birimlerinden ayıran şey de aslında bu.

Kripto paraların kullanımı giderek artsa da yakın zamanda, kripto paraların fiat para birimine dayalı bankacılık sisteminin yerini alması mümkün görünmüyor. Fakat Ripple bu alanda şu ana kadar çok büyük adımlar attı ve atmaya da devam ediyor.

Ripple Forum ve geliştirici ekibi

Birçok dijital para biriminin ilerleme kat edememesinin nedenlerinden biri de; liderlerinin, tokenleri yatırımcılar ve ortaklıklar açısından cazip hale getirecek geliştiricileri ya da yöntemleri seçememesi.

ripple tahmin ripple tahminleri ripple forum, ripple yorum ripple yorumları, xrp yorum

Bu konuda çok iyi olan Ripple ise şirket olarak, başarılı ve hızlı bir şekilde risk sermayesi yatırımcılarını ve büyük yatırımcıları çekmeyi başarıyor. Bu şirketler, ödeme işlemlerini kolaylaştırmak ve güvence altına almak adına Ripple’ye yatırım yapıyor.

Bu yeni sermayenin de, XRP’nin benimsenme sürecini hızlandırmak için kullanılacağı öne sürdü. Fortune ile yaptığı bir röportajında Garlinghouse, Ripple’nin şu anda 300’den fazla müşterisi olduğunu söyledi.

Ripple yorumları ile ilgili en çarpıcı açıklamalar, genellikle şirketin CEO’su Brad Garlinghouse’dan geliyor. Ünlü CEO, Ripple’ın müşteri tabanının 2020 ve sonrasında %30-40 büyümesini ve ağ üzerindeki işlem hacminin %600‘den fazla artmasını bekliyor.

Ripple’ın XRP’ye ihtiyacı var mı?

Evet Ripple’ın uluslararası transfer işlemlerini hızlı ve düşük maliyetli olarak gerçekleştirebilmesi için XRP’ye ihtiyacı var. Fakat Ripple, güçlü teknolojisiyle XRP olmadan da ayakta kalabilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple daha fazla XRP basabilir mi?

Hayır, Ripple en başta belirlenen 100 milyar XRP arzının dışına çıkamaz ve daha fazla token basamaz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple XRP 1000 dolara ulaşacak mı?

XRP’nin 100 milyarlık arzla, 1000 dolar gibi ütopik bir fiyata ulaşması mümkün değil. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple kaç dolar olacak?

Analistler XRP’nin 2021’de, 1 dolar olmasını bekliyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

XRP 2021 ve sonrasında kaç dolar olacak?

Kitlesel kabule dayalı tahminlere bağlı olarak, uzmanlar 2021 ve sonrasında 4 USD ve 20 USD gibi büyük fiyat tahminlerinde bulunuyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple ODL platformu nedir, ne işe yarar?

XRP’yi işlemlerde kullanılan para birimleri arasında anlık bir bağlantı olarak kullanan ve sınır ötesi ödemelerde ön finansman hesaplarına olan ihtiyacı ortadan kaldıran bir platformdur. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple ve XRP’nin geleceği parlak mı? 

Evet, şu anda 300’den fazla kurumun Ripple’ın teknolojisini kullandığı göz önüne alındığında şirketin ve yerel kriptosunun gelecek vadettiği söylenebilir.Daha fazla bilgi için tıklayınız.

XRP kullanımı artıyor mu?

Evet, işlemlerde XRP kullanımı son zamanlarda, gerçekten anlamlı bir artış kaydetmeye başladı ve piyasalarda XRP’ye olan talep hızla artıyor.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Total
0