okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.05%
Bitcoin
70.109,08 USDT
eth
ETH
-0.2%
Ethereum
3.782,54 USDT
bch
BCH
-0.72%
Bitcoin Cash
511,26 USDT
xrp
XRP
-0.34%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
-0.61%
Litecoin
87,72 USDT
bnb
BNB
-0.1%
Binance Coin
617,96 USDT
sol
SOL
-0.48%
Solana
177,29 USDT
avax
AVAX
-0.61%
Avalanche
40,95 USDT
ada
ADA
-0.56%
Cardano
0,49 USDT
dot
DOT
-0.04%
Poladot
7,61 USDT
doge
DOGE
0.71%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
0.39%
Shiba Inu
0,00 USDT

1 milyar dolar kaybeden kripto scam kurbanlarının en çok tuzağa düştüğü yöntemler

ethereum
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para yatırımcıları, 2021 yılının başından bu yana scam ve dolandırıcılara 1 milyar dolar kaptırdı. Yeni rapor, kripto yatırımcılarını en çok tuzağa düşüren yöntemleri ortaya çıkardı. Bitcoin ve kriptoyla ilgilenenlerin scam yöntemleri konusunda dikkatli olması gerekiyor.


1 milyar dolar kaybeden kripto scam kurbanlarının en çok tuzağa düştüğü yöntemler

ABD’nin Federal Ticaret Komisyonu (Federal Trade Commission – FTC), 2021 yılının başından bu yana 46,000’den fazla insanın scam olaylarında para kaybettiğini açıkladı. Bu olaylarda yatırımcıların uğradığı kripto para zararı 1 milyar doların üzerinde.

Bu insanlar nasıl kripto paralarını kaybettiklerini ve nasıl dolandırıcılık kurbanı olduklarını da açıklıyor. Kripto yatırımcıları en çok kullanılan kripto scam yöntemleri konusunda dikkatli olmalı. FTC raporuna göre, kripto dolandırıcılıkları en çok sosyal medya platformları üzerindeki bir reklam, bir yayın ya da bir mesajla başlıyor.

İlgili – Analistlerden ayı piyasası bitince müthiş Bitcoin fiyat tahmini

En çok da kripto para fiyatlarının zirve yaptığı dönemde scam olayları görülmüştü. Bitcoin fiyatı Kasım 2021’de 69,000 dolarda yeni zirve yaparken, diğer kripto paralar da benzer yükselişler görmüştü. Söz konusu dönem kripto çılgınlığı da zirve yapmıştı.

Bitcoin Dolandırıcılığı

Rapor şunu gösteriyor. Sosyal medya ve kripto bir araya gelince dolandırıcılık olayları artıyor. Bu dolandırıcılık raporunda bir şey daha dikkat çekiyor. İnsanların 575 milyon dolarlık kaybı, “sahte yatırım fırsatları” ile ilgili.

İlgili – Korkulan kripto madenciliği yasasını yazan senatörden açıklama

Kripto para kayıplarının yüzde 40’lık kısmı ise sosyal medya üzerinde başlıyor. Rapora göre, kripto dolandırıcıların en çok kullandığı sosyal medya platformları da Instagram, Facebook, WhatsApp ve Telegram.

Kurbanların ortalama kayıpları 2,600 dolar. Dolandırıcılara en çok kaptırılan kripto paralar ise Bitcoin, Tether ve Ethereum. Kripto dolandırıcılıkları ise en çok fiyatların yükseldiği dönemlerde artıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.