1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. 1 milyar dolar kaybeden kripto scam kurbanlarının en çok tuzağa düştüğü yöntemler

1 milyar dolar kaybeden kripto scam kurbanlarının en çok tuzağa düştüğü yöntemler

1 milyar dolar kaybeden kripto scam kurbanlarının en çok tuzağa düştüğü yöntemler
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para yatırımcıları, 2021 yılının başından bu yana scam ve dolandırıcılara 1 milyar dolar kaptırdı. Yeni rapor, kripto yatırımcılarını en çok tuzağa düşüren yöntemleri ortaya çıkardı. Bitcoin ve kriptoyla ilgilenenlerin scam yöntemleri konusunda dikkatli olması gerekiyor.


1 milyar dolar kaybeden kripto scam kurbanlarının en çok tuzağa düştüğü yöntemler

ABD’nin Federal Ticaret Komisyonu (Federal Trade Commission – FTC), 2021 yılının başından bu yana 46,000’den fazla insanın scam olaylarında para kaybettiğini açıkladı. Bu olaylarda yatırımcıların uğradığı kripto para zararı 1 milyar doların üzerinde.

Bu insanlar nasıl kripto paralarını kaybettiklerini ve nasıl dolandırıcılık kurbanı olduklarını da açıklıyor. Kripto yatırımcıları en çok kullanılan kripto scam yöntemleri konusunda dikkatli olmalı. FTC raporuna göre, kripto dolandırıcılıkları en çok sosyal medya platformları üzerindeki bir reklam, bir yayın ya da bir mesajla başlıyor.

İlgili – Analistlerden ayı piyasası bitince müthiş Bitcoin fiyat tahmini

En çok da kripto para fiyatlarının zirve yaptığı dönemde scam olayları görülmüştü. Bitcoin fiyatı Kasım 2021’de 69,000 dolarda yeni zirve yaparken, diğer kripto paralar da benzer yükselişler görmüştü. Söz konusu dönem kripto çılgınlığı da zirve yapmıştı.

Bitcoin Dolandırıcılığı

Rapor şunu gösteriyor. Sosyal medya ve kripto bir araya gelince dolandırıcılık olayları artıyor. Bu dolandırıcılık raporunda bir şey daha dikkat çekiyor. İnsanların 575 milyon dolarlık kaybı, “sahte yatırım fırsatları” ile ilgili.

İlgili – Korkulan kripto madenciliği yasasını yazan senatörden açıklama

Kripto para kayıplarının yüzde 40’lık kısmı ise sosyal medya üzerinde başlıyor. Rapora göre, kripto dolandırıcıların en çok kullandığı sosyal medya platformları da Instagram, Facebook, WhatsApp ve Telegram.

Kurbanların ortalama kayıpları 2,600 dolar. Dolandırıcılara en çok kaptırılan kripto paralar ise Bitcoin, Tether ve Ethereum. Kripto dolandırıcılıkları ise en çok fiyatların yükseldiği dönemlerde artıyor.

Kaynak