Loading...
btc
BTC
-0.4%
Bitcoin
67.889,53 USDT
eth
ETH
-1.99%
Ethereum
3.465,34 USDT
bch
BCH
-1.97%
Bitcoin Cash
393,14 USDT
xrp
XRP
2.84%
Ripple
0,62 USDT
ltc
LTC
-2.94%
Litecoin
71,80 USDT
bnb
BNB
-1.56%
Binance Coin
593,07 USDT
sol
SOL
-2.03%
Solana
180,73 USDT
avax
AVAX
-1.61%
Avalanche
32,11 USDT
ada
ADA
-3.61%
Cardano
0,43 USDT
dot
DOT
-3.58%
Poladot
6,20 USDT
doge
DOGE
-0.41%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-2.86%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ripple neden geleceğin Bitcoin’i olabilir?

Ripple neden geleceğin Bitcoin’i olabilir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ripple için beklentiler yüksek! Bitcoin’e erken dönem yatırım yapanlar da olduğu gibi, Ripple’ın da yatırımcılarını ihya etmesi bekleniyor. Peki gerçekten de Ripple geleceğin Bitcoin’i olabilir mi?


Ripple geleceğin Bitcoin’i olabilir mi?

Bugünlerde ciddi bir çıkış yakalayacağına dair sinyaller veren Ripple uzun süredir devam eden tutukluluğunu üzerinden atmış gibi görünüyor.

Bitcoin’in fiyatı ise 11.600 doların biraz üzerinde. Bir süredir 11.300-11.400 arasında hareket ediyordu. Bakıldığında Bitcoin bundan birkaç yıl öncesinde sadece bir kaç yüz dolarken; bugünlerde 11.500 dolar dahi düşük bir rakam olarak görülüyor.

Kripto para sektöründe benzer bir senaryo da Ripple için konuşuluyor. XRP’nin de bugünkü değerlerinin birkaç yıl sonra kat be kat yukarıda olacağı söyleniyor.

Bitcon’in, 2015-2017 yıllarında 100 kat artış kaydettiğini hatırlayacak olursak; “kripto para piyasasında hiçbir şey imkansız değil” diyebiliriz.

İlgili haber: Güncel Ripple fiyat tahminleri: Uzmanların 2020-2025 XRP fiyat tahmini

Konuşulan rakamlar 10 dolardan başlıyor ve 100 dolara kadar devam ediyor. Hatta Ripple için ” yok artık” dedirtecek cinsten tahminler bile yapılıyor.

Ripple neden geleceğin Bitcoin'i olmaz?

 Peki gerçekten de bu tahminler gerçekçi mi? Ripple geleceğin Bitcoin’i olabilir mi?

Bitcoin önemli bir sektöre öncülük etti ve sektörün lideri olmaya devam edeceği herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Bitcoin her ne kadar bir değer deposu olarak kendini kabul ettirse de dünya finans sisteminin para birimi olarak kullanılabilmesi bugünkü teknolojisi ile mümkün değil.

Her ne kadar bu konuda geliştirme çalışmaları olsa da Ripple’ın yönetim ve teknoloji olarak dünya finans sistemi ile uyumlu yönleri onu bir kaç adım öne çıkarabilir.

Kripto para sektöründe kitlesel kabul açısından en fazla umut vadeden kripto para birimi olan XRP, neden benzer bir artış kaydetmesin?

XRP’nin gelecek vadedmesinin nedenlerinden belki de en önemlisi “kitlesel benimsenme”.  Ripple Labs’in yerel tokeni olan XRP’yi diğer kripto para birimlerinden ayıran şey de aslında bu.

Peki tam olarak Ripple nedir?

Ripple, uluslararası ödeme transferleriyle ilgili sorunları çözmeye odaklanan ve finansal işlemleri daha kolay, ucuz, şeffaf ve daha hızlı yapabilmeyi hedefleyen küresel bir ödeme, para transferi ve borsa sistemidir.

Ripple, XRP ile neyi hedefliyor?

Ripple Labs Inc. tarafından 2012 yılında piyasaya sürülen XRP coin, bu platformda işlemleri kolaylaştırmak için kullanılan dijital para birimidir.

Ripple’ın gücü nereden geliyor?

Ripple gücünü, yeni uygulamalarının yanı sıra dünya çapında yaptığı devasa ortaklıklardan alıyor.

Son zamanlarda Ripple yeni uygulamaları ve dünya çapında devasa ortaklıkları ile gündeme geldi. Bir çok uzman Ripple’ın geleceğin Bitcoin’i olacağını söylüyor. Fakat Bitcoin gibi değerinin bir anda artmasını beklemek doğru değil.

Özellikle birkaç yıl sonra büyük patlama yapacağı tahmin ediliyor. Esasen Ripple 2018 yılında oldukça iyi bir getiri sağladı. O dönemde önce Ethereum’u yerinden etti. Tabi bunu sağlamasındaki en büyük etken XRP teknolojisi ve Ripple şirketinin rasyonel yönetim yaklaşımı idi. Fakat o zamandan beri yatırımcılarını tam anlamıyla memnun etmeyi başaramadı.

Ripple nasıl ortaya çıktı?

Ripple ilk olarak 2012 yılında yani Bitcoin’den 3 yıl sonra çıktı.

XRP coin olarak adlandırılan bu kripto parayı çıkaran ABD menşeli Ripple Labs. şirketiydi. Şirketin temel hedefi blockchain teknolojisiyle ulusal ve uluslararası para transferleri yapan banka ve finansal kuruluşlara hizmet vermekti. Şu anda bu hedefi doğrultusunda birçok para transfer şirketi ve banka ile çalışan Ripple şirketinin coini olan XRP kripto para pazarında da 4. konumda bulunuyor.

Bitcoin, Ethereum ve Ripple arasındaki farklar neler?

Bitcoin, Ethereum ve Ripple arasında birçok fark var. Ancak en büyük fark; Ripple’ın diğer ikisine göre daha merkezi bir sistem olması.

BitcoinRippleEthereum
merkezsizmerkezimerkezsiz
  • Ripple ile Bitcoin ve Ethereum arasındaki en temel fark XRP’nin merkeziyetsiz teknolojiye sahip olduğu ve şu anda merkezi bir yapı tarafından kontrol ediliyor olması.
  • Bitcoin ve Ethereum transfer onayları kimsenin hakim olmadığı merkeziyetsiz bir yapıya sahip madenciler tarafından onaylanıyor.
  • Ripple da ise işlemler finansal kurumlar tarafından kontrol ediliyor. Bunlar arasında RBC, UBS ve Westpac de var.

Ripple coin ve avantajları

Ripple Avantajları
Düzenleyicilerle yakın çalışma
Ölçeklenme
Ripple işlem ücretleri ve hızı
XRP fiyatının ucuz olması
  • Düzenleyicilerle yakın çalışma
geleceğin bitcoin'i Ripple neden geleceğin Bitcoin'i olabilir?

Ripple şirketi düzenleyicilerle yakın bir işbirliği içinde. Bu konuda CNBC Fast Money programında açıklamalar yapan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse kripto para sektörünün sistemle birlikte çalışmasının önemini vurguluyor. Brad’e göre blockchain devrimi mevcut oyuncular olmadan bir yere gidemez.

  • Ripple İşlem Ücretleri ve Hızı

Ripple’ın en büyük avantajlarından biri işlem ücretleri ve hızı. Ripple cüzdanları arasında XRP coin transferi yapmak saniyeler alıyor. Ripple’ın işlem hızı ve masraflarının düşüklüğü doğal olarak büyük finansal kuruluşların dikkatini çekti.

İşlem ücretleri konusunda Ripple neredeyse bedava denebilecek kadar ucuz. Standart işlem ücretti 0,00001 XRP kadar.

  • Ölçeklenme

Konu ölçeklenme olduğunda Ripple Bitcoin’den çok daha iyi durumda. Ripple sistemi saniyede 1500 işlem yapabiliyor. Bu hız ile bankalar ve finansal kurumlar uluslararası para transferlerini çok ucuz ve çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler

. Bugün uluslararası transferlerde birçok banka üçüncü bir taraf olan Belçika merkezli SWIFT teknolojisini kullanıyor. Bu üçüncü taraf nedeniyle işlemler günler sürüyor. Mesai dışında yada hafta sonları yada tatillerde para transfer işlemi yapılamıyor.

geleceğin bitcoini ripple mi
  • Ripple XRP’nin ucuz olması

Ripple teknolojisinin kripto parası olan XRP diğer alternatiflerine göre çok daha düşük maliyetli. Bu nedenle XRP bir çok yatırımcının dikkatini çekiyor. Ripple fiyatı ilk ICO fiyatına göre şu anda yaklaşık %4100 oranında artmış durumda.

Şu anda 100 kadar banka Ripple’ı zaten kullanıyor. Bunlardan bazıları Santander, Credit Agricole, Bank of America. Ripple’ın 2019’dan itibaren bir çok bankayı daha ağına katması bekleniyor.

Ripple kripto para sektörü ile geleneksel finans arasında çok önemli bir köprü vazifesi görüyor. Finansal kurumlar Ripple vasaıtasıyla blockchain teknolojisi ve faydalarına şahit oluyor ve olumlu bir yaklaşım geliştiriyorlar.

Ripple fiyatı diğer birçok kripto paraya göre çok daha stabil durumda. Bu nedenle iddiası olan finansal dünyanın kripto parası olmaya oldukça uyumlu bir şekilde hareket ediyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.