1. Anasayfa
 2. İncelemeCoin
 3. Ripple nasıl alınır? Ripple (XRP) yatırım ve fiyat beklentileri

Ripple nasıl alınır? Ripple (XRP) yatırım ve fiyat beklentileri

Ripple nasıl alınır? Ripple (XRP) yatırım ve fiyat beklentileri
0

Kripto para yatırımı olarak XRP’yi düşünüyorsanız, mevcut tek seçenek Ripple coini satın almak. Çünkü XRP’nin, Bitcoin veya Ethereum gibi madenciliği yapılamıyor. Kredi kartı, banka ödemeleri veya diğer geleneksel dijital ödeme çözümleri ile XRP satın almak mümkün. 


Ripple nasıl alınır? – En geniş XRP satın alma rehberi

Kripto piyasasındaki yüksek volatilite, birçok yatırımcının kripto paralara tedirgin yaklaşmasına neden oluyor.

Kripto para birimlerini takip ediyorsanız, 2019’un ortalarından beri bu piyasada suların durulmadığını zaten biliyorsunuzdur. Peki Ripple yatırım konsunda riskli mi?  Ripple almak mantıklı mı?

2020de-ripple-almak-icin-10-sebep

Kripta paralar, doğası gereği volatil varlıklardır. Özellikle de mart ayının başından beri yaşanan sağlık ve ekonomi ile ilgili küresel sorunlar, kripto paraların volatilitesini daha da yükseltti.

koinmedya_brave

Küresel siyasi ve askeri çatışmalar, Covid-19 (koronovirüs) salgınının ekonomik hareketleri yavaşlatmasıyla birleşince, kripto piyasası da neredeyse tüm varlık ve finans piyasaları ile birlikte çöküşe doğru yol aldı.

Örneğin; ham petrol, sadece bir günde son 30 yılın en büyük düşüşünü gördü.

Ardından hisse senetlerinde, dolar ve diğer varlık piyasalarında da büyük düşüşler görüldü. Bitcoin fiyatı da, Nisan 2019’dan bu yana görmediği en düşük seviyeyi gördü.

ripple nasıl alınır Ripple nasıl alınır? Ripple (XRP) yatırım ve fiyat beklentileri

Tabi Bitcoin’in fiyat hareketleri, tüm kripto para piyasasını da etkiledi. Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 3,84 doları gören Ripple da Mayıs 2017’den beri görmediği bir seviye olan 0.115 dolara kadar düştü.

Bu düşüşler sıkı kripto takipçilerine müthiş alım fırsatları sundu. Neredeyse tüm dijital varlıklar, bu büyük düşüşlerden sonra etkileyici çıkışlar yaptı. Fakat Ripple’ın yerel kriptosu, beklenen büyük atağı bir türlü yapamadı.

Bu durum da “Ripple almak mantıklı mı, değil mi” diye merak ediyor olabilirsiniz. Yatırım tavsiyesi vermeden, merak ettiğiniz bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız. Şimdi “Ripple yatırım için uygun mu, değil mi” nedenleriyle ortaya koymaya çalışalım.

Ripple yatırım için uygun mu? 

Evet, en büyük 4. kripto para olan Ripple (XRP) uzun vadede çok karlı bir yatırım olabilir.

Nitekim, kripto paralardaki yüksek volatilite korkutucu gibi görünse de birçok yatırımcıyı piyasaya çeken şey, yine bu aşırı değişken fiyat hareketleridir.

Tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana, müthiş bir düşüşe uğradığı gerçeğini düşününce, muhtemelen birçoğu Ripple satın almak almak istemeyecek. Fakat, XRP’nin şu anki düşük fiyatı, 2020’de alım için harika bir fırsat sunuyor olabilir.

Ripple, 2017 boğa koşusu sırasında en iyi performans gösteren kripto paralardan biriydi. Öyle ki Bitcoin, Ethereum ve pek çok tokenden daha fazla artarak, yatırımcılarına %31.000 gibi müthiş bir kazanç sağladı.

Şu anda XRP, 0,25 dolardan işlem görüyor ve bazı popüler analistler XRP’nin büyük bir ralli için hazırlandığına inanıyor. Peki gerçekten Ripple alım için fırsat sunuyor mu?

İşte 2020’de Ripple almak için 10 sebep:

Ripple almak için 10 sebep
1. Ripple İşlem Protokolü
2. Ripple geleceği – Bankalar ile ortaklık
3. Ripple teknolojisi
4. XRP ve kullanılabilirlik
5. Kurumsal yatırımcılar
6. Cazip fiyatı
8. Güvenlik
9. Geliştirici ekibi
10. Gelişme Potansiyeli
 • 1.Ripple İşlem Protokolü

XRP, 2012 yılında Ripple Labs Inc tarafından sınır ötesine sorunsuz bir şekilde para göndermeyi sağlayan, blockchain destekli bir çözüm olma hedefiyle piyasaya sürüldü.

ripple nasıl alınır Ripple nasıl alınır? Ripple (XRP) yatırım ve fiyat beklentileri

XRP, Ripple İşlem Protokolünde kullanılabilir. Bunun anlamı; XRP, sadece bir dijital para birimi olarak kullanılmıyor. Aynı zamanda para ve bilgi işlemlerinde de kullanılıyor. Yani Ripple, dijital bir kanal aracılığıyla para transferi ve ödeme işlemlerini XRP sayesinde basitleştiriyor.

Ripple satın alma rehberi: Ripple nasıl alınır satılır? Ripple/XRP yatırım
 • 2. Ripple geleceği – Bankalar ile ortaklık

Piyasa değeri bakımından 3. sırada yer alan XRP, neredeyse geleneksel finansal kurumlarla ilişkiler kuran tek kripto para projesidir.

Ripple almak için belki de en önemli sebep, XRP’nin tüm piyasa için sıradışı ve yenilikçi finansmana sahip birkaç kripto para projesinden biri olması.

ripple nasıl alınır Ripple nasıl alınır? Ripple (XRP) yatırım ve fiyat beklentileri

İkincisi, Ripple 2019’da MoneyGram, Santander ve American Express dahil olmak üzere 200’den fazla müşteriyi RippleNet’e dahil etmeyi başardı. RippleNet kullanan müşterilerin niteliği, ağı daha güçlü hale getirmeye yardımcı oluyor. Böylece XRP’yi uluslararası işlemlerde, aracı para birimi yaparak diğer kullanıcıları da kendine çekmesini sağlıyor.

Ripple satın alma rehberi: Ripple nasıl alınır satılır? Ripple/XRP yatırım

Ayrıca Ripple geleneksel finansal kurumlar ve regülatörler ile yakın ilişkiler kuruyor. Bu da Ripple’nin, bankaların kripto para birimleri ile olan rekabeti ortadan kaldırmasını ve paranın geleceğine yönelik geleneksel finansal kurumlarla işbirliği yapmasını sağlıyor.

Bknz: Dev XRP anketi: “Ripple yatırımcısı” harikalar diyarında!

Finansal sistem içerisinde, Ripple bu alanda şu ana kadar büyük adımlar attı. Sadece 2019 yılında;

 • MUFG
 • BBVA
 • SEB
 • Akbank
 • Axis Bank
 • Yes Bank
 • SBI Remit
 • Cambridge Global Payments
 • Star One Credit Union
 • eZforex’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 banka ile anlaşma imzaladı.

Bu anlaşmalar, XRP’nin çok sayıda finans kuruluşu tarafından kabul edilen ilk dijital para birimi yapabilir.

 • 3. Ripple teknolojisi

Üçüncü nesil bir blockchaine sahip olan XRP’nin 4 saniye içinde gerçekleştirdiği işlemleri, eski SWIFT sistemi 2 ya da 3 günde yapabiliyordu.

ripple nasıl alınır Ripple nasıl alınır? Ripple (XRP) yatırım ve fiyat beklentileri

Bitcoin saniyede yaklaşık 7 işlem gerçekleştirirken; Ethereum 2.0 güncellemesinin öncesinde, saniyede yaklaşık 15 işlem gerçekleştirebiliyordu.

Bununla birlikte, PayPal saniyede 193 işlem gerçekleştirirken, Ripple, 1.500 işlem yapma kapasitesine sahip. Ve önünde sadece rakip olarak, saniyede 24.000 işlem yapan VISA var.

BitcoinEthereum
(ETH 2.0’dan önce)
RipplePayPalVisa
7151.50019324.000

Küresel finans sektöründe sınır ötesi işlemlerle trilyon dolarlık fonlar taşınıyor. Ve XRP, bu sınır ötesi para transferlerini, daha hızlı ve daha ucuz işlemler ile artırma potansiyeline sahip.

Örneğin; RippleNet aracılığıyla sınır ötesi ödemeler 4 saniyenin altında gerçekleşirken, geleneksel finans kurumlarında aynı işlemler 3 ila 5 gün sürebilir.

Ripple satın alma rehberi: Ripple nasıl alınır satılır? Ripple/XRP yatırım

Dahası XRP ile daha düşük maliyetli işlemler gerçekleştirilir. Ripple ağında standart işlemler için minimum işlem maliyeti, 0.00001XRP‘den başlıyor.

 • 4. XRP ve kullanılabilirlik

2020’de ve sonrasında, Ripple yatırım için iyi bir seçenek olabilir. Nitekim XRP, popülaritesi sayesinde çok sayıda kripto borsasında kullanılabiliyor.

Daha da önemlisi; kripto paraların kullanımı gittikçe artıyor. Fakat yakın vadede uzmanlar, kripto paraların, fiat para birimine dayalı bankacılık sisteminin yerini almasını mümkün görmüyordu.

Ancak son zamanlarda dünya çapında yaşanan virüs salgını, dünyanın tam da ihtiyacı olan sistemin kripto paralarda bulunduğunu gözler önüne serdi.

Dünya çapında, her geçen gün daha fazla şehir karantina altına alınırken, virüsün yayılmasını artırdığı gerekçesiyle fiziksel paraların kullanımı azaldı.

Ripple satın alma rehberi: Ripple nasıl alınır satılır? Ripple/XRP yatırım

Ayrıca küresel salgın, dünya genelinde finans piyasalarında büyük düşüşlere neden oldu.

Kripto para piyasaları da aynı şekilde tepki verse de merkeziyetsiz bir finans sisteminin zorunlu olduğu gerçeğiyle yüzleştik.

Bununla birlikte, küresel olarak hala ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıyayız.

Bitcoin ve XRP gibi kriptolar, fiat paraların çöküşü sırasında günümüzün en güvenli parası olarak değerini kanıtlayabilir.

Ancak, gerçekçi olmak gerekirse, bu dediğimiz şeyin çok kısa vadede olması şimdilik mümkün olmayabilir.

 • 5. Kurumsal yatırımcılar

Ripple, 2015 yılında, Google ve Apple’ında yer aldığı tek bir finansman turunda risk sermayesi yatırımcılarından 55 milyon dolarlık fon topladı. Bu şirketler, ödeme işlemlerini basitleştirmek ve güvence altına almak adına Ripple’a yatırım yaptı.

Ayrıca Ripple girişim kapitalistlerinden de yatırım alıyor. 2019 yılında ise Ripple, 200 milyon dolarlık yatırım almayı başardı.

 • 6. Cazip fiyatı

Neden 2020’de Ripple almak mantıklı olabilir? Çünkü XRP’nin nispeten daha düşük bir fiyattan işlem görmesi onu en cazip paralardan biri haline getiriyor.

Şöyle ki, Bitcoin’in fiyatı ortalama bir yatırımcı için gerçekten de çok yüksek. Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin de yatırım yapmak için ucuz bir seçenek değil. XRP ise şu sıralar yaklaşık 0,15 dolardan işlem görüyor. Ripple düşük fiyatıyla hem almak, hem de harcamak için yatırımcıları cezbedebilir.

 • 7. Yatırımın geri dönüşü (ROI)

XRP çok büyük kar potansiyeli olan paralardan biridir. 2017’de, XRP birçok kriptodan çok daha iyi bir performans sergiledi.

XRP %36.000’den fazla artarken, Bitcoin %1.000’in biraz üzerinde bir büyüme ile en iyi performans gösteren paralar listesinde 14. sırada yer aldı. O zamandan beri düşüş kaydetmiş olsa da XRP’nin bu yükselişi, yatırımcılarına ne kadar büyüyebileceğini gösterdi.

 • 8. Güvenlik

2020’de Ripple almak iyi bir fikir olabilir çünkü, işlemlerde yer alan her iki taraf da olası bir tehdidi ortaya çıkaran güvenli bir kanala erişim sağlayabilir.

 • 9. Geliştirici ekibi

Birçok dijital para birimi ilerleme kat edemiyor. Çünkü liderleri, tokenleri yatırımcılar ve ortaklıklar açısından cazip hale getirecek geliştiricileri ya da yöntemleri seçemiyor. Bu konuda çok iyi olan Ripple ise şirket olarak hızlı bir şekilde risk sermayesi yatırımcılarını ve büyük yatırımcıları çekmeyi başarıyor.

 • 10. Gelişme Potansiyeli

Ripple XCurrent aracınına daha çok önem veriyor gibi görünse de, xCurrent’in kullanımı XRP’in kullanımını da artırabilir. Likidite şartları yeterli olduktan sonra finansal kurumlar ve bankalar, XRP’yi dolaylı olarak kullanan XRapid aracına geçmeyi seçebilir.

Ayrıca geçtiğimiz yıl Ripple’nin hedeflerinden biri de XRP’yi birçok borsada listelemekti ve bunu büyük ölçüde başardı. Hatta XRP birçok borsaya baz para olarak eklendi.

Borsalarda listelenmek ve baz para olarak kabul edilmek XRP için daha fazla likidite sağladı. Tüm bu saydığımız maddeler, Ripple satın almak için makul birer sebep olabilir.

 • Bknz: 

“Peki Ripple nasıl alınır? Güvenli bir şekilde Ripple nasıl alınır satılır? XRP almak için hangi platformları kullanabilirim?” 

Ripple nasıl alınır? Ripple nasıl satılır?

Bitcoin madencilik gücü patlama yaptıysa sırada BTC fiyatı var diyebilir miyiz?

Ripple yatırımı düşünüyorsanız, mevcut tek seçenek XRP coini satın almak. Çünkü XRP’nin, BTC ve ETH gibi madenciliği yapılamıyor.
Kredi kartı, banka ödemeleri veya diğer geleneksel dijital ödeme çözümleri ile de XRP satın almak mümkün.

USDT gibi stabilcoinlerin yer aldığı borsalardan XRP satın alabilirsiniz.

Bu makalenin devamında, “farklı yöntemler ve platformlar kullanarak Ripple nasıl alınır” sorusunu detaylı olarak yanıtlamaya çalıştık. Ve Ripple (XRP)’ye nasıl yatırım yapabileceğinizi anlatan geniş çaplı bir klavuz hazırladık.

Türk Lirası ile Ripple nasıl alınır?

Ripple satın almanın en kolay yolu, bir kripto para borsasına kayıt olmaktır. Türkiye’de çok kolay biçimde, bir kripto para borsasından hesap açarak işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Seçtiğiniz borsaya banka hesabınızdan para transfer ederek Ripple (XRP) ve diğer kripto paralardan satın alabilirsiniz. 

Türkiye’deki kripto para borsası hesabınızdan, Binance ve Kraken gibi kripto para borsalarına rahatlıkla Ripple gönderebilir, bu borsalardan Ripple alabilirsiniz. Bunun için tek bilmeniz gereken Ripple adresiniz. 

Bununla birlikte, Türkiye’nin ilk kripto para borsası olarak bilinen BtcTurk, Türk lirası ile kolayca Bitcoin, Ethereum ve Ripple alıp satabileceğiniz güvenli adreslerden biridir.

BtcTurk, ICO Derecelendirme Platformu ICO Rating tarafından yapılan güven araştırmasında 100 üzerinden 75 puan alarak, dünya genelinde ilk 10 arasına giren tek Türk borsasıdır.

USD ile Ripple nasıl alınır, satılır?

ABD doları kullanarak XRP satın alabileceğiniz birçok kripto para borsası mevcut. Binance, Bitstamp, Kraken ve Bitfinex gibi platformlar, XRP için banka kartı, kredi kartı veya banka havalesi yoluyla ödeme yapabileceğiniz borsalardan bazılarıdır.

Ancak borsaların neredeyse tamamı, para yatırmadan önce kimliğinizi doğrulamanızı ister.

Kripto para borsalarından USD ile XRP nasıl alınır?

1. İlk adım bir platforma kaydolmaktır. Örneğin; Kraken’in ana web sitesine giderek “hesabınızı oluşturun” u tıklarsınız. Sadece e-posta adresinizi kullanarak kayıt olabilirsiniz. 

2. Hesabınızda oturum açtıktan sonra, USD ile Ripple satın almak için 3 ya da daha fazla aşamada hesabınızın doğrulanması gerekir. Para yatırma işlemi yapmadan önce sizden, bazı kimlik onaylama belgeleri istenecektir.

3. Hesabınız doğrulandıktan sonra, hesaba gidin ve ardından para yatırın. Artık farklı para yatırma seçenekleri arasından bir tercih yapabilirsiniz.

4. Daha sonra kripto pariteleri arasından XRPUSD seçeneğini tıklamanız gerekiyor.

5. “Yeni Emir”e tıklayın ve basit arayüzü seçin, şimdi Kraken‘den satın alma emri vermeye hazırsınız.

6. Satın almak istediğiniz XRP miktarını girin ve gönder’i tıklayın.

 

Bununla birlikte, ABD’de ikamet eden kullanıcıların, yurtiçi banka havalelerini seçmesi gerekecektir. Ancak ABD vatandaşı olmayanların, kimlik doğrulaması yapması ve ardından para yatırmak için USD SMBC (SWIFT)’yi seçmesi gerekir.

(Not: Kraken yalnızca banka havalelerini kabul ediyor ve kredi kartı, banka kartı, PayPal ve benzeri ödeme türlerini kabul etmez.)

Ripple satın alma rehberi: Ripple nasıl alınır satılır? Ripple/XRP yatırım

Ülkemizde popüler olan Bitcoin borsalarından bir diğeri de Paribu’dur. Ayrıca geçtiğimiz aylarda Binance, Türk Lirası için para yatırma ve çekme hizmeti sunmak amacıyla Papara ile birlikte çalışmaya başladı.

Artık Binace’nin Türk müşterileri, kripto para birimleriyle alım satım işlemleri yaparken, fiyatı doğrudan Türk Lirası cinsinden görüntüleyebilir ve seçtikleri varlığın fiyatının Türk Lirası karşılığını görerek alış ve satış emirlerini girebilirler.

https://twitter.com/binance/status/1149253771102285826?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1149253771102285826&ref_url=https%3A%2F%2Fkoinmedya.com%2Fwp-admin%2Fpost.php%3Fpost%3D71835%26action%3Dedit%26classic-editor

 1. Diğer kripto para birimleri ile Ripple nasıl alınır?

XRP’yi diğer kripto para birimlerini kullanarak da satın alabilirsiniz. Genel olarak borsalar, Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto para birimleri ile XRP işlem pariteleri sunuyor.

XRP satın alma işleminiz için ilk önce, kripto cüzdanınızın bakiyesinde Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinden bulunması gerekiyor.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, söz konusu borsalardan herhangi birinde bir hesap oluşturup, hesabınızı doğruladıktan sonra, cüzdanınızdan, borsa ile oluşturduğunuz yeni hesaba kripto para birimini aktarabilirsiniz. Ve XRP paritelerinden size uygun olanı seçebilirsiniz.

XRPBTC paritesi sunan bazı kripto para borsaları:

Poloniex

Binance

OKEx

Huobi

Bittrex

Upbit

HitBTC

Bitstamp

Coinbase

Skrill ile Ripple nasıl alınır?

Ripple nasıl alınır sorusunun diğer bir cevabı da “Skrill”dir. Yukarıda belirttiğimiz seçeneklerin yanı sıra Skrill ile de Ripple (XRP) satın almak mümkün.

XRP banka işlemlerine odaklanan, sınır ötesi transferleri ve ödemeleri kolaylaştıran bir kripto para birimi olarak biliniyor. Skrill ise, para transferleri ve sınır ötesi ödeme işlemlerini geliştirmeye çalışan bir e-ticaret sitesidir.

Ripple blockchain teknolojisine dayanırken, İnternet temelli Skrill ise web üzerinden yapılan tüm harcamalarda kullanılabilen bir ödeme sistemidir. Ripple satın alma rehberi: Ripple nasıl alınır satılır? Ripple/XRP yatırım

Peki Skrill ile Ripple nasıl alınır? Esasen Skrill ile Ripple satın almanın birkaç yolu var. Aşağıdaki platformlar aracılığıyla Skrill ile Ripple (XRP) alınabilir:

Virwox nedir? Virwox ile XRP nasıl alınır?

VirWox, alıcı ve satıcıları benzersiz bir esneklikle birleştiren önde gelen bir çevrimiçi kripto para borsasıdır. Kripto para borsalarının çoğu yalnızca sınırlı sayıda eşleştirmeye izin verirken, VirWox’da bu eşleştirmeler oldukça farklıdır. Örneğin, Coinbase borsasında XRPBTC veya XRPETH gibi pariteler bulabilirsiniz.

 VirWox’ta seçtiğiniz kripto para birimini satın almak için çok çeşitli ödeme seçeneklerini kullanabilirsiniz. PayPal ve Skrill gibi seçenekleri barındıran bu borsa ödeme şekli konusunda size büyük bir esneklik sağlar.

VirWox’ta herhangi bir kripto parayı satın almak için, fiat para birimini kullanarak Linden doları veya SLL’yi satın almanız ve bu satın aldığınız paralarla değişim yapmanız gerekecektir. Platformda ücretler çok düşük; esneklik ise çok fazladır. Dolayısıyla Skrill ile Ripple (XRP) satın alırken VirWox en iyi seçeneklerden biri olarak görülür.

LakeBTC ile Ripple nasıl alınır?

LakeBTC, 2013’ten beri faaliyet gösteren Şangay merkezli bir kripto para borsasıdır. VirWox’a oldukça benzer bir şekilde faaliyet gösterir. Fakat LakeBTC’de VirWox’un Linden doları veya SLL’nin eşdeğeri bulunmuyor.

LakeBTC’de Bitcoin, Ripple, Ether gibi kripto paralar satın almak için çeşitli ödeme seçenekleri var. Burada, fiat para kullanarak Skrill bakiyesi satın aldıktan sonra doğrudan Skrill ile Ripple (XRP) satın alabilirsiniz.

BitPanda ile Ripple nasıl alınır?

Skrill ile Ripple (XRP) satın alırken kullanılabilen BitPanda öncelikle EuroBölgesi’nde faaliyet gösterdiği için Avrupalılar için harika bir seçenek olarak görülüyor. Ve alıcıları ve satıcıları birbirine bağlayan, gelişmiş bir kripto aracılık hizmeti sunuyor.

BitPanda Giropay, MasterCard ve Skrill gibi birden fazla ödeme seçeneği sunuyor. Bu arada kayıt olduktan sonra hesabınızı doğrulayabilir ve satın alma işleminizi hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Ripple ve BRD cüzdan ortaklığı

Ripple satın almanın diğer bir yoluda BRD online cüzdanı.  San Francisco merkezli Fintec şirketi Ripple Labs, 2019’un başında İsviçre merkezli BRD cüzdanı ile ortaklığa gitti. Ve bu ortaklık için Ripple, BRD’ye 750 bin dolarlık bir ödemede bulundu.

Bu sayede BRD cüzdanında Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ethereum (ERC20 tokenleri)’un ardından Ripple (XRP)’de yerini aldı.

Ripple kullanıcıları için, BRD online kripto para cüzdanı arcılığıyla da XRP satın almak mümkün. Kripto para cüzdanı sağlayıcısı BRD’nin başta ABD, Kanada, Avustralya, Almanya, İngiltere ve Japonya başta olmak üzere bir çok ülkeden 2,5 milyonun üzerinde kullanıcısı var.

BRD, custodial bir hesap değil; yani kullanıcılar bizzat bu online cüzdanın içerisine girerek kendi dijital fonlarını kendileri kontrol edebiliyorlar. Ayrıca Ripple ile yapılan ortaklığın ardından Japonya merkezli SBI Holding de BRD kripto para cüzdanı platformuna yatırımda bulundu.

Ripple satın alma rehberi: Ripple nasıl alınır satılır? Ripple/XRP yatırım

Ripple almak konusunda, şu ana kadar olumlu şeylerden bahsettik. Peki XRP ile ilgili olası dezavantajlar var mı? 

XRP riskli bir yatırım olabilir mi?

Evet, tüm kripto paralar gibi XRP de riskli bir yatırımdır. En büyük risk ise; tokenin arkasındaki şirketin kripto paraların merkeziyetsiz doğasına aykırı uygulamalarla varlığın fiyatı üzerinde etkili olmasıdır.

XRP yatırımı ile ilgili dezavantajlar var mı?

Evet, böyle bir yatırımda birçok dezavantajdan :
Tokenin arkasındaki şirketin, yani Ripple’nin, XRP arzının yaklaşık %60’ına sahip olması en büyük dezavataj olarak sayılabilir.

Esasen Ripple’nin yerel tokeni ile ilgili en büyük dezavantajlardan biri, 100 milyar tokenlik devasa bir arza sahip olması.

Ekonomi bilimi temelde bize, talebin arzdan fazla olduğu durumlarda bir varlığın fiyatının yükseleceğini; arzın talepten fazla olması durumunda ise varlığın fiyatının düşeceğini söyler.

100 milyarlık arz XRP gibi bir token için çok büyük. Ve fiyatın 10 dolara çıkması için piyasanın, 1 trilyon dolara ulaşması gerekecek. Fakat Bitcoin’in piyasa değerinin bile şu anda yaklaşık 112 milyar dolar olduğu göz önüne alındığında, XRP için bu hedef, yakın vadede pek mümkün değil gibi görünüyor.

İkinci dezavantaj ise tokenin arkasındaki şirketin, yani Ripple’nin, XRP arzının yaklaşık %60’ına sahip olması. Ki bu durum, temelde kripto para biriminin merkezsiz doğasıyla çelişiyor.

Şok! Bunu biliyor muydunuz? - Ripple 21 yıl boyunca XRP satacak!

Merkezileşmenin yanı sıra, Ripple her ay “ekibi, şirketi ve ekosistemi büyütmek” için yaklaşık 1 milyar adet XRP’yi dolaşıma dahil ediyor.

Neredeyse her ay piyasaya sürülen 1 milyar XRP, dolaşımdaki token sayısını sürekli olarak artırıyor. Ve bu da ciddi anlamda kitlesel bir benimsenme olmadığı sürece, XRP fiyatı için tehlike oluşturabilir.

Sonuç olarak; 2020 şu ana kadar, XRP yatırımcıları için karlı bir yıl olmasa da XRP’nin diğer paralara göre fiyatının düşük olması, dipten satın alarak daha fazla kar elde etmek için bir fırsat olabilir.

Ancak, kripto para satın almadan veya satmadan önce kendi araştırmanızı yapmalı ve kaybetmeyi göze alamayacağınız parayı kriptolara yatırmamalısınız.

Ripple (XRP) hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak