1. Anasayfa
 2. İnceleme
 3. Ripple nasıl alınır? – XRP almadan önce bilmeniz gereken her şey!

Ripple nasıl alınır? – XRP almadan önce bilmeniz gereken her şey!

Ripple nasıl alınır? – XRP almadan önce bilmeniz gereken her şey!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para yatırımı olarak XRP mi düşünüyorsunuz? Mevcut tek seçenek, Ripple coini satın almak. Çünkü XRP’nin, Bitcoin veya Ethereum gibi madenciliği yapılamıyor. Kredi kartı, banka ödemeleri veya diğer geleneksel dijital ödeme çözümleri ile de XRP satın almak mümkün. 

Ripple nasıl alınır? – En geniş XRP satın alma rehberi

Kripto piyasasındaki yüksek volatilite, birçok yatırımcının kripto paralara tedirgin yaklaşmasına neden oluyor. Kripto paralar, doğası gereği volatil varlıklardır. Özellikle de 2020 Mart ayının başından beri yaşanan pandemi ve ekonomi ile ilgili küresel kaygılar, kripto paraların volatilitesini daha da yükseltti.

Tabi Bitcoin’in fiyat hareketleri, tüm kripto para piyasasını da etkiledi. Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak 3,84 doları gören Ripple da Mayıs 2017’den beri görmediği bir seviye olan 0.115 dolara kadar düştü.

Bu düşüşler sıkı kripto takipçilerine müthiş alım fırsatları sundu. Neredeyse tüm dijital varlıklar, bu büyük düşüşlerden sonra inanılmaz çıkışlar yaptı.

Nitekim, kripto paralardaki yüksek volatilite korkutucu gibi görünse de birçok yatırımcıyı piyasaya çeken şey, yine bu aşırı değişken fiyat hareketleridir.

Ripple yatırım için uygun mu? 

Evet, Ripple (XRP) uzun vadede çok karlı bir yatırım olabilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Tüm zamanların en yüksek seviyesinden sonra müthiş bir düşüşe uğradığı için, birçoğu Ripple satın almak istemedi. Fakat, XRP’nin düşük fiyatı, 2020 ve sonrasında alım için harika fırsatlar sundu.

Ripple, 2017 boğa koşusu sırasında en iyi performans gösteren kripto paralardan biriydi. Öyle ki Bitcoin, Ethereum ve pek çok tokenden daha fazla artarak, yatırımcılarına %31.000 gibi müthiş bir kazanç sağladı.

Ripple nasıl alınır? - XRP almadan önce bilmeniz gereken her şey!
 • (Not: 2020’nin sonlarında SEC, Ripple ve üst düzey iki yöneticisi aleyhine kayıtsız menkul kıymet satma suçlamasıyla dava açtı.
 •  Aslında Ripple ekibi, 2018’den beri XRP’nin menkul kıymet değil; bir para birimi olduğunu iddia ediyor. Ancak şirket, yasadışı menkul kıymet satışı yapmakla suçlanıyor.
 •  Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) de XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle XRP’nin Amerikalı yatırımcılara satılması, kayıtsız menkul kıymet satışı olarak görülüyor.
 • Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ise, SEC’in bu iddiasına itiraz ediyor. Ve ona göre; SEC, Bitcoin ve Ethereum’u hangi varlık sınıfında değerlendiriyorsa; XRP’nin de aynı şekilde sınıflandırılması gerekiyor.
 • Davanın nasıl sonuçlanacağına dair, şu an için bir tahmin yürütmek mümkün değil. Ancak, birçoğu Ripple ve SEC’in arka planda bir uzlaşma yapacağını düşünüyor. Dolayısıyla burada yaptığımız Ripple XRP yorumlarının bu davadan bağımsız olarak ele alındığı unutulmamalı.)

Bu arada Ripple topluluğunda, bir XRP savunucusu olarak tanınan avukat Jeremy Hogan, Ripple SEC davasında sona yaklaşıldığını iddia ediyor.

İlgili: İşte Ripple SEC davasının sonuçlanacağı tarih!

İşte 2022’de Ripple almak için 10 sebep:

Ripple almak için 10 sebep
1. Ripple İşlem Protokolü
2. Ripple geleceği – Bankalar ile ortaklık
3. Ripple teknolojisi
4. XRP ve kullanılabilirlik
5. Kurumsal yatırımcılar
6. Cazip fiyatı
8. Güvenlik
9. Geliştirici ekibi
10. Gelişme Potansiyeli

1.Ripple İşlem Protokolü

XRP, Ripple İşlem Protokolünde kullanılabilir. Bunun anlamı; XRP, sadece bir dijital para birimi olarak kullanılmıyor. Aynı zamanda para ve bilgi işlemlerinde de kullanılıyor. Yani Ripple, dijital bir kanal aracılığıyla para transferi ve ödeme işlemlerini XRP sayesinde basitleştiriyor.

Ripple nasıl alınır? - XRP almadan önce bilmeniz gereken her şey!

XRP, 2012 yılında Ripple Labs Inc tarafından sınır ötesine sorunsuz bir şekilde para göndermeyi sağlayan, blockchain destekli bir çözüm olma hedefiyle piyasaya sürüldü.

Ripple satın alma rehberi: Ripple nasıl alınır satılır? Ripple/XRP yatırım

2. Ripple geleceği – Bankalar ile ortaklık

Piyasa değeri bakımından ilk 10’da yer alan XRP, neredeyse geleneksel finansal kurumlarla ilişkiler kuran tek kripto para projesidir.

Ripple almak için belki de en önemli sebep, XRP’nin tüm piyasa için sıradışı ve yenilikçi finansmana sahip birkaç kripto para projesinden biri olması.

Ripple nasıl alınır? - XRP almadan önce bilmeniz gereken her şey!

İkincisi, Ripple MoneyGram, Santander ve American Express dahil olmak üzere 300’den fazla müşteriyi RippleNet’e dahil etmeyi başardı. RippleNet kullanan müşterilerin niteliği, ağı daha güçlü hale getirmeye yardımcı oluyor. Böylece XRP’yi uluslararası işlemlerde, aracı para birimi yaparak diğer kullanıcıları da kendine çekmesini sağlıyor.

Ripple nasıl alınır? - XRP almadan önce bilmeniz gereken her şey!

Ayrıca Ripple geleneksel finansal kurumlar ve regülatörler ile yakın ilişkiler kuruyor. Bu da Ripple’nin, bankaların kripto para birimleri ile olan rekabeti ortadan kaldırmasını ve paranın geleceğine yönelik geleneksel finansal kurumlarla işbirliği yapmasını sağlıyor.

Finansal sistem içerisinde, Ripple bu alanda şu ana kadar büyük adımlar attı. Sadece 2019 yılında;

 • MUFG
 • BBVA
 • SEB
 • Akbank
 • Axis Bank
 • Yes Bank
 • SBI Remit
 • Cambridge Global Payments
 • Star One Credit Union
 • eZforex’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 banka ile anlaşma imzaladı.

Bu anlaşmalar, XRP’nin çok sayıda finans kuruluşu tarafından kabul edilen ilk dijital para birimi yapabilir.

3. Ripple teknolojisi

Üçüncü nesil bir blockchaine sahip olan XRP’nin 4 saniye içinde gerçekleştirdiği işlemleri, eski SWIFT sistemi 2 ya da 3 günde yapabiliyordu.

Ripple nasıl alınır? - XRP almadan önce bilmeniz gereken her şey!

Bitcoin saniyede yaklaşık 7 işlem gerçekleştirirken; Ethereum 2.0 güncellemesinin öncesinde, saniyede yaklaşık 15 işlem gerçekleştirebiliyordu.

Bununla birlikte, PayPal saniyede 193 işlem gerçekleştirirken, Ripple, 1.500 işlem yapma kapasitesine sahip. Ve önünde sadece rakip olarak, saniyede 24.000 işlem yapan VISA var.

BitcoinEthereum
(ETH 2.0’dan önce)
RipplePayPalVisa
7151.50019324.000

Küresel finans sektöründe sınır ötesi işlemlerle trilyon dolarlık fonlar taşınıyor. Ve XRP, bu sınır ötesi para transferlerini, daha hızlı ve daha ucuz işlemler ile artırma potansiyeline sahip.

Örneğin; RippleNet aracılığıyla sınır ötesi ödemeler 4 saniyenin altında gerçekleşirken, geleneksel finans kurumlarında aynı işlemler 3 ila 5 gün sürebilir.

Ripple nasıl alınır? - XRP almadan önce bilmeniz gereken her şey!

Dahası XRP ile daha düşük maliyetli işlemler gerçekleştirilir. Ripple ağında standart işlemler için minimum işlem maliyeti, 0.00001 XRP‘den başlıyor.

4. XRP ve kullanılabilirlik

2022 ve sonrasında, Ripple yatırım için iyi bir seçenek olabilir. Nitekim XRP, popülaritesi sayesinde çok sayıda kripto borsasında kullanılabiliyor.

Daha da önemlisi; kripto paraların kullanımı gittikçe artıyor. Fakat yakın vadede uzmanlar, kripto paraların fiat para birimine dayalı bankacılık sisteminin yerini almasını mümkün görmüyordu.

Ancak dünya çapında yaşanan virüs salgını, dünyanın tam da ihtiyacı olan sistemin kripto paralarda bulunduğunu gözler önüne serdi.

Dünya çapında, her geçen gün daha fazla şehir karantina altına alınırken, virüsün yayılmasını artırdığı gerekçesiyle fiziksel paraların kullanımı azaldı.

Ripple (XRP) nedir, geleceğin Bitcoin'i olabilir mi?

Ayrıca küresel salgın, dünya genelinde finans piyasalarında büyük düşüşlere neden oldu. Kripto para piyasaları da aynı şekilde tepki verse de merkeziyetsiz bir finans sisteminin zorunlu olduğu gerçeğiyle yüzleştik. Bununla birlikte, küresel olarak hala ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıyayız.

Bitcoin ve XRP gibi kriptolar, fiat paraların çöküşü sırasında günümüzün en güvenli parası olarak değerini kanıtlayabilir. Ancak, gerçekçi olmak gerekirse, bu dediğimiz şeyin çok kısa vadede olması şimdilik mümkün olmayabilir.

5. Kurumsal yatırımcılar

Ripple, 2015 yılında, Google ve Apple’ında yer aldığı tek bir finansman turunda risk sermayesi yatırımcılarından 55 milyon dolarlık fon topladı. Bu şirketler, ödeme işlemlerini basitleştirmek ve güvence altına almak adına Ripple’a yatırım yaptı. Ayrıca Ripple girişim kapitalistlerinden de yatırım alıyor. 

Ripple nasıl alınır? - XRP almadan önce bilmeniz gereken her şey!

 

6. XRP coinin cazip fiyatı

Neden 2022’de Ripple almak mantıklı? Çünkü XRP’nin nispeten daha düşük bir fiyattan işlem görmesi onu en cazip paralardan biri haline getiriyor.

Şöyle ki, Bitcoin’in fiyatı ortalama bir yatırımcı için gerçekten de çok yüksek. Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin de yatırım yapmak için ucuz bir seçenek değil. Ripple düşük fiyatıyla hem almak, hem de harcamak için yatırımcıları cezbedebilir.

7. Ripple yatırımının geri dönüşü (ROI)

XRP çok büyük kar potansiyeli olan paralardan biridir. 2017’de, XRP birçok kriptodan çok daha iyi bir performans sergiledi.

Bu dönemde XRP %36.000’den fazla artarken, Bitcoin %1.000’in biraz üzerinde bir büyüme ile en iyi performans gösteren paralar listesinde 14. sırada yer aldı. O zamandan beri düşüş kaydetmiş olsa da XRP’nin bu yükselişi, yatırımcılarına ne kadar büyüyebileceğini gösterdi.

8. Güvenlik

2022 yılında Ripple almak iyi bir fikir olabilir çünkü, işlemlerde yer alan her iki taraf da olası bir tehdidi ortaya çıkaran güvenli bir kanala erişim sağlayabilir.

9. Ripple geliştirici ekibi

Birçok dijital para birimi ilerleme kat edemiyor. Çünkü liderleri, tokenleri yatırımcılar ve ortaklıklar açısından cazip hale getirecek geliştiricileri ya da yöntemleri seçemiyor. Bu konuda çok iyi olan Ripple ise şirket olarak hızlı bir şekilde risk sermayesi yatırımcılarını ve büyük yatırımcıları çekmeyi başarıyor.

10. XRP’nin gelişme potansiyeli

Ripple XCurrent aracınına daha çok önem veriyor gibi görünse de, xCurrent’in kullanımı XRP’in kullanımını da artırabilir. Likidite şartları yeterli olduktan sonra finansal kurumlar ve bankalar, XRP’yi dolaylı olarak kullanan XRapid aracına geçmeyi seçebilir.

Ripple nasıl alınır? - XRP almadan önce bilmeniz gereken her şey!

Ayrıca Ripple’nin hedeflerinden biri de XRP’yi birçok borsada listelemekti ve bunu büyük ölçüde başardı. Hatta XRP birçok borsaya baz para olarak eklendi.

Borsalarda listelenmek ve baz para olarak kabul edilmek XRP için daha fazla likidite sağladı. Tüm bu saydığımız maddeler, Ripple satın almak için makul birer sebep olabilir.

(Not: Ripple ve üst düzey iki yöneticisine SEC tarafından açılan davanın ardından XRP, birçok kripto para platformundan delist edildi. Davanın nasıl sonuçlanacağı şu an için bilinmiyor. Bu yazıda yapılan yorumlar, dava ile ilgili gelişmelerden bağımsız olarak ele alınmıştır. Dava ile ilgili haber ve yorumlar için tıklayınız.)

“Peki Ripple nasıl alınır? Güvenli bir şekilde Ripple nasıl alınır satılır? XRP almak için hangi platformları kullanabilirim?” 

Ripple nasıl alınır? Ripple nasıl satılır?

Bitcoin madencilik gücü patlama yaptıysa sırada BTC fiyatı var diyebilir miyiz?

Ripple yatırımı düşünüyorsanız, mevcut tek seçenek XRP coini satın almak. Çünkü XRP’nin, BTC ve ETH gibi madenciliği yapılamıyor.
Kredi kartı, banka ödemeleri veya diğer geleneksel dijital ödeme çözümleri ile de XRP satın almak mümkün. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

USDT gibi stabilcoinlerin yer aldığı borsalardan XRP satın alabilirsiniz.

Bu makalenin devamında, “farklı yöntemler ve platformlar kullanarak Ripple nasıl alınır” sorusunu detaylı olarak yanıtlamaya çalıştık. Ve Ripple (XRP)’ye nasıl yatırım yapabileceğinizi anlatan geniş çaplı bir klavuz hazırladık.

Türk Lirası ile Ripple nasıl alınır?

Ripple satın almanın en kolay yolu, bir kripto para borsasına kayıt olmaktır. Türkiye’de çok kolay biçimde, bir kripto para borsasından hesap açarak işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Seçtiğiniz borsaya banka hesabınızdan para transfer ederek Ripple (XRP) ve diğer kripto paralardan satın alabilirsiniz. 

Türkiye’deki kripto para borsası hesabınızdan, Binance ve Kraken gibi kripto para borsalarına rahatlıkla Ripple gönderebilir, bu borsalardan Ripple alabilirsiniz. Bunun için tek bilmeniz gereken Ripple adresiniz. 

Bununla birlikte, Türkiye’nin ilk kripto para borsası olarak bilinen BtcTurk, Türk lirası ile kolayca Bitcoin, Ethereum ve Ripple alıp satabileceğiniz güvenli adreslerden biridir.

BtcTurk, ICO Derecelendirme Platformu ICO Rating tarafından yapılan güven araştırmasında 100 üzerinden 75 puan alarak, dünya genelinde ilk 10 arasına giren tek Türk borsasıdır.

USD ile Ripple XRP nasıl alınır, satılır?

ABD doları kullanarak XRP satın alabileceğiniz birçok kripto para borsası mevcut. Binance, Bitstamp, Kraken ve Bitfinex gibi platformlar, XRP için banka kartı, kredi kartı veya banka havalesi yoluyla ödeme yapabileceğiniz borsalardan bazılarıdır.

Ancak borsaların neredeyse tamamı, para yatırmadan önce kimliğinizi doğrulamanızı ister.

Kripto para borsalarından USD ile Ripple nasıl alınır?

1. İlk adım bir platforma kaydolmaktır. Örneğin; Kraken’in ana web sitesine giderek “hesabınızı oluşturun” u tıklarsınız. Sadece e-posta adresinizi kullanarak kayıt olabilirsiniz. 

2. Hesabınızda oturum açtıktan sonra, USD ile Ripple satın almak için 3 ya da daha fazla aşamada hesabınızın doğrulanması gerekir. Para yatırma işlemi yapmadan önce sizden, bazı kimlik onaylama belgeleri istenecektir.

3. Hesabınız doğrulandıktan sonra, hesaba gidin ve ardından para yatırın. Artık farklı para yatırma seçenekleri arasından bir tercih yapabilirsiniz.

4. Daha sonra kripto pariteleri arasından XRPUSD seçeneğini tıklamanız gerekiyor.

5. “Yeni Emir”e tıklayın ve basit arayüzü seçin, şimdi Kraken‘den satın alma emri vermeye hazırsınız.

6. Satın almak istediğiniz XRP miktarını girin ve gönder’i tıklayın.

Bununla birlikte, ABD’de ikamet eden kullanıcıların, yurtiçi banka havalelerini seçmesi gerekecektir. Ancak ABD vatandaşı olmayanların, kimlik doğrulaması yapması ve ardından para yatırmak için USD SMBC (SWIFT)’yi seçmesi gerekir.

(Not: Kraken yalnızca banka havalelerini kabul ediyor ve kredi kartı, banka kartı, PayPal ve benzeri ödeme türlerini kabul etmez.)

Ripple nasıl alınır? - XRP almadan önce bilmeniz gereken her şey!

Ülkemizde popüler olan Bitcoin borsalarından bir diğeri de Paribu’dur. Ayrıca Binance de Türk Lirası için para yatırma ve çekme hizmeti sunmak amacıyla Papara ile birlikte çalışmaya başladı.

Artık Binace’nin Türk müşterileri, kripto para birimleriyle alım satım işlemleri yaparken, fiyatı doğrudan Türk Lirası cinsinden görüntüleyebilir ve seçtikleri varlığın fiyatının Türk Lirası karşılığını görerek alış ve satış emirlerini girebilirler.

 1. Diğer kripto para birimleri ile Ripple nasıl alınır?

XRP’yi diğer kripto para birimlerini kullanarak da satın alabilirsiniz. Genel olarak borsalar, Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto para birimleri ile XRP işlem pariteleri sunuyor.

XRP satın alma işleminiz için ilk önce, kripto cüzdanınızın bakiyesinde Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinden bulunması gerekiyor.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, söz konusu borsalardan herhangi birinde bir hesap oluşturup, hesabınızı doğruladıktan sonra, cüzdanınızdan, borsa ile oluşturduğunuz yeni hesaba kripto para birimini aktarabilirsiniz. Ve XRP paritelerinden size uygun olanı seçebilirsiniz.

XRPBTC paritesi sunan bazı kripto para borsaları:

 • Poloniex
 • Binance
 • OKEx
 • Huobi
 • Bittrex
 • Upbit
 • HitBTC
 • Bitstamp
 • Coinbase

Skrill ile Ripple nasıl alınır?

Ripple nasıl alınır sorusunun diğer bir cevabı da “Skrill”dir. Yukarıda belirttiğimiz seçeneklerin yanı sıra Skrill ile de Ripple (XRP) satın almak mümkün.

XRP banka işlemlerine odaklanan, sınır ötesi transferleri ve ödemeleri kolaylaştıran bir kripto para birimi olarak biliniyor. Skrill ise, para transferleri ve sınır ötesi ödeme işlemlerini geliştirmeye çalışan bir e-ticaret sitesidir.

Ripple satın alma rehberi: Ripple nasıl alınır satılır? Ripple/XRP yatırım

Ripple blockchain teknolojisine dayanırken, İnternet temelli Skrill ise web üzerinden yapılan tüm harcamalarda kullanılabilen bir ödeme sistemidir.

Peki Skrill ile Ripple nasıl alınır? Esasen Skrill ile Ripple satın almanın birkaç yolu var. Aşağıdaki platformlar aracılığıyla Skrill ile Ripple (XRP) alınabilir:

Virwox nedir? Virwox ile Ripple nasıl alınır?

VirWox, alıcı ve satıcıları benzersiz bir esneklikle birleştiren önde gelen bir çevrimiçi kripto para borsasıdır. Kripto para borsalarının çoğu yalnızca sınırlı sayıda eşleştirmeye izin verirken, VirWox’da bu eşleştirmeler oldukça farklıdır. Örneğin, Coinbase borsasında XRPBTC veya XRPETH gibi pariteler bulabilirsiniz.

 VirWox’ta seçtiğiniz kripto para birimini satın almak için çok çeşitli ödeme seçeneklerini kullanabilirsiniz. PayPal ve Skrill gibi seçenekleri barındıran bu borsa ödeme şekli konusunda size büyük bir esneklik sağlar.

VirWox’ta herhangi bir kripto parayı satın almak için, fiat para birimini kullanarak Linden doları veya SLL’yi satın almanız ve bu satın aldığınız paralarla değişim yapmanız gerekecektir. Platformda ücretler çok düşük; esneklik ise çok fazladır. Dolayısıyla Skrill ile Ripple (XRP) satın alırken VirWox en iyi seçeneklerden biri olarak görülür.

LakeBTC ile Ripple (XRP) nasıl alınır?

LakeBTC, 2013’ten beri faaliyet gösteren Şangay merkezli bir kripto para borsasıdır. VirWox’a oldukça benzer bir şekilde faaliyet gösterir. Fakat LakeBTC’de VirWox’un Linden doları veya SLL’nin eşdeğeri bulunmuyor.

LakeBTC’de Bitcoin, Ripple, Ethereum gibi kripto paralar satın almak için çeşitli ödeme seçenekleri var. Burada, fiat para kullanarak Skrill bakiyesi satın aldıktan sonra doğrudan Skrill ile Ripple (XRP) satın alabilirsiniz.

BitPanda ile XRP nasıl alınır?

Skrill ile Ripple (XRP) satın alırken kullanılabilen BitPanda öncelikle EuroBölgesi’nde faaliyet gösterdiği için Avrupalılar için harika bir seçenek olarak görülüyor. Ve alıcıları ve satıcıları birbirine bağlayan, gelişmiş bir kripto aracılık hizmeti sunuyor.

BitPanda Giropay, MasterCard ve Skrill gibi birden fazla ödeme seçeneği sunuyor. Bu arada kayıt olduktan sonra hesabınızı doğrulayabilir ve satın alma işleminizi hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Ripple nasıl alınır? - XRP almadan önce bilmeniz gereken her şey!

Ripple ve BRD cüzdan ortaklığı

Ripple satın almanın diğer bir yoluda BRD online cüzdanı.  San Francisco merkezli Fintec şirketi Ripple Labs, 2019’un başında İsviçre merkezli BRD cüzdanı ile ortaklığa gitti. Ve bu ortaklık için Ripple, BRD’ye 750 bin dolarlık bir ödemede bulundu.

Bu sayede BRD cüzdanında Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ethereum (ERC20 tokenleri)’un ardından Ripple (XRP)’de yerini aldı.

Ripple kullanıcıları için, BRD online kripto para cüzdanı arcılığıyla da XRP satın almak mümkün. Kripto para cüzdanı sağlayıcısı BRD’nin başta ABD, Kanada, Avustralya, Almanya, İngiltere ve Japonya başta olmak üzere bir çok ülkeden 2,5 milyonun üzerinde kullanıcısı var.

BRD, custodial bir hesap değil; yani kullanıcılar bizzat bu online cüzdanın içerisine girerek kendi dijital fonlarını kendileri kontrol edebiliyorlar. Ayrıca Ripple ile yapılan ortaklığın ardından Japonya merkezli SBI Holding de BRD kripto para cüzdanı platformuna yatırımda bulundu.

Ripple nasıl alınır? - XRP almadan önce bilmeniz gereken her şey!

Ripple almak konusunda, şu ana kadar olumlu şeylerden bahsettik. Peki uzmanların Ripple yorumları nasıl?

XRP ile ilgili olası dezavantajlar neler? 

XRP riskli bir yatırım olabilir mi?

Evet, tüm kripto paralar gibi XRP de riskli bir yatırımdır. En büyük risk ise; tokenin arkasındaki şirketin kripto paraların merkeziyetsiz doğasına aykırı uygulamalarla varlığın fiyatı üzerinde etkili olmasıdır.

XRP yatırımı ile ilgili dezavantajlar var mı?

Evet, böyle bir yatırımda bulunan birçok dezavantajdan sadece birisi:
Tokenin arkasındaki şirketin, yani Ripple’nin, XRP arzının yaklaşık %60’ına sahip olması en büyük dezavataj olarak sayılabilir.

Esasen Ripple’nin yerel tokeni ile ilgili en büyük dezavantajlardan biri, 100 milyar tokenlik devasa bir arza sahip olması.

Ekonomi bilimi temelde bize, talebin arzdan fazla olduğu durumlarda bir varlığın fiyatının yükseleceğini; arzın talepten fazla olması durumunda ise varlığın fiyatının düşeceğini söyler.

100 milyarlık arz XRP gibi bir token için çok büyük. Ve fiyatın 10 dolara çıkması için piyasanın, 1 trilyon dolara ulaşması gerekecek. Fakat Bitcoin’in piyasa değerinin bile şu anda yaklaşık 808 milyar dolar olduğu göz önüne alındığında, XRP için bu hedef, yakın vadede pek mümkün değil gibi görünüyor.

İkinci dezavantaj ise tokenin arkasındaki şirketin, yani Ripple’nin, XRP arzının yaklaşık %60’ına sahip olması. Ki bu durum, temelde kripto para biriminin merkezsiz doğasıyla çelişiyor.

İlgili: Ripple kaç yıl boyunca XRP satacak?

Ripple nasıl alınır? - XRP almadan önce bilmeniz gereken her şey!

Merkezileşmenin yanı sıra, Ripple ekibi her ay “şirketi ve ekosistemi büyütmek” için yaklaşık 1 milyar adet XRP’yi dolaşıma dahil ediyor.

Neredeyse her ay piyasaya sürülen 1 milyar XRP, dolaşımdaki token sayısını sürekli olarak artırıyor. Ve bu da ciddi anlamda kitlesel bir benimsenme olmadığı sürece, ilerleyen dönemde XRP fiyatı için muhtemel tehlikelerden birisidir.

Sonuç olarak; 2022 yılı şu ana kadar, XRP yatırımcıları için karlı bir yıl olmasa da XRP’nin diğer paralara göre fiyatının düşük olması, dipten satın alarak daha fazla kar elde etmek için bir fırsat sunabilir.

Ripple (XRP) hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.