Home Altcoin Anlık Ripple fiyat verisi – Ripple Ne Kadar? Ripple fiyatı kaç TL?
koinmedya_brave

Anlık Ripple fiyat verisi – Ripple Ne Kadar? Ripple fiyatı kaç TL?

Anlık Ripple fiyat verisi – Ripple Ne Kadar? Ripple fiyatı kaç TL?
0
fairspin_banner

Anlık Ripple fiyat verisi – Ripple fiyatı kaç TL – canlı XRP USD paritesi – Ripple ne kadar gibi soruların kapsamlı cevaplarını bu sayfamızda bulabilirsiniz. Güncel Ripple fiyat bilgisine detaylı verilerle anlık olarak bu sayfadan ulaşabilir, piyasaları yakından takip edebilirsiniz.

Ripple Fiyatı Kaç TL?

Ripple anlık Dolar ve Türk Lirası cinsinden değerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Ripple ne kadar?

Ripple fiyatı kaç TL?

Ripple Fiyat Grafiği

XRP to USD – Ripple Hesap Makinesi

 

Ripple fiyatı kaç TL? Yukarıdaki konsoldan elinizdeki XRP adedini girerek ne kadar ettiğini görebiliriz.

XRP Nedir? Ripple Coin Nedir?

Öncelikle şundan bahsetmemiz gerekir; Ripple’ın arkasındaki PR firması olan The Hatch Agency’ ye göre XRP bağımsız bir dijital varlık ve Ripple dan farklı.

Ripple dünya çapında para gönderme için finansal çözümler sunan bir teknoloji şirketiyken, XRP arkasında açık kaynak blockchain teknolojisi olan dijital bir varlık.

Ripple farkı şöyle açıklıyor:

Ripple xRapid ürününde XRP’yi ve XRP Ledger’i kullanan bir yazılım şirketi. Bu dijital varlığı veya teknolojiyi kontrol etmiyor. Şu anda 60 milyar XRP’ye sahip .

Yani XRP Ledger tekil bir varlığa ait olamaz, merkezi değildir. Ripple da dahil olmak üzere herhangi bir kuruluş veya kişiden bağımsız olarak varlığını korur.

Dahası Ripple kullanan ile XRP kullanan arasında ciddi bir fark vardır. Ripple finansal kuruluşlar tarafından kullanılırken XRP, XRP Ledger üzerinde kurulanlar ve borsalarında XRP’yi listeleyenler tarafından kullanılır.

Peki “XRP nedir” sorusu neden önemli? Neden XRP ile Ripple arasında böyle bir kilit fark var? SEC son açıklamasında Bitcoin ve Ethereum ile bunların statülerinden bahsederken Ripple ya da XRP’den bahsetmedi. Bitcoin ve Ethereum menkul kıymet olarak sınıflandırılmıyor fakat neden burada XRP tokenden bahsedilmedi?

SEC Ripple’ı bir menkul kıymet olarak belirlerse XRP piyasalarda düşüş yaşayabilir ve eğer Ripple Howey Test’i geçemezse sorumluları yasal sorunlar yaşayabilir. Dikkate alınması gereken önemli bir konu ise merkezileşme.

Fakat diğer bir önemli yorum da protokolün XRP’siz çalışabileceğini söyleyen David Schwartz’dan geldi. Eğer bunu söylediyse XRP token Ripple’ın piyasadaki değerini arttırmak için var denilebilir.

Ripple (XRP) Nedir? Ripple’nin Geleceği Var mı?

Ripple (XRP) nedir cevabı için 2012 yılına gitmemiz gerekiyor. Ripplepay’ın 2012 yılında çıkarılan devamı niteliğinde olan Ripple, gerçek zamanlı devasa anlaşma sistemi (RTGS), para borsası ve gönderi networku. İşlem kayıtlarını sürekli karşılaştıran ve bağımsız bir şekilde onaylayan serverlere sahip bir network ve genel bir Ledger kullanıyor.

Bitcoin tarafından kullanılan enerji ve yoğun iş delillendirme hesaplamalarına güvenmiyor. Ripple paylaşılan kamusal bir veri tabanı temelinde bulunuyor ve bu, onaylama yapan serverler arasında bütünlüğü sağlamak için bir konsensus sürecini kullanıyor. Bu onaylayıcı serverler bireylerden bankalara kadar herhangi bir kimseye ait olabiliyor.

Ripple Protokolü (XRP olarak sunulan token) iki taraf arasında doğrudan ve neredeyse anlık para transferi yapabilme anlamına geliyor. Resmi paradan altına, hatta havayolu millerine kadar herhangi bir çeşit paranın değişimi yapılabiliyor. Geleneksel bankacılığın ve hatta borsalar aracılığıyla yapılan kripto para işlemlerinin bekleme sürelerini ve ücretlerini önlediklerini iddia ediyorlar.

Ripple ile Bitcoin Arasındaki Temel Farklılıklar Nelerdir?

Ripple’ın blockchain bazlı bir teknoloji olduğunu insanlara düşündüren onun onaylayıcı serverleri ve konsensüs mekanizması. Ancak Ripple (XRP)  bir blockchain değil. Ripple özetlenmiş verileri tek bir değer haline getirmek için bir HashTree kullanıyor. Böylece onaylayıcı serverler tarafından bu veriler konsensüs sağlamak için karşılaştırılıyor.

Bankalar Ripple’ı sevmiş gibi görünüyor ve ödeme sağlayıcılar her geçen gün panoda daha fazla görünüyorlar. Her ne kadar bireysel olarak da kullanılabiliyorsa da onun oluşturulma amacı ve Primer odak noktası teşebbüsler. Ripple Platformunun ana hedefi dünya genelinde çok miktarda paranın olabildiğince hızlı dolaşması.

Çıkarıldığı tarihten itibaren 35 milyonun üzerinde sorunsuz gerçekleşen işlemle, şimdiye kadar Ripple stabil kaldı. Saniyede 1500 işlem gerçekleştirme kapasitesine sahip ve Visa düzeyi saniyede 50.000 işlem yapacak biçimde güncellendi . Karşılaştırma yaparsak Bitcoin saniyede 3-6 işlem (ölçeklendirme tabakaları dahil değil) ve Ethereum saniyede 15 işlem yapabiliyor.

XRP Nedir ve Ne İçin Kullanılıyor?

Teknolojik anlamda Ripple platformu O’nun yararlılığı konusundaki iddalarını doğrulayacak gerçek değer ve gerçek geçmişe sahip. Ancak XRP tokenin kullanımı şu an düşük gibi görünüyor. Gerçekten de Ripple, yavaş yavaş XRP’yi azaltmayı planlıyor -en azından kripto paraların 2016 yılında uçuşa geçmesine kadar öyleydi. Yine de geçenlerde CNBC’nin dikkat çektiği gibi eğer Ripple 6,57$ a tırmanırsa pazar sermayesi Bitcoin’den daha fazla olacak. (Değerler değişebilir)

Ripple şirketi tarafından çıkarılmış 100 milyar XRP token mevcut. Şu an itibariyle şirket daha fazla token çıkarmayacağını söylüyor. (Her ne kadar onların gelecekte token çıkarmasına engel bir şey olmasa da). Ripple’ın Hub and Spoke tasarımı XRP‘yi ortada – sık uçucu milleri gibi dijital değerler ya da herhangi bir para ile geri ödenebilir bir araç olarak konumlandırıyor.

ripple fiyat - ripple ne kadar
ripple fiyat

Ripple 3.5 saniye içinde XRP vasıtasıyla herhangi bir ödemeyi (hazır ve harcanabilir halde) gerçekleştirebilir. XRP kullanımı tamamiyle Ripple networkundan bağımsızdır yani bankaların, pek çok küçük yatırımcının token alırken özlüyor olabileceği dolar euro vb.yi transferinde XRP’ye gerek olmaz. Burada gerçek değer Ripple’ın kendisi. Ve dünyanın genelinde değerleri XRP tokene kıyasla daha hızlı hareket ettirme kabiliyeti.

Bankalar XRP’yi farklı yabancı paralar arasında değişim yaparken kullanabilir. Şu an itibariyle SWIFT işlemlerinde bu başarılmış durumda. Ripple, American Express’in de içinde olduğu 100 den fazla ile anlaşma imzaladıklarını duyurdu.

XRP ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler

Ripple fiyatı kaç TL? Ripple aynı zamanda pek çok eleştiri de alıyor. Bitcoin ve diğer blockchain hayranları Ripple’ın merkezi kontrolünün, Bitcoin gibi merkezi olmayan blockchainlerin avantaj ve gayeleriyle kontrast teşkil ettiğini söylüyorlar.

Ripple aynı zamanda, kötü niyet potansiyeli taşıyan ya da güvenilir olmayan onaylayıcı serverlere karşı koruma için güvenilir Unique Node List (UNL)‘yi sürdürüyor. UNL, bir tür kelime oyunu sergileyerek network kurallarını kontrol ediyor, diğer taraftan problemli onaylayıcılara karşı korunma sağlıyor. Fakat teorik olarak düzenleyici bir yapı ya da hükumetler müdahale edebilir ve arzu edilmeyen bir değişikliği dayatabilir ya da bütünüyle saldırgan olabilir. Daha da fazlası FinCEN ihlalleri ve 2013 teki cezadan sonra Ripple politikalarını güncelledi ve yalnızca finansal düzenlemelerle uyumlu yöntemleri önerecek ve tanıyacak.

Not: Ripple fiyat tablosu – Ripple fiyatı kaç TL/  Ripple kaç Lira? Ripple ne kadar? Ripple dolar kuru grafiği  ile ilgili yazımızdaki veriler kripto borsaları tarafından otomatik olarak sağlanmaktadır ve veri sağlayıcılarımızın gecikme yaşanabilir. KoinMedya bu verilerin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

koinmedya_brave
tags:
0
0
0
X