fbpx
  1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Waves coin nedir? – Waves platformunda dikkat çeken özellikler

Waves coin nedir? – Waves platformunda dikkat çeken özellikler

Waves coin nedir? – Waves platformunda dikkat çeken özellikler
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Waves, kendi özel tokenlerinizi çıkarabileceğiniz bir blockchain platformudur. Waves coin ise, bu platformun yerel kripto para birimidir.

Waves coin nedir? Ne işe yarar?

waves-coin-nedir-koinmedya

Waves coin, Waves platformunun yerel kripto para birimidir. Waves (WAVES) coin üzerine konuşmadan önce, Waves platformunun ve blockchain projesinin ne olduğu ve hangi vizyon ile piyasaya çıktığına bakmak gerekiyor.

Waves coinin yaratıcısı kim?

Moskova merkeli bir proje olan Waves blockchaini, 2016 yılında girişimci Sasha Ivanov tarafından kuruldu.

  • Ivanov ilk olarak, amacı yeni bir blockchain ağının oluşturulmasını sağlamak ve finanse etmek olan Waves Platform AG şirketini kurdu.
  • Ardından Waves ekibi, Nisan 2016’da WAVES coin için bir ICO düzenleyerek 22 milyon$ dolarlık (~ 30.000 BTC’ye eşdeğer) bir fon topladı. Ve Waves blockchaini, 2016’nın 3. çeyreğinde başlatıldı.
Waves Akıllı Sözleşmeleri
Waves Akıllı Sözleşmeleri Aktive edildi

Waves coin ne işe yarar?

Waves kendi özel tokenlerinizi çıkarabileceğiniz bir blockchain platformudur. Waves, kapsamlı akıllı sözleşme programlamasına ihtiyaç duymadan kripto para oluşturulmasını sağlar. Bunun yerine tokenler, Waves ağındaki kullanıcı hesaplarında çalışan komut dosyaları aracılığıyla oluşturulabilir ve yönetilebilir.

Mesela bir projeye fon sağlamak için token çıkarmak istiyorsunuz. Bir programa katılanlara ve müşterilerinize sadakatlerinden dolayı ödül olarak token vermek istiyorsunuz.

Ya da herhangi bir amaca hizmet eden bir uygulamanız var ve burada kullanmak için bir token oluşturmak istiyorsunuz. İşte, bunun için Waves platformunu kullanabilirsiniz.

Waves DEX

Kendi projenizi destekleyecek topluluğunuzu oluşturur oluşturmaz, kendi ödül programınızı oluşturabilir ve kripto paranızı piyasaya sürebilirsiniz. Waves platformu dikkate değer bir çözüm sunuyor.

Web sitelerine göre, platform üzerinden token oluşturmak 1 dakikadan fazla sürmüyor. Ancak kullanım alanına göre ve de özelliklerine göre bu biraz daha zaman alabilir.

Waves Akıllı Sözleşmeleri

Daha basitleştirirsek, yeni oluşturmuş olduğunuz tokenleri Waves platformunu kullanarak işlem gerçekleştirebilirsiniz. Tüm işlemler Waves blockchain üzerinde kayıt altına alınıyor. Zaten bunu Ethereum blockchainini kullanan ERC-20 kökenli kripto paralarda da görüyoruz

Waves coin nedir? Waves platformunda dikkat çeken özellikler
ERC20-nedir?

Bitcoin’de gördüğümüz üzere, blockchain protokolünü kullanarak tüm işlemler kayıt altına alınıyor. Yeni müşteri donanımı, her yeni işlemi güncellemek zorunda. Bu güncellemeye kripto piyasasında verilen isim ‘hard fork’.  Blockchain tarihinde gördüğümüz üzere, hard forklar büyük iş yükünün yanısıra bazı kritik riskler de barındırıyor.

Waves platformu bunu engellemek adına şu stratejiyi tercih ediyor. Blockchain üzerinde gerçekleşen her işlem, çekirdek donanımın üstünde bir eklenti olarak doğrudan plug ediliyor. Bu yöntemle, tüm işlemler etkili şekilde hem de donanımlarını güncellemeden Waves blockchain ağına katılabiliyorlar.

Waves coin uygulamasının özellikleri neler?

Waves uygulaması ya da yazılımı, kullanıcılarına birkaç faydalı özellik sağlıyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Şimdi de Waves uygulamasının özelliklerine ayrıntılı bakalım:.

dalgalar-para-platform dalgaları-para-nedir

Waves platformunun özel uygulama tokenleri  (Custom Application Tokens – CATs)

waves coin nedir Waves coin nedir? - Waves platformunda dikkat çeken özellikler

Waves platformunun temel olarak odaklandığı işlem, özel tokenlerin çıkarılması ve bunların transleri ile işlemleri. Bu tokenleri hem web üzerinde hem de Android ile iOS üzerinde çalışan Wave uygulaması üzerinden oluşturabilirsiniz.

Bu tokenler hiçbir aracıya gerek olmadan alınıp satılabilir ve transferleri gerçekleştirilebilir. Çünkü bu tokenleri özelleştirebilir ve bu tokenler, istediğiniz her şeyi temsil edebilir. Yine de Ethereum gibi platformlarda olduğu kadar token fonksiyonlarına sahip olmayabilirsiniz.

Ethereum (ETH) Blockchain başarısının kurbanı oldu
Ethereum (ETH) Blockchain başarısının kurbanı oldu

Buna rağmen Waves’i kullanmak aşırı kolay ve hiçbir kodlama bilgisine de gerek duymuyorsunuz. Bu kolay kullanımından dolayı Waves, kitlesel fon toplama, ICO’lar ve benzeri programlar için ideal bir patform olarak görülüyor. Bir özel token oluşturmanın maliyeti ise 1 Waves coin. 

Aşağıdaki grafikte Waves’in fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

waves coin nedir Waves coin nedir? - Waves platformunda dikkat çeken özellikler

Waves coin tüm zamanların en yüksek değerini Aralık 2017’de 18 dolar ile kaydetmişti. O zamanlar Waves’in dünyanın en hızlı blockchaini olacağı iddiaları vardı. Yükselişte bunun da payı vardı.

WAVES  Coin istatistikleri

waves-coin-istatistik
Waves uygulamasının özellikleri
Özel Uygulama Tokenleri (Custom Application Tokens – CATs)
Merkeziyetsiz borsa (Decentralized exchange – DEX)
Akıllı Sözleşmeler (Smart Contracts)

Waves (WAVES coin) fiyatı (Canlı):

Waves coin nedir?

Waves nedir?

Waves kendi özel tokenlerinizi çıkarabileceğiniz bir blockchain platformudur.

Waves coin nedir?

Waves platformunun yerel para birimi Wave coin olarak adlandırılıyor.

Waves coin platformu nasıl kullanılır?

Platform üzerinde merkezsiz bir borsa da bulunuyor. Bu platform üzerinden yeni oluşturduğunuz token ile diğer Waves tokenlerin işlemleri yapılabilir.

2021’de Waves coin iyi bir yatırım mı?

Tüm zamanların en yüksek değerini, Aralık 2017’de 18 dolar ile kaydeden Waves coin büyük bir yükseliş ptansiyeline sahip. Bu nedenle, 2021 ve sonrasında Waves coin iyi bir yatırım olabilir.

Waves coin nasıl alınır?

Waves coin, Coinbase, Binance veya Kraken gibi bir kripto para borsası aracılığıyla satın alınabilir ve satılabilir. Daha fazla bigi için tıklayınız.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.