1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Waves coin nedir? Waves platformu nasıl çalışır?

Waves coin nedir? Waves platformu nasıl çalışır?

Waves coin nedir? Waves platformu nasıl çalışır?
0

Waves, kendi özel tokenlerinizi çıkarabileceğiniz bir blockchain platformudur. Waves coin ise, bu platformun yerel kripto para birimidir.

Waves coin nedir?

waves-coin-nedir-koinmedya

Waves coin, Waves platformunun yerel kripto para birimidir. Waves (WAVES) coin üzerine konuşmadan önce Waves platformu ve blockchain projesinin ne olduğu ve hangi vizyon ile piyasaya çıktığına bakmamız gerekiyor.

Waves kendi özel tokenlerinizi çıkarabileceğiniz bir blockchain platformudur. Mesela bir projeye fon sağlamak için token çıkarmak istiyorsunuz. Ya da bir programa katılanlara ve müşterilerinize sadakatlerinden dolayı ödül olarak token vermek isteyebilirsiniz.

Herhangi bir amaca hizmet eden bir uygulamanız var ve burada kullanmak için bir token oluşturmak istiyorsunuz. İşte, bunun için Waves platformunu kullanabilirsiniz.

koinmedya_brave

Waves nedir?

Waves kendi özel tokenlerinizi çıkarabileceğiniz bir blockchain platformudur. Waves, kendi tokeninizi oluşturabileceğiniz bir platform sunar.

Kendi projenizi destekleyecek topluluğunuzu oluşturur oluşturmaz, kendi ödül programınızı oluşturabilir ve kripto paranızı piyasaya sürebilirsiniz. Waves platformu dikkate değer bir çözüm sunuyor.

Waves coin nedir?

Waves platformunun yerel para birimi Wave coin olarak adlandırılıyor.

Waves coin platformu nasıl kullanılır?

Platform üzerinde merkezsiz bir borsa da bulunuyor. Bu platform üzerinden yeni oluşturduğunuz token ile diğer Waves tokenlerin işlemleri yapılabilir.

Web sitelerine göre, platform üzerinden token oluşturmak 1 dakikadan fazla sürmüyor. Ancak kullanım alanına göre ve de özelliklerine göre bu biraz daha zaman alabilir.

Daha basitleştirirsek, yeni oluşturmuş olduğunuz tokenleri Waves platformunu kullanarak işlem gerçekleştirebilirsiniz. Tüm işlemler Waves blockchain üzerinde kayıt altına alınıyor. Zaten bunu Ethereum blockchainini kullanan ERC-20 kökenli kripto paralarda da görüyoruz

Waves Akıllı Sözleşmeleri

Bitcoin’de gördüğümüz üzere, blockchain protokolünü kullanarak tüm işlemler kayıt altına alınıyor. Yeni müşteri donanımı, her yeni işlemi güncellemek zorunda. Bu güncellemeye kripto piyasasında verilen isim ‘hard fork’.  Blockchain tarihinde gördüğümüz üzere, hard forklar büyük iş yükünün yanısıra bazı kritik riskler de barındırıyor.

Waves platformu bunu engellemek adına şu stratejiyi tercih ediyor. Blockchain üzerinde gerçekleşen her işlem, çekirdek donanımın üstünde bir eklenti olarak doğrudan plug ediliyor. Bu yöntemle, tüm işlemler etkili şekilde hem de donanımlarını güncellemeden Waves blockchain ağına katılabiliyorlar.

Waves coin uygulamasının özellikleri neler?

Waves uygulaması ya da yazılımı, kullanıcılarına birkaç faydalı özellik sağlıyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Waves uygulamasının özellikleri
Özel Uygulama Tokenleri (Custom Application Tokens – CATs)
Merkeziyetsiz borsa (Decentralized exchange – DEX)
Akıllı Sözleşmeler (Smart Contracts)

 

Şimdi de Waves uygulamasının özelliklerine ayrıntılı bakalım:.

dalgalar-para-platform dalgaları-para-nedir

Waves platformunun özel uygulama tokenleri  (Custom Application Tokens – CATs)

waves coin nedir Waves coin nedir? Waves platformu nasıl çalışır?

Waves platformunun temel olarak odaklandığı işlem, özel tokenlerin çıkarılması ve bunların transleri ile işlemleri. Bu tokenleri hem web üzerinde hem de Android ile iOS üzerinde çalışan Wave uygulaması üzerinden oluşturabilirsiniz.

Bu tokenler hiçbir aracıya gerek olmadan alınıp satılabilir ve transferleri gerçekleştirilebilir. Çünkü bu tokenleri özelleştirebilir ve bu tokenler sizin istediğiniz her şeyi temsil edebilir. Yine de Ethereum gibi platformlarda olduğu kadar token fonksiyonlarına sahip olmayabilirsiniz. Buna rağmen Waves’i kullanmak aşırı kolay ve hiçbir kodlama bilgisine de gerek duymuyorsunuz. Bu kolay kullanımından dolayı Waves, kitlesel fon toplama, ICO’lar ve benzeri programlar için ideal bir patform olarak görülüyor.

Bir özel token oluşturmanın maliyeti ise 1 Waves coin. Şu an Waves coin fiyatı ise 3,13 dolar (22 Ekim 2020).

Açılmasından bu yana platformun kullanımı önemli ölçüde arttı. Aralık 2017’den bu yana Waves platformu üzerinden çıkarılan tokenlerin sayısı 7,000’den yaklaşık olarak 20,000 sats’a kadar çıktı.

Waves (WAVES coin) fiyatı (Canlı):

Her bir kripto projesi kendi yerel kripto parası ile birlikte geliyor. Waves platformunun da yerel para birimi Wave coin adlandırılıyor. Waves, Haziran 2016’da Waves coin için bir ICO düzenlemiş ve buradan 16 milyonun üzerinde bir fon elde etmişti.

ICO’dan hemen sonra Waves fiyatı yüzde 80 düşüş yaşadı ve yaklaşık olarak 0.20 dolar (0.0003 BTC) civarında istikrara kavuşmuştu.

Temmuz 2017’de yükselene kadar ise göreceli olarak düz bir çizgide devam etti. Söz konusu dönemdeki yükselişe ise muhtemelen platformun yol haritasını açıklaması ve ön ICO için ICO Hub ile ortaklık duyurusu sebep oldu.

waves coin nedir Waves coin nedir? Waves platformu nasıl çalışır?

Waves coin tüm zamanların en yüksek değerini Aralık 2017’de 17.06 dolar ile kaydetmişti. O zamanlar Waves’in dünyanın en hızlı blockchaini olacağı iddiaları vardı. Yükselişte bunun da payı vardı.

Aralık 2017’den sonra Waves coin fiyatının iki defa yukarı yönlü sıçrama kaydettiğini görüyoruz. Yukarıdaki grafikte net bir şekilde görülüyor. Birincisi Mayıs 2018’de, diğeri ise Aralık 2018 tarihlerinde. İlkinde kripto para 8 dolara kadar çıktı. İkincisinde ise 4 doların bir miktar üzerinde yerel zirve kaydetti.

WAVES  Coin istatistikleri

waves-coin-istatistik

Şu sıralar dijital varlığın fiyatı, son zirveye doğru yaklaşıyor gibi görünüyor. Son bir haftadır piyasada devam eden yükseliş trendinde toparlnamaya başlayan WAVES coin, son 7 gün içinde %26 oranında değer kazandı.