1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para Sektöründe Teknik Analiz Ne Kadar Çalışıyor?

Kripto Para Sektöründe Teknik Analiz Ne Kadar Çalışıyor?

Kripto Para Sektöründe Teknik Analiz  Ne Kadar Çalışıyor?
1

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Teknik analiz kripto para ile uyumlu mu?

Finansal piyasalarda hisse senedi, döviz gibi emtiaların muhtemel fiyatını tahmin etmek için kullanılan başta gelen iki yöntem vardır. Bunlar temel analiz ve teknik analiz olarak tanımlanırlar. Peki kripto paralar ile durum nasıl?

Temel analizler küresel değişim ve gelişmeleri baz alırken, teknik analizler bütünüyle fiyat hareketleriyle ilgilenirler.

Temel analiz, bir varlığın gerçek değerinin öz niteliklerine ve piyasanın durumuna bağlı olarak belirlenmesini içerir. Temel analiz genelde uzun vadeli alım satım ve ticari hedefler için kullanılır.

Teknik analiz, fiyat eğilimlerini tespit etmek için grafik ve gösterge sitemlerini okumayı ve bu grafik hareketlerini analiz etmeyi içerir. Kısaca; bir varlığın geçmişte yaptığı hareketlerden çıkarım yaparak gelecekte yapacağı muhtemel hareketlere dair analiz ve öngörüde bulunmak olarak tanımlanabilir. Teknik analiz genel olarak yani günlük alım satım yapan borsacılar tarafından kullanılır. (yani kısa vadeli ve orta vadeli yatırımlar)

Günlük Trade

Kısa vadeli günlük kar amacıyla hareket eden (day/swing) borsacıları kripto para piyasasındaki yüksek dalganlanmalar (volatilite) cezbetmektedir. Bu kişisel yatırımlarını yönlendirmek için genelde teknik analiz kullanırlar. Teknik analiz yapan bu borsacılar genelde destek, direnç noktaları ve mum grafiklerinin boyları ve hacimsel verileri kullanarak analizlerini kombine ederek daha başarılı analizler yapmak isterler.

Bu analiz yöntemlerini forex vb… gibi piyasalarda daha yüksek doğruluk oranı ile çalıştırmanız mümkündür. Şu an için kripto para piyasasında analiz yöntemlerinin çalışabilirliği tam olarak kanıtlanmamıştır.

Yatırımcılara Tavsiyeler

Piyasa çok yeni olduğu için dalgalanmalar çok fazladır bu da yaptığınız analizin aksine sizi bir anda ters pozisyonda bırakabiliyor. Özellikle de yatırım stratejinizi önünüze gelen YouTube kullanıcılarından topladıysanız, yatırımlarınızın geleceği için pek iç açıcı olmayacaktır.

Yatırım yapmak için karar verirken kripto para’nın geliştirme takımının yetkinliğine, pazarlama stratejisine, altyapı güvenilirliğine, altında yatan teknolojisine ve bu teknolojiyi destekleyen kitleye göre yapmanız daha başarılı orta ve uzun vadeli yatırımlar yapmanız anlamına gelecektir.

Girişimcilerin henüz çalışıp çalışmadığı bu tip analizleri dikkate almaları fakat tamamen bağlı kalmamaları gerek. Siz de eğer yatırımlarınızdan kar etmek istiyorsanız bu konuda dikkatli olmalısınız. Aksi takdirde kısa sürede zarar eden geniş amatör yatırımcılar arasında girmek kaçınılmaz bir durum.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Comments are closed.