BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
 1. Anasayfa
 2. Koin Haberleri
 3. NFT çılgınlığına Ripple da katıldı!

NFT çılgınlığına Ripple da katıldı!

NFT çılgınlığına Ripple da katıldı!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

NFT çılgınlığına Ripple da katıldı! RippleX, XRP Ledger için NFT çözümleri üzerinde çalışan geliştiricilere 2 milyon dolardan fazla destek sağladı.

Ripple haberleri: XRP’yi NFT çılgınlığına dahil eden önemli adım!

Ripple, kripto dünyasında pek sevilen bir şirket olmayabilir, ancak son bir yıldır yaşanan tüm aksiliklere rağmen, şirketin gösterdiği azim ve büyüme arzusu, gerçekten de takdire şayan.

Ripple’ın XRP Ledger teknolojisinin gelişimini hızlandırmaya odaklanan kolu RippleX, NFT çılgınlığına katıldı. Şirket, yakın zamanda XRPL için ilk ödeneği tahsis ettiğini duyurdu.

Şirket tarafından yapılan resmi bir duyuruya göre, RippleX, 10 farklı ülkeden seçtiği 25 başvurucuya toplam 2 milyon dolar dağıttı.

Ripple balinaları gözünü bu seviyeye dikti!

NFT’ler, XRP Ordusu için yeni bir savaş alanı olabilir!

Başvuruların ana odak noktası, XRP Ledger (XRPL) üzerinde NFT’lerle ilgili açık kaynaklı projelerin geliştirilmesiydi. Ripple Consensus Ledger’ın (RCL) yeni versiyonu olan XRPL, şu anda XRP ekosisteminin tamamını kapsıyor. Ve Ripple’ın xRapid, xCurrent ve xVia gibi eski ürünleri şimdi, RippleNet olarak tek çatı altında birleştirildi. 

Ripple’ın odak noktası en başından beri hızlı ve ucuz bir ödeme ağı sunmak olsa da, geliştiriciler ağın potansiyelini zorlayarak, XRPL’yi günümüz ve ötesine uyarlamanın yollarını arıyor.

Bu bağlamda RippleX, yüzün üzerinde teklif aldığını; ancak en ilgi çekici projelerin şu konulara odaklandığını belirtiyor:

 • Perakende, sanat, müzik, spor, dijital reklamcılık ve karbon yakalama gibi birçok sektör için NFT’lerin geliştirilmesi.
 • XRPL üzerinde oluşturulacak ve XRPL ile etkileşime girecek öğrenme araçları ve platformları
 • Veri görselleştirme araçları
 • Ödeme ve güvenlik çözümleri

Ayrıca NFT’lerle uyumluluğun tam anlamıyla geliştirilmesi durumunda, XRPL kullanıcı tabanını önemli ölçüde büyütebilir. Ve hatta kimlik sayısallaştırma, reklam modelleri, tedarik zinciri gibi daha birçok stratejik alanda seçkin kurumsal müşterilere hizmet vermeye başlayabilir.

En güncel Ripple haberleri: NFT çılgınlığına Ripple da katıldı!

Projeler arasından seçilenler:

 • Aquarelle: Bu proje, XRPL üzerinde bir metaverse inşa etmeyi amaçlıyor. Proje, açık kaynaklı bir NFT kitaplığı, web tabanlı bir NFT pazarı ve NFT’leri sergilemek ve bunlarla etkileşim kurmak için 3 boyutlu bir WebGL sanal galeri oluşturmayı amaçlıyor.
 • Avustralya merkezli bir proje olan Aquarelle, öncelikle Hindistan’daki içerik oluşturucularla etkileşim kurmayı hedefliyor.
 • Seçilen projelerden bir diğeri de ABD merkezli AnChain tarafından sunulan Anchain.AI – XRPL için CISO™ Entegrasyonu’dur.
 •  Bu proje, hükümetler tarafından uyumluluk çözümleri için kullanılan yapay zekayı geliştirmek amacıyla NFT’lerin siber güvenlikte kullanılmasına odaklanıyor. 
 • İsviçre merkezli Bithompt, NFT’lerle uyumlu olacak şekilde güncellenecek bir XRPL gezgini ve araç takımı geliştirmeyi amaçlıyor.
 • CarbonLand Trust ESG NFT’leri = CO2 Tahvilleri + Orman Koruma: Gelecekte karbon kredileri üzerindeki hakları temsil eden NFT’ler oluşturmayı amaçlayan bir proje. ABD merkezli bir projedir.
 • Clever.Gallery: NFT gezgini işlevine sahip bir NFT galerisi ve pazarı geliştirecek. ABD merkezlidir.
 • CryptoIso20022 Interop: Fiat para birimlerinin kripto ödemelerine dönüşümünü otomatikleştirmeyi amaçlayan bir girişim. Merkezi İsviçre.
 • Cryptum/Blockforce: Bu proje, XRP Ledger’ı uygulamalarla entegre etmek için bir API/SDK platformu geliştirmeyi amaçlıyor. Brezilya merkezlidir.
 • DART: Ripple Net üzerinde NFT ile uyumlu ve işlemlerde ödeme aracı olarak XRP’yi kullanacak bir dijital sanat platformu oluşturmak istiyor. İsveç merkezlidir.
 • Galaxy, XRPL üzerinde kurulan bir reklam platformu geliştirecek.
 • Yine İngiltere merkezli bir platform olan Go4Zerps, XRP Defterinde uygulamalar oluşturmak için bir Golang SDK geliştirecek.
 • Ledger City: XRP Ledger üzerindeki tokenlerle uyumlu bir 3d görselleştirme platformu. ABD merkezli.
 • Ledger: Araştırma, uyumluluk ve risk yönetimi için bir XRP Ledger analiz aracı oluşturmayı amaçlayan Hollanda merkezli bir girişim.  
 • NFT Terrace: Futbol kulüplerine XRPL’de NFT oluşturma özelliği sunmayı amaçlayan bir İngiltere merkezli bir platform.
 • Audiotarky: XRP ile uyumlu bir Müzik platformu. Gelirleri dağıtmak için NFT’leri kullanacak. 
 • Peerkat: XRP Ledger üzerine kurulmuş bir NFT platformu oluşturacak. Merkezi İngiltere’de.
 • Scratch2Hooks: Lüksemburg Üniversitesi’nin XRP Ledger için akıllı sözleşmeler geliştirme girişimi. 
 • Trustline: Ürünleri farklı blockchainer arasında aktarmak için Flare Network’ü kullanan ABD merkezli bir girişim. 
 • Wallery.me: NFT pazarı. İsviçre merkezlidir.
 • Xchange Perakende Ödemeleri: Bir DE XRP Ledger Geçidi. İngiltere merkezli.
 • xPay: iMessage aracılığıyla XRP işlemlerini kolaylaştıracak olan ABD merkezli bir girişim. 
 • İngiltere merkezli Node-RED: XRPL çözümlerine odaklanan bir görsel programlama aracı. XRPL Rosetta: Bir XRPL gezgini – Şili.
 • XRP Wallet Tools: XRPL’de NFT’lerin oluşturulmasını destekleyen bir Web Uygulaması. Filipinler
 • ZerpCraft: Minecraft’ta sanal gayrimenkulü temsil edecek NFT’lerin oluşturulmasına izin verecek bir eklenti. ABD

Kaynak

Ripple neden her ay 1 milyar tokenin kilidini açıyor?

Ripple, bu işlemi genellikle her ayın ilk gününde gerçekleştiriyor. Bu işlemde kısa bir süre sonra, serbest bırakılan XRP’nin (bazen tamamı) büyük bir kısmı emanet hesaba geri gönderilir.

Ripple ve XRP tokeni, 2012 yılında oluşturulan kripto para birimi alanındaki en eski projelerden biridir. Şirketin yerel tokeni olan XRP, düşük işlem ücretleri ve hızlı işlem süreleriyle rekabet ortamı yarattı.

Ripple haberleri: şirket kaç yıl boyunca XRP satacak?

Ancak bu avantajlara rağmen şirketin, bazı uygulamaları tokenin merkezsizliğine gölge düşürdü. Şöyle ki; İlk olarak 2017’de ekip, XRP’nin toplam arzının %55’ini almaya karar verdi. Bu tokenleri, piyasaya sürmek yerine, kurumlara karşı güven oluşturmak için kullanmayı düşünüyordu. Fakat Ripple, her biri 1 milyar XRP tutan escrow olarak bilinen 55 emanet hesabı oluşturdu. 

Ripple bu prosedürün, ekosisteminin gelişmesi için gerekli olduğunu ifade ediyor. Ve müşterilerine XRP sağlamak ve kripto borsalarında kripto paranın likiditesini desteklemek için bunu birkaç yıldır yapıyor.

XRP arzının büyük bir kısmının kilitlenmesi, uygulama sırasında fiyatlar üzerinde olumlu bir etkiye sahipti. Ancak giderek daha fazla tokenin kilidi açıldığı için, varlığın fiyatı olumsuz etkilendi.

Nitekim, önemli bir talep olmaksızın, her ay 1 milyar XRP’yi dolaşıma sokmak fiyatları olumsuz etkiler. Bunu telafi etmek için ise, Ripple, tokenlerin çoğunu emanet hesaba geri kilitler.

Ripple nedi? XRP nedir?

Ayrıca projenin CEO’su Brad Garlinghouse’un Financial Times’a verdiği bir röportajda da söylediği gibi; Ripple,  “nakit akışını pozitif” tutmak için XRP varlıklarından bir kısmını satmak zorunda.

Bu arada satışlar, dolaşımdaki arz üzerinde düzenli bir artışa yol açarak, yıllık bazda yaklaşık %6 enflasyona ulaştı. Hala Ripple’ın rezervlerinde yüksek mitarlarda XRP mevcut. Ve şirketin satışları mevcut hızında devam ederse; tüm bu tokenlerin emanetten çıkması uzun zaman alacak.

San Francisco merkezli blockchain devi, toplam XRP arzının yarısından fazlasını elinde bulunduruyor. Ve birden fazla platformda, kripto para biriminin benimsenmesi adına piyasaya sık sık yüksek miktarda XRP sürüyor.

Dahası Ripple’nin, çeşitli projelerini finanse etmek için kurumsal ve borsa kaynaklı müşterilerine büyük miktarda XRP sattığı artık herkes tarafından biliniyor. Hatta bu durum SEC tarafından açılan davaya da konu oldu.

Bu arada San Francisco merkezli sınır ötesi ödeme şirketi Ripple’ın 20 yıl boyunca XRP satışlarına devam edeceği tahmin ediliyor.

Ripple haberleri

Şöyle ki; 100 milyarlık toplam XRP arzının yarısından fazlasına sahip olan şirket, 2017’de satışlarını yönetmek için bir escrow programı oluşturdu. Hala, yüz milyar dolarlık XRP arzının yarısından fazlasına sahip ve bunun çok büyük bir kısmını esrow olarak bilinen bu emanet hesaplarda kilitli tutuyor.

XRPArcade tarafından yayımlanan bir rapora göre Ripple, 2017 yılının Aralık ayından bu yana ayda ortalama 200 milyon adet XRP sattı. Bu satış hızıyla, Ripple 20 yıl daha XRP satacak; yani Nisan 2041’e kadar satışlarına devam etmesi bekleniyor.

Sonuç olarak; dolaşımdaki arzın enflasyonu, talep yetersizliği göz önüne alındığında XRP fiyatlarını mevcut düşük seviyelerde tutmak için yeterli bir sebep.

Ripple haber: SEC davası nasıl sonuçlanır?

2012’de piyasaya sürülen XRP, hemen hemen piyasaya çıktığı günden bu yana zaten merkezi olduğu gerekçesiyle eleştiriliyordu. Eleştirilerin başında Ripple ağı (RippleNet) üzerinde değer transfer etmeyi sağlayan bu kripto paranın arzının yaklaşık %60’ının şirkete ait olması geliyor.

Geçen yılın sonlarında SEC, şirketin üst düzey iki yöneticisinin “kayıtsız, menkul kıymet satışı yoluyla 1.3 milyar dolarlık kazanç elde ettiğini iddia etti. Ripple Labs, SEC tarafından kendisine yöneltilen tüm iddiaları reddetse de aralarında Binance.US, Coinbase, Bitstamp, Crypto.com ve Bittrex’in de yer aldığı birçok kripto borsası XRP’yi delist etti.

SEC, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle XRP’nin Amerikalı yatırımcılara satılması, kayıtsız menkul kıymet satışı olarak görülüyor. Ve Ripple, üst düzey iki yöneticisi ile birlikte, kayıtsız tahvil satışı yapmakla yargılanıyor.

Ripple haberleri

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan yasal savaşın ardından; pek çok kripto para platformu Ripple’a cephe alırken; şirketin yerel tokeni XRP bazı borsalardan çıkarıldı.

Ancak davanın ardından her platform, dijital varlığın satışı veya değişimi konusunda farklı parametreleri baz aldı. Bazı şirketler, XRP’yi yalnızca ABD platformlarından kaldırırken, bazıları ise küresel çapta bir delist işlemi gerçekleştirdi.

Ayrıca bazı kripto borsaları, tokeni listesinden çıkarırken, bir kısmı alım satım işlemlerini durdurdu, askıya aldı veya devre dışı bıraktı.

Coinbase, Beaxy, OSL, OKCoin, Ziglu ve iTrustCapital gibi platformlar ise, faaliyet gösterdikleri tüm ülkelerde Ripple tokeni için alım satım işlemlerini askıya aldı.

Bununla birlikte, son gelişmeler, dijital varlık için bu sürecin yavaş yavaş sona ermeye başlayacağına işaret ediyor. Artan propagandalar borsaların  kriptoyu yeniden listelemek zorunda kalacağını ve raporlar ise davanın Ripple lehine sonuçlanması gerektirdiğini gösteriyor.

Kaynak


Ripple nedir?

Ripple; finansal işlemleri daha hızlı, daha ucuz, ve daha şeffaf hale getirebilmek amacıyla ödeme ağ teknolojilerine odaklanan bir blockchain firmasıdır. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

XRP nedir?

XRP coin, bu platformda işlemleri kolaylaştırmak için, Ripple tarafından 2012 yılında piyasaya sürülen bir dijital para birimidir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple XRP coin ile neyi amaçlıyor?

Geleneksel ödeme ve sınır ötesi para transfer sistemini kökten değiştirerek, daha hızlı ve ucuz hale getirmeyi amaçlıyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

XRP madenciliği nasıl yapılır?

XRP’nin, Bitcoin veya Ethereum gibi madenciliği yapılamıyor. Bu iki kriptodan farklı olarak, XRP’nin konsensüs tabanlı kayıt defterleri (ledger) tamamen şirket tarafından yönetiliyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple 2021’de hala satın almaya değer mi?

Piyasalarda yaşanan düşüş, XRP’yi dipten almak için bir fırsat olabilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple 2021’de yükselecek mi?

Bitcoin’deki yükseliş devam ederse; Ripple (XRP) fiyatı bir önceki zirveleri yeniden test edebilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

10 yılda Ripple değeri ne olur?

Kripto para analistleri, Ripple’ın 10 yıl içinde 10 ila 14 dolara yükseleceğini tahmin ediyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.