1. Anasayfa
 2. Kripto Para Haberleri
 3. Ripple delist eden son borsa Kraken oldu

Ripple delist eden son borsa Kraken oldu

Ripple delist eden son borsa Kraken oldu
0
profitfarmers_koinmedya

ABD Menkul Kıymetler Borsası (SEC)’nın, Ripple’a dava açacağını duyurmasının ardından başlayan delist furyasına son katılan kripto para borsası da Kraken oldu.


Ripple haberleri: Son delist haberi de Kraken’den geldi

 ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından 22 Aralık’ta, Ripple yöneticileri Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’e karşı dava açılmasının ardından, birçok kripto para borsası XRP’yi delist etti. 

Kripto topluluğunu ikiye bölen bu davada, İngiltere Hazinesi ve Japonya’nın Menkul Kıymet Düzenleme Kurumu (FSA)’nun yanı sıra, SBI Holding gibi bazı dev kurumlar XRP’yi desteklerken, birçok kripto para platformu Ripple’ın karşısında yer aldı.

SEC’in Ripple’a dava açacağını duyurmasının ardından başlayan delist furyasına son katılan kripto para borsası da Kraken oldu.

ripple haberleri

Kraken, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a karşı açtığı davanın ardından, XRP’yi delist eden son borsa Kraken oldu. Ünlü kripto para borsası, ABD’li kullanıcılar için XRP işlemlerini durdurma kararı aldı.

Kraken borsası, 29 Ocak’tan itibaren ABD’li kullanıcılar için XRP alım satım işlemlerini durduracak

Borsa, cuma günü yapttığı yazılı açıklamada, ABD’li Kraken kullanıcılarının, 29 Ocak saat 17:00’den itibaren XRP işlemleri yapamayacağını duyurdu.

Marjin işlemlerde spot pozisyon sahipleri, likide olmak istemiyorlarsa, 28 Ocak kapanışına kadar ödenmemiş marjin yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekiyor. Hala XRP’yi yatırabilir, hodl edebilir ve çekebilirler.

Bu arada karar yalnızca ABD’deki müşterileri etkiliyor: XRP piyasaları ABD dışındaki müşterilerler tarafından kullanılmaya devam edecek.

Ripple haberleri: Blockchain devi, yönünü Avrupa çeviriyor!

Blockchain şirketi, ABD’de yaşadığı sorunlara rağmen, Avrupa piyasasındaki konumunu güçlendirmek istiyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de Ripple ve üst düzey iki yöneticisi aleyhine dava açtı. Şu ana kadar dava ile ilgili henüz bir karar verilmedi.

 Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle XRP’nin Amerikalı yatırımcılara satılması, kayıtsız menkul kıymet satışı olarak görülüyor. Ve Ripple, üst düzey yöneticileriyle birlikte, kayıtsız tahvil satışı yapmakla yargılanıyor. 

Ripple haberleri

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse Ekim 2020’de, Avrupa’da XRP’ye karşı daha dostane bir ortam olduğu için şirketin, genel merkezini Londra’ya taşımayı düşündüğünü açıklamıştı. Şimdi de Avrupa piyasası için yeni bir genel müdür arıyor.

Garlinghouse, XRP’nin Avrupa’da bir tahvil olarak görülmediğini, dolayısıyla taşınma kararının, Ripple’ın gelişmesi için önemli olduğunu söylüyor.

Avrupa piyasası için yeni bir genel müdür arama girişimi, Ripple’ın XRP’den vazgeçmediğinin ve davayı sonuna kadar devam ettirmeye kararlı olduğunun bir göstergesi olabilir.

Bu arada yeni genel müdür, kıtadaki işletmelerle kurulan ortaklıkların yanı sıra, hükümet ilişkilerinden ve şirketi medyada temsil etmekten sorumlu olacak.

Ripple ile başlayan süreç tüm piyasaya yayılabilir!

ABD, Ripple’a karşı düşmanca bir tavır sergilediği için; şirket Avrupa’daki varlığını genişletmeye yöneldi. Garlinghouse, ABD hükümetini, kripto para birimi sektörü için net düzenlemeler yapmamakla suçluyor. Ve Ripple’a karşı açılan bu davanın, tüm sektöre yönelik bir saldırı olduğunu öne sürüyor.

Bu arada çarşamba günü, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Bitcoin’in düzenlenmesi yönünde çağrıda bulundu. Elbette bu çağrı, Bitcoin ile birlikte tüm kripto sektörünün de benzer düzenlemelerle karşı karşıya kalacağı anlamına geliyor.

Sözkonusu düzenleme, Garlinghouse’un bahsettiği türden bir düzenleme olmayabilir. Nitekim Lagarde, sektörün işleyişine yönelik yönergelerden ziyade Bitcoin kullanımının kontrol edilmesini istiyor gibi görünüyor.

Fakat yine de Ripple, Avrupa bölgesinde genişlemeye çalışıyor. Muhtemelen düzenlemenin, nihayetinde şirketin lehine olacağını umuyor.

Tüm Ripple haberleri: Ripple Asya’da güçleniyor!

San Francisco merkezli blockchain devi Ripple, Malezya e-cüzdan şirketi Mobile Money ile yeni bir ortaklığa imza attığını duyurdu.

Bu ortaklık, Malezya ve Bangladeş arasında cüzdandan cüzdana eş zamanlı havaleler gerçekleştirilmesini sağlayacak.

RippleNet ağı, Mobile Money ile, 45 milyondan fazla müşteriye hizmet veren ve uzun süredir ortaklık yaptığı bKash’ı birbirine bağladı.

ripple haberleri Ripple delist eden son borsa Kraken oldu

Mobile Money kurucusu Lee Eng Sia, bu yeni ortaklık sayesinde şirketin,  kullanıcı tabanını genişletmeyi hedeflediğini iddia ediyor.

“Ripple ile kurduğumuz bu ortaklık sayesinde, Bangladeşli çalışanlara bu tür dijital havale çözümleri sunan ilk e-cüzdan şirketlerinden biri olduk. Ayrıca bu ortaklık, hem kullanıcı tabanımızı genişletmemizi hem de rekabette bir adım önde olmamızı sağlayacak.”

10 milyon Bangladeşli’ye hızlı para transferi hizmeti geliyor!

Bangladeş’in nakit temelli bir ekonomiden dijital bir ekonomiye dönüşmesinde önemli bir role sahip olan bKash, Kasım 2019’da Ripple ile güçlerini birleştirdi. O dönemde RippleNet ağı, 300 müşteriyi aşarak büyük bir kilometre taşını daha geride bırakmıştı.

Şirketin CEO’su Kamal Quadir’e göre, ülkenin dijital dönüşümünde etkili olsa da bKash, transferlerde hala maliyet ve hız konusunda sorunlar yaşıyor. Bu yüzden Ripple’a başvurdular.

Malezya’dan Bangladeş’e gönderilen havaleler, Bangladeeş merkezli özel bir bankacılık kurumu olan Mutual Trust Bank Limited’in yardımıyla gerçekleştirilecek.

Quadir bundan sonra, 10 milyonu aşkın Bangladeşlinin sorunsuz para transferi yapabileceğini söylüyor.

Ripple haberleri: Blockchain devi, Merkez bankalarını cezbetmeye kararlı!

Ripple Labs, XRP Ledger’ı merkez bankalarının kullanımına sunmak için yeni bir adım atıyor.

Sınır ötesi ödeme şirketi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan dava ile uğraşırken; bir taraftan da şirketin önemli birimlerine, dünyaca ünlü şirketlerden üst düzey yöneticiler dahil ediyor.

Ripple haberleri

Blockchain devi, şirketin önemli birimlerinde görev alacak yöneticiler için düğmeye bastı! Şu anda 27 açık pozisyon için uygun adaylar arıyor.

Kısa süre önce de Amazon’da 10 yıllık bir kariyer geçmişini sahip olan Devrad Varadhan’ı mühendis ekibinin başına getirdi. Şimdi de San Francisco, New York ve Londra’daki ofislerine, merkez bankası teknik ortağı olarak görev alacak yeni yöneticiler arıyor.

Bu yeni pozisyonları kimin dolduracağı henüz bilinmiyor. Fakat bilinen o ki; bu kadroda görev alacak yöneticiler, merkez bankaları tarafından çıkarılacak dijital para birimleri (CBDC) ile ilgili projeleri tasarlamak ve uygulamakla görevlendirilecek.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) gündem

Ripple, Merkez Bankalarıyla nasıl çalışacak?

Ripple, websitesinde yayınladığı bir raporda bankaların XRP Ledger (XRPL) üzerinde stabilcoin çıkarabileceğini belirtiyor:

“Ödemeler için oluşturulan XRPL, aynı zamanda Issued Currencies (İhraç edilen para birimleri) adı verilen benzersiz, değiştirilebilir bir token işlevi ile, stabil coinlerin çıkarılmasını desteklemek için de kullanılabilir.”

Issued Currencies, ideal bir stabilcoin platformu olacak şekilde tasarlandı. Ve bu para birimlerini çıkaran kurumlar için, stabilcoinler de dahil olmak üzere herhangi bir varlığı oluşturmayı, düzenlemeyi ve yönetmeyi kolaylaştıran basit ama aynı zamanda zengin bir yönetim işlevselliği sağlıyor.

Bu arada geçtiğimiz hafta, ABD bankacılık düzenleyicisi, Office of the Comptroller of the Currency (Para Birimi Saymanlık Ofisi), bankaların bağımsız bir düğüm doğrulama ağında (INVN), bir bağlantı noktası olarak hizmet verirken, ödemelerde stablecoin kullanabileceğini duyurdu.

 Ripple ise, CBDC sektörünün gelişimi hakkında yayınladığı raporda, XRP’nin stabilcoinler arasında bir köprü para birimi olarak kulanılabileceğini öne sürüyor.

Bu arada Weiss Ratings de geçtiğimiz günlerde kripto topluluğuna, regülatörlerin artık bankaların stabilcoin kullanmasına izin verdiğini hatırlatarak, dijital paralarınn geleceğinin burada olduğunu ifade etti.

“CBDC’ler, küresel ödeme sisteminin dönüşümünde çok önemli bir rol oynayacak!”

Ripple, websitesinde yayınladığı makalede, 2021’in bu dönüşümde kilit bir yıl olacağına inandığını belirterek, CBDC’lerin de gelecekte ticari ödemelerde çok önemli bir role sahip olacağının altını çiziyor.

Ayrıca raporda, CBDC’lerden en iyi şekilde yararlanmak için dünya genelinde merkez bankalarının çoğunluğunun (yaklaşık %80) böyle önemli bir konuda, birlikte hareket etmesinin gerekliliğine vurgu yapıyor. Hızlı, düşük maliyetli işlemler ve yüksek ölçeklenebilirlik için açık standartlar ve köprü para birimi olarak ise, tarafsız varlıkların kullanılması gerektiğine inanıyor.

Gerçekten de 2020, stabil coinlerin yıldızının parladığı bir yıl oldu. Küresel salgın, artan nakitsiz ödeme ihtiyacı ve ABD vatandaşlarına dağıtılan teşvik fonları nedeniyle, değeri fiat paralara sabitlenen bu coinler, ön plana çıkmaya başladı.

Örneğin; Çin, geçen yıl kendi dijital stabil coinini (DCEP) geliştirdi. Merkez Bankası tarafından çıkarılan bu dijital para, şu anda aktif olarak test ediliyor.

Amazon’dan güç alan Ripple sonuca ulaşabilecek mi?

Ripple, dünyaca ünlü şirketlerin üst düzey yöneticilerini cezbetmeye devam ediyor. Şirket, şimdi de Amazon’un kıdemli yöneticilerinden birini, mühendis ekibinin başına geçirdi.

Amazon’dan Devraj Varadhan, Ripple ekibine mühendislikten sorumlu kıdemli başkan yardımcısı (SVP) olarak katıldı. Varadhan, blockchain şirketinde, uzun süredir görev yapan Christopher Kanaan’ın yerini alacak.

amazon ile ripple kriptonun amazon'u

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Amazon’un teslimat biriminden sorumlu eski başkan yardımcısı Devraj Varadhan’ın, kıdemli mühendislik başkan yardımcısı olarak Ripple’a katıldığını duyurdu. Ve Twitter’da, şirketin mühendislik ekibinin yeni üyesi olan Varadhan’ı aralarında görmekten heyecan duyduğunu söyledi.

SEC davasına rağmen, Ripple ekibini güçlendiriyor!

SEC ve Ripple arasındaki yasal savaş devam ederken; firma, mühendislik ekibini yönetmesi için eski bir Amazon yöneticisini işe aldı.

Varadhan, Amazon’da 15 yıllık bir kariyer geçmişine sahip. Amazon’da dağıtım biriminin başkan yardımcısı olmadan önce de yaklaşık on yıl boyunca yazılım geliştirme üzerinde çalışıyordu. Ayrıca Microsoft’ta bulut ve kurumsal yazılım geliştirme üzerine 2 yıl görev aldı.

Varadhan, Ripple’da ise “müşteri ve iş ihtiyaçları ile uyumlu, aynı zamanda mimari açıdan sağlam sistemler” oluşturmaya ağırlık vermeyi planlıyor.

Yasal sorunlara rağmen, Ripple, dünyaca ünlü şirketlerin ekibinde yer alan yüksek profilli yöneticileri cezbetmeye devam ediyor. 

Son olarak aralık ayında, bankacılık sektörünün en güçlü kadın yöneticilerinden biri olarak kabul edilen JPMorgan Chase’den Sandie O’Connor, Ripple’in yönetim kuruluna katılmıştı.

Ripple haberleri: XRP hangi kripto borsalarında delist edildi?

Ripple haberleri

Her platform, dijital varlığın satışı veya değişimi konusunda farklı parametreleri baz aldı. Bazı şirketler, XRP’yi yalnızca ABD platformlarından kaldırırken, bazıları ise küresel çapta bir delist işlemi gerçekleştirdi.

Ayrıca bazı kripto borsaları, tokeni listesinden çıkarırken, bir kısmı alım satım işlemlerini durdurdu, askıya aldı veya devre dışı bıraktı.

Popüler kripto analisti Leonidas Hadjiloizou da XRP ile ilgili bu kayıtsız tahvil iddialarına karşılık, varlığı platformundan kaldıran 26 şirketin yer aldığı bir liste yayınladı.

Buna göre; Bitstamp, Abra ve eToro ile birlikte kripto platformu B2C2, yalnızca ABD’de XRP alım satım işlemlerini askıya aldı. Kripto borsası Stex de yalnızca ABD’de XRP alım satımını devre dışı bıraktı.

Coinbase, Beaxy, OSL, OKCoin, Ziglu ve iTrustCapital gibi platformlar ise, faaliyet gösterdikleri tüm ülkelerde Ripple tokeni için alım satım işlemlerini askıya aldı. Jump Trading ve Galaxy Digital gibi büyük şirketler de aynı yaklaşımı benimsedi.

XRP’yi ABD’de tamamen delist eden kripto platformları ise şöyle:

 •  BinanceUS
 • CrossTower
 • Crypto.com
 • Bittrex
 • Kripto cüzdan Swipe

Bununla birlikte, XRP’yi küresel ölçekte listeden çıkaran tek borsa, Eobot oldu.

Varlık yöneticisi 21shares ve Sarson Funds da kriptoyu küresel olarak delist etti. Dahası Sarson Funds, kripto varlık yöneticisi Bitwise ile birlikte XRP pozisyonlarını da kapattı.

Bunların yanı sıra, Kripto ödeme şirketi Simplex, XRP işlemlerini küresel olarak engellerken, popüler bir ödeme şirketi olan Wirex yalnızca ABD’de XRP ödemelerini devre dışı bıraktı.

Brokers Genesis Trading ve Bitcoin Suisse ise, XRP desteğini tamamen kaldıran platformlar arasında yer aldı.

Bu arada bazı kripto platformları ise, tahvil iddialarının odağındaki dijital varlığa yönelik geçmişte verdikleri destek nedeniyle, yasal savaşa dahil oldu.

Örneğin; Coinbase’e, XRP satışı yaptığı gerekçesiyle dava açıldı. Kayıtsız bir tahvil olduğunu bilmesine rağmen, Coinbase’in XRP sattığı iddia ediliyor.

XRP’yi delist eden ya da platformundaki XRP işlemlerini askıya alan kripto para borsaları:

Ripple haberleri

e Toro US

Daha önceden aralarında Coinbase ve Bittreks gibi dev kripto para borsalarının da bulunduğu pek çok borsadan delist yiyen XRP, son olarak İsrail merkezli kripto para borsası olan eToro’dan delist edildi. Resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımında ABD’li kullanıcıları için XRP’yi delist edeceğini duyuruyor!

”eToro, ABD’de ki XRP ticaretini askıya alacak.”

Yayınlanan bildiriye göre eToro kullanıcıları, 3 Ocak’tan itibaren platform üzerinden XRP alım satım işlemi gerçekleştiremeyecek.

ripple haberleri Ripple delist eden son borsa Kraken oldu

Binance US XRP delist duyurusu

Dünya’nın işlem hacmi açısından en büyük borsası olan Binance’ın ABD kolu Ripple (XRP) işlemlerini askıya aldığını duyurdu.

Binance US resmi twitter hesabının paylaşımı şu şekilde:

https://twitter.com/BinanceUS/status/1344372892205608961?s=08

Yapılan açıklamaya göre Binance US 13 Ocak 2021 günü XRP alım satım ve deposit işlemlerini durduracak. Ancak para çekim işlemleri bu durumdan etkilenmeyecek.

SEC’in Ripple aleyhine açtığı davanın daha uzun süre etkileri konuşulmaya devam edilecek.

Bitrex Borsası

Bittrex: 15 Ocak 2021’den sonra Bittrex artık XRP işlemlerini sonlandırıyor.

 • Beaxy Kripto Para Borsası: Beaxy kripto para borsası da yeni yılda XRP işlemlerini donduracak.
 • Coinbase: ABD merkezli büyük kripto para borsası Coinbase de XRP’yi listelemekten vazgeçen kripto para borsalarından. Coinbase, 19 Ocak 2021’den itibaren XRP işlemlerini donduruyor.
 • Crypto.com:  Crypto.com’da Ripple’ın XRP’sini delist edecek borsalar listesinde yer alıyor. 19 Ocak 2021’den sonra XRP, Crypto.com’da listelenmeyecek.

Ripple haberleri

SEC – Ripple haberleri

Dava sonrası Ripple’dan ilk açıklama

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple aleyhinde açtığı dava ile ilgili konuştu. Ona göre şirket bu davayı kazanacak. Garlinghouse konu ile ilgili 22 Aralık’ta bir blog yayını kaleme aldı. Ripple CEO’suna göre SEC’in kripto para XRP aleyhinde açtığı dava “genel olarak kriptoya yapılan bir saldırı”.

Garlinghouse’a göre düzenleyicilerden gelen bu adımın sektör üzerinde bir “çığ” etkisi olacak. Sonuçta Coinbase gibi birçok kripto para sektörünün önemli aktörlerini etkileyecek. Bitcoin (BTC) ve Ether’in (ETH) de etkileneceğini iddia ediyor.

“Davada ismi geçenler Ripple, Chris ve ben olabilirim. Ancak bu saldırı genel olarak tüm kripto sektörüne. Bu durumda XRP sektördeki diğer coinlere ulaşmanın ilk hedefi. Buradan çığ etkisi yapacak. Bu piyasadaki hiçbir oyuncu için iyi haber değil. Buna Coinbase gibi borsalar da dahil. Bu, dijital bir varlıkla çalışan herhangi bir şirket için sektör genelinde korkunç bir örnek teşkil ediyor.”

Garlinghouse daha da ileri giderek SEC’in “kripto sektörüne tam teşekküllü bir saldırı düzenlediğini” iddia etti. Hem de bu düzenleyici kurumun dijital varlık alanında yeniliği teşvik etmeye kararlı olduğu açıklamasına rağmen.

Garlinghouse mahkemede halkı çıkacaklarına inanıyor. CEO ayrıca XRP’nin “bir yatırım sözleşmesi” olduğunu vurguluyor. Bundan dolayı da XRP sahiplerinin Ripple ile bir bağı ve ilişkisi yok diyor.

Garlinghouse’un bir savı daha var. Ona göre tahvillerden farklı olarak XRP fiyatı Ripple’ın faaliyetleri ile korelasyona sahip değil. Şöyle devam ediyor.

“Burada sadece hukuk bizim tarafımızda değil, aynı zamanda tarih de bizim tarafımızda olacak.”

Ripple CEO’su ayrıca SEC’in bu adımı ile Ripple’ı merkezini ABD dışına taşımaya ittiğini de belirtiyor. Ancak yine de yeni hükümetle bir çözüm bulma konusunda çalışacaklarını da belirtiyor.


Flare Network airdrop ve Ripple haberleri:

Spark token airdrop hakkında bilinmesi gerekenler:

Coinbase, Binance ve Bitfinex gibi büyük borsalar dahil olmak üzere 50’den fazla kripto para borsası, bu etkinliğe katıldı.

ripple haberleri Ripple delist eden son borsa Kraken oldu

Airdrop Ripple (XRP) için neden önemliydi?

Spark (FLR) token airdrop kampanyası, Ripple ve Flare Networks ortaklığıyla gerçekleştirildi.

Spark, XRP Ledger’e Ethereum’a benzer bir işlevsellik getirmeyi amaçlayan bir sistem olan Flare Network’ün yerel tokeni. Airdrop kampanyası protokolüne göre, hesaplarında 12 Aralıkta alınan anlık görüntü sırasında XRP tutan yatırımcılara 1:1 oranında Spark Token dağıtılacak.

Aşağıda adı geçen kripto borsaları airdrop’u destekledi: 

 • Binance
 • Bitstamp
 • Upbit
 • Bithumb
 • Probit
 • ZB
 •  BTSE
 •  Bitrue
 • Uphold
 • GateHub
 • NDAX.IO
 • CoinSpot
 • AnchorUSD
 • BTC Markets
 • CoinField
 • eToro
 • Bitbns

Ripple nedir?

Ripple; finansal işlemleri daha hızlı, daha ucuz, ve daha şeffaf hale getirebilmek amacıyla ödeme ağ teknolojilerine odaklanan bir blockchain firmasıdır. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

XRP nedir?

XRP coin, bu platformda işlemleri kolaylaştırmak için, Ripple tarafından 2012 yılında piyasaya sürülen bir dijital para birimidir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple XRP coin ile neyi amaçlıyor?

Geleneksel ödeme ve sınır ötesi para transfer sistemini kökten değiştirerek, daha hızlı ve ucuz hale getirmeyi amaçlıyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

XRP madenciliği nasıl yapılır?

XRP’nin, Bitcoin veya Ethereum gibi madenciliği yapılamıyor. Bu iki kriptodan farklı olarak, XRP’nin konsensüs tabanlı kayıt defterleri (ledger) tamamen şirket tarafından yönetiliyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple 2020’de hala satın almaya değer mi?

Spark token airdropu sonrası yaşanan düşüş, XRP’yi dipten almak için bir fırsat olabilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple 2020’de yükselecek mi?

Bitcoin’deki yükeliş devam ederse; Ripple (XRP) fiyatı bir önceki zirveleri yeniden test edebilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple 2021’de yükselir mi?

Evet XRP, 2021’de yükselebilir. Uzmanların 2021 için fiyat tahminleri ilk etapta 1 dolar. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

10 yılda Ripple değeri ne olur?

Kripto para analistleri, Ripple’ın 10 yıl içinde 10 ila 14 dolara yükseleceğini tahmin ediyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız