BTC : 85952 ₺ ETH : 2854 ₺ XRP : 2.178 ₺ LTC : 423.2 ₺ USDT : 7.301 ₺ XLM : 0.7661 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Türkiye merkez bankası kripto parası – Resmen duyuruldu

Türkiye merkez bankası kripto parası – Resmen duyuruldu

Türkiye merkez bankası kripto parası – Resmen duyuruldu
0
huobi_koinmedya

Türkiye merkez bankası kripto parası, Resmi Gazete’de yayımlanan bir karar ile ilk defa resmen duyuruldu. Blockchain tabanlı dijital merkez bankası parasının 2020 yılında test aşamasına geçilmesi planlanıyor.


Türkiye merkez bankası kripto parası

Finans ve teknoloji alanının en sıcak gündemlerinin başında blockchain teknolojisi, kripto paralar ve bunlar üzerinden yapılan düşük maliyetli ve hızlı havale işlemleri geliyor. Yakın bir zamanda dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Çin, kendi merkez bankası “dijital parasını” çıkarmak üzere olduğunu duyurmuştu.

İlgili – Çin, kendi dijital para birimini oluşturan ilk ülke oluyor: DCEP coin

Türkiye’de ise ilk defa resmi ağızdan bir blockchain (blokzincir) projesi geliştirildiği ve ulusal kripto para çıkarılacağı duyuruldu. Resmi Gazete’de bugün (4 Kasım 2019), “2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programının Onaylanması Hakkında Karar” başlıklı cumhurbaşkanlığı kararı yayımlandı.

koinmedya_brave

400 sayfayı aşkın kararda, önümüzdeki dönem için yapılacak çok sayıda plan ve proje ile ilgili bilgi veriliyor. Türkiye kripto para topluluğunu ilgilendiren kısım ise belgenin “Tedbir 249.5” başlıklı maddesinde yer alıyor.

Bu maddede şöyle deniliyor: “Blokzincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacak.”

Proje ile ilgilenen kurumlar arasında ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) isimleri yer alıyor.

Açıklama kısmında ise şöyle deniliyor: “Anlık Ödeme Sisteminin tasarım ve yazılım geliştirme aşamaları tamamlanacak, test çalışmalarına başlanacak.”

koinmedya_brave

Türkiye merkez bankası kripto parası, Resmi Gazete’de yayımlanan bir karar ile ilk defa resmen duyuruldu. Blockchain tabanlı dijital merkez bankası parasının 2020 yılında test aşamasına geçilmesi planlanıyor.

Bu açıklamalardan, Türkiye’nin artık bir blockchain projesini geliştirmeye başladığı ve devam ettiği anlaşılıyor. 2020 yılı için ise bu projesinin geliştirme aşamasının bitirilip, test aşamasına geçilmesi hedefi konulmuş. Ayrıca bu ulusal kripto para birimi anlık ödeme sisteminde kullanılacak.

Bu adımlar ise Kalkınma Planı çerçevesinde yürütülüyor ki, “dijital merkez bankası parası” ismi ile anılan Türkiye’nin blockchain tabanlı kripto parası ile ilgili maddenin “Uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek alternatif para” başlıklı bölümde yer alması da dikkat çekti.

İlgili – Huobi, Türkiye’de lira-kripto geçişleri başlatıyor

Resmi gazetede yayımlanan 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programının bir sonraki maddesinde ise Türkiye’de Fintek ekosisteminin geliştirilmesine yönelik yol haritasının oluşturulacağı da belirtiliyor.

Kaynak