okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
1.09%
Bitcoin
69.300,36 USDT
eth
ETH
0.49%
Ethereum
3.746,45 USDT
bch
BCH
-0.38%
Bitcoin Cash
492,98 USDT
xrp
XRP
1.05%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
-0.18%
Litecoin
84,84 USDT
bnb
BNB
0.32%
Binance Coin
602,17 USDT
sol
SOL
0.25%
Solana
168,11 USDT
avax
AVAX
0.69%
Avalanche
38,27 USDT
ada
ADA
0.4%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
2.35%
Poladot
7,41 USDT
doge
DOGE
3.86%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
1.75%
Shiba Inu
0,00 USDT

Sanal para birimleri nedir? Kripto, dijital ve sanal paralar arasındaki farklar

Sanal para birimleri nedir? Kripto, dijital ve sanal paralar arasındaki farklar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Sanal para, dijital para ve kripto para derken kafamız iyice karıştı. Ne nedir peki? Şimdi bir yazı dizisi halinde sanal para, dijital para ve kripto paraları ele alalım ve aralarındaki farklara değinelim.

Sanal para birimleri, kripto para ve dijital para birimleri arasındaki farklar

Sanal para birimleri ile ilgili yazımıza başlamadan önce sanal paranın tam olarak ne olduğu hakkında biraz bilgi verelim.

Sanal para birimleri nedir?

Öncelikle sanal para, geliştiricileri tarafından kontrol edilen ve kullanılan ve belirli bir topluluk (sanal) tarafından benimsenen bir değerin dijital olarak temsil edilmesidir.
Hükümetler tarafından düzenlenen paralardan farklı olarak sanal para bir merkez bankası tarafından basılmaz. Bu sistemde güven esastır.

Sanal para birimleri ve dijital para birimleri aynı mı?

Sanal para ve dijital para derken bir çok kafa karışıklığı ortaya çıkıyor. Sanal para birimi, dijital para biriminden farklıdır. Çünkü dijital para birimi, bir banka tarafından dijital biçimde verilen para birimidir. Sanal para düzensizdir, herhangi bir kurum, devlet ya da kişiye bağlı değildir. Bu nedenle ticaretin arkasındaki tek gerçek güç tüketici duyarlılığı olduğundan, bu paralard dramatik fiyat hareketleri yaşanabilir.

Sanal parayı şu şekilde iki kategoride inceleyebiliriz:

  • Belirli bir ağ veya toplulukta kullanılan sanal para: Sanal para birimi, belirli bir toplulukta veya ağda kullanılan dijital para birimidir. Örneğin, tüm FarmVille oyuncuları, çiftlikleri için ürün satın alabilecekleri oyun içi sanal para birimi jetonlarına erişebilir. Sanal para birimi yalnızca belirtilen topluluk içinde geçerlidir. FarmVille jetonlarınızı alıp McDonald’s’tan hamburger satın almak için kullanamazsınız; bu nedenle, gerçek dünya değeri yoktur.
Sanal para birimleri nedir? Sanal para çeşitleri ve fiyatları nelerdir?
  • Gerçek dünyada değer ifade eden sanal para

Bitcoin (BTC) gibi gerçek dünya değerine sahip sanal para birimidir. Bu tür sanal para birimi, internet sayesinde eşler arası ağ üzerinden elektronik olarak aktarılabilirler. Matematiksel algoritmalara dayanmaktadırlar.

• Gerçek dünyaya hitap eden sanal para birimi, bir merkez bankası tarafından verilmeyen veya kontrol edilmeyen, düzenlenmemiş bir dijital para birimidir. Bitcoin, ve bazı kripto paralar gibi.

Sanal para birimleri nedir? Sanal para çeşitleri ve fiyatları nelerdir?

• Sanal para birimi, merkezi veya merkezsiz olabilir. Merkezi olmayan bir sanal para biriminin merkezi bir otorite tarafından yönetilmez, yani yöneticisi yoktur.

• Sanal para biriminin merkezden uzaklaştırılması, kriptografi tabanlı blok zinciri ağlarına dayanır. Kriptografi tabanlı sanal para birimi, kripto para birimi olarak bilinir.

Piyasadaki önemli sanal para birimleri

Piyasada binlerce diyebileceğimiz sayıda sanal para birimleri karşınıza çıkar. Her sanal para biriminin kendine özgü işleyiş şekli vardır. Bunların çoğu kripto para birimleridir (şifreleme tekniklerinin kullanıldığı sanal para birimleri). Her sanal para biriminin kendi kurucuları algoritmaları ve değişen düzeyde anonimlikleri vardır. Hepsinin ortak noktası ise çok yeni bir teknoloji ile var olmaları ve ömürlerinin de daha çok yeni olmasıdır.

İlgili: Blockchain (blokzincir) nedir ve nasıl çalışır?

Örneğin Bitcoin, piyasa değeri ve popülerlik açısından hala – açık ara en önemli olan en “yerleşik” para birimidir ve 2009 yılında yaratılmıştır. O zamandan bu yana da piyasada görebileceğiniz gibi birçok sanal para birimi ortaya çıktı. Bitcoin bugün hala 19.900’den fazla sanal para biriminden oluşan toplam piyasa kapitalizasyonunun yaklaşık % 43,6’unu elinde tutmaktadır.

Bununla birlikte, doğup batan yıldızlar gibi piyasaya girip uzun ömürlü olmadan yok olup giden sanal paralarda oldu.

 Sanal para birimleri çeşitleri

Yasal statü açısından, iki ana sanal para birimi türü vardır – merkezi ve merkeziyetsiz

Sanal para birimleri nedir? Sanal para çeşitleri ve fiyatları nelerdir?
  • Merkezi

Merkezi bir sanal para biriminin merkezi bir yöneticisi veya deposu vardır. Bir sanal para biriminin merkezi yöneticisi, tipik olarak o para birimini piyasaya arz eden kişidir. Düzenlenmiş bir para sistemindeki bir merkez bankasına benzer. Ripple (XRP), merkezi sanal para birimine bir örnektir.

  • Merkeziyetsiz

Merkeziyetsiz bir para biriminin üçüncü taraf bir merkezi yöneticisi veya deposu yoktur. Bunun yerine, dağıtılmış bir sistem vardır ve bu sistem, Merkeziyetsiz sanal para biriminin işlemlerini doğrular.

Sanal para birimleri nedir? Sanal para çeşitleri ve fiyatları nelerdir?

Birçok merkezi olmayan para birimi, Bitcoin, Litecoin ve Ethereum gibi blok zinciri ağlarına dayanmaktadır. Bir blok zinciri ağı, bloklar olarak bilinen bir kayıt listesini kriptografi ile birbirine bağlar. Bir işlem talep edildiğinde, talep birçok bilgisayardan (düğümlerden) oluşan ağda yayınlanır.

İşlem ağ tarafından doğrulandıktan sonra, işlem bilgilerini içeren kalıcı ve değiştirilemez bir blok, mevcut blok zincirine eklenir. İşlem buna göre tamamlanır ve kaydedilir.

Merkezi bir sanal para birimi sistemi ile karşılaştırıldığında, Merkeziyetsiz eşler arası ağ, merkezi bir yönetici kabul etmez ve böylece merkezi bir güvenlik sorununu önlemiş olur. Ayrıca, aracıların bulunmaması nedeniyle, merkeziyetsizlik, taraflar arasında daha fazla şeffaflık ve daha düşük işlem maliyetleri sağlar.

Sanal para birimleri nedir? Sanal para çeşitleri ve fiyatları nelerdir?

Bununla birlikte, merkezi bir otoritenin eksikliği, yasal endişelere yol açmaktadır. Kara para aklama ve diğer yasadışı işlemler, merkezi olmayan kurulumdan faydalanabilir.

 Sanal para birimleri borsaları

Bir sanal para birimi borsası veya bir dijital para birimi borsası (DCE), müşterilerin sanal para birimleri veya dijital para birimlerini geleneksel fiat para veya diğer dijital para birimleri gibi diğer varlıklar ile ticaret yapmalarına olanak tanıyan bir işletmedir.

Borsalar, dijital para birimleri veya sanal para birimleri karşılığında kredi kartı ödemelerini, banka havalelerini veya diğer ödeme şekillerini kabul edebilir. Bir sanal  para birimi borsası, tipik olarak alış-satış spread’lerini bir hizmet için işlem komisyonu olarak alır veya bir eşleştirme platformu olarak sadece ücret talep edebilir.

Sanal para birimleri gerçek para mı?

Sanal para birimi, merkezi bir bankacılık otoritesi tarafından kontrol edilmeyen blok zinciri ağı içinde tutulan para birimidir. Sanal para düzensizdir, merkeziyetsizdir. Herhangi bir güce bağlı değild

Sanal para birimleri ve kripto para aynı mı?

Sanal para birimleri, sanal dünyada bulunan bir dijital para birimidir (geliştiriciler tarafından oluşturulan özel online toplulukları düşünün). Kripto para birimleri dijital para birimleridir çünkü online olarak var olurlar ancak aynı zamanda kriptografik algoritmalarla oluşturulan sanal para birimleridir.

Sanal para birimileri nasıl satın alınır?

Oyunlarda veya belirli internet topluluklarında kullanılan sana paralar o uygulamadan alınırken, Kripto para satın almak istiyorsanız para biriminizi tutabilecek bir çevrimiçi uygulama olan bir “cüzdan” a ihtiyacınız olacaktır. Genellikle, bir borsada bir hesap oluşturursunuz ve daha sonra Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimleri satın almak için o borsaya gerçek para aktarabilirsiniz.

Sanal para birimleri ile ne yapılabilir?

Sanal Para, geliştiricileri tarafından verilen ve kontrol edilen ve belirli bir (sanal) topluluğun üyeleri arasında kullanılabilir.

Sanal para birimleri ve dijital para arasındaki fark nedir?

Sanal para birimi veya sanal para, geliştiricileri tarafından verilen ve genellikle kontrol edilen ve belirli bir sanal topluluğun üyeleri arasında kullanılan ve kabul edilen, düzenlenmemiş bir dijital para birimidir. … Bunun aksine, bir merkez bankası tarafından arz edilen bir dijital para birimi “merkez bankası dijital para birimi” olarak tanımlanır. İlgili: Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) nedir?

Sanal birimleri için sanal hesap nedir?

Sanal hesap numarası, mantığa dayanan ve sistem tarafından oluşturulan benzersiz bir hesap numarasıdır. Bu sanal hesap numaraları Temel Bankacılık Sistemine izlenemez ve bu hesaplara havale sadece üye işyeri tarafından yönlendirilen NEFT & RTGS modları ile yapılabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.