1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Merkez bankalarının merkez bankasından dijital para için geri sayım

Merkez bankalarının merkez bankasından dijital para için geri sayım

Merkez bankalarının merkez bankasından dijital para için geri sayım
0
“sportsbet”
Merkez bankası dijital para birimi (CBDC), merkez bankalarının kendi ulusal para birimlerini dijitalleştirerek blockchain’e taşıması olarak tanımlanabilir. Merkez bankalarının çatı kurumu BIS, 2021 yılı dijital para çalışmalarını açıkladı.

Merkez bankalarının merkez bankasından dijital para için geri sayım

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), 2021 yılı içerisinde global çapta gerçekleştirmeyi düşündüğü, çeşitli türlerde CBDC deneme planlarını açıkladı.

koinmedya_telegram

FSB Administration Manager -BIS(Bank for International Settlements)

Bankadan yayınlanan yıllık çalışma programına göre, BISIH (Uluslararası Ödemeler Bankası İnavasyon Hubı) dijital para birimlerini kullanarak, daha hızlı ve daha ucuz uluslararası para transferleri yapabilmenin fizibilite çalışmalarını planlıyor.

Ayrıca BISIH, perakende CBDC dağıtım yapıları ve yine perakende yatırımcılar için tokenize edilmiş yeşil tahvil dağıtımı üzerinde çalışmalar yürütecek.

koinmedya_brave

BIS girişimleri, yerel merkez bankalarıyla birlikte kurulan Hong Kong, Singapur ve İsviçre’deki İnovasyon Hub Merkezleri tarafından yürütülecek.

Singapur’daki BISIH merkezi, banka ve ödeme firmalarının farklı CBDC’ler kullanarak işlem yapabilecekleri bir “uluslararası ödeme platformu” inşa etmekle görevlendirildi.

Bank for International Settlements

Hong Kong merkezi, CBDC’ler ile döviz transfer işlemlerini kolaylaştırmak için bir köprü inşası, yeşil tahvil tokenleştirme projesi ve stabilcoin ihracı konularında çalışacak.

Son olarak, BISIH’in İsviçre merkezi, “Helvetia Projesi” girişimi aracılığıyla toptan CBDC kullanarak tokenize edilmiş varlıkların denenmesi için mevcut ödeme sistemlerini birbirine bağlayan iki adet proof-of-concept geliştirme çalışmalarını tamamladı.

BISIH Başkanı Benoit Coure konuyla ilgili şöyle konuştu:

Bu çalışma programı, merkez bankaları yararına teknolojik değişimlerden en iyi şekilde nasıl faydalanılacağı ve küresel finans sistemini desteklemek için kamu malları yaratma konularındaki kararlılığımızı gösteriyor.

BIS, geçtiğimiz kasım ayında, stablecoin ihracatçı adayları için, ihraççılar ve kanun düzenleyiciler arasında, otomatikleştirilmiş veri paylaşım prosedürlerini öne çıkaran bir raporlama sistemi önermişti.

Kaynak

Merkez bankası dijital para birimi

Nakit paraya benzer olarak Çin merkez bankası tarafından çıkartılan DCEP (Dijital Para Elektronik Ödeme) sistemi yeni nesil finansal alt yapının temelini oluşturuyor. Peki bu para Amerikan dolarının küresel hakimiyetini sarsacak kapasitede mi?

Çin merkez bankasının CBDC coini

Şikago Üniversitesinden profesör Zhiguo He bu konudaki aydınlatıcı açıklamalarda bulundu. Çin merkez bankası altı yıldır bu konuda çalışmalar yapıyordu. Sonunda yeni dijital parasını tanıttı. Çin merkez bankasının CBDC coini DCEP adlı dijital paranın tanıtımını Çin Merkez Bankası eski yöneticisi Zhou Xiaochuan yaptı.

Pilot uygulamanın yapıldığı dört  şehir Shenzhen, Suzhou, Xiong’an ve Chengdu, ayrıca Çin Ziraat bankası gibi büyük bankalarda hesapları olan insanları kapsıyor. Hesap sahipleri ABC uygulamalarında bir DCEP cüzdanı açabiliyorlar, bakiyeyi dolduruyorlar  ve Starbucks, McDonalds ve katılımcı restorant, manav gibi işletmelerde ödeme yapmak için kullanıyorlar.

Bknz: CBDC dijital para rehberi: CBDC dijital paralar nedir? 10 soruda CBDC coin!

Çin bu pilot uygulamaya 2022 Kış olimpiyatlarını da dahil ediyor. Bunun anlamı merkez bankasının tamamen dijital paraya geçişi başarması bir yıldan daha fazla bir zaman alacak demek.

DCEP nedir? Ne değildir?

DCEP öncelikle nakit para yerine kullanılmak için tasarlanmış ve tamamen bir nakit para gibi işlev görüyor. Aileler veya firmalar DCEP’yi özel dijital cüzdanlarda veya bazı ticari banka hesaplarında tutabiliyorlar ancak merkez bankasında değil. Ticari bankalar DCEP’ye karşı rezervlerin% 100’ünü merkez bankasına koyuyorlar (bundan dolayı ekstra kredi üretilmiyor). Bu özel “iki katmanlı sistem” tasarımı, ekonominin ticari bankaları aracı olarak ortadan kaldırmasını önlüyor. Dijital ödeme sistemlerini zaten bilen Çinli müşteriler, DCEP ile normal Alipay veya Tenpay arasında herhangi bir fark görmüyorlar.Sonuç: Pekin, dünyanın ilk merkez bankası dijital para birimi (CBDC) deneyinde minimum ekonomik bozulma istiyor.

Çin merkez bankasının CBDC coini

İkincisi, DCEP, muhtemelen mükemmel güvenlik sağlayan blockchain ve kriptografi ile inşa edilmiş olsa da, merkezi bir veritabanında çalıştırılıyor ve bu nedenle bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin getirdiği “ademi merkeziyetçilik” ile ilgili tüm heyecandan yoksun kalıyor. Gizlilik sorunları bir yana, merkezileşme mutlaka kötü bir şey olmak zorunda değil, verimlilik elde edilebilir bir yandan da.

Daha da önemlisi, kavramsal olarak ekonomi veya işletme açısından basit olan, dijital RMB ( Çin yuanı) ve uygulaması teknolojik olarak oldukça kolay bir olay. Örneğin, Bluetooth teknolojisine dayanan Çin’in DCEP, bireylerin dijital paralarını internet veya mobil ağlar olmadan – tıpkı nakit gibi – aktarmalarına olanak tanıyan “çift çevrimdışı işlemleri” destekliyor. DCEP, Alipay ve Tenpay gibi en büyük rakiplerine karşı bu gibi yenilikleri öne çıkarıyor.

Çin merkez bankasının CBDC coini

Bu nedenle, DCEP projesi, takip eden yıllarda ödeme ve uzlaştırma sistemlerini şekillendirerek Çin’de yeni nesil finansal altyapının oluşturulması için zemin hazırlayabilir. İlginçtir ki, DCEP’nin kendisi banka hesaplarına ihtiyaç duymasa da – Çin Merkez Bankasına ait bir sübvansiyon olan Shenzhen Fintech Co Ltd. de dahil olmak üzere birçok şirket, dijital RMB’yi mevcut bankacılık yapısına sorunsuz bir şekilde nasıl entegre edeceğine dair patent başvurusunda bulundu

Batı ülkelerinin modası geçmiş finansal sistemlerinde tıkanan Covid-19 kurtarma ödemelerinin aksine, Çin hükümeti bir sonraki pandemi sırasında (gelecekte başka bir tane varsa) finansal sübvansiyonları doğru organizasyonlara ve bireylere hızlı bir şekilde aktarabilecek duruma geldi. Bir ekonomistin bakış açısıyla, hükümet pürüzsüz, gerçek zamanlı ve güvenli bir ödeme sistemi sağlamak durumunda – bu da piyasaya dayalı herhangi bir modern ekonomide ihtiyaç duyulan en önemli kamu mallarından birisidir.

Yükseltilmiş finansal altyapı çalıştıktan sonra Çin’in dijital para birimini müttefiklerine, özellikle de One Belt One Road girişiminde bulunanlara ihraç etmek istediği düşünülebilir. Çin merkez bankasının CBDC coini DCEP’in, Çin’in Fedwire, CHIPS ve SWIFT gibi ABD’nin hâkim olduğu küresel finansal sistemlerden uzun süredir hayal kırıklığına uğradığı için Pekin’in RMB’yi uluslararasılaştırma konusundaki aralıksız çabalarından biri olarak düşünülebilir.

Çin merkez bankasının CBDC coini

Çin’deki politika yapıcılar da “blockchain teknolojileri” ne hayran kalıyorlar, ancak “kripto para birimlerini” pek sevmiyorlar. Bunun nedeni, çeşitli blok zincirlerine özgü kripto para birimlerinin çoğunlukla birbirlerinin kopyaları olması ve oldukça spekülatif olması. Toplumsal değer açısından bakıldığında, kripto para birimleri servetin depolanması için değil, eşler arası ödeme için icat edilmiş gibi.

Ancak, büyük bankaların çoğunda mevcut banka sistemi – merkez bankaları, ticari bankalar ve fintech şirketleri dahil – toplum için ödeme işlevselliği sağlamada akla yatkın bir iş çıkarıyorlar. Aksine, Covid-19 pandemisine yanıt olarak yakında başlatılan “yeni altyapı” teşvik programının bir parçası olan blockchain teknolojisi, çok taraflı ticari faaliyetleri ve tedarik zinciri finansmanı ve küresel ticaret gibi uluslararası işbirliklerini destekleyebilir. İdeolojik farklılıklarla şiddetlenen güvensizliğe ve çatlaklara karşı tampon olabilir.

Bu bakış açısından, Pekin doğal olarak özel sektörden blockchain’in kendisine odaklanmasını ve kripto para birimlerinde zaman kaybetmeyi bırakmasını isteyecekti. Bunun yerine, yüzlerce blockchain projesine entegre edilebilen tek yasal kripto para birimi olan DCEP’yi geliştiren Çin Merkez Bankasıdır. Sonunda cihazdan cihaza işlemlere yol açacak olan bu son derece iddialı vizyon, Çin’in tüm nesnelerin interneti (IoT) ekosistemlerini otomatikleştirmesine ve tedarik zincirlerine ve hatta akıllı şehirlere verimlilik kazançları getirmesine olanak tanıyacak.

Çin merkez bankasının CBDC coini

Son olarak, Çin merkez bankasının CBDC coini DCEP Çin için olumlu bir adım olarak görülmeli, ancak doların üstünlüğüne yakın bir tehdit olarak görülmemeli. RMB’nin uluslararası hale gelme tutkusu düşünüldüğünde, Çin Merkez Bankası kesinlikle kendi dijital para biriminin lansmanını hızlandırma konusunda baskı hissetti.  Sonuçta, DCEP değil RMB, Çin hükümetinin kredisini taşıyor ve olağan döviz kuru riskine tabi. Evet, DCEP ve bununla ilişkili finansal altyapı – teknolojiler olarak – RMB’nin işlem / ödemesini kolaylaştırıyor bu bir gerçek. Ancak Çin sermaye hesabını tamamen serbestleştirmedikçe, en azından öngörülebilir gelecekte ABD dolarının avantajlı konumunu bozmaktan çok uzak bir durumda.

Nihayetinde, USD’nin fahiş ayrıcalığı, ABD ekonomisinin gücüyle, bazı “koordinasyon / ağ” özellikleriyle birlikte ortada, yani insanlar dolar istiyor.  Covid-19’un ABD ekonomisine yönelik mevcut yıkımı ve yükselen bütçe açığı ABD doları için temellere ve dolayısıyla ilk “güç” faktörüne zarar verebilse de,yakın gelecekte küresel güvenli bir varlık olarak USD’nin hakimiyetini bozmak için ikinci “koordinasyon” faktörünü kırmak hala oldukça akıldan uzak.

Bknz: CBDC coinler Dünya’yı sarıyor – Yeni trende hazır mıyız?

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.