fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Çin’den kriptolar için kritik adım!

Çin’den kriptolar için kritik adım!

Çin’den kriptolar için kritik adım!
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.
Çin dijital yuan kullanıcılarını mutlu edecek ve kripto para dünyasına olumlu yansıyacak bir karar alarak dijital paranın günlük hayatta kullanılmasını sağlayacak adımlar attı.

Alış verişlerde dijital yuan!

Çin merkez bankasının geçtiğimiz aylarda almış olduğu dijital yuan uygulaması ülkede büyük ilgi görüyor. Pilot uygulama yapılan büyük şehirlerde Çin vatandaşları dijital yuan kullanabilmek amacıyla cüzdan uygulamasından yararlanmak için yoğun bir şekilde ilgili kurumlara başvurularda bulunuyor.

Bu şekilde Çin vatandaşlarının dijital yuan cüzdanlarına  yoğun erişim talepleri Çin’deki büyük devlet bankalarının dijital cüzdan uygulamalarına kapı açmasına neden oldu. Özellikle Şanghay ve Pekin’de de bu yönde çok fazla talebin olması Çin devlet bankalarını çözüm bulmaya zorladı.

Bu gelişmenin bir başka yönü de şu anda test aşamasındaki dijital yuanın gittikçe yaygınlaşma ihtimalinin kuvvetli olduğunun ortaya çıkması. Şanghay da bulunan altı devlet bankası bu talepler doğrultusunda halktan cüzdanları aktif etme konusunda gelen talepleri kabul etmeye başladı.

Ayrıca Pekin Business Times gazetesinin haberine göre Çarşamba günü bu bankalar başvuru işlemlerini başlattılar.

Bankaların halkın cüzdan kullanımı konusundaki başvurularını kabul etmesi önemli bir gelişme çünkü uygulamaya erişim şartlarının değiştirilmesi sonucu katılım daha da artmış oldu.  Katılımın artması da kullanıcıların bu cüzdanlar vasıtasıyla alışveriş yapmasını mümkün kılacak. Dijital yuan cüzdanına sahip olan herkes böyle bir ödemeyi kabul eden herhangi bir mağazadan rahatlıkla alışveriş yapacak.

Ancak gelen haberlere göre her başvuru otomatik kabul edilmeyecek, Çin Merkez Bankası tarafından tek tek incelendikten sonra kabul edilecek.

Bir başvuru sahibi, başvurusu kabul edilirse bir gün içinde, dijital yuan cüzdanını nasıl indirip etkinleştireceği konusunda onlara talimat veren bir SMS alacak.

Çin’den gelen haberlere göre, kullanıcıların bir banka tarafından sağlanan dijital yuan cüzdan uygulaması QR kodunu taradıktan sonra gerçek isimleri, kimlik ve cep telefonu numaralarını, e-postayı ve çalışan isimlerini doldurmaları gerekecek. Çin Posta Bankası’nın Pekin şubesinden bir çalışanı Pekin Business Times’a verdiği demeçte,

“Başvuru kriterleri gevşememiş olsa da, süreci halka açtık, böylece süreç öncekinden daha az kısıtlayıcı olacak” dedi.”

İnceleme süreci dijitalleştikçe, başvuruların onaylanma hızı daha sonra çok daha hızlı olacak. “

Ekim ayından bu yana, dört Çin şehri – Pekin, Shenzhen, Suzhou ve Chengdu – merkez bankasının dijital para birimini test etmek için şehir çapında dijital yuan piyango hediye etkinlikleri düzenledi.

Şangay henüz şehir genelinde herhangi bir hediye vermemiş olsa da, alışveriş merkezleri ve hastaneler dahil olmak üzere çeşitli yerler, bir ödeme yöntemi olarak dijital yuan için çoktan destek sağlamış durumda.

Japoya Merkez Bankasından dijital para hamlesi

CDBC rüzgarı Asya’da ivme kazanırken halkaya son katılan ülke Japonya oldu. Japonya, dijital yen testlerine başladı.

Çin, Kore, Hong Kong ve Taylant merkez bankaları dijital para çalışmalarını hızlandırırken, Japonya Merkez Bankası da dijital para üzerine çalışmalara başladı.

Japonya Merkez Bankası, henüz CBDC’lerin gerçekten bir ihtiyaç olup olmadığı noktasında kararsız. Ancak Bankadan yapılan açıklamada, buna rağmen dijital yen konusunda testlere başladıkları duyuruldu.

Japonya Merkez Bankası başkanı Haruhiko Kuroda katıldığı FIN/SUM 2021 toplantısında konuyla ilgili şunları söyledi:

Merkez Bankaları, CBCD’leri, gelecekte CBCD’ler gerekli olduğunda değerlendirmeye alma politikasını uygun bulmuyor.

Genel ödeme ve uzlaştırma sistemlerinin istikrarını ve verimliliğini sağlama açısından, koşullardaki değişikliklere uygun bir şekilde yanıt vermek için kapsamlı bir şekilde hazırlanmanın önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bu noktada Japonya Merkez Bankasının kısa vadede CBDC yayınlama planı olmadığını ancak CBDC’lere gerçekten ihtiyaç duyulduğunda, konuya hazırlıksız yakalanmak istemediğini söyleyebiliriz.

Son olarak Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından yapılan ve 65 merkez bankasının katıldığı bir ankette, merkez bankalarının %85’i, CBDC ihraç konusunu araştırdıklarını ifade etmişlerdi.

Kuroda konuşmasının devamında şunları söyledi:

Banka [Japonya Merkez Bankası] olarak, dijital toplumun gelişmesiyle birlikte, meydana gelen önemli değişimlerin ortasında, bu fırsatı nasıl merkez bankası parası sağlamamız gerektiği noktasında dikkatlice ela alacağız.

Bu görüşler ışığında Japonya Merkez Bankası, CBDC sistemi konusunda bir test ortamı hazırlayacak ve ödeme aracı olarak CBDC kullanımı konusundaki temel işlevler üzerinde denemeler yapacak.

Bknz: CBDC dijital para rehberi: CBDC dijital paralar nedir? 10 soruda CBDC coin!

Kaynak

Merkez bankalarının merkez bankasından dijital para için geri sayım

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), 2021 yılı içerisinde global çapta gerçekleştirmeyi düşündüğü, çeşitli türlerde CBDC deneme planlarını açıkladı.

FSB Administration Manager -BIS(Bank for International Settlements)

Bankadan yayınlanan yıllık çalışma programına göre, BISIH (Uluslararası Ödemeler Bankası İnavasyon Hubı) dijital para birimlerini kullanarak, daha hızlı ve daha ucuz uluslararası para transferleri yapabilmenin fizibilite çalışmalarını planlıyor.

Ayrıca BISIH, perakende CBDC dağıtım yapıları ve yine perakende yatırımcılar için tokenize edilmiş yeşil tahvil dağıtımı üzerinde çalışmalar yürütecek.

BIS girişimleri, yerel merkez bankalarıyla birlikte kurulan Hong Kong, Singapur ve İsviçre’deki İnovasyon Hub Merkezleri tarafından yürütülecek.

Singapur’daki BISIH merkezi, banka ve ödeme firmalarının farklı CBDC’ler kullanarak işlem yapabilecekleri bir “uluslararası ödeme platformu” inşa etmekle görevlendirildi.

Bank for International Settlements

Hong Kong merkezi, CBDC’ler ile döviz transfer işlemlerini kolaylaştırmak için bir köprü inşası, yeşil tahvil tokenleştirme projesi ve stabilcoin ihracı konularında çalışacak.

Son olarak, BISIH’in İsviçre merkezi, “Helvetia Projesi” girişimi aracılığıyla toptan CBDC kullanarak tokenize edilmiş varlıkların denenmesi için mevcut ödeme sistemlerini birbirine bağlayan iki adet proof-of-concept geliştirme çalışmalarını tamamladı.

BISIH Başkanı Benoit Coure konuyla ilgili şöyle konuştu:

Bu çalışma programı, merkez bankaları yararına teknolojik değişimlerden en iyi şekilde nasıl faydalanılacağı ve küresel finans sistemini desteklemek için kamu malları yaratma konularındaki kararlılığımızı gösteriyor.

BIS, geçtiğimiz kasım ayında, stablecoin ihracatçı adayları için, ihraççılar ve kanun düzenleyiciler arasında, otomatikleştirilmiş veri paylaşım prosedürlerini öne çıkaran bir raporlama sistemi önermişti.

Kaynak

Merkez bankası dijital para birimi

Nakit paraya benzer olarak Çin merkez bankası tarafından çıkartılan DCEP (Dijital Para Elektronik Ödeme) sistemi yeni nesil finansal alt yapının temelini oluşturuyor. Peki bu para Amerikan dolarının küresel hakimiyetini sarsacak kapasitede mi?

Çin merkez bankasının CBDC coini

Şikago Üniversitesinden profesör Zhiguo He bu konudaki aydınlatıcı açıklamalarda bulundu. Çin merkez bankası altı yıldır bu konuda çalışmalar yapıyordu. Sonunda yeni dijital parasını tanıttı. Çin merkez bankasının CBDC coini DCEP adlı dijital paranın tanıtımını Çin Merkez Bankası eski yöneticisi Zhou Xiaochuan yaptı.

Pilot uygulamanın yapıldığı dört  şehir Shenzhen, Suzhou, Xiong’an ve Chengdu, ayrıca Çin Ziraat bankası gibi büyük bankalarda hesapları olan insanları kapsıyor. Hesap sahipleri ABC uygulamalarında bir DCEP cüzdanı açabiliyorlar, bakiyeyi dolduruyorlar  ve Starbucks, McDonalds ve katılımcı restorant, manav gibi işletmelerde ödeme yapmak için kullanıyorlar.

Çin bu pilot uygulamaya 2022 Kış olimpiyatlarını da dahil ediyor. Bunun anlamı merkez bankasının tamamen dijital paraya geçişi başarması bir yıldan daha fazla bir zaman alacak demek.

DCEP nedir? Ne değildir?

DCEP öncelikle nakit para yerine kullanılmak için tasarlanmış ve tamamen bir nakit para gibi işlev görüyor. Aileler veya firmalar DCEP’yi özel dijital cüzdanlarda veya bazı ticari banka hesaplarında tutabiliyorlar ancak merkez bankasında değil. Ticari bankalar DCEP’ye karşı rezervlerin% 100’ünü merkez bankasına koyuyorlar (bundan dolayı ekstra kredi üretilmiyor). Bu özel “iki katmanlı sistem” tasarımı, ekonominin ticari bankaları aracı olarak ortadan kaldırmasını önlüyor. Dijital ödeme sistemlerini zaten bilen Çinli müşteriler, DCEP ile normal Alipay veya Tenpay arasında herhangi bir fark görmüyorlar.Sonuç: Pekin, dünyanın ilk merkez bankası dijital para birimi (CBDC) deneyinde minimum ekonomik bozulma istiyor.

Çin merkez bankasının CBDC coini

İkincisi, DCEP, muhtemelen mükemmel güvenlik sağlayan blockchain ve kriptografi ile inşa edilmiş olsa da, merkezi bir veritabanında çalıştırılıyor ve bu nedenle bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin getirdiği “ademi merkeziyetçilik” ile ilgili tüm heyecandan yoksun kalıyor. Gizlilik sorunları bir yana, merkezileşme mutlaka kötü bir şey olmak zorunda değil, verimlilik elde edilebilir bir yandan da.

Daha da önemlisi, kavramsal olarak ekonomi veya işletme açısından basit olan, dijital RMB ( Çin yuanı) ve uygulaması teknolojik olarak oldukça kolay bir olay. Örneğin, Bluetooth teknolojisine dayanan Çin’in DCEP, bireylerin dijital paralarını internet veya mobil ağlar olmadan – tıpkı nakit gibi – aktarmalarına olanak tanıyan “çift çevrimdışı işlemleri” destekliyor. DCEP, Alipay ve Tenpay gibi en büyük rakiplerine karşı bu gibi yenilikleri öne çıkarıyor.

Çin merkez bankasının CBDC coini

Bu nedenle, DCEP projesi, takip eden yıllarda ödeme ve uzlaştırma sistemlerini şekillendirerek Çin’de yeni nesil finansal altyapının oluşturulması için zemin hazırlayabilir. İlginçtir ki, DCEP’nin kendisi banka hesaplarına ihtiyaç duymasa da – Çin Merkez Bankasına ait bir sübvansiyon olan Shenzhen Fintech Co Ltd. de dahil olmak üzere birçok şirket, dijital RMB’yi mevcut bankacılık yapısına sorunsuz bir şekilde nasıl entegre edeceğine dair patent başvurusunda bulundu

Batı ülkelerinin modası geçmiş finansal sistemlerinde tıkanan Covid-19 kurtarma ödemelerinin aksine, Çin hükümeti bir sonraki pandemi sırasında (gelecekte başka bir tane varsa) finansal sübvansiyonları doğru organizasyonlara ve bireylere hızlı bir şekilde aktarabilecek duruma geldi. Bir ekonomistin bakış açısıyla, hükümet pürüzsüz, gerçek zamanlı ve güvenli bir ödeme sistemi sağlamak durumunda – bu da piyasaya dayalı herhangi bir modern ekonomide ihtiyaç duyulan en önemli kamu mallarından birisidir.

Yükseltilmiş finansal altyapı çalıştıktan sonra Çin’in dijital para birimini müttefiklerine, özellikle de One Belt One Road girişiminde bulunanlara ihraç etmek istediği düşünülebilir. Çin merkez bankasının CBDC coini DCEP’in, Çin’in Fedwire, CHIPS ve SWIFT gibi ABD’nin hâkim olduğu küresel finansal sistemlerden uzun süredir hayal kırıklığına uğradığı için Pekin’in RMB’yi uluslararasılaştırma konusundaki aralıksız çabalarından biri olarak düşünülebilir.

Çin merkez bankasının CBDC coini

Çin’deki politika yapıcılar da “blockchain teknolojileri” ne hayran kalıyorlar, ancak “kripto para birimlerini” pek sevmiyorlar. Bunun nedeni, çeşitli blok zincirlerine özgü kripto para birimlerinin çoğunlukla birbirlerinin kopyaları olması ve oldukça spekülatif olması. Toplumsal değer açısından bakıldığında, kripto para birimleri servetin depolanması için değil, eşler arası ödeme için icat edilmiş gibi.

Ancak, büyük bankaların çoğunda mevcut banka sistemi – merkez bankaları, ticari bankalar ve fintech şirketleri dahil – toplum için ödeme işlevselliği sağlamada akla yatkın bir iş çıkarıyorlar. Aksine, Covid-19 pandemisine yanıt olarak yakında başlatılan “yeni altyapı” teşvik programının bir parçası olan blockchain teknolojisi, çok taraflı ticari faaliyetleri ve tedarik zinciri finansmanı ve küresel ticaret gibi uluslararası işbirliklerini destekleyebilir. İdeolojik farklılıklarla şiddetlenen güvensizliğe ve çatlaklara karşı tampon olabilir.

Bu bakış açısından, Pekin doğal olarak özel sektörden blockchain’in kendisine odaklanmasını ve kripto para birimlerinde zaman kaybetmeyi bırakmasını isteyecekti. Bunun yerine, yüzlerce blockchain projesine entegre edilebilen tek yasal kripto para birimi olan DCEP’yi geliştiren Çin Merkez Bankasıdır. Sonunda cihazdan cihaza işlemlere yol açacak olan bu son derece iddialı vizyon, Çin’in tüm nesnelerin interneti (IoT) ekosistemlerini otomatikleştirmesine ve tedarik zincirlerine ve hatta akıllı şehirlere verimlilik kazançları getirmesine olanak tanıyacak.

Çin merkez bankasının CBDC coini

Son olarak, Çin merkez bankasının CBDC coini DCEP Çin için olumlu bir adım olarak görülmeli, ancak doların üstünlüğüne yakın bir tehdit olarak görülmemeli. RMB’nin uluslararası hale gelme tutkusu düşünüldüğünde, Çin Merkez Bankası kesinlikle kendi dijital para biriminin lansmanını hızlandırma konusunda baskı hissetti.  Sonuçta, DCEP değil RMB, Çin hükümetinin kredisini taşıyor ve olağan döviz kuru riskine tabi. Evet, DCEP ve bununla ilişkili finansal altyapı – teknolojiler olarak – RMB’nin işlem / ödemesini kolaylaştırıyor bu bir gerçek. Ancak Çin sermaye hesabını tamamen serbestleştirmedikçe, en azından öngörülebilir gelecekte ABD dolarının avantajlı konumunu bozmaktan çok uzak bir durumda.

Nihayetinde, USD’nin fahiş ayrıcalığı, ABD ekonomisinin gücüyle, bazı “koordinasyon / ağ” özellikleriyle birlikte ortada, yani insanlar dolar istiyor.  Covid-19’un ABD ekonomisine yönelik mevcut yıkımı ve yükselen bütçe açığı ABD doları için temellere ve dolayısıyla ilk “güç” faktörüne zarar verebilse de,yakın gelecekte küresel güvenli bir varlık olarak USD’nin hakimiyetini bozmak için ikinci “koordinasyon” faktörünü kırmak hala oldukça akıldan uzak.

Bknz: CBDC coinler Dünya’yı sarıyor – Yeni trende hazır mıyız?

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.