BTC : 82500 ₺ ETH : 2805 ₺ XRP : 2.141 ₺ LTC : 412.7 ₺ USDT : 7.071 ₺ XLM : 0.7558 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Ripple (XRP) PoW coinleri kadar merkezsiz

Ripple (XRP) PoW coinleri kadar merkezsiz

Ripple (XRP) PoW coinleri kadar merkezsiz
0
huobi_koinmedya

Ripple (XRP) PoW coinleri ile karşılaştırılınca iddia edildiği kadar sentralize olmadığı kolayca görülebiliyor. XRP ve Ripple birlikte finansal sistem içinde olduça büyük bir uğultu oluşturdular. Özellikle de blockchain çözümleri ile havale eddüstrisi içinde…


XRP tüm büyük kriptolarla yüzleşti ve market içinde zafer kazanarak 2. sıraya yerleşti. XRP için yapılacak son şey şampiyonu devirmek. Yani Bitcoin’i…

Balinalar Bitcoin üstüne Bitcoin alıyor. Peki ama neden şimdi?

koinmedya_brave

Ripple (XRP) PoW coinleri farkı

Bitcoin PoW algoritmini oluşturan ve kullanan ilk kripto. Bu yolla işlemler doğrulanıyor ve “çift harcama” sorunu çözülüyor. PoW algoritması, işlemleri kendi kaynakları içine koyarak geçerli hale getiren ve aynı şekilde ödüllendirilen madencilerden oluşuyor. Yeterince iyi görünen bu süreç, her 210,000 block kazısından sonra madencilik ödülleri azalırken madenciler tarafından nispeten reddedilecek.

Kripto dünyası şokta – Sızıntı 21 milyon şifreyle sınırlı değil, 40 kat daha büyük

Nihayetinde madencilere, bırakma dışında seçenek kalmayacak. Bundan da fazlası, PoW algoritması yaşadığımız dünyaya ağır faturası olan  büyük kaynakları kulanıyor. Ayrıca dünyaya dağılmış ve böylece Bitcoin’i desentralize yapmış olan madenciler aynı zamanda O’nu daha az desentralize ve saldırılara daha duyarlı da yapabilir.

Bitcoin’in adı çıkıp fiyatı tavan yapınca Bitcoin madenciliği aniden dikkat çekti. Ve pek çok madencinin kaynaklarını Bitcoin çıkarmak için kullanmasına ve bu da devasa kaynaklara sahip büyük havuzlara neden oldu. Eğer bu havuzların bir kısmı bir araya gelmeye karar verirse Bitcoin networka kolaylıkla saldırı düzenleyebilirler. 2 bir zincir oluşturabilir, çift harcama, durdurma/geri alma işlemleri vs. neden olabilirler.

koinmedya_brave

Tron sahiplerine BiTorent token (BTT) airdrop geliyor

PoW tabanlı Ethereum Classic kısa süre önce %51 saldırısıyla karşılaştı ve bu da 2.1$ milyon değerinde varlığın kaybı ile sonuçlandı. Saldırgan orjinal zinciri parçalayacak ve değerleri çift harcayacak hash hızına sahipti.

Bitcoin ve Ethereum’un aksine XRP Dağıtılmış Uzlaşı Protokolü, diğer adıyla Konsensus Protokolü kullanıyor. XRP, PoW kriptolarına göre çift harcama problemini daha etkin bir yolla çözüyor. Doğrulayıcıların  işlemleri sipariş edilmiş üniteler halinde gruplandırmalarına ve böyle bir sipariş üzerinde uzlaşmalarına güveniyor.

Bu doğrulayıcılar dünyaya dağılmış vaziyetteler ve Bitcoin madencilerinin aksine bu doğrulayıcılar işlemleri şipariş edilmiş üniteler halinde gruplandırmalarından dolayı ödüllendirilmiyorlar.

Birleşmiş Milletler Bitcoin, Ripple ve IOTA teknolojilerini finans dünyasının yeni öncüleri olarak görüyor

Ek olarak XRP Ledger bir değişiklik  için, uygulamaya geçmeden 2 hafta önce tüm doğrulayıcıların %80’inin desteği ve oy vermesini gerektiriyor. 2 haftalık zaman çerçevesi kullanıcıların kendi yazılımlarını değişikliğe uydurması için teşvik sağlıyor. Eğer değişiklik kullanıcıların %80’i tarafından onaylanmazsa hayata geçirilmiyor.

Bundan da öte, nodların %20’sinden fazlası çoğunlukla aynı fikirde değilse network durup nodların çoğunluğunun uzlaştığı yeni bir liste yapılandırılıyor. Bu birden fazla ledger oluşturabilir ve büyük çoğunluğa sahip ledger nihai ledger olarak seçilebilir.

Peki eğer doğrulayıcılar bencillik edip işlemlerin normal akışını kesmek için bir araya gelirlerse ne olur? O zaman kullanıcılar yeterli örtüşme sağlayacak ve böylece birlikte çalışmalarını devam ettirebilecek yeni bir liste üzerinde anlaşmak zorunda kalacaklar.

Rippe CTO’su David Schwartz konu üzerinde şöyle yorum yaptı:

“Bu geçmişte her hangi bir blockchain için asla problem olmadı. Ve önceki anlaşmalar yeterli olmadığında her blockchain için zorunlu. Desentralize sistemler temel olarak çok sayıda şey üzerinde anlaşmaya devam eden insanlar arasında birlikte çalışmayı mümkün kılar.

Sürpriz bir şekilde XRPL tasarımında teşvik olmaması bunu kolaylaştırıyor. Tüm dürüst katılımcılar networkun iyi çalışmasını ve mükemmel hizalanmış çıkarlara sahip olmayı ister. Verilecek hiçbir şey üzerinde güç yok, bölünme üzerinde tartışmanın ödülü yok,vb.”

Bu nedenle diğer PoW kriptolarıyla karşılaştırıldığında XRP gizli anlaşmalar ya da kötü aktörlerden gelen saldırılara direnmede daha iyi. Ve konsensus protokolü nedeniyle bir kişinin Ledger üzerinde kontrol geliştirmesi fırsatı sunmuyor. Ek olarak XRP Ledger işlemlerin onaylanmasını yönetmeyi imkansız yapan belirleyici bir protokol kullanıyor.

XRP’yi diğer kriptolardan avantajlı yapan diğer yönleri işlem hızı ve maliyet. XRP saniyede 1500 işlem gerçekleştirebiliyor. Halbuki Bitcoin saniyede yalnızca 6 işlem yapabiliyor. Ethereum’da ise bu sayı 15.

Kripto paralar hatta Bitcoin sentralize ve kontrol eden otoritelere karşı bir alternatif ödeme formu olarak oluşturuldu. Ve bunu başarması için ihmal edilebilir ücretlendirmelerle birlikte daha yüksek hıza sahip olması gerekiyordu. XRP tüm bu kutuları kontrol ederken Bitcoin ve Ethereum bu özellikler için mücadele ediyor. Tıpkı ölçeklendirme için yaptığı gibi…

XRP topluluğunun bir katkıda bulunanı Hodor blogunda şöyle söylüyor:

“Bitcoin maximalistleri Lightning gibi yazılımları yüklemeyi işaret ederken ikinci bir yazılımın PoW networklarıyla etkileşiminde sayısız zorlu problemler oldu. İkinci bir networku ölçeklendirme için kullanmak tamamen yetersiz baz katman teknoloji kullanma sorununu çözmez. “

Bitcoin’in işlem maliyeti, coin Aralık 2017’de zirve yaptığında fırladı. Ortalama işlem ücreti maximum 55$’a ulaştı.

XRP sınır ötesi ödemeleri saniyeler içinde gerçekleştiriyor ve ayrıca Ripple blockchain  ile çeşitli havale problemleri için çözümler sunuyor. Bunlar xRapid, xVia ve xCurrent.  40’dan fazla ülkede 200’den fazla ortaklık ile ödeme ve finans edüstrisinde Ripple bir dünya standardı  haline gelme yolculuğunu sürdürüyor.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm gerçeklerden bir tek sonuç çıkıyor: Diğer PoW kriptolar XRP’ye yetişmeye çalışırken O, daha fazla desentralize oluyor. XRP’nin  ödemeler için büyük oranda  kabul edilmesi sadece bir zaman meselesi iken Bitcoin’in ilk harekete geçirici avantajını da devralıyor.

Etiketler: