BTC : 82410 ₺ ETH : 1.857 ₺ XRP : 46.03 ₺ LTC : 7.678 ₺ USDT : 355.6 ₺ XLM : 0.2419 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kaybolan Bitcoin cüzdanından Bitcoinleri nasıl kurtarırım?

Kaybolan Bitcoin cüzdanından Bitcoinleri nasıl kurtarırım?

Kaybolan Bitcoin cüzdanından Bitcoinleri nasıl kurtarırım?
0

Zarar gören ya da kaybolan Bitcoin cüzdanından Bitcoinleri ve diğer kripto paraları kurtarmak cüzdan cüzdana farklılık gösteriyor. Bazı cüzdanlarda backup almak yeterli iken bazı cüzdanlarda farklı bir süreç takip edilebilir.


Kaybolan Bitcoin cüzdanından Bitcoinleri nasıl kurtarırım?

Bitcoin cüzdanları ciddi biçimde farklılık göstermeye başladı ve bu konuda önemli bir endüstri oluştu. Artık birçok cep telefonu Bitcoin cüzdanı özelliği taşıyor. Cüzdan özelliği taşıyan Samsung’un yeni modeli Galaxy S20, Mart 2020’de mağazalardaki yerini alacak. İsviçre merkezli ünlü saat firmaları da cüzdan özelliği taşıyan kol saati üretiyor.

Lütfen Bkz: Samsung Galaxy S20 kripto paraları destekliyor

Bitcoin cüzdanlarının kaybolma ve zarar görme ihtimali var. Böyle bir durumda kaybolan Bitcoin cüzdanından Bitcoinleri nasıl kurtarırım?

koinmedya_brave

Bitcoin cüzdanı için harici bir donanım tercih ettiyseniz güvendiğiniz bir ortama bu cüzdanın backup’ını almalısınız. Eğer backup aldıysanız zarar gören cüzdanınızdaki Bitcoinleri yeni ortama aktarmanız çok kolay olacaktır. Bunun için private ve public key’leri bilmeniz gerekiyor.

Kaybolan Bitcoin cüzdanından Bitcoinleri kurtarma süreci cüzdanlara göre farklılık gösterebilir. HashWallet bunlardan birisi. HashWallet diğer cüzdanlardan farklı olarak parmak izi gibi biyometrik bilgileri de kullanıyor.

HashWallet public ve private anahtarları farklı iki unsurdan tekrardan üretiyor. Bu unsurlar recovery key ve recovery seed olarak adlandırılıyor. Bu unsurlar, cihazı başlattığınız ilk aşamada rastgele oluşuyor. Tek başlarına bir anlam ifade etmeyen unsurlar bir araya geldiğinde public ve private key’leri oluşturuyor.

Lütfen Bkz: Ripple tarihi destek seviyesinin üstünde: XRP’de yüzde 10’luk pump

Cihazı ilk aldığınızda parmak izinizle çalışıyor. Parmak iziniz kaydedildikten sonra cihaz, private ve public key’lerinizi oluşturuyor ve sonrasında key’leri diğer güvenlik elemanları olan recovery key ve recovery seed’e ayırıyor. Bu aşamadan sonra recovery key ve recovery seed backup’ı alınıyor. İşlem gerçekleştikten sonra recovery key ve recovery seed kalıcı olarak cihazdan siliniyor.

Kurtarma süreci

Yukarında anlatılan işlemler tersten işliyor. Kullanıcı yeni bir HashWallet satın almalı ve yukarıda bahsedilen işlemi tersten takip etmeli. Yeni HashWallet çalıştırıldığında kurtarma süreci Recovery Seed’lerin Seed card’dan yüklenmesi ve Recovery Key’lerin HashWallet’ın emanet hizmetinden yüklenmesi ile başlıyor. Bu iki güvenlik unsurunun birleşmesi ile kurtarma süreci tamamlanmış oluyor.

Kaynak

Etiketler: