BTC : 83493 ₺ ETH : 2904 ₺ XRP : 1.904 ₺ LTC : 367 ₺ USDT : 7.618 ₺ XLM : 0.5928 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Dolar hegemonyasını kim yıkacak? Çin mi yoksa Bitcoin mi?

Dolar hegemonyasını kim yıkacak? Çin mi yoksa Bitcoin mi?

Dolar hegemonyasını kim yıkacak? Çin mi yoksa Bitcoin mi?
0

Dolar hegemonyasını kimin yıkacağı hep tartışılagelen konulan arasında yer almıştır. Donald Trump, dünya 1930’ların Büyük Bunalımından bu yana yaşanan en kötü durgunluğun eşiğinde olsa bile ABD-Çin ticaret savaşını yeniden ele almakla tehdit ediyor.


Trump ve Çin arasındaki gerilimler, koronavirüsü pandemisi başladığından ve ABD dolarının baskınlığının gelecekteki potansiyel bir parlama noktası olarak ortaya çıkmasından bu yana kötüleşti.

Şimdi Trump, Çin liderliğindeki merkez bankası dijital para birimlerinin ABD jeopolitik gücü ve ABD doları hegemonyası için “büyük bir tehdit” oluşturduğu konusunda uyarıldı ve Çin, ABD hamle yapmadan önce belki de “yarışı kazanabilir”.

Dolar hegemonyası devam edecek mi?

“[ABD doları] dünyanın herhangi bir yerinde en baskın para birimi ve her zaman bu şekilde kalacak,” diyen Trump geçen yıl Facebook’un yeni ortaya çıkardığı Libra kripto para birimi ve bitcoin’e karşı duruşunu Twitte’dan attığı tweet ile göstermiş ve doların fiziksel mal veya hükümet tarafından desteklendiğini vurgulamıştı.

koinmedya_brave

İlgili yazı için bakınız: Korona sonrası Dolar out Bitcoin in söylentisi ayyuka çıktı

Wall Street bankacılık devi JP Morgan’ın yeni bir raporu bu durumun aksini gösteriyor.

Bir grup JP Morgan analisti bu hafta bir raporda “bunun ABD doları hegemonyası etrafında döndüğün” şeklindeki tespitlere yer vererek Amerika’yı işaret ederek “Dijital para biriminin yıkıcı potansiyelinden kaybedecek daha fazla ülke yok” vurgusu yaptı.

Bankanın ABD ekonomisti Michael Feroli ve ABD faiz oranı türevleri stratejisi başkanı Josh Younger da dahil olmak üzere rapor yazarları, “Küresel rezerv para birimini ve emtia, mal ve hizmetlerde uluslararası ticaret için değişim ortamını oluşturmak büyük avantajlar sağlıyor” ifadelerini kullandılar.

Bazen CBDC’ler olarak adlandırılan ve genellikle bitcoin’in blockchain teknolojisinden esinlenen merkez bankası dijital para birimleri, son yıllarda Çin ile yuan’ın tamamen dijital bir versiyonunu yayınlamaya en yakın olan dünya liderleri ve merkez bankacılar arasında popüler bir tartışma konusu haline geldi. 2020’de bu tartışmanın bir noktada devam etmesi bekleniyor.

Merkez Bankası dijital para birimleri

Merkez bankası dijital para birimlerinin, merkez bankaları tarafından verilen normal paralar gibi çalışması beklenmektedir, ancak tamamen çevrimiçi olarak mevcuttur. Merkez bankaları para basmak veya dağıtmak yerine, son yıllarda popülerlik kazanan ticari bankacılık uygulamalarına benzer şekilde çevrimiçi hesaplar aracılığıyla dijital dolar ihraç edecekler.

“Serbest dolaşan kripto para birimleri ve özel stablecoinler ilgi kazanmak için mücadele etseler de, merkez bankası dijital para birimleri pek çok açıdan zorlayıcı bir alternatiftir” ifadelerinin yer aldığı JP Morgan’ın raporunda bir devrim istendiği belirtilerek, Merkez bankası dijital para birimi, “CBDC sunma teşviki, küresel finans piyasalarındaki üstün konumlarından dolayı en zengin ülkeler için en güçlü olanıdır” vurgusu yapılıyor.

dolar hegemonyası

JP Morgan, CBDC’lerin ABD Doları’nın yakın gelecekte dünyanın rezerv para birimi olarak yerini almasının düşük bir ihtimal olduğunu düşünürken, dijital para birimlerinin, sınır ötesi ödemeler gibi dolar hakimiyetinin “daha kırılgan” yönleri için daha acil bir tehdit oluşturduğunu ifade ediyor.

Bununla birlikte, JP Morgan raporu temel bir sorunu işaret ediyor: “Perakende bir CBDC, büyük miktarlarda banka mevduatını çekme riskini” ve “kısmi rezerv para sistemlerini bozma riskini” taşıyor.

JP Morgan analistleri, dijital para birimlerinin “faydalarını korurken minimum kesinti ile” geliştirilebileceğini savunarak bu sorunu reddediyorlar.

Ancak bazıları bu riskin önemsiz olduğunu düşünüyor.

2008 küresel mali krizi sırasında borsalarda başarılı bir şekilde dolaşarak kendisi için bir isim yapan ve bir ticaret yazarı olan Glen Goodman, merkez bankası dijital para birimlerinin gelişimi ile ilgili olarak “Küresel doza hakimiyet tehdidi JP Morgan’ın önerdiğinden bile daha büyük” uyasrısında bulunuyor.

Dolar hegemonyası

Dijital dolar çağrısı

Goodman, merkez bankası dijital para birimlerinin yarattığı temel değişikliklerin, Çin ve ağırlıklı olarak devlet tarafından yönetilen bankaların küresel statükoyu üzmekle nispeten ilgisiz kalmasıyla birlikte dünya finansal sisteminin revizyonu anlamına gelebileceğini düşünüyor.

“Birkaç yıl süren gelişimden sonra, Çin şu anda tamamen işlevsel bir dijital yuan elde etme mesafesine çok yakın. Bu arada, Amerika’nın kalkınma konusunda bir projesi bile yok. ABD başlangıç ​​bloklarından çıkınca, Çin zaten yarışı kazanmış olabilir.”

Bu arada, diğerleri Çin’in “dijital dünya ekonomisinin merkezi bir bileşeni” haline gelecek şeyi geliştirmede zaten ABD’nin “yıllar ilerisinde” olduğu konusunda uyardılar.

Harvard Kennedy Okulu’ndaki Belfer Merkezi’nden Aditi Kumar ve Eric Rosenbach bu hafta dijital yuanın ABD için icra edeceği sorunlara işaret etti. İran gibi ekonomik yaptırımlar ve “dijital dolar girişimi” oluşturulması çağrısında bulundu.

“Nihayetinde ve kaçınılmaz olarak, parasal sistemler ABD aracılarından daha fazla dijitalleşmeye ve bağımsızlığa yöneliyor.”

“Çin’in dijital yuanı tam olarak hem müttefiklerin hem de haydut ülkelerin aradığı çözüm olabilir.”

Kaynak