BTC : 82718 ₺ ETH : 2935 ₺ XRP : 1.899 ₺ LTC : 369.2 ₺ USDT : 7.575 ₺ XLM : 0.6069 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin madencilik zorluğu 2018 dönemini anımsatıyor

Bitcoin madencilik zorluğu 2018 dönemini anımsatıyor

Bitcoin madencilik zorluğu 2018 dönemini anımsatıyor
0

Bitcoin ödül yarılamasının teknik etkileri kısmen de olsa hissedilmeye başladı.  Bitcoin madencilik zorluğu 2018 dönemini hatırlatırcasına düşüş trendinde.


Bitcoin madencilik zorluğu düşüş trendinde

Bitcoin ödül yarılaması etkisi ile Bitcoin daha kıt varlık haline geldi. Bu durumun fiyatlar üzerinde olumlu etkisi var. Diğer yandan Bitcoin madencilerinin gelirleri yarı yarıya azaldı. Bu nedenle bazı madenciler piyasadan çıkmaya karar verdi. Bu durumun etkisini Bitcoin madencilik zorluk oranlarında görüyoruz. Zira Bitcoin madencilik zorluk derecesi düşüyor.

Bitcoin madencilik zorluk derecesinin düşmesi sektörde devam eden madenciler için olumlu bir gelişme olarak yorumlanabilir.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin zorluk derecesinin göstergesi olarak Bitcoin hash oranlarındaki değişimi görüyoruz.

koinmedya_brave

Bitcoin madencilik zorluğu 2018 dönemini anımsatıyorBitcoin hash oranlarında bu hafta %10’a yakın bir düşüş gözleniyor. 2018 yılının ilk ayında Bitcoin 20 bin dolara çıkarak tarihi rekoruna imza attı. Bu süreçten sonra fiyatlarda ciddi düşüşler yaşandı ve 2018’in sonunda BTC 3,000 dolar bandına geriledi. Fiyatlardaki düşüşün ardından Bitcoin hash oranlarında da düşüş yaşandı.

Lütfen Bkz: Bitcoin madenciliği rehberi: Bitcoin nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Bitcoin madenci ölüm sarmalı kavramı, bazı çevrelerce halving öncesinde dillendirilmişti. Bu kavrama ya da teoriye göre madenciler düşen gelirleri nedeniyle kepenk kapatarak sektörden ayrılıyor ve hash oranları sıfırlıyor. Kısaca blockchain işlemez hale geliyor. Ölüm sarmalının Bitcoin’de yaşanabileceğini ileri süren çevreler vardı. Ölüm sarmalı şimdilik çok uzak bir ihtimal olarak karşımızda duruyor. Bu hafta hash oranlarında %10’luk düşüşe rağmen hala ciddi orandan hash gözleniyor.

Kaynak