fbpx
 1. Anasayfa
 2. İnceleme
 3. Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin madenciliği nedir?

BTC ağında işlemlerin onaylanarak bloklara eklenmesine Bitcoin madenciliği (mining) denir. Bu işlemleri yapanlara da Bitcoin madencileri (miner) deniliyor. BTC madencileri bu çalışmaları sonucu ödül olarak yeni BTC alırlar. Aslında Bitcoin madenciliğinin bir diğer işlevi de yeni BTC çıkarmak.


Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Bitcoin madenciliği özel donanımlarla yapılıyor. Madenciler bu donanımları kullanarak Bitcoin ağında zor matematiksel denklemleri çözmeye çalışırlar. Bunu başarabilen madenci, ilgili bloku Bitcoin’in ünlü blockchain ağına ekleme hakkını kazanır. Sonuçta da söz konusu blokun ödülü olan BTC’leri alır.

Şimdi ise Bitcoin madenciliği nedir ve nasıl çalışır sorularına daha ayrıntılı cevap vermeye çalışalım.

Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin çok büyük elektrik kaynağı ve güçlü bilgisayarlarla elde edilen bir kripto para. Peki, bu iş nasıl yapılıyor? Adına madencilik denilen kripto para üretim işi, yani Bitcoin madenciliği nasıl gerçekleşiyor? Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalıştık.

Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Kripto paralar son yılların en çok merak edilen varlık türlerinin başında geliyor. Özellikle de Bitcoin (BTC). Bitcoin, blockchain teknolojisinin ortaya çıkardığı bir varlık türü. Aynı zamanda sanal para ya da dijital para da diyebiliriz. Ancak kriptografik bir özelliğe sahip olduğu için yaygın olarak bu tür paralara kripto paralar deniliyor.

Bitcoin madenciliği (Bitcoin mining) nedir sorusuna geçmeden önce hepimizin bildiği bir soruyu sorarak devam edelim. Günümüzde kullanılan kağıt ve madeni paralar nasıl üretiliyor? Cevap basit, hükümetler ihtiyaç duydukça bunların basımını yapıyor ve piyasaya sürüyor. O zaman Bitcoin ve kripto paralar nasıl “basılıyor” ya da üretiliyor? İşte bu Bitcoin üretme işine “Bitcoin madenciliği” deniliyor.

Kripto paraların elde edilmesine madencilik deniliyor, çünkü altın gibi madencilik ile çıkarılan değerli metallerin çıkarılmasına benzer bir süreçten geçiliyor ve elde ediliyor.

Bitcoin’in kısa tarihi ve BTC fiyatının serüveni

Bitcoin madenciliği ve Bitcoin’in nasıl üretildiği konularına geçmeden önce Bitcoin’in kısa tarihi ve BTC fiyatının serüvenine göz atalım. BTC’nin kısa sürede özellikle değer olarak nereden nereye geldiği Bitcoin madenciliği hakkında önemli ipuçları içeriyor.

Bitcoin tarihinin önemli olaylarını da kronolojik olarak sıralayalım:

Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?
 • 18 Ağustos 2008 – Bitcoin.org alan adı bilinmeyen bir kişi tarafından tescil ettirildi.
 • 31 Ekim 2008 – Bitcoin whitepaper, bir kriptografi e-posta listesinde yayımlandı.
 • 3 Ocak 2009 – Genesis Blok Satoshi Nakamoto tarafından yayımlandı.
 • 12 Ocak 2009 – Nakamoto ve Hal Finney arasında ilk BTC işlemi.
 • 5 Ekim 2009 – İlk BTC/USD paritesi fiyatı, 1 dolar = 2,300 BTC.
 • 9 Şubat 2011 – BTC/USD paritesi 1 BTC = 1 dolar oldu.
 • 28 Kasım 2012 – İlk Bitcoin halving gerçekleşti.
 • 9 Nisan 2013 – BTC ilk defa 200 doların üzerinde.
 • 9 Temmuz 2016 – İkinci Bitcoin halving gerçekleşti.
 • 2 Ocak 2017 – Bitcoin 1,000 doları geçti.
 • 14 Nisan 2021’de Bitcoin 64,863 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

İlgili – Bitcoin nedir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin nasıl üretilir?

Bitcoin’in üretilmesi sürecinde bildiğimiz anlamda fiziksel bir madencilik yoktur tabii ki. Bitcoin de fiziksel bir şey değil. O zaman neden madencilik diyoruz? Çünkü protokolün tasarımında Bitcoin üretilmesi altın madenciliğine benziyor (tıpkı yer altında var olan altın gibi), ama henüz ortaya çıkmamış (tıpkı henüz kazılmamış altın gibi).

İkincisi tıpkı altının çıkarılmasında olduğu Bitcoin elde etmek ve çıkarabilmek için hem çok çalışmak (buna aynı zamanda “proof of work” deniliyor, yani yaptığın işi ispat etme), hem de şanslı olmak gerekiyor.

Bitcoin protokolü, bir noktada 21 milyon Bitcoin’in var olacağını taahhüt ediyor. Bitcoin madencilerinin yaptığı şey ise donanım kullanarak ve sıkı çalışarak belirli aralıklarla BTC ortaya çıkarmak ya da üretmek.

Ortalama her 10 dakikada, bir blok Bitcoin ağına ekleniyor. Her bir blok için madenciler yaptıkları sıkı çalışma sonucu 12.5 BTC ödül alıyorlar. Bu ödül miktarı Mayıs 2020’deki halving’in ardından 6.25 BTC’ye geriledi. Bir sonraki yarılama ise Mayıs 2024’de olacağı tahmin ediliyor. Bu tarihte BTC ödülleri 3.125 BTC’ye gerileyecek. 

 

İş İspatını (Proof of Work) anlamak

Bitcoin blockchain ağında madencilik, diğer adıyla yeni blokların üretilmesi işi İş İspatı (Proof of Work) mekanizması üzerinden ilerler.

İş ispatı algoritması (PoW – Proof of Work) yeni blokların blok zincirde nasıl oluşturulduğu veya çıkarıldığıyla (madencilik) ilgilidir. Blockchain oluşturma sürecinin önemli adımlarından biridir.

PoW’un amacı, matematiksel bir problemi çözen bir numarayı bulmak. Numaranın bulunması zor olmalı (buna Bitcoin zorluğu deniliyor ve zamanla kendisini ayarlıyor), ancak hesaplama açısından -ağdaki herkes tarafından- doğrulanması kolay olmalıdır. İş ispatının arkasında yatan temel fikir budur.

İlgili – Bitcoin fiyat tahmini: 2021 – 2025

Bitcoin blockchain ve Düğümler (Node)

Bitcoin madenciliği  (Bitcoin mining) nasıl yapılır sorusuna bir de “düğümler” (node) nedir diye bakarak devam edelim. Bir node (düğüm), Bitcoin yazılımını çalıştıran ve bilgi aktarımına katılarak Bitcoin çalışmasına yardımcı olan güçlü bir bilgisayar.

Herkes bir node çalıştırabilir ve Bitcoin yazılımını ücretsiz indirebilir. Zaten Bitcoin ve blockchainin ortaya çıkma amacı, halka açık bir ödeme sistemi sağlamak şeklindeydi.

Düğümler ağdaki Bitcoin işlemlerinden sorumlu birimler. Bir düğüm, bildiği birkaç düğüme bilgiyi gönderiyor ve bunlar da söz konusu bilgiyi kendi bildiği düğümlere iletiyor. Bu şekilde BTC işlemleri ile ilgili veriler ve bilgiler, tüm düğümlere yayılıyor.

Tam da merkezi bir sistemden farklı olan bir yapı var. Merkezi sistemde veriler tek bir elden tüm ağa dağıtılıyor. Burada ise veriler düğümler üzerinden tüm ağa yayılıyor. Aşağıdaki grafik bunun görselleştirilmiş hali.

Bitcoin madenciliği rehberi: Bitcoin nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Bazı düğümler, madencilik “node”larıdır (genellikle “madenciler” olarak da anılır). Bu grup, olağanüstü işlemleri bloklara ekler ve bunları blockchain zincirine ilave eder. Bunu nasıl yapıyorlar? Bitcoin programının bir parçası olan ve bloktaki cevabı içeren karmaşık bir matematiksel bulmacayı çözerek yapıyorlar.

Bitcoin (BTC) Mining

Yazının başında, Bitcoin madenciliği (Bitcoin mining) için iki şeyin gerekli olduğunu söylemiştik. Birincisi çok çalışmak, ikincisi ise şans. İşte, bloklardaki karmaşık matematiksel problemler, denklemleri çözmek için sadece çok çalışmak yetmiyor. Bunun için bir de şans gerekiyor. Çünkü bu denklemi çözmek için süre de kısıtlı. Ayrıca bu denklemler elle çözülemeyecek kadar da karmaşık. Bunun için Bitcoin madencileri hızlı ve pahalı Bitcoin madenciliği donanımları kullanıyorlar.

Sonuçta da çözülmesi gereken bulmaca, bloktaki verilerle birleştirildiğinde ve bir karma işlevden geçirildiğinde, belirli bir aralıkta bir sonuç üreten bir sayı bulunuyor. Bu, göründüğünden çok daha zordur aslında.

(Trivia sevenler için, bu sayı “nonce” olarak adlandırılır, “bir kez kullanılan sayı”nın bir birleşimidir. Bitcoin durumunda, nonce 0 ile 4,294,967,296 arasında bir tamsayı.)

BTC madenciliği (Bitcoin mining) ve bulmacayı çözmek

bitcoin madenciliği Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Bu numarayı nasıl buluyorlar? Rastgele tahmin ederek. Karma (hash) işlevi, çıktının ne olacağını tahmin etmeyi imkansız kılıyor. Bu nedenle, madenciler gizemli sayıyı tahmin ediyor ve karma işlevini bu tahmin edilen sayı ve bloktaki verilerle birleştiriyor. Elde edilen karma önceden belirlenmiş sayıda sıfır ile başlamalı.

Hangi sayının işe yaradığını bilmenin bir yolu yok, çünkü iki ardışık tam sayı, korkunç şekilde değişen sonuçlar verecektir. Dahası, istenen sonucu veren birkaç tane “nonce” olabilir ya da hiç olmayabilir (farklı blok konfigürasyonuyla madencilerin devam ettiği durumlarda).

İstenilen aralık içinde sonuç veren bir karma işlemi elde eden ilk madenci, ağın geri kalanına zaferini duyurur. Diğer tüm madenciler hemen o blokta çalışmayı durdururlar ve bir sonraki gizemli sayıyı anlamaya çalışırlar. Çalışmasının kazancı olarak, kazanan madenci bir miktar yeni Bitcoin alıyor.

Madencilik (Bitcoin mining) ne kadar kârlı?

Güncel verilere göre Bitcoin madencilik kârlılığını aşağıdaki ekran görüntüsünden görebiliyoruz.

Bitcoin madencilik

 

Bitcoin ağının zorluk derecesi

Hesaplamanın zorluğu (karma / hash) sık sık ayarlanır. Böylece bir bloğun işlenmesi yaklaşık 10 dakika sürer. Neden 10 dakika? Bu, Bitcoin geliştiricilerinin, 21 milyon BTC’ye ulaşana kadar (2140 yılında ulaşması bekleniyor) sabit ve azalan yeni coin akışı için gerekli olduğunu düşündüğü süredir.

Eğer bu kadar ileri gittiyseniz, tebrikler! Sistemi açıklamak için hala çok daha fazla bilinmesi gerekenler var, ama en azından şimdi, programlamanın ve kavramın dehasının geniş perspektifi hakkında bir fikriniz var.

İlk defa, merkezi olmayan, güvenilmez ve kurcalamaya karşı korumalı bir şekilde uygun dijital aktarımlara izin veren bir sistemimiz var. Bunun yankıları çok büyük olabilir.

Bitcoin madenciliği rehberi: Bitcoin nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Bitcoin zorluk derecesi giderek artıyor. Yukarıdaki grafik (kaynak Blockchain.com) de zorluk derecesinin Şubat 2020’de hangi seviyeye ulaştığını gösteriyor. Çünkü Bitcoin ağına katılan madenci sayısında büyük artış var. Bu yüzden 10 dakikalık blok üretim süresini dengeleyebilmek için zorluk katsayısının da yükseltilmesi gerekiyor.

Bu yazımızda şimdiye kadar Bitcoin madenciliği nedir ve Bitcoin nasıl üretilir sorularına cevap vermeye çalıştık.

Bitcoin mining için madencilere neden ihtiyaç duyuluyor?

Satoshi Nakamoto, 21 milyon adet Bitcoin üretilecek şekilde Bitcoin’in  algoritmasını yaklaşık 10 yıl önce geliştirdi. Nakamoto, Bitcoin’i geliştirirken 21 milyon adet Bitcoin’i 10 yıl öncesinde üretemez miydi?

Başka bir kripto para olan Ripple (XRP) 2013 yılında geliştirilirken 100 milyar adet XRP’yi hemen üretmişti. Bitcoin de aynı şeyi yapamaz mıydı? O zaman bu kadar elektrik tüketimine gerek kalmazdı. Bitcoin madencilerinin yıllık tükettiği enerji miktarı ülkelerin elektrik tüketimi ile yarışıyor.

Bitcoin madencileri blok kazarken aslında sıfırdan yeni Bitcoin üretmiyor. Yaptıkları işlem karşısında Bitcoin ödülü kazanıyorlar. Bitcoin üzerinden yapılan işlemlerin kaydedilmesi ve doğrulanması gerekiyor ve madenciler de tam da bunu yapıyor.

Bir bankaya gittiğinizde gişe memuru size yapılan işlem karşılığında dekont verirken hem yapılan işlem doğrulanıyor hem de bu işlem bankanın serverlarına kaydediliyor.

Bitcoin blockchain ağında yapılan işlemler ise madenciler tarafından doğrulanıyor ve  bloklara kaydediliyor. Bu işlem yapılırken katlanılan zahmet karşısında madenciler, Bitcoin ödülü alıyor.

Bitcoin’in ardındaki felsefe ise merkeziyetsiz olmak. Yani merkezi bir otorite tarafından manipülasyona maruz kalmamak. Bu nedenle Bitcoin merkezi bir server ve merkezi bir onay mekanizması yerine, dünyanın dört bir yanına dağılmış madenciler üzerinden bir sistem oluşturuyor. Bu dağıtılmış sistemin ise tekel oluşturarak Bitcoin fiyatlarını manipüle etmesi neredeyse imkansız.

Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Evden Bitcoin mining nasıl yapılır ile devam edelim. Evde Bitcoin madenciliği zor bir iştir. Özellikle klasik ekipmanlar kullanıyorsanız. Ancak Antminer S17 gibi spesifik Asic cihazları şansınızı arttırabilir.

Şansınızı diyorum çünkü Bitcoin üretmek ya da çıkarmak, matematiksel işlemin yanı sıra aynı zamanda şans işidir. Bu yüzden madenciler Asic cihaz gibi spesifik ekipmanları satın almanın yanında, bir de diğer madencilerle ortaklaşa çalışabilecekleri madencilik havuzlarında işlem yaparlar.

Bitcoin madenciliği havuzlarının artıları ve eksileri

Bitcoin madenciliği rehberi: Bitcoin nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?
 • Bir madenci havuzuna üye olmanız, kripto para madenciliğine başlamanın en kolay yoludur.
 • Havuz madenciliği yaptığınızda kazı yapacağınız blok zincirlerini bilgisayarınızda depolamanız gerekmez. Bu sayede depolama alanından tasarruf edersiniz. (Solo yani tekli BTC mining işlemlerinde blok zincirlerini sürekli olarak indirmeniz gerekir ki bu da 20 GB gibi bir boyutu aşabilir.)
 • Madenci havuzları, madencilerden yüzde 1-2 oranında komisyon alırlar.
 • Madenci havuzlarında işlediğiniz maden miktarı belli bir seviyeye ulaşmadan kripto para cüzdanınıza blok ödülleri yatmaz. Tek başınıza Bitcoin mining yaptığınızda ise kazandığınız tutar direkt cüzdanınıza geçer.
 • Günümüzde Solo BTC Mining ile ayda 500,000 dolarlık kripto para kazabilme gücündeki işletmeler bile, solo mining yerine madencilik havuzlarını tercih edebiliyor.

Bitcoin halving Bitcoin madenciliğini nasıl etkileyecek?

Halving ile madencilere dağıtılan Bitcoin ödülleri yarı yarıya azalıyor. Ancak yarılama sayesinde Bitcoin’de arz kısıdı oluşarak Bitcoin fiyatları artıyor. Bu nedenle yarılamanın madenciler üzerindeki net etkisinin uzun vadede pozitif olduğunu söyleyebiliriz.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.