fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Rehberi
  3. Tezos (XTZ) nedir? Tezos coin nasıl ve nereden alınır? Geleceği var mı?

Tezos (XTZ) nedir? Tezos coin nasıl ve nereden alınır? Geleceği var mı?

Tezos (XTZ) nedir? Tezos coin nasıl ve nereden alınır? Geleceği var mı?
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Tezos, yazılım geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar ve akıllı sözleşmeler oluşturabilecekleri, açık kaynaklı bir blockchain platformudur.

Tezos (XTZ) nedir? Yatırım yapılır mı?

2019 yıldan bu yana XTZ, elde ettiği kazanımlarla daha fazla yatırımcıyı projeye çekmeye başladı. Peki XTZ’yi özel kılan şey neydi? Tam olarak Tezos nedir? XTZ geleceği neden parlak bir kripto olarak görülüyor?

Tezos (XTZ)nedir?

Tezos, yazılım geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar ve akıllı sözleşmeler oluşturabilecekleri, açık kaynaklı bir blockchain platformudur. sansürlenmeleri mümkün değildir ve üçüncü kişiler müdahale edemez. Tezos blockchainini diğerlerinden ayıran en önemli özellik, blockchainin bölünmeye gerek kalmadan kendi kendini geliştirebilmesi ve değişebilmesidir.

Kapsamlı Tezos (XTZ) çalışması

Ana hatları ile Tezos (XTZ)
Tezos (XTZ) denilen dijital tokene dayalı bir blockchain ağıdır.
XTZ madencilik değil PoS mekanizmasına dayanmaktadır. 
XTZ çok başarılı bir ICO gerçekleştirmiştir. 
İlkkez 2020 yılında fiyat açısından rekor kırarak, gelecek vaat ettiğini göstermiştir.

Ekonomik belirsizlik dönemlerinde bile kendini kanıtlamayı başaran az sayıdaki kripto para projesinden birisi olan XTZ, özellikle uzun vadeli yatırım için geleceği parlak bir proje olarak görülüyor.

TEZOS (XTZ)

XTZ, Tezos’u diğerlerinden farklı kılan en önemli özellik, blockchainin kendi kendini geliştirebilmesi ve hard fork gibi bölünmeye gerek kalmadan değişebilmesidir.

Tezos (XTZ) kullanım alanları nelerdir?

Tezos üçüncü bir tarafın engel olamayacağı ve sansürleyemeyeceği türden akıllı sözleşmeler ve merkeziyetsiz uygulamalar yaratmak için bir platform sunmaktadır. Formal doğrulama tekniği kullanarak güvenliği daha da iyileştirmiştir.

Tüm XTZ  sahipleri, resmi ve sistematik bir prosedürle protokol yönetimine katılabilir. Ve protokol değişikliği önerilerine oy vererek onaylama veya reddetme imkanına sahiptirler.

Kısacası XTZ, tüm katılımcıların yönetime dahil olarak platformun gelişimine katkıda bulunabildiği bir blockchain projesidir.

Kaç tane XTZ var?

749.925.553

Tezos (XTZ) hakkında bilinmesi gerekenler 

tezos Tezos (XTZ) nedir? Tezos coin nasıl ve nereden alınır? Geleceği var mı?

TEZOS XTZ iyi bir yatırım mı?

Elbette iyi bir yatırım. Kurucusu eski Morgan Stanley çalışanı Arthur Breitman. Kripto para tarihinde en çok fon toplayan ICO XTZ de Arthur sayesinde gerçekleşti. Son zamanlarda giderek popülerleşen ve fiyat açısından iyi bir perfomans sergileyen XTZ, kesinlikle umut vaadeden bir projedir.

Ekip, gemiyi doğru bir şekilde yönetmeyi başardı ve yeniden yapılandırmaya girişti. Bunları gerçekleştirdikten kısa bir süre sonra da tahsis edilen tokenler dönemine ve beta sürümüne geçti.

XTZ, ilk başta kendi “kendini onaran – self amending” bir kripto para olma hedefiyle yola çıktı. Bu şekilde hard fork ve benzeri olaylardan etkilenmeyeceği düşünülüyordu.

tezos Tezos (XTZ) nedir? Tezos coin nasıl ve nereden alınır? Geleceği var mı?

Projenin kurucusu Arthur Breitman, pazarda bu alanda çok ciddi sorunlar olduğunu düşünüyordu. Ve eğer bu sorunlara çözüm bulan bir kripto para çıkarırsa; bu yeni tokenin, piyasanın hakimi olacağını iddia ediyordu.

TEZOS XTZ geleceği nasıl?

Uzun vadede iyi bir yatırım olarak kabul ediliyor. 2021 yılını beklenenin üzerinde kapatacak gibi görünüyor. 2025 yılı içinse tahminler 9,01 dolar.

Tezos hangi çözümleri sunuyor?

“Tezos nedir” sorusunu belki de en basit şekilde; program geliştiriciler tarafından en baştan inşa edilen eşsiz bir blokchain olarak cevaplayabiliriz.

Mevcut bir projenin üstüne ekstra bir katman ekleyerek oluşturulan veya var olan başka bir platformun üzerinde geliştirilen blokchain mantığına dayanmıyor. Tezos yeni inovasyonları birleştirebilen bir blockchain yaratmak istiyor.

Ethereum gibi Tezos da, üzerinde akıllı sözleşmeler geliştirilmesine izin veren ve toplum odaklı merkeziyetsiz bir konsensus mekanizması ile güvenli ve geleceğe dönük bir proje olarak tasarlandı.

Tezos nedir sorusunun yanıtını siz değerli okuyucularımıza vermeye çalışacağız. Bu yazımızda en gözde POS tokenlerinden biri olan Tezos (XTZ)'u incelemeye çalışacağız. Tezos nedir? Tezos/XTZ nasıl alınır, nasıl satılır? Tezos geleceği nasıl?

Hatta Tezos, piyasa lideri Bitcoin ve akıllı sözleşmelerin lideri olan Ethereum’dan daha işlevsel bir blockchain teknolojisi inşa etmeyi hedefliyor.

Tezos XTZ nasıl çalışır?

Tezos‘taki PoS konsensüsü ile kullanıcılar, blokchaindeki konsensüsü korumaya yardımcı oldukları için ödüllendirilir. Ayrıca geliştiriciler, Tezos protokolünde bazı değişiklikler veya yükseltme önerisinde bulunabilir.

Tezos ayrıca, yeni özelliklerin gelişimini hızlandıran, hataların tespit edilmesine ve daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasına imkan sunan zincir üzerindeki ödül sistemiyle de dikkat çekiyor.

Değişiklik topluluk tarafından onaylanır ve bir sonraki güncellemeye eklenirse, bu geliştiricilere XTZ ile ödeme yapılır. Bunun iki faydası var: Geliştiricilerin hem Tezos’un gelişimine katılmalarını teşvik ediyor hem de ağın bakım ve geliştirilmesinin tek elden yapılmasının önüne geçiyor.

Sistem geliştiricileri onaylanan yükseltmeler için token aldıklarından dolayı, Tezos ağındaki çalışmaları için yapılan giderleri derhal tazmin edebiliyorlar. Ve kurumsal bir sponsora, işverene veya başka bir geleneksel finansal ödüle ihtiyaç duymuyorlar.

tezos Tezos (XTZ) nedir? Tezos coin nasıl ve nereden alınır? Geleceği var mı?

 

Tezos XTZ kimler tarafından kuruldu?

Tezos’un başlıca kurucuları Arthur ve Kathleen Breitman’dır. Ayrıca projenin arkasında, ağın ve blokchain tenolojisinin kurulmasına katkıda bulunan Vincent Bernadoff, Bozman Çağdaş, Benjamin Canou ve diğer geliştiricilerden oluşan bir ekip bulunuyor.

Arthur Breitman, GoldmanSachs ve Morgan Stanley’de görev alan eski bir Wall Street çalışanıdır. Kathleen ise geçmiş dönemde, bir blockchain konsorsiyumu olan Bridgewater Associates ve R3 gibi bir dizi farklı şirkette çalıştı.

tezos Tezos (XTZ) nedir? Tezos coin nasıl ve nereden alınır? Geleceği var mı?

Ayrıca Tezos’un, Tim Draper gibi, Silikon Vadisi girişim kapitalistlerinden bazı etkili destekçiler ve yatırımcıları da var. Draper, FBI tarafından açık artırmaya konan İpek yolu Bitcoin’lerinin büyük bir kısmını satın aldığında, kripto-para sektörünün en büyük boğaları arasına girdi.

Draper aynı zamanda Breitman’ın, Tezos’un anlaşmazlık olayları sırasındaki olumsuz tutumları ile yüzleştikleri sırada şirkete verdiği destekle oldukça ses getirdi.

 Tezos XTZ geleceği nasıl?

XTZ için uzun vadede iyi bir artış bekleniyor. 2025 yılı itibariyle 100 dolarınız 9.454 dolara çıkmış olabilir. 5 yıllık bir yatırım için %368 gibi bir kazanç söz konusu. Daha fazlas için tıklayınız.

2017 yılının sonunda yaşanan boğa kosusunda, %1000’den fazla yükselerek müthiş bir performans gösterdi. Fakat 17 Aralık 2017’de 12 dolara kadar yükselen kripto, diğerleri gibi elde ettiği kazanımları kaybetti.

Bununla birlikte, Aralık 2018’de 0.315 doların altında tüm zamanların en düşük seviyesini gören XTZ, yavaş yavaş gidişatı tersine çevirmeye başladı. 2019 yılı boyunca da etkileyici bir performansla toparlanmaya devam etti.

Kasım 2019 civarında ise fiyatı patlama aşamasına geçti ve Şubat 2020’de 3,92 dolara kadar yükseldi. Bunun sonucunda kripto para, piyasa sıralamasında da bir bir rakiplerinin önüne geçti. En son ATH’yi ise 7 Mayıs 2021 yılında 8,40 dolar ile yaptı. Piyasa değeri de yükselerek, 5,5 milyar dolara ulaştı. Tezos’un, yaklaşık 10x yaptığını söyledik. Tabi bu yükselişin arkasındaki sebepler de belli.

Bknz: Güncel Tezos fiyat tahmini Güncel Tezos fiyat tahmini 2020-2022-2025

Son birkaç yıl içinde XTZ önemli birkaç kripto para borsası tarafından listelendi. Bunlar arasında OKEx, Binance ve Coinbase de var. Bu durum, kripto paraya çok büyük bir erişilebilirlik ve likidite sağladı.

tezos Tezos (XTZ) nedir? Tezos coin nasıl ve nereden alınır? Geleceği var mı?

Aynı şekilde bir proof-of-stake coinlerinden biri olan Tezos’un sahipleri de XTZ’lerini stake yaparak yaklaşık yüzde 6’lık bir kazanç sağlayabiliyor.

Bu özellik 2019’un ikinci yarısında daha da yaygınlaştı. Çünkü birden fazla kripto para borsası, XTZ için stake desteği vermeye başladı.

Aslında, XTZ büyük oranda arttı ve pek çok teknik endeks kripto para biriminin daha fazla yükseliş için hazırlandığını ortaya koyuyor. Bu endekslere göre, XTZ yatırım konusunda hala umut vadediyor.

XTZ  geçtiğimiz yıl en iyi performans gösteren kriptolarından biri oldu. XTZ yatırım olarak ilgi odağı haline geldi. Bu dev yükseliş sürecinde, Tezos’la birlikte sadece Chainlink kayda değer bir artış gösterdi.

Esasen bu güçlü momentum, kriptonun piyasanın geri kalanına meydan okumasına neden oldu. Hatta o kadar güçlü bir yükseliş eğilimi gördü ki ayıların, bu girişimi önleme veya geçersiz kılma konusunda başarı şansı neredeyse hiç yoktu.

Bu gücün arkasındaki en önemli faktör, proof-of-stake (PoS) piyasasına hakim olan genel yükseliş eğilimiydi. Doğal olarak, Tezos’un bu alandaki rakiplerinin birçoğu da yukarı yönlü muazzam bir ivme yakaladı.

XTZ NASIL ALINIR NASIL SATILIR?

1-XTZ almak için bir borsaya kaydolun

tezos Tezos (XTZ) nedir? Tezos coin nasıl ve nereden alınır? Geleceği var mı?

Coinbase veya Binance gibi Tezos’u destekleyen bir kripto para borsası seçin. Coinbase, Huobi veya Kraken üzerinden Tezos coin satın alabilirsiniz.

2-Hesabınıza para yatırın

arbitraj nedir

Her borsanın, hesaba para yatırma seçenekleri farklı olabilir. Örneğin Kraken, Fedwire transferleri aracılığıyla yapılan hesap finansmanını desteklerken; Coinbase ise banka kartlarını, ACH transferlerini ve banka havalelerini destekler.
Burada hesabınıza para yatırmadan önce, (eğer varsa) transfer ücretlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca Coinbase’den banka kartı alımları anında yapılırken, diğer finansman yöntemlerinde birkaç gün beklemek gerekebilir.

3-Borsa hesabınızdan XTZ coin satın alın

tezos Tezos (XTZ) nedir? Tezos coin nasıl ve nereden alınır? Geleceği var mı?

Doğrudan XTZ coin satın alabilir, satabilir veya borsa cüzdanınızda muhafaza edebilirsiniz. Bununla birlikte, coinlerinizi başka bir cüzdana da taşıyabilirsiniz.
Ayrıca XTZ’yi şu anda bu borsalardan, doğrudan Türk Lirası ile satın almak mümkün değil. Önce yerli bir borsaya TL yatırarak, ardından Bitcoin (BTC) satın almalısınız. Ve BTC’lerinizi Okex, Huobi ve Kucoin gibi yurt dışı borsalarından birine transfer ederek BTC’lerinizi XTZ satın almak için kullanmanız gerekir.
Türk Lirası ile doğrudan XTZ satın almak için ise, Türkiye’deki Paribu veya BtcTurk gibi kripto para borsalarını kullanabilirsiniz.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: