Loading...
btc
BTC
-0.33%
Bitcoin
63.218,14 USDT
eth
ETH
-0.52%
Ethereum
3.086,03 USDT
bch
BCH
-4.09%
Bitcoin Cash
487,48 USDT
xrp
XRP
-0.25%
Ripple
0,50 USDT
ltc
LTC
0.89%
Litecoin
78,79 USDT
bnb
BNB
-1%
Binance Coin
547,20 USDT
sol
SOL
-1.18%
Solana
136,89 USDT
avax
AVAX
0.68%
Avalanche
35,40 USDT
ada
ADA
1.68%
Cardano
0,47 USDT
dot
DOT
0.05%
Poladot
6,71 USDT
doge
DOGE
-3.64%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-1.31%
Shiba Inu
0,00 USDT

Satoshi Nakamoto kimdir? Bitcoin yapay zeka ürünü mü?

Satoshi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in mucidi olarak bilinen Satoshi Nakamoto kimdir? Satoshi Nakamoto bildiğiniz gibi Bitcoin’i icat edip kısa süre işlettikten sonra kayıplara karışan gizemli yazılımcının adı. Satoshi Nakamoto etrafındaki gizemlere şahit olduğunuzda Bitcoin hakkındaki fikirleriniz değişebilir!

Bitcoin’in mucidi kim?

Bitcoin’i var eden bu gizemli şahsın erkek mi kadın mı, hatta tek bir kişi mi yoksa bir yazılımcı grubu olduğu da bilinmiyor.

Hatta Satoshi Nakamoto’nun bir insan değil; yapay zeka olduğunu düşünenler de var. Bu teoriye göre dünyanın mevcut global ekonomik modeli NSA‘nın (Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı) ileri derecede güçlü bilgisayarlara yüklendi ve yapay zekanın bir çözüm üretmesi istendi.

Yapay zeka çözüm olarak Bitcoin blockchain sistemini tasarladı. Evet bu senaryo oldukça spekülatif ve komplo teorisi barındırıyor. Bu yüzden bu senaryo hakkındaki yorumları yazının en sonuna bırakıyoruz.

İlgili: Bitcoin (BTC) nedir ve geleceği nasıl? Bitcoin nasıl alınır?

Satoshi Nakamoto kimdir? Yoksa bir gizem olarak mı kalacak? Onun gizemi biraz da isminden geliyor. Zira isim Japonca ancak otoriteler Japon kökenli yazılımcılardan ziyade Amerikalılara odaklanıyor. İsim Japonca, kullanılan mail adresi, Alman menşeli ve kusursuz derecede İngilizce’ye hakim birisi. Peki Satoshi Nakamoto kim?

Bitcoin’in mucidi neyi başardı?

Tarihler 2008 yılı sonbahar aylarını gösterirken dünya, ABD merkezli mortgage krizi ile boğuşuyordu. Dünyanın sayılı bankalarından Lehman Brothers arkasında 600 milyar dolar borç bırakıp batarken insanlar neler olduğunu anlamaya çalışıyordu. Lehman Brothers krizinin gündeme bomba gibi düşmesinden yalnızca 2 ay sonra çok önemli bir gelişme yaşandı.

31 Ekim 2008 tarihinde Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System başlıklı bir yazı bir yazı yayınlandı. Bu belge sonradan Bitcoin whitepaper’ı olarak adlandırılacak 8 sayfalık bir metindi. Bu devrimsel metinin altındaki imza elbette Satoshi Nakamoto’ya aitti.

Satoshi Nakamoto kimdir? Bitcoin yapay zeka ürünü mü?

Bitcoin’in ne olduğunu anlatan metinden 2 ay sonra Ocak 2009’da Nakamoto sistemin açık kaynak kodlarını yayınladı. 3 Ocak 2009 tarihinde Satoshi Nakamoto ilk blogu (Genesis Block) oluşturup ilk BTC’leri kazdığında Bitcoin de hayata geçmiş oldu.

Bitcoin ağı son 10 dakika içinde yapılmış tüm işlemlerin tek bir bloga kaydedilip bu verilerin tüm paydaşlara dağıtılması esasına dayanır. Blok içindeki veriler aslında ağdaki değişimlerin bir kayıt defterinden ibarettir. İlk blok Bitcoin ağındaki işlemlerden ziyade özel bir metin taşıyordu.

“The Times 03 / Oca / 2009 Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde”.

Yani: “The Times 03 Ocak 2009 Şansölye bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde”. Bu metin aynı gün yayınlanan The Times gazetesi manşetiydi.

Satoshi Nakamoto kimdir? Bitcoin yapay zeka ürünü mü?
ddddddddddddddddd

Bitcoin’in mucidi Hal Finney mi?

Bu tarihten 9 gün sonra Bitcoin ağı ilk işlemini gerçekleştirdi. İlk Bitcoin işlemi Satoshi Nakamoto’dan bir diğer yazılımcı olan Hal Finney’e 12 Ocak 2009 tarihinde yapılan transfer bilgilerini içeriyor. Hal Finney 2004 yılında yeniden kullanılabilir Proof of Work protokolünü yazan ve Bitcoin için çok önemli gelişmelere imza atan bir yazılımcı. İlk işlemde 10 BTC transferi gerçekleştirilmişti.

Aşağıda Bitcoin hakkında atılmış ilk tweeti görüyorsunuz:

Hal Finney Bitcoin’in çalışma prensiplerini çok iyi bilen biriydi. Bitcoin hakkında gönderilen ilk mail de ona gönderilmişti. Tahminler Hal Finney’in Satoshi Nakamoto müstear adını kullanan cyberpunk grubunun bir parçası olduğu yönünde. Belki de Finney, Nakamoto’nun bizzat kendisidir. Bunu kendisine sorma olanağımız malesef bulunmuyor. Çünkü 2014 yılında ALS hastalığından vefat etti.

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i tasarladıktan sonra ilk kez Hal Finney’e mail atması ve ilk BTC gönderimini yine Finney’e yapması onu bir numaralı Satoshi Nakamoto şüphelisi yapıyor. Çünkü bir işi başlatacağınız zaman önce test edersiniz. Alexander Graham Bell de telefonu icat ettiğinde çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için hattın diğer ucundaki telefona hizmetçisini yerleştirmişti.

Hal Finney sırları ile mezara gitti. Ancak onun Satoshi Nakamoto’yu ya şahsen çok yakından tanıdığını ya da bizzat kendisi olduğunu iddia edebiliriz.

Satoshi Nakamoto Kimdir? Nick Szabo olabilir mi?

Satoshi Nakamoto olabileceği iddia edilen bir diğer sima Nick Szabo.

Yukarıdaki tweette de ifade edildiği gibi Szabo Bitcoin’den 10 yıl önce benzer bir sistem kurgulayıp Bit Gold adını vermişti. Kimileri Szabo’nun zaman içinde Bit Gold‘u geliştirerek Bitcoin yazılımını elde ettiğini düşünüyor. Çünkü Bit Gold ile Bitcoin arasında büyük benzerlikler var. Bitcoin günümüzde dijital altın olarak konumlandırılıyor ve Bit Gold ismi de doğrudan dijital altına atıf yapıyor.

Bit Gold esasen Bitcoin gibi merkeziyetsizlik ve sınırlı üretim düşüncesi üzerine bina edilmişti. Ancak hiçbir zaman hayata geçemedi.

Satoshi Nakamoto Kimdir Yoksa Dave Kleiman mı?

Kleiman, NSA ve Microsoft kritlerini aşan bir şifreleme tekniği geliştirdi. Bu teknik uzun yıllar ABD’nin bir çok kurumunda kullanıldı. Nasıl ki Hal Finney Satoshi Nakamoto’nun ilk mailini alanlardan biriyse Kleiman da ilk maili alanlar arasındaydı. Hal Finney gibi Kleiman da tekerlekli sandalyeye bağlı olarak yaşıyordu. Ve ne tesadüf ki ikisi de bugün aramızda değil.

Finney ALS hastalığı yüzünden tekerlekli sandalyeye mahkum olmuşken Kleiman geçirdiği trafik kazası sonucu bacaklarını kullanma yetisini kaybetmişti.

Satoshi Nakamoto kimdir? Bitcoin yapay zeka ürünü mü?

Kleiman 2011 yılında siber güvenlik firması kurdu ve sonradan Bitcoin sektörünün baş belası olacak Craig Wright’ı ortak olarak yanına aldı. Kleiman Wright’la birlikte uzun süre BTC madenciliği yaptı.

Craig Wright - Daniel Kleiman

Ortak kazılan bu BTC’ler Kleiman’ın ölümü sonrası kardeşi Wright aleyhine açılan davanın konusu olacaktı. Mahkeme Wright’ı haksız bularak yüklü miktar BTC ödemesi yapmasına hükmetti. Faketoshi lakaplı Wright henüz BTC’leri ödeyebilmiş değil.

İlgili – Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Dorian Nakamoto Bitcoin’in mucidi olabilir mi?

6 Mart 2014 tarihli Newsweek dergisi Kaliforniya’da yaşayan Dorian Nakamoto’yu gerçek Satoshi Nakamoto ilan etti. Zira Dorian’ın doğumdaki adı Satoshi Nakamoto’ydu. Makale isim benzerliğine ilaveten Dorian’ın hayatına odaklanıp ortak noktaları ortaya koyuyordu.

Satoshi Nakamoto kimdir? Bitcoin yapay zeka ürünü mü?
Dorian Nakamoto

Dorian Nakamoto fizik eğitimi görmüş ve sistem mühendisi olarak çalışan bir yazılımcı. Dergi ile yapılan mülakatta Bitcoin çekirdek kodlarını yazdığını ancak projeden elini çektiğini söyledi. Sonrasında merkez medyanın odağı haline geldi ve diğer gazeteciler tarafından abluka altına alındı. Gelişmeler karşısında tedirgin olan Dorian Nakamoto Newsweek mülakatı sırasında yönlendirildiğini, Bitcoin’i de hiç duymadığını itiraf etti.

Bu itirafın ertesi günü 5 yıldır uykuda olan Satoshi Nakamoto mail adresi yeniden aktive oldu ve şu mail atıldı “Ben Dorian Nakamoto değilim”. Bu mailin daha önce atılan maillerden bir farkı vardı. Öncekilerin aksine bu mailde Satoshi Nakamoto dijital imzası bulunmuyordu. Belli ki mail adresine erişim olan bazı kişiler bu uyarıyı yapmak zorunda kaldılar.

Bu isimlere ilaveten Satoshi Nakamoto olmadığı bilinen ancak Nakamoto ile yakın ilişkide olduğu düşünülen bir isim daha var: Jullian Assange

Jullian Assange, Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto kimdir sorusunun cevabı olabilir mi?

Çokları bilmese de Jullian Assange, daha Satoshi Nakamoto Bitcoin’i ortaya çıkarmadan evvel kripto paralar üzerine kafa yormuştu. Assange daha 1995’de Cyberpunk hareketinin öncülerinden olan Tim May ile bir araya gelmişti. May bu buluşmadan 3 yıl önce “Crypto Anarchist Manifesto” kitabıyla merkezi otoritelere ve merkez bankası destekli paralara savaş açmış bir isim.

Cyberpunk

Kripto paraların felsefi altyapısı Cyberpunk geleneğine dayanır. Yani internet üzerinden kendine yeni bir yaşam ve kimlik tanımlamış olan ve internetin Dünya’yı dönüştürme gücünün farkında olan isyankar ruhlu gençler.

Cyberpunk yani siberpunk verili gerçekliği sorgulamayı ve söylenen dışındaki gerçekliği arama kültürüdür. Her türlü otoriteyi reddeden bu ekol hükümetlerin insanları kontrol ederek Orwell’in 1984 romanındaki ortamı yaratmaya çalıştıklarını savunur. Kendilerine biçtikleri görev ise isimsiz kahramanlıklar yaparak bu gidişatı durdurmak ya da en azından yavaşlatmaktır.

Satoshi Nakamoto kimdir? Bitcoin yapay zeka ürünü mü?

Jullian Assange, bu ekolle tanışmasının, otoriter devlet yapılanmaları ve çok uluslu şirketlerin Dünya üzerinde neler yaptığını anlaması konusunda bir hayli yararlı olduğunu iddia ediyor. Assange’ın 90’lı yıllarda tuttuğu notlarda tüm Dünya’da geçerli olacak dijital bir para biriminden bahsedildiği görülüyor. Bitcoin ve Satoshi Nakamoto kültü ise bu hedefi doğrudan gerçekleştirmeye çalışmaları ile ön plana çıkıyor.

Bitcoin Kullanımında Wikileaks’ın Rolü

Wikileaks daha kimse Bitcoin’in adını bile duymamışken online ödeme olarak Bitcoin kabul etmeye başladığını duyurmuştu. 2019 yılı itibariyle bile ne kadar az işletmenin Bitcoin kabul ettiği düşünüldüğünde o yıllardaki BTC farkındalığı başka kolayca izah edilecek türden değil. Buna ilaveten BitcoinTalk Forum’da bizzat Satoshi Nakamoto’nun yaptığı şu yoruma bakın:

“Wikileaks arı kovanına tekmeyi bastı ve tüm sürü üzerimize doğru hücum ediyor.”

Assange’ın tutuklanmasından sonra Reddit ve Twitter’daki büyük bir gönüllü ordusu serbest bırakılması için kampanya başlattı. Bu kitlenin savunduğu tek şey var: Jullian bir özgürlük savaşçısıdır ve biz de onun özgürlüğü için savaşıyoruz!”

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun Kaç Bitcoin’i Var?

Yapılan hesaplamalara göre Satoshi Nakamoto’nun 980.000 BTC‘si olması lazım. Yaklaşık 1 milyon BTC’den söz ediyoruz. Varlıklarını 2021 zirvesinde satmış olsaydı 69 milyar dolarlık serveti olacaktı. Ya da önümüzdeki dönemlerde BTC yeniden yükselişe geçip 100.000 doları yakalarsa Satoshi Nakamoto 100 milyar dolar sahibi olacak. İnanılmaz.

Satoshi Nakamoto’nun cüzdanında yalnızca BTC yok. BTC’ye ilaveten Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Satoshi Vision (BSV), Bitcoin Gold (BTG) da var. Bu son saydıklarımız Bitcoin hard forku olduğu için elinde BTC olanlara bire bir oranında dağıtıldı.

Satoshi Nakamoto’nun cüzdanını bu siteden takip edebilirsiniz.

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto Sizsiniz!

Peki Satoshi Nakamoto kimdir? Yukarıda ismi geçenlerden biri belki, belki hepsi. Belki de hiçbiri. Satoshi Nakamoto kimdir? Bize göre Bitcoin felsefesine inanmış ve yerel otoritelerden mali bağımsızlığını kazanmış her birey Satoshi Nakamoto’dur.

Satoshi Nakamoto kimdir? Bitcoin yapay zeka ürünü mü?

Bitcoin piyasasının saygın isimlerinden Andreas Antonopoulos şu konuşması her şeyi özetliyor:

“İki nokta arasındaki en yakın mesafe düz bir çizgidir. birbirine paralel iki çizgi uzayda hiçbir noktada kesişmezler.”

Öklid iyi bir insan mıdır, bir halk kahramanı mıdır, serserinin önde gideni midir bir vatan haini midir, matematikçilikten kazandığı parayı kumara mı gömmüştür bir önemi var mıdır?

“son 10 dakika içerisindeki bütün transaction’lar miner’lar tarafından hash’lendikten sonra blockchain’e eklenilip bütün node’lara dağıtılır, yeni oluşan Bitcoin’ler madencilere ödül olarak verilir. İkinci bir blockchain oluşursa uzun olanı doğru kabul edilir.”

Satoshi iyi bir insan mıdır, bir halk kahramanı mıdır, serserinin önde gideni bir vatan haini midir, Bitcoin’den kazandığı parayı ne yapıyor, bunların bir önemi var mı? Önemli olan kim olduğu değil, neler yaptığıdır.”

Satoshi Nakamoto ve çevresindeki gizem bulutu dağılacak gibi değil. Bu yazımızda, Bitcoin’in mucidi kimdir sorusunun ardına düşen meraklı okuyucularımıza, araştırmalarında kullanabilecekleri yardımcı bir metin hazırlamak istedik.

Yazı sona ererken kafanız biraz daha karışsın isterseniz aşağıdaki flooduna göz atmanızı öneriyoruz. Satoshi Nakamoto kimdir diye soruyorsanız orada birileri “Merkezi İstihbarattır” cevabını veriyor olabilir.

Ayırca Bknz: Satoshi Nakamoto’nun kimliği belirsizliğini koruyor

Kaynaklar:

Satoshi Kardeş Dave Kleiman

Wikipedi sayfaları: Satoshi NakamotoBitcoin

Satoshi Nakamoto’nun kaç Bitcoin’i var?

Yapılan hesaplamalara göre Satoshi Nakamoto’nun 980.000 BTC‘si olması lazım. Yaklaşık 1 milyon BTC’den söz ediyoruz. Gerçekten büyük miktarda BTC’ye sahip olan Nakamoto’nun gizemini koruması yeterince ilginç


Satoshi Nakamoto kimdir?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in yaratıcısı olarak bilinen kişi veya grupların kullandığı isimdir. Bu uygulamanın bir parçası olarak aynı zamanda ilk blok zinciri veritabanını tasarlamış, Aralık 2010’a kadar Bitcoin’i geliştirmeye devam etmiştir.

Satoshi Nakamoto Japon mu?

Satoshi Nakamoto ismi Japonca olsa da Bitcoin’i tasarkayan mucidin kim olduğu bilinmiyor. Bu isim büyük ihtimalle bir nickname olduğu için Nakamoto’nun hangi ırktan olduğu belirsiz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.