BTC : 65086 ₺ ETH : 1617 ₺ XRP : 1.429 ₺ LTC : 319.5 ₺ USDT : 6.795 ₺ XLM : 0.515 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Hukuki Haber SEC’in Telegram’ı durdurma kararı EOS’a kesilen cezadan neden farklı?

SEC’in Telegram’ı durdurma kararı EOS’a kesilen cezadan neden farklı?

SEC’in Telegram’ı durdurma kararı EOS’a kesilen cezadan neden farklı?
0
huobi_koinmedya

Dün SEC’in Telegram’ı durdurma kararı piyasalarda bomba etkisi yarattı. GRAM tokeninin geçici olarak satışının durdurulmasına sebep olan iddia EOS’un suçlaması ile birçok yönden benzerlik gösteriyor.


GRAM tokeni lansmanı ertelenenilir!

SEC’in Telegram’ı durdurma kararı için dayanak gösterilen  iddia GRAM tokeni satışının kayıtsız olarak yapılması ve Federal Meclis’in tescil yönetmeliğine uyulmaması. Ancak, iddialar yakın zamanda ceza kesilen EOS ile benzerlik göstermesine rağmen uygulamada bariz bir farklılık söz konusu.

Telegram, Ocak 2018’den itibaren kendi açık ağının (TON) ve blockchain sistemini geliştirmek 1.7 milyar doları aşan bir sermaye birikimi yaptı. Aslında şirketin kripto para cüzdanının Ekim veya Kasım ayında faaliyete geçmesi gerekiyordu.  Ancak yakın zamanda SEC’in token satışını durduracağına yönelik iddiaların gündeme gelmesi olayın şeklini değiştirdi.

Resmi kaynaklardan yapılan açıklamalar da bunu teyit eder cinstendi.  Buna göre SEC, geçen yıl kripto tokenin satışı için SEC’e gerekli başvurunun yapılmadığı, bu nedenle ICO satışının yasa dışı olarak yapıldığı belirtildi. Bu engelleme kararı GRAM tokeninin ABD piyasalarındaki atışına engel olacaktır.

koinmedya_brave

SEC’in İcra Dairesi Başkan Yardımcısı Stephanie Avakian, 11 Ekim’de basınla paylaştığı açıklamasında şu iddiaları dile getirdi. Açıklamaya göre  token satışını gerçekleştiren yetkililer, bu tür faaliyetler için yasaların zorunlu kıldığı gerekli bilgileri yatırımcılar ile paylaşmamış. Bu bilgiler arasında  Telegram’ın mevcut ticari faaliyetleri, şirketlerin finansal durumu, projenin barındırdığı risk faktörleri yer alıyor.

SEC’in Telegram’ı durdurma kararı neden farklılık gösteriyor?

Anımsayacağınız üzere EOS 2017-2018 yılları arasında yaptığı ICO satışından 4 milyar dolarlık devasa bir kazanç elde etmişti. SEC, EOS’un bu satışını hukuka uygun bulmamış ve Block.one şirketini kısa süre önce 24 milyon dolar gibi komik bir rakam ile cezalandırmıştı.

BloxTax CEO’su Tomer Ravid, her iki vakanın benzer olmasına rağmen verilen cezaların neden farklılık gösterdiğini açıkladı. Ravid’e göre iki olay arasındaki temel fark, EOS’un ilk para arzından (ICO) önce kayda değer çok az faaliyeti vardı. Ancak Telegram’ın arkasında kendisini destekleyecek büyük bir şirket var. Bu şekilde GRAM tokeninin off-shore şirketler yolu ile ABD piyasasına satışı mümkün olabilir.

Ayrıca Ravid, Telegram kararının KIK aleyhindeki davaya konu olan iddialar ile daha çok benzerlik gösterdiğini iddia etti. KIK davasında da şirket, yatırımcıları ICO projesi hakkında yeterince bilgilendirmediği gerekçesi ile suçlanmıştı. Olayle her ne kadar benzerlik gösterse de ortada bir gerçek var. SEC, yasa dışı yapılan her faaliyete daha caydırıcı cezalar vermeye devam edecek.

koinmedya_brave

Kaynak

Etiketler: