1. Anasayfa
 2. İncelemeCoin
 3. EOS coin nedir? Nasıl alınır? Geleceği var mı?

EOS coin nedir? Nasıl alınır? Geleceği var mı?

EOS coin nedir? Nasıl alınır? Geleceği var mı?
0

EOS coin, kendini merkezsiz bir işletim sistemi olarak konumlandıran blockchain temelli EOSIO ağının yerel kripto parasıdır. Kripto tarihindeki en büyük crowdfunding etkinliklerinden biridir.


EOS nedir?- EOS coin hakkında herşey

EOS coin, piyasaya sürüldüğü günden itibaren dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ve bu ilgiyle birlikte en iyi performans gösteren kripto paralardan biridir.

Güncel EOS Rehberi: EOS coin nedir? EOS nereden ve nasıl alınır? Geleceği var mıdır?

EOS rehberi başlıklı bu makalemizde; EOS nedir, EOS nereden ve nasıl alınır gibi soruların yanı sıra, EOS’un geleceğin bir numaralı altcoini ve blockchaini olma potansiyeline sahip olup olmadığını detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

EOS nedir ve neyi hedefliyor?

“EOS, üzerinde merkeziyetsiz uygulamaların (dApps) oluşturulduğu akıllı sözleşmeler platformu olarak bilinen bir ekosistemdir.

koinmedya_brave

EOS coin nedir? Ne işe yarar?

Eos coin, madenciliği yapılan ve Proof of Work (POW) konsensüsü ile çalışan diğer kripto paralardan farklı olarak, platformun Delegated Proof of Stake (DPoS) algoritmasını kullanan yerel kripto parasıdır.

Eos coin ne demek? En çok göze çarpan özelliği nedir?

Saniyede yaklaşık 100.000 işlem gerçekleştirebilme kapasitesine sahip olan kripto, bu algoritma sayesinde hızlı ve çok düşük maliyetli işlemler gerçekleştirebiliyor.

Şimdi, diğer blockchain alternatifleri arasında işlem hızı ve ölçeklenebilirlik özelliği ile ön plana çıkan EOS nedir ve neyi amaçlıyor, detaylı bir şekilde açıklamaya çalışalım.

EOS; dApps (merkezsiz uygulamalar) geliştirme ekosistemindeki gelişmelerin ardından çok sayıda geliştirici ve yatırımcının ilgisini çekmeye başaran bir platformdur. Borsada işlem gören parası ise EOS coindir.

En güzel EOS coin nedir videosu – Kurucusu Dan Larimer EOS’u anlatıyor

EOS coinin, aynı ismi taşıyan blockchain projesinin yerel tokeni olduğunu söylemiştik. Şimdi bir proje ve platform olarak EOS nedir, daha kapsamlı bir şekilde açıklayalım.

EOS coin nasıl ortaya çıktı?

EOS coin, Bitshares ve Steem’in de yaratıcısı olan Daniel Larimer tarafından 2017 yılında geliştirilen bir kripto paradır. Platform, ICO’sunu 26 Haziran 2017’de düzenledi ve şu ana kadarki en büyük token satışını gerçekleştirdi.

Güncel EOS Rehberi: EOS coin nedir? EOS nereden ve nasıl alınır? Geleceği var mıdır?

Token lansmanı, 26 Haziran 2017’den 1 Haziran 2018’e kadar devam ederken, ekip, yaklaşık olarak bir yıl süren bu token satışında 4 milyar dolar toplamayı başardı. Ve EOS’un token satışı, tüm zamanların en popüler ve en kazançlı token satışı oldu.

EOS’un token satışında dikkat çeken, benzersiz birkaç özellik vardı. Şöyle ki:

Satış sona ermeden önce katılımcıların, tokenlerini geri çekmelerine izin verildi.
Diğerlerinden farklı olarak, EOS’la, token satışı sırasında borsalarda işlem yapmak mümkündü.

Geliştirici ekip ve Delegated Proof of Stake (DPoS) algoritması hakkında bilinmesi gerekenler:

Ethereum da olduğu gibi EOS’un projesi de üstün nitelikli bir blockchain mimarisine sahip. Block.one adı verilen bu platform üzerinde geliştirici ekip, bağımsız organizasyonların merkeziyetsiz özellikteki çalışmalarına yardımcı olmak için, Proof of Stake Protokolünü geliştirdi.

Proof of Stake (DPoS) nedir?

Kripto para madencilerinin, kripto paralar üzerinden gerçekleştirilen işlemleri blokchain ağına kaydedeken kullandığı bir algoritmadır.

Ethereum ve EOS'un

EOS’un ekosistemi, merkezsiz uygulamaların kolay ve hızlı bir şekilde kullanılabildiği ve saniyeler içinde milyonlarca işlemin ölçeklendirebildiği bir blockchain mimarisine sahip olan bir ekosistemdir.

EOS coin mining nasıl yapılır? 

Merkezsiz uygulamaların (dapps) geliştirilmesine odaklanan ekosistem, işlev bakımından Ethereum’a benzer bir blockchain platformudur. Ancak Ethereum gibi madenciliği yapılamıyor.

Ancak işletim sistemlerine benzer şekilde, bir dizi hizmet ve işlev sunarak dApp geliştirmeyi kolaylaştıran kriptonun hayranları, EOS’u Ethereum killer olarak görüyor.

eos coin EOS coin nedir? Nasıl alınır? Geleceği var mı?
 • Ethereum’daki gibi, EOS’un blockchaini üzerinde de akıllı sözleşme kodlaması ve merkeziyetsiz uygulamalar geliştirilebiliyor.

Ancak şunu da belirtmeliyiz ki;

 • EOS coin, Ethereum’un kriptosu ETH gibi, madenciliği yapılabilen bir token değil. Genellikle borsa platformlarında kullanılan utility tokenler (hizmet tokenleri) gibi işlev görüyor.
 • Blockchain alanındaki en büyük akıllı sözleşme platformları arasında yer alan ağ ekosistemi, Proof of Work gibi popüler protokollerin aksine, blockchain platformu içinde konsesüs için Delegated Proof of Stake (DPoS) algoritmasını kullanıyor.

Burada temel olarak;

 • Blok Üreticileri (BP) madencilerin görevini üstlenir ve tokenlerini stake eden ağın diğer katılımcıları tarafından bu konuma getirilebilir.
 • Kripto paralar üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin kaydı ve onayı için Blok Üreticileri EOS’un topluluğunun büyümesine ve ağın altyapısına katkıda bulunmak için portföylerini sırasıyla stake edebilir.
Proof of Stake nedir

Kripto staking hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 EOS coin geleceği parlak bir kripto para mıdır?

Evet, Eos coin geleceği parlak kripto paralar arasındadır. Şöyle ki; hem Ethereum hem de Eos platformu da şu anda piyasadaki en büyük akıllı sözleşme platformları olarak biliniyor.

Birçok ortak noktaları bulunsa da EOS’un, Ethereum’a daha iyi bir alternatif olarak tasarlandığı bir gerçek.

EOS’un ekosistemi, DPoS konsensüs algoritmasını kullanırken, Ethereum hala eski Proof-of Work algoritmasını kullanıyor.

EOS nedir? Bir karşılaştırma yapmak gerekirse; hem Bitcoin’den hem de Ethereum’dan daha hızlı işlemler yapabilir. 

BitcoinEthereumEOS
Saniyede yaklaşık 15 işlemSaniyede 12-15 işlemSaniyede 4000 işlem

EOS coin ve merkezsiz uygulamalar

 • EOS’da yatırımcıları cezbeden bir diğer özellik ise token göndermek, dApps veya akıllı sözleşmeler aramak için herhangi bir ücret alınmıyor olması.
 • EOS coinin nihai hedefi, en gelişmiş blockchain platformu olmak. Ve bu hedefine büyük ölçüde ulaşmayı başaran platform, Akıllı Sözleşme ve Dapps Uygulamaları alanında Ethereum’un en büyük rakibi olarak görülüyor.

eos coin EOS coin nedir? Nasıl alınır? Geleceği var mı?

Eos, bir dApps platformu olarak Ethereum platformunu geçebilir mi?

EOS’un, Ethereum’u geçme potansiyeli yüksek olsa da bu ancak güçlü merkeziyetsiz blockchain platformlarının, EOS coin platformunun üzerine kurulması ile mümkün olabilir.

Bu nedenle EOS’un yerel tokeni de kripto para sektöründe dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ancak kripto para sektöründe en fazla kullanılan dApps platformu hala Ethereum.

Ethereum, geliştirici faaliyetleri sayesinde merkezsiz uygulama alanına liderlik ediyor. “Ethereum killer” olarak anılan Tron ve EOS’un dahil olduğu ağlar, 2019’da önemli ölçüde büyüme kaydetmiş olsa da merkezsiz uygulamalar (dApps) bakımından 1 numaralı ağ, hala Ethereum’dur.

Esasen bu yönde ilk adımlar, Bitfinex tarafından atıldı diyebiliriz. 2018 başında EOS Block.one üzerinde bir merkeziyetsiz borsa kuracağını açıklamıştı.

eos-nedir-eos-coin-eos-coin-al-eos-gelecegi-eos-coin-satin-al-koinmedya-com

Bitfinex hız, şeffaflık ve kontrol temeli üzerine inşa edilmiş yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir ticaret deneyimi sunan bu yeni merkeziyetsiz borsayı EOSfinex olarak adlandırdı.

Bu girişim, EOS’la dAppp uygulamasının ölçeklenebilirliğini artırmanın yanı sıra, aynı zamanda mevcut merkeziyetsiz borsaların yüksek işlem ücretlerini de düşürmeyi hedefliyor.

Şu anda EOS kaç dolar?

Eos coin yazımızı yayına hazırladığımız sırada, 2,98 dolardan işlem görüyor.

Eos coin kaç TL?

Eos coin, şu sıralar 23 TL’den işlem görüyor.

EOS coin tarihsel fiyat hareketleri

EOS fiyat geçmişi nasıl? EOS coin ne kadar yükseldi?

2019 yılının en yüksek seviyesini, haziran ayında 8,59 dolar ile kaydeden kripto, bu tarihten sonra değer kaybetti ve 2019 yılının başındaki seviyelerine geri döndü.

Aşağıdaki grafikte EOS Coin fiyatlarında Mayıs 2019’dan sonra yaşanan değişimi görebiliriz.

eos coin EOS coin nedir? Nasıl alınır? Geleceği var mı?

Kripto para, 29 Nisan 2018’de, 22,89 dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesi (ATH)’ne ulaştı. Şu anda ATH seviyesinin oldukça gerisinde olsa da EOS Coin, geleceği en parlak kripto paraların başında geliyor.

EOS coin al sat nasıl yapılır?

EOS coin, Coinbase, Binance veya Kraken gibi bir kripto para borsası aracılığıyla satın alınabilir ve satılabilir.

Ayrıca EOS coin fiyatı üzerinde bahis yapmak için eToro gibi platformları da kullanabilirsiniz, ancak tokenlerinizi geri çekemezsiniz. Bu da EOS’un platformundaki uygulamaları çalıştırmak için bu tokenlerinizi kullanamayacağınız anlamına geliyor.

Sabit bir arza sahip olan EOS’a talep yüksek; ayrıca tokenlerin somut bir değeri var. Çünkü sadece para gönderme veya değer depolama amacına hizmet eden diğer kripto para birimlerinin aksine, EOS’un tokeni, aynı zamanda ağ kaynaklarına erişim için de kullanılıyor.

Bununla birlikte tokenlerinizi, EOS.IO’yu geliştirmek için kullanmayı planlıyorsanız, güvenilir bir borsadan çekebileceğiniz tokenler satın almanız gerekecek.

Kripto parayı, fiat doları ile bir borsa hesabına para yatırarak, satın almak daha kolay. Başka bir kripto para biriminden dönüştürmek, ekstra adımlar gerektirebilir.

Tabi bu adımlar, sahip olduğunuz veya EOS coin satın almak için kullanmak istediğiniz borsa tarafından desteklenen kripto para birimlerine göre farklılık gösterebilir. 

EOS Satın Alma Rehberi:

EOS nasıl alınır, nasıl satılır?

En güncel EOS haberleri: Dev teknoloi şirketi ile anlaşma

1 adım: Önce bir EOS coin cüzdanı alın.

2. adım: EOS coin almak için bir borsaya kaydolun.

3. adım: Hesabınıza para yatırın

4. adım: Borsa hesabınızdan EOS coin satın alın

 • 1. adım: Önce bir EOS coin cüzdanı alın.

Tokenlerinizi saklamak için güvenli bir yere ihtiyacınız olacak. EOS’u destekleyen pek çok cüzdan veya kripto uygulaması, EOS Coin’e ait hesaplar oluşturmanıza veya ağ kaynaklarına token aktarmanıza olanak sağlayan ek işlevler sunar.

Ayrıca kripto para birimi için, Lynx, Scatter, Anchor, Exodus gibi çok sayıda popüler seçenek mevcut. Tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi, bir EOS cüzdanı seçerken ve güvenlik önlemleri alırken dikkatli olun.

Şifreniz çalındığında ve cüzdanınız açılmaya çalışıldığında, sizi mobil veya e-posta yoluyla uyaran 2 faktörlü kimlik doğrulama içeren cüzdan çözümlerine başvurmak daha akıllıca olabilir. Ayrıca Ledger gibi donanım cüzdanları da mevcut.

 • 2. adım: EOS coin almak için bir borsaya kaydolun.

Coinbase veya Binance gibi EOS’u destekleyen bir kripto para borsası seçin. Coinbase, Huobi veya Kraken üzerinden, doğrudan EOS coin satın alabilirsiniz.

Ancak Binance’den alırken, öncelikle Bitcoin veya Ethereum satın almanız ve ardından EOS’la değiştirmeniz gerekecek.

 • 3. adım: Hesabınıza para yatırın

Her borsanın, hesaba para yatırma seçenekleri farklı olabilir. Örneğin Kraken, Fedwire transferleri aracılığıyla yapılan hesap finansmanını desteklerken; Coinbase banka kartlarını, ACH transferlerini ve banka havalelerini destekler.

Burada hesabınıza para yatırmadan önce, (eğer varsa) transfer ücretlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca Coinbase’den banka kartı alımları anında yapılırken, diğer finansman yöntemlerinde birkaç gün beklemek gerekebilir.

 • 4. adım: Borsa hesabınızdan EOS coin satın alın

Doğrudan EOS coin satın alabilir, satabilir veya borsa cüzdanınızda muhafaza edebilirsiniz. Bununla birlikte, coinlerinizi başka bir cüzdana da taşıyabilirsiniz. 

EOS coin neden bu kadar popüler?

Kripto paranın popüler olmasının ve yatırımcılar tarafında tercih edilmesinin birçok nedeni var:

 • 2019 yılında MinerGate, Lumi, Tapatalk ve Wanchain gibi çok önemli ortaklıklara ve gelişmelere imza attı.
 • Ayrıca Bitfinex tarafından açılan, EOS’un ölçeklenebilirliğini kullanan ve EOSfinex olarak adlandırılan, bu token tabanlı bir kripto para borsası faaliyet göstermeye başladı.
 • EOS’un tokeni, ayrıca Çin hükümeti tarafından da tercih ediliyor. Çin EOS’u kamu sektöründe blockchain tabanlı projeler geliştirmek için kullanıyor.

Bu arada Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, geçtiğimiz yıl haziran ayında Bitcoin’e %42‘lik bir ralli yaptıran bir açıklama yaptı. Ve blockchain teknolojisinin geliştirilmesinde Çin’i “lider bir konuma” getireceklerini söyledi.

eos-nedir-eos-coin-nedir-eos-gelecegi-eos-nasil-alinir-eos-nasil-satilir-eos-nereden-alinir-satilir

Bu açıklamanın üstünden çok geçmeden Şangay hükûmet yetkilileri, Conflux olarak bilinen bir blockchain şirketine milyonlarca dolarlık yatırım yaptı.

Aslında tokene yönelik ilginin artmasının en önemli nedenlerinden biri de geçtiğimiz yıl iki bağımsız kuruluş tarafından EOS’a verilen yüksek notlardı.

ABD ve Çin merkezli iki ayrı kuruluş, kripto paraları teknoloji, uygulanabilirlik ve özgünlük gibi kriterlere göre değerlendirmeye tabi tuttu ve dikkat çeken bir rapor yayınlamıştı. Raporlarda oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Listede Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), XRP ve Tron (TRX) da yer aldı. Ancak, EOS’un tokeni, her iki raporda da işlem miktarı ve ölçeklenebilirliği bakımından birinci oldu.

Yine 2019 yılının Mart ayında 11.si yayınlanan, Çin Bilgi Endüstrisi Kalkınma Merkezi (CCID) tarafından en nitelikli kripto para listesinde, EOS coin birinci sırada yer aldı.

Aynı zamanda dijital paraları, teknolojide çok yönlü performans, işlem hacmi, kapasite ve risk – kazanç oranına göre değerlendiren Weiss kripto derecelendirme yıllık raporunda da bu kripto en üstte yer aldı.

Bu arada Çin, Bilgi Endüstrisi Kalkınma Merkezi (CCID), yeni bir kripto derecelendirme endeksinin finansmanını, yine Çin hükümeti karşılıyor. Burada en iyi kripto paralar, teknoloji, uygulanabilirlik ve özgünlük olmak üzere üç ayrı kategori üzerinden değerlendiriliyor.

Güncel EOS Rehberi

Bu endekse göre akıllı sözleşme platformları, diğer platformlardan daha üstün. Bu arada, listenin bir numarası EOS coin iken, EOS coin’i sırasıyla Ethereum ve Tron yer almıştı.

Eos nedir, EOS coin hakkında daha fazlası için tıklayınız 

Kaynak