1. Anasayfa
 2. İncelemeCoin
 3. EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?

EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?

EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

EOS coin, kendini merkezsiz bir işletim sistemi olarak konumlandıran blockchain temelli EOSIO ağının yerel kripto parasıdır. Kripto tarihindeki en büyük crowdfunding etkinliklerinden biridir.

EOS nedir?- En geniş EOS coin rehberi

EOS coin, piyasaya sürüldükten kısa süre sonra dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ve bu ilgiyle birlikte en iyi performans gösteren kripto paralardan biri oldu.

EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?

Kısaca EOS nedir? Geleceğin bir numaralı altcoini ve blockchaini olma potansiyeline sahip midir?

EOS nedir ve neyi hedefliyor?

“EOS, üzerinde merkeziyetsiz uygulamaların (dApps) oluşturulduğu akıllı sözleşmeler platformu olarak bilinen bir ekosistemdir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

EOS coin nedir? Ne işe yarar?

Eos coin, madenciliği yapılan ve Proof of Work (POW) konsensüsü ile çalışan diğer kripto paralardan farklı olarak, platformun Delegated Proof of Stake (DPoS) algoritmasını kullanan yerel kripto parasıdır. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Eos coin ne demek? En çok göze çarpan özelliği nedir?

Saniyede yaklaşık 100.000 işlem gerçekleştirebilme kapasitesine sahip olan kripto, bu algoritma sayesinde hızlı ve çok düşük maliyetli işlemler gerçekleştirebiliyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?

EOS; dApps (merkezsiz uygulamalar) geliştirme ekosistemindeki gelişmelerin ardından çok sayıda geliştirici ve yatırımcının ilgisini çekmeye başaran bir platformdur. Diğer blockchain alternatifleri arasında işlem hızı ve ölçeklenebilirlik özelliği ile ön plana çıkan EOS’un borsada işlem gören parası ise EOS coindir.

En güzel EOS coin nedir videosu – Kurucusu Dan Larimer EOS’u anlatıyor

EOS coinin, aynı ismi taşıyan blockchain projesinin yerel tokeni olduğunu söylemiştik. Şimdi bir proje ve platform olarak EOS nedir, daha kapsamlı bir şekilde açıklayalım.

EOS coin nasıl ortaya çıktı?

EOS coin, Bitshares ve Steem’in de yaratıcısı olan Daniel Larimer tarafından 2017 yılında geliştirilen bir kripto paradır. Platform, ICO’sunu 26 Haziran 2017’de düzenledi ve şu ana kadarki en büyük token satışını gerçekleştirdi. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Güncel EOS Rehberi: EOS coin nedir? EOS nereden ve nasıl alınır? Geleceği var mıdır?

Token lansmanı, 26 Haziran 2017’den 1 Haziran 2018’e kadar devam ederken; ekip, yaklaşık olarak bir yıl süren bu token satışında 4 milyar dolar toplamayı başardı. Ve EOS’un token satışı, tüm zamanların en popüler ve en kazançlı token satışlarından birisi oldu.

EOS’un token satışında dikkat çeken, benzersiz birkaç özellik vardı:

Satış sona ermeden önce katılımcıların, tokenlerini geri çekmelerine izin verildi.
Diğerlerinden farklı olarak, EOS’la, token satışı sırasında borsalarda işlem yapmak mümkündü.

Geliştirici ekip ve Delegated Proof of Stake (DPoS) algoritması hakkında bilinmesi gerekenler:

Ethereum da olduğu gibi EOS’un projesi de üstün nitelikli bir blockchain mimarisine sahip. Block.one adı verilen bu platform üzerinde geliştirici ekip, bağımsız organizasyonların merkeziyetsiz özellikteki çalışmalarına yardımcı olmak için, Proof of Stake Protokolünü geliştirdi.

Proof of Stake (DPoS) nedir?

Kripto para madencilerinin, kripto paralar üzerinden gerçekleştirilen işlemleri blokchain ağına kaydederken kullandığı bir algoritmadır. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?

EOS’un ekosistemi, merkezsiz uygulamaların kolay ve hızlı bir şekilde kullanılabildiği ve saniyeler içinde milyonlarca işlemin ölçeklendirebildiği bir blockchain mimarisine sahip olan bir ekosistemdir.

EOS mining yapılabirlir mi? 

Merkezsiz uygulamaların (dapps) geliştirilmesine odaklanan ekosistem, işlev bakımından Ethereum’a benzer bir blockchain platformudur. Ancak Ethereum gibi madenciliği yapılamıyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ancak işletim sistemlerine benzer şekilde, bir dizi hizmet ve işlev sunarak dApp geliştirmeyi kolaylaştıran kripto, Ethereum killer olarak görülüyor.

EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?
 • Ethereum (ETH)’daki gibi, EOS’un blockchaini üzerinde de akıllı sözleşme kodlaması ve merkeziyetsiz uygulamalar geliştirilebiliyor.

Ancak şunu da belirtmeliyiz ki;

 • EOS, Ethereum’un kriptosu ETH gibi, madenciliği yapılabilen bir token değil. Genellikle borsa platformlarında kullanılan utility tokenler (hizmet tokenleri) gibi işlev görüyor.
 • Blockchain alanındaki en büyük akıllı sözleşme platformları arasında yer alan ağ ekosistemi, Proof of Work gibi popüler protokollerin aksine, blockchain platformu içinde konsesüs için Delegated Proof of Stake (DPoS) algoritmasını kullanıyor.

Delegated Proof of Stake (DPoS) sisteminde temel olarak;

EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?
 • Blok Üreticileri (BP), madencilerin görevini üstlenir. BP’ler, tokenlerini stake eden ağın diğer katılımcıları tarafından bu konuma getirilir.
 • Kripto paralar üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin kaydı ve onayı için Blok Üreticileri, EOS topluluğunun büyümesine ve ağın altyapısına katkıda bulunmak için portföylerini sırayla stake edebilir.

 EOS coin geleceği parlak bir kripto para mıdır?

Evet, Eos geleceği parlak kripto paralar arasındadır. Şöyle ki; hem Ethereum hem de Eos platformu da şu anda piyasadaki en büyük akıllı sözleşme platformları olarak biliniyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Birçok ortak noktaları bulunsa da EOS’un, Ethereum’a daha iyi bir alternatif olarak tasarlandığı bir gerçek.

EOS’un ekosistemi, DPoS konsensüs algoritmasını kullanırken; Ethereum hala Proof-of Work algoritmasından kurtulabilmiş değil.

EOS nedir? Bir karşılaştırma yapmak gerekirse; hem Bitcoin’den hem de Ethereum’dan daha hızlı işlemler yapabilir. 

EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?
Bitcoin Ethereum EOS
Saniyede yaklaşık 15 işlem Saniyede 12-15 işlem (Ethereum 2.0 öncesi) Saniyede 4000 işlem

EOS coin ve merkezsiz uygulamalar

 • EOS’da yatırımcıları cezbeden bir diğer özellik ise token göndermek, dApps veya akıllı sözleşmeler aramak için herhangi bir ücret alınmıyor olması.
 • EOS coinin nihai hedefi, en gelişmiş blockchain platformu olmak. Ve bu hedefine büyük ölçüde ulaşmayı başaran platform, Akıllı Sözleşme ve Dapps Uygulamaları alanında Ethereum’un en büyük rakibi olarak görülüyor.

eos coin EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?

Eos, bir dApps platformu olarak Ethereum platformunu geçebilir mi?

EOS’un, Ethereum’u geçme potansiyeli yüksek olsa da bu ancak güçlü merkeziyetsiz blockchain platformlarının, EOS coin platformunun üzerine kurulması ile mümkün olabilir. Daha fazla bigi için tıklayınız.

Bu nedenle EOS’un yerel tokeni de kripto para sektöründe dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ancak kripto para sektöründe en fazla kullanılan dApps platformu hala Ethereum.

Ethereum, geliştirici faaliyetleri sayesinde merkezsiz uygulama alanına liderlik ediyor. “Ethereum killer” olarak anılan Tron ve EOS’un dahil olduğu ağlar, önemli ölçüde büyüme kaydetmiş olsa da merkezsiz uygulamalar (dApps) bakımından 1 numaralı ağ, hala Ethereum’dur.

Esasen bu yönde ilk adımlar, Bitfinex tarafından atıldı diyebiliriz. 2018 başında EOS Block.one üzerinde bir merkeziyetsiz borsa kuracağını açıklamıştı.

eos-nedir-eos-coin-eos-coin-al-eos-gelecegi-eos-coin-satin-al-koinmedya-com

Bitfinex hız, şeffaflık ve kontrol temeli üzerine inşa edilmiş yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir ticaret deneyimi sunan bu yeni merkeziyetsiz borsayı EOSfinex olarak adlandırdı.

Bu girişim, EOS’la dAppp uygulamasının ölçeklenebilirliğini artırmanın yanı sıra, aynı zamanda mevcut merkeziyetsiz borsaların yüksek işlem ücretlerini de düşürmeyi hedefliyor.

Güncel EOS coin fiyat ve piyasa verileri

EOS coin fiyatı: Anlık EOS fiyatı için tıklayınız.
Toplam EOS coin arzı: 1.052.408.322 EOS
Piyasada işlem gören EOS arzı: Dolaşımdaki güncel EOS arzı için tıklayınız.
EOS işlem hacmi. 24 saatlik EOS işlem hacmi için tıklayınız.
Tüm zamanların en yüksek fiyat (ATH) seviyesi: 22,89$ (29 Nisan 2018)
Tüm zamanların en düşük fiyat (ATL) seviyesi: $0.4802 (23 Ekim 2017)
Toplam EOS yatırım dönüşü (ROI) için tıklayınız.

EOS coin tarihsel fiyat hareketleri

EOS fiyat geçmişi nasıl? EOS coin ne kadar yükseldi?

Tüm zamanların en yüksek seviyesini 29 Nisan 2018 yılında 22,89 dolar ile kaydeden EOS, 2019’da en yüksek seviye olarak haziran ayında 8,59 doları gördü. Bu tarihten sonra değer kaybetti ve 2019 yılının başındaki seviyelerine geri döndü. Daha fazla bigi için tıklayınız.

İlgili : En gerçekçi EOS coin fiyat tahmini ve fiyatı etkileyen önemli başlıklar

Aşağıdaki grafikte EOS Coin fiyatlarında Mayıs 2019’dan sonra yaşanan değişimi görebiliriz.

eos coin EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?

Kripto para, 29 Nisan 2018’de, 22,89 dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesi (ATH)’ne ulaştı. Şu anda ATH seviyesinin oldukça gerisinde olsa da EOS Coin, geleceği parlak kripto paralardan biri olarak kabul ediliyor.

Şu anda EOS kaç dolar?

Eos coin ile ilgili anlık fiyat grafiklerine, EOSUSD canlı fiyat sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Eos coin kaç TL?

Eos coin canlı fiyat hakkında fazla bilgi için tıklayınız.

EOS coin al sat nasıl yapılır?

EOS coin, Coinbase, Binance veya Kraken gibi bir kripto para borsası aracılığıyla satın alınabilir ve satılabilir. Daha fazla bigi için tıklayınız.

Ayrıca EOS coin fiyatı üzerinde bahis yapmak için eToro gibi platformları da kullanabilirsiniz, ancak tokenlerinizi geri çekemezsiniz. Bu da EOS’un platformundaki uygulamaları çalıştırmak için bu tokenlerinizi kullanamayacağınız anlamına geliyor.

Eos coin nedir? EOS nedir?

Sabit bir arza sahip olan EOS’a talep yüksek; ayrıca tokenlerin somut bir değeri var. Çünkü sadece para gönderme veya değer depolama amacına hizmet eden diğer kripto para birimlerinin aksine, EOS’un tokeni, aynı zamanda ağ kaynaklarına erişim için de kullanılıyor.

Bununla birlikte tokenlerinizi, EOS.IO’yu geliştirmek için kullanmayı planlıyorsanız, güvenilir bir borsadan çekebileceğiniz tokenler satın almanız gerekecek.

EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?

Kripto parayı, fiat para ile bir borsa hesabına para yatırarak, satın almak daha kolay. Başka bir kripto para biriminden dönüştürmek, ekstra adımlar gerektirebilir.

Tabi bu adımlar, sahip olduğunuz veya EOS coin satın almak için kullanmak istediğiniz borsa tarafından desteklenen kripto para birimlerine göre farklılık gösterebilir. 

EOS Satın Alma Rehberi:

EOS nasıl alınır, nasıl satılır?

En güncel EOS tahminleri: Dev teknoloi şirketi ile anlaşma

1 adım: Önce bir EOS coin cüzdanı alın.

eos coin EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?

2. adım: EOS coin almak için bir borsaya kaydolun.

3. adım: Hesabınıza para yatırın

4. adım: Borsa hesabınızdan EOS coin satın alın

1. adım: Önce bir EOS coin cüzdanı alın.

Tokenlerinizi saklamak için güvenli bir yere ihtiyacınız olacak. EOS’u destekleyen pek çok cüzdan veya kripto uygulaması, EOS Coin’e ait hesaplar oluşturmanıza veya ağ kaynaklarına token aktarmanıza olanak sağlayan ek işlevler sunar.

Ayrıca kripto para birimi için;

 • Lynx
 • Scatter
 • Anchor
 • Exodus gibi çok sayıda popüler seçenek mevcut. Tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi, bir EOS cüzdanı seçerken ve güvenlik önlemleri alırken dikkatli olun.

Şifreniz çalındığında ve cüzdanınız açılmaya çalışıldığında, sizi mobil veya e-posta yoluyla uyaran 2 faktörlü kimlik doğrulama içeren cüzdan çözümlerine başvurmak daha akıllıca olabilir. Ayrıca Ledger gibi donanım cüzdanları da mevcut. colombia.co

EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?

2. adım: EOS coin almak için bir borsaya kaydolun.

BtcTurk, Coinbase veya Binance gibi EOS’u destekleyen bir kripto para borsası seçin. Coinbase, Huobi veya Kraken üzerinden, doğrudan EOS coin satın alabilirsiniz.

eos coin EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?

Ancak Binance’den alırken, öncelikle Bitcoin veya Ethereum satın almanız ve ardından EOS’la değiştirmeniz gerekecek.

3. adım: Hesabınıza para yatırın

Her borsanın, hesaba para yatırma seçenekleri farklı olabilir. Örneğin Kraken, Fedwire transferleri aracılığıyla yapılan hesap finansmanını desteklerken; Coinbase banka kartlarını, ACH transferlerini ve banka havalelerini destekler.

EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?

Burada hesabınıza para yatırmadan önce, (eğer varsa) transfer ücretlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca Coinbase’den banka kartı alımları anında yapılırken, diğer finansman yöntemlerinde birkaç gün beklemek gerekebilir.

4. adım: Borsa hesabınızdan EOS coin satın alın

Doğrudan EOS coin satın alabilir, satabilir veya borsa cüzdanınızda muhafaza edebilirsiniz. Bununla birlikte, coinlerinizi başka bir cüzdana da taşıyabilirsiniz. 

EOS coin neden popüler?

Kripto paranın popüler olmasının ve yatırımcılar tarafında tercih edilmesinin birçok nedeni var:

 • EOS MinerGate, Lumi, Tapatalk ve Wanchain gibi çok önemli ortaklıklara ve gelişmelere imza attı.
 • Ayrıca Bitfinex tarafından açılan, EOS’un ölçeklenebilirliğini kullanan ve EOSfinex olarak adlandırılan, bu token tabanlı bir kripto para borsası faaliyet göstermeye başladı.
 • EOS’un tokeni, ayrıca Çin hükümeti tarafından da tercih ediliyor. Çin EOS’u kamu sektöründe blockchain tabanlı projeler geliştirmek için kullanıyor.
EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?

Eos nedir, EOS coin hakkında daha fazlası için tıklayınız 

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.