DXY ABD dolar endeksi yorum ve grafik: DXY nedir ve ne yapacak?

dolar endeksi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

DXY nedir? DXY ne yapacak? DXY ABD dolar endeksi yorum ve grafiği, tüm piyasa katılımcıları tarfından dikkatle takip edilmekte. Amerikan Dolar Endeksi (DXY) verilerinin gidişatını doğru değerlendirmek, yatırımlarınızı doğru yönlendirmek için hayati önemdedir.

 

DXY ABD dolar endeksi yorum ve grafik

Önce genel görünüme bakalım. DXY ABD dolar endeksi, 2021 yılının başından 2022 yılının Ekim ayına kadar aralıksız yükselişini sürdürürek 114 seviyesini gördü. Bu süreçte kıymetli madenlerde olduğu gibi başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto piyasasını Ayı piyasasına soktu. Bu tarihten 2023 Temmuz ayında 99 seviyesini görerek dip oluşturdu. 

 

DXY grafiğine yakından baktığımızda 200 haftalık EMA’nın destek olarak harika çalıştığını söyleyebiliriz. Daha yakından bakarsak düşüşün iç dinamiğini de okuyabiliriz:

 

Günlük DXY ABD dolar endeksi grafiği ve yorumu 

dxy abd dolar endeksi DXY ABD dolar endeksi yorum ve grafik: DXY nedir ve ne yapacak?

 

Analizci’nin paylaşımdan şu okumayı yapıyoruz: Eylül zirvesinden bu yana gerçekleşen düşüş harekitine baktığımızda 4-B-b dalgasının içinde olduğumuzu görüyoruz. Analizceye göre A-B-C dalgasının yani 4-B-c dalgasını yapmak için DXY yükselecek.

DXY ve BTCUSDT grafikleri birbirleri ile doğrudan bağlantılı. Tarihsel olarak büyük Bitcoin boğa döngülerinin, DXY’nin düşüş trendinde olduğu dönemlere denk geldiği görülmektedir.

Bitcoin ile DXY ters korelasyon içerisinde. DXY yükselirken Bitcoin düşer ve DXY düşerken altın ve emtilar başta olmak üzere Bitcoin de yükselir.

Günlük grafikte gördüğümüz üzere 4-B-b dalgası bitmiş. Artık buradan 108-109 arasındaki bölgeyi test etmesini bekliyoruz. DXY ABD dolar endeksinin yükselişi, başta emtia, mal, hizmet, yabancı para kurları ve Bitcoin, altın ve de yabancı hisse senetleri için tehlike çanlarının çaldığı bir gelişme niteliğindedir.

DXY ABD Dolar endeksi nedir?

Dolar endeksi Amerikan dolarının 6 yabancı para birimi üzerinden hesaplanan değeridir. Bu paralar Japon Yeni, Euro, Kanada Doları, İngiliz Poundu, İsveç Kronu ve İsviçre Frangı’ndan oluşmaktadır. Amerikan Dolar Endeksi başta emtia, mal, hizmet, yabancı para kurları ve Bitcoin, altın gibi yatırım araçalarını doğrudan ilgilendiren temel bir göstergedir.
 

DXY nedir?

DXY Amerikan dolar endeksinin kodudur. Tradingview sitesinde pariteler kısmında DXY yazarak DXY grafiğine erişebilirsiniz.

Not: Tüm değerlendirme ve analizler bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi olarak kullanılmamalıdır.

 

Dolar endeksi nasıl hesaplanır?

Dolar Endeksi hesaplama formülü: Hesap Formülü ise; DXY = 50.14348112 x EUR/USD^ (-0.576) x USD/JPY^(0.136) x GBP/USD’(-0.119) x USD/CAD^(0.091) x USD/SEK’(0.042) x USDCHF^(0.036)
dxy abd dolar endeksi DXY ABD dolar endeksi yorum ve grafik: DXY nedir ve ne yapacak?
Dolar endeksi hesaplama oranları


Dolar endeksi artarsa ne olur?

Dolar endeksi artarsa doların diğer ülke paralarına karşı değeri artar. TL değer kaybeder. Ayrıca Bitcoin, altın ve gümüş gibi yatırım araçlarında değer kayıplarına neden olur. DXY yükselirse yatırımcı dolara kayar, doların maliyeti arttığı için faizler yükselir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
DXY ABD dolar endeksi yorum ve grafik: DXY nedir ve ne yapacak?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.