1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ripple (XRP) neden 1 dolar olamaz?

Ripple (XRP) neden 1 dolar olamaz?

Ripple (XRP) neden 1 dolar olamaz?
0

Ripple (XRP) neden 1 dolar olamıyor? Piyasa kapitilizasyonu bakımından en büyük 3. kripto para olan XRP’nin 1 dolara yükselebilmesinin önündeki en büyük engel ne?

Ripple (XRP) neden 1 dolar olamıyor?

2018 yılında hash savaşları sırasında piyasa çok büyük bir çöküşe sürüklendi.  Ama bu çöküş etkileyici bir şekilde, XRP’ye bir takım kazançlar sağladı. XRP piyasada 2.sıraya yükselirken, o zamana kadar en büyük Altcoin olan Ethereum ise 3. sıraya geriledi.

Bu yükselişin ardından birçok kişi XRP’ye hakettiğinden fazla değer biçti. Ancak kar getirisi söz konusu olduğunda, XRP’nin işlem fiyatı kullanıcılarına bekledikleri kazancı sağlayamadı. Bu da, kullanıcıları tokenin gerçek değerini sorgulamaya ve Ripple (XRP) neden 1 $ olamıyor sorusunun cevabını bulmaya yöneltti.

Ripple (XRP) belirli standardlara göre hareket ediyor

Tüm tokenlerde olduğu gibi, ağ geliştiricileri, tokenin kullanılabilirliği ve uyarlanabilirliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ripple’in hedefi uluslararası ödeme platformunda Swift’in yerine geçebilmek ve küresel bankacılık ödemelerini yeniden yapılandıran bir platform haline gelmektir. 

koinmedya_brave

Bu yüzden de Ripple’ın hedef kitlesi bireysel yatırımcılardan ziyade kurumsal yatırımcılardır. Ripple ağı bankalardan ve finans kuruluşlarından kar elde etmeyi planladığı için bireysel yatırımcılar ile kazanç noktasında çıkarları uyuşmuyor. 

Ayrıca Ripple ağı merkezi bir rotada hareket ediyor bu da merkezileşmeye şiddetle karşı çıkan ve kripto para birimlerini kontrol altına alan sisteme karşı olan kullanıcıların XRP’ye mesafeli davranmasına neden oluyor.

Ripple gündem: XRP’de gelişmeler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

Ripple’ın vizyonunun, sadece bireysel yatırımcılar değil borsalar ve düzenleyiciler üzerinde de olumsuz yansımaları  oluyor. Ve bu yüzden XRP sürekli olarak listeleme ve düzenlemeler konusunda birtakım kriterlere takılıyor ve sorunlarla karşılaşıyor.

Günümüze kadar bir çok kez, Ripple merkezi bir ağ gibi hareket etmesinden kaynaklı ağır eleştirilere maruz kaldı. Şirket yapılan suçlamaları reddetmiş olsa da bu konudaki belirsizlikler hala devam ediyor.

Sonuç olarak; Ripple (XRP) neden 1 dolar olamaz sorusunun cevabında karşımıza yine Ripple çıkıyor. Çünkü en büyük sorunun XRP’nin arkasındaki şirket yani Ripple olduğu düşünülüyor. Artan ortaklıklara rağmen, Ripple ağının merkezileşmiş yapısı işlem fiyatının artmasının önündeki en büyük engel olarak görülmeye devam ediyor.

Kaynak