BTC : 79613 ₺ ETH : 1.733 ₺ XRP : 43.67 ₺ LTC : 7.668 ₺ USDT : 337.8 ₺ XLM : 0.226 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBorsa Haberleri
  3. BitMEX gündem: BitMex’e ağır suçlama

BitMEX gündem: BitMex’e ağır suçlama

BitMEX gündem: BitMex’e ağır suçlama
0

BitMex milyon dolarlık dava ile muhatap şimdi. Dünyanın en büyük kripto türev borsalarından biri olan BitMEX ve yöneticileri, kara para aklama, telefon sahtekarlığı, haraç ve ayrıca lisanssız para iletimi iddialarıyla açılan bir dava ile karşı karşıya.


Tartışmalı bir davada, lider kripto türev borsalarından biri olan BitMEX, BMA LLC tarafından kara para aklama, tel sahtekarlığı, haraç toplama ve ayrıca lisanssız para iletimi de dahil olmak üzere siber suçlarla uğraşmakla suçlandı.

16 Mayıs’ta ABD’nin Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nde açılan davaya göre, BitMEX’in sayısız yasadışı faaliyeti kolaylaştırmak için kasıtlı olarak tasarlandığı iddia ediliyor.

Dava ayrıca BitMEX’in ana şirketi olan HDR Global Trading’i ve üst düzey yöneticilerini de benzer suçlamalarla suçluyor.

koinmedya_brave

İlgili yazı için bakınız: BitMex borsasında 250 milyon dolarlık BTC long işlemi tasfiye edildi

Davada adı geçen yöneticilerden bazıları Arthur Hayes, Ben Delo ve Samuel Reed.

Davacı, BitMEX’in 2019 işlem hacminin neredeyse % 15’inin ABD traderlarına atfedilebileceğini açıklayan çeşitli kaynaklardan bahsediyor.

Yaklaşık olarak, rakam 138 milyar dolara kadar karşılık gelecek ve davadaki rakamın büyüklüğü medyanın da ilgisini çekecek.

BitMEX’e açılan milyon dolarlık dava

Dava, BitMEX’in ABD’nin resmi izni olmadan günde ortalama 3 milyar dolarlık para transferleri gerçekleştirdiği iddiasından hareket ediyor. Davacı “Bu, parasal düzenlemenin tüm tarihindeki bu tür yasadışı faaliyetlerin rekor hacmini temsil ediyor” diyor.

Buna ek olarak, BMA LLC, davalıları para transferi işini bir haraççılık modeli ile yürütmek için komplo kurmakla suçluyor. Öne çıkan şey, o sektörde büyük bir zorluk olan kripto para birimi manipülasyonunun suçlanmasıdır.

Kripto para piyasasını düzenleyecek merkezi bir organ olmadığından, büyük piyasa oyuncuları piyasayı kendi lehine manipüle etmek için bu pencereden yararlanıyor.

Kısa sürede herhangi bir yatırımcı için büyük karlar elde etmeyi vaat eden milyar dolarlık bir endüstridir.

Borsa ve kripto karşılaştırması

Bu, son on yılda geleneksel borsaların çoğu tarafından elde edilen ve Bitcoin ve çoğu altcoin tarafından elde edilen kârların aynı dönemde karşılaştırılması ile görülmektedir. Özellikle, çoğu kripto para biriminin getiri oranı yüzde binlerce olmuştur, ancak geleneksel borsalar tek bir ralliyi sürdürmek için mücadele etmektedir.

Davaya göre, BitMEX yatırımcılara çok uçucu bir türev için yüzlerce kat tutarında son derece yüksek kaldıraç sağlıyor. BMA LLC, davalıları kara para aklayanların sınırsız sayıda anonim ve doğrulanmamış hesapla yasadışı bir şekilde işlemelerine izin vermekle suçluyor.

Dava ayrıca davalıların kasıtlı olarak sunucuları dondurduğunu ve değişken piyasalar sırasında belirli alım emirlerini kabul etmek veya reddetmek için hileli sistem aşırı yükü kullandığını iddia ediyor. Tüm bunlar maksimum tasfiyeyi tetiklemek için yapılıyor ve böylelikle perakendecilerin çoğu paralarını kaybediyor.

Kaynak