BTC : 80876 ₺ ETH : 2669 ₺ XRP : 1.794 ₺ LTC : 335.4 ₺ USDT : 7.721 ₺ XLM : 0.5465 ₺
  1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Bitcoin’e güç veren teknoloji; Blockchain

Bitcoin’e güç veren teknoloji; Blockchain

Bitcoin’e güç veren teknoloji; Blockchain
0

Blockchain nedir ve nasıl çalışır?

Eğer bankacılık, yatırım, kripto para ile ilgiliyseniz blockchain teknolojisine bir şekilde aşina olmalısınız. Blockchain tam da Bitcoin pazarının arkasındaki teknolojinin ta kendisi. 


Blockchain merkeziyetsiz kitle tabanlı bir dağıtık ağ teknolojisi olarak tanımlanabilir. Blockchain’in tanımı biraz karışık gibi görünse de detaylandırıldığında tanım daha da anlam kazanıyor olacak. Şimdi blockchain’in temellerinden başlayarak tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışalım.

Blockchain Teknolojisi

Çin Başkanının blockchain çıkışıEğer teknolojinin adına dikkat ederseniz iki kelimeden oluşmakta ve bunlar tam da ne olduğunu anlatacak şekilde blok ve zincir anlamına gelen iki kelimeden yani İngilizce Block ve Chain kelimelerinden oluşmaktadır. Yani blockchain belirli bir amaç için blok halinde veritabanında saklanan bilgilerden başka bir şey değil. Şimdi bunun diğer özelliklerini ve detaylarını anlamaya çalışalım. Blockchain’i oluşturan üç temel öge var. Bunlar Blok, dijital imza ve hash. Şimdi tek tek bunların ne ifade ettiğini anlamaya çalışalım.

Blok: Bloklar belirli işlemlerin tarih, saat ve Dolar olarak miktarını taşıyan dijital bilgilerdir. Bir blok bir işleme ait bilgileri taşımaz binlerce işleme ait bilgileri taşır.

koinmedya_brave

Dijital imza: Bu dijital bilgilerin depolandığı kullanıcı adı olarak tanımlanabilir. İşlemler gerçek ad yada kullanıcı adı değil eşi benzeri olmayan bir dijital imza kullanır.

Hash: Bu her bir dijital imzayı diğerinden ayıran eşsiz kod olarak tanımlanabilir. Yani iki farklı işlemi ard arda yaptınızda dahi her bir işlem için birbirinden farklı eşsiz kodlar ortaya çıkacaktır. Birbirine benzeyebilir fakat aralarında fark olan ve bu fark nedeniyle her biri benzersiz iki kod ortaya çıkar.

Blockhain nasıl çalışır?

Bir diğer önemli soru ise Blockchain nasıl sorusudur. Bir blok her hangi bir işleme ait bilgileri taşıdığında blockchain zincirine eklenir. Bu işlem 4 aşamada gerçekleşir. Gönderi işleminin yapılması, işlemin onaylanması, işlemin bilgilerinin kaydedilmesi ve eşsiz kodun oluşturulması.

Gönderi işleminin gerçekleşmesi: İlk olarak gönderi işleminin kullanıcı tarafından gerçekleştirilmesi gerek. Bir gönderi işlemi yapıldığında bu gönderi ile birlikte binlerce gönderi bir veri bloğunda depolanır. Fakat bu depolama öncesinde gönderinin geçerli olup olmadığının onaylanması gerek.

Gönderinin onaylanması: Gönderi işlemi gerçekleştiğinde öncelikle işlemin onaylanması gerek. Bu onay sırasında tarih, saat, miktar onaya tabi olur. Onay verildiğinde ise onaylanan işlemin bilgileri bloğa depolanır.

İşlem bilgilerinin depolanması: İşlem onaylandıktan sonra dijital imza ile birlikte işlem verileri depolanır. Her bir blokta binlerce işlemin bilgileri bir araya gelir.Bitcoin'e güç veren teknoloji; Blockchain

Kodun oluşturulması: Bir sonraki işlem olarak blok için eşsiz bir koddan oluşan bir Hash oluşturulmasıdır. Blok hash kodu oluşturulduğunda blockchain zincirine eklenir. Sonrasında ise herkese açık olacak şekilde ağda yayınlanır.

Blockchain ve Bitcoin ile ilişkisi

Şu ana kadar blockchain teknolojisi ve nasıl çalıştığını inceledik. Şimdi de blockchain’in Bitcoin ile ilişkisini inceleyelim. Bitcoin Satoshi Nakamoto adlı anonim bir grup tarafından geliştirilmiş bir dijital paradır. Bitcoin’in amacı üçüncü bir tarafın onayına ihtiyaç olmaksızın internet üzerinden 2 kişinin kendi aralarında para alıp göndermelerini sağlamaktır.

Bununla birlikte böyle bir işlemin onaylanması için hükümet, banka yada bir başka finans kurumu tarafından düzenlenmemiş olan bir altyapıya ihtiyaç vardır. Bu nedenle yapılan işlemler dağıtık bir blockchain ağında depolanır ve yayınlanır. Daha da önemlisi işlemle bu ağda sadece depolanır ve yayınlanır fakat değiştirilemez.

Bitcoin ile para kazanmak ister misiniz?

Son yıllarda Bitcoin bir çok kişinin ana kazanç kaynağı olarak popülerlik kazandı. Bitcoin ile bir çok şekilde para kazanabilirsiniz. Örneğin Bitcoin madenciliği yaparak, Bitcoin ticareti yaparak yada Bitcoin hakkında yazılar yazarak. Yine de Bitcoin ticareti en fazla para kazanılan yol olarak genel kabul görmektedir. Bitcoinscircuit.com Bitcoin alım satımı için iyi bir platform sağlayarak Bitcoin ticareti imkanı sunar.

Yine de ticaretin yani alım satımın her zaman beraberinde risk barındırdığını da unutmamak gerek. Eğer Bitcoin ticareti ile para kazanmak isterseniz önce Bitcoin ve ticareti hakkında bilgi edinmeli araştırma yapmalı çeşitli alım satım testleri yapmalı sonrasında daha kapsamlı alım satım işlemine girmelisiniz.