BTC : 83372 ₺ ETH : 2934 ₺ XRP : 1.926 ₺ LTC : 370 ₺ USDT : 7.6 ₺ XLM : 0.6057 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kuantum kriptografi altın çağına giriyor

Kuantum kriptografi altın çağına giriyor

Kuantum kriptografi altın çağına giriyor
0

Kuantum kriptografi altın çağına giriyor. Infiniti Research kuantum mekanik tabanlı kriptografi çözümlerinin 2024 yılına kadar hızla artacağını söylüyor.


Kuantum kriptografi altın çağına giriyor

Kuantum kriptografi çözümleri piyasası önümüzdeki dört yılda büyüyerek 2.71 milyar dolara ulaşacak.
Pazar istihbarat çözümleri firması Infiniti Research’e göre, yıllık yüzde 39 bileşik büyüme oranı ile büyüyecek.

Kuantum kriptografi, kriptografik görevleri gerçekleştirmek için kuantum mekaniğinden yararlanmaya odaklanan bir bilim. Kuantum mekaniği, geleneksel bir bilgisayardan daha fazla bilgi işlem gücü oluşturma yeteneğine sahip yenilikçi bir hesaplama aracı. Kriptografi ise verileri şifrelemek için karmaşık matematik kullanma sanatı.

Kuantum kriptografi, çok daha yüksek seviyelerde gizlilik sağlayabilir. Eğer bir veri kuantum seviyede kodlanmışsa, kuantum mekaniğinin yasaları gereği onu kopyalamak imkansız.

koinmedya_brave

Infiniti’nin araştırmasına göre, kuantum kriptografi kuantum mekaniği yasaları tarafından güvence altına alınan fotonların hacklenememesi, geleneksel şifrelemenin olası eskime durumu ve daha sonra şifresi çözülecek bilgileri indirme yeteneği sayesinde hızla büyüyecek.

Kuantum kriptografi pazarının büyümesinin arkasındaki başka etken ise kuantum anahtar dağıtımının (quantum key distribution – QDK) ortaya çıkması.

İlgili – Ethereum kurucusu Buterin’e göre kripto paraların önündeki 5 büyük engel

Kuantum kriptografi altın çağına giriyor. Infiniti Research kuantum mekanik tabanlı kriptografi çözümlerinin 2024 yılına kadar hızla artacağını söylüyor.

QKD, kuantum kriptografinin en iyi bilinen uygulaması ve üçüncü tarafın hiçbir şey öğrenmesine izin vermeden iki varlık arasında paylaşılan bir anahtar oluşturma sürecinde kuantum iletişimi kullanır. Bu şekilde, anahtar hakkında bilgi edinmeye çalışan herkes hakkında anahtar sahiplerini uyarır.

QKD aracılığıyla oluşturulan bir anahtar, en çok klasik teknikler kullanılarak şifreli iletişim için kullanılır. Dahası, bu tür kuantum anahtarların güvenliği, geleneksel anahtar dağıtımından farklı olarak matematiksel olarak kanıtlanabilir.

Geçmişte QKD’nin birkaç önemli kısıtlaması vardı. Bunlar iletim mesafesi ve anahtar üretim hızı limitiydi. Ancak yeni araştırmalar bunları aşmada yardım edebilir. Infiniti Research, bununla da kuantum kriptografi piyasasının büyüyeceğini düşünüyor.

İlgili – Google Bitcoin’i kırmak için mi çalışıyor?

Kuantum kriptografinin gelişmesi ise aynı zamanda blockchain sektörünü de ileriye taşıyabilir. Bu arada bir dizi blockchain kuruluşları da artık kuantumun olduğu bir geleceğe hazırlıklar yapıyor.

Kuantum hesaplama, şu aşamada standart şifreleme için tehdit oluşturmuyor. Ancak yine de çok güçlü kuantum bilgisayar, Bitcoin’i güvende tutan şifreleri kırabilir. Bununla da herkesin BTC’si çalınabilir. Buna rağmen kuantum bilgisayarlar bunu yapacak düzeye ulaştığında ise Bitcoin’i güvenli tutmak için bu sefer kuantum kriptografi kullanılabilir.

Kaynak