fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Solana (SOL) nedir? SOL nasıl çalışır?

Solana (SOL) nedir? SOL nasıl çalışır?

Solana (SOL) nedir? SOL nasıl çalışır?
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Solana (SOL) son günlerin en çok duyulan coinlerinden birisi. Piyasaya bu kadar hızla giren ve üst sıralara çıkan bir coin olarak Solana (SOL) nedir? Nasıl çalışır? 


Solana (SOL) nedir?

Solana (SOL) nedir? Solana, hızlı, güvenli, ölçeklenebilir, merkezi olmayan uygulamalar ve piyasalar sağlayan web ölçeğinde bir blok zinciridir. Sistem şu anda 50.000 TPS (saniyede işlem) ve 400ms blok sürelerini desteklemektedir. Solana yazılımının genel amacı, bir blok zinciri oluşturmak için kombinasyonu kullanan olası bir dizi yazılım algoritması olduğunu göstermektir. Bu, işlem hacminin, bir blok zincirinin tüm ölçeklenebilirlik, güvenlik ve merkeziyetsizlik özelliklerini karşılayan ağ bant genişliği ile orantılı olarak ölçeklenmesine izin verecektir. Ayrıca sistem, standart bir gigabit ağında 710.000 TPS’lik bir üst sınırı ve 40 gigabitlik bir ağda 28,4 milyon tps’lik bir üst sınırı destekleyebilir.

Mart 2020’de mainnet ile piyasaya çıkan Solana, dünyanın ilk web ölçeğinde (web-scale) blockchaini ve en hızlı ağlarından biri. Solana, 50,000 TPS (saniyede yapılan işlem sayısı) gücüne sahip bir blockchain. Bu ağın yerel tokeni SOL ve kısa süre önce yaşadığı parabolik fiyat yükselişi ile ilk 10 kripto para arasına girdi. Yıllık büyüme oranı yüzde 1,900’un üzerinde.

Web-scale, açık kaynak bir blockchain protokolü olan Solana, dünya genelinden geliştiriciler ve kurumsallara merkezsiz uygulamalar (DApps) ve pazar yerleri geliştirme desteği veriyor. Solana’nın ağı hızlı, güvenli ve sansüre dayanıklı bir yapıya sahip. Bu da kitlesel benimsenme için gerekli olan açık yapıları oluşturmaya gerekli esnekliği sağlıyor.

Solana ne tür bir konsensüs yöntemi kullanıyor?

Dünyanın en performanslı izinsiz blockchainlerinden biri olan ağ, GPU’larla çalışırken 50.000 TPS’den fazla bir verimi destekleyen fiziksel olarak farklı 200  düğüme sahiptir.

Sistem için merkezi olmayan bir saat olarak PoW algoritmasını kullanan Bitcoin’in aksine, Solana bir Geçmiş Kanıtı( Proof of History) yöntemi kullanır. Proof of History ile belirli bir zamanda bir olayın meydana geldiğini kanıtlayan tarihsel kayıtlar oluşturabilirsiniz. Algoritma, yüksek frekanslı Doğrulanabilir Gecikme İşlevidir. Bu işlevin değerlendirilmesi için belirli sayıda ardışık adım gerekir.

Değerlendirilen işlemlere veya olaylara, herkese açık ve etkili bir şekilde doğrulanabilecek benzersiz bir karma ve sayı verilecektir. Sayı, kriptografik bir zaman damgası gibi işlev gören her bir işlemin veya olayın ne zaman gerçekleştiğini bilmemizi sağlar. Her düğümde, ağın zamanını ve olayların sırasını takip eden bir kriptografik hız ölçer vardır. Bu, Solana ağı içinde yüksek verim ve daha fazla verimlilik sağlar.

Solana’nın 8 Temel Yeniliği

Proof of History (PoH) → fikir birliğinden önceki bir zaman dilimi

Solana’nın PoH konsensüs algoritması, Solana ağı içinde daha fazla verimlilik ve daha yüksek verim oranı oluşturmaya yardımcı olur. Böylece, olayların veya işlemlerin geçmiş kayıtlarına sahip olarak, sistemin işlemleri daha kolay izlemesini ve olayların sırasını takip etmesini sağlar.

Tower BFT → PBFT’nin PoH için optimize edilmiş versiyonu (Pratik Bizans Hata Tolerasyonu)

Tower BFT, senkronize saatten yararlanmak için yapılmış PBFT benzeri bir koni algoritmasıdır. Tower BFT, PoH’yi kriptografik zaman dilimi olarak kullanır ve bu da büyük mesajlaşma yükü ve işlem gecikmesine maruz kalmadan fikir birliğine varılmasına izin verir.

Türbin → bir blok yayılım protokolü

Türbin protokolü, verilerin blok zinciri düğümlerine iletilmesini kolaylaştırır. Türbin, verileri daha küçük paketlere bölerek bunu yapabilir. Bu, Solana’nın bant genişliği sorunlarını çözmesine ve ayrıca işlemleri daha hızlı sonuçlandırmak için genel kapasitesini artırmasına olanak tanır.

Gulf Stream → Mempool’suz işlem yönlendirme protokolü

Gulf Stream protokolü, işlemlerin önbelleğe alınmasında ve ağın kenarına iletilmesinde önemli bir rol oynar. Bu, doğrulayıcıların işlemleri önceden yürütmesine, onay süresini azaltmasına, daha hızlı lider değiştirmesine ve onaylanmamış işlem havuzlarından doğrulayıcılar üzerindeki bellek basıncının azalmasına olanak tanır. Yani bu protokol Solana’nın 50k TPS’yi desteklemesini sağlayan şeydir.

Sealevel → Paralel akıllı sözleşmeler çalışma zamanı

Sealevel, GPU’lar ve SSD’ler arasında yatay olarak ölçeklendirmek için kullanılan hiper paralelleştirilmiş bir işlem işleme motorudur. Bu sistem uygulandığında, Solana’nın daha verimli bir çalışma zamanı elde etmesine ve aynı zamanda işlemlerin aynı durum blok zincirlerinde eşzamanlı olarak çalışmasına izin verir.

Ardışık düzen → doğrulama optimizasyonu için bir İşlem İşleme Birimi

Pipelining, bir girdi verisi akışının bundan sorumlu farklı donanımlara atandığı bir süreçtir. Dolayısıyla bu mekanizma, işlem bilgilerinin ağdaki tüm düğümler arasında hızla doğrulanmasını ve çoğaltılmasını sağlar.

Cloudbreak → Yatay Ölçekli Hesaplar Veritabanı

Solana ağında gerekli ölçeklenebilirliği elde etmek için Cloudbreak kullanılması gerekir. Cloudbreak, ağ genelinde eşzamanlı okuma ve yazma işlemleri için ideal olan bir veri yapısıdır.

Arşivciler → Dağıtılmış defter depolama

Veri depolama için Arşivleyicileri kullanıyoruz. Solana’daki veriler, doğrulayıcılardan Arşivleyiciler olarak bilinen bir düğüm ağına aktarılır. Bu düğümler hafif olabilir (ör: dizüstü bilgisayarlar) ve doğru verileri sakladıklarından emin olmak için sık sık kontrole tabi tutulurlar.

Solana: Dördüncü nesil blockchain

Solana ağı dördüncü nesil blockchain olarak biliniyor ve amacı da blockchainlerin en büyük sorunlarını çözmek. Yani, merkezsiz yapı ve güvenlikten ödünç vermeden hızlı ve ölçeklenebilir ağlar oluşturmak. Solana protokolü, sekiz temel teknoloji getiriyor ki bunlar bant genişliğine en uygun ölçeklenebilirliği sağlıyor. Sonuçta sektörün en hızlısı olarak şirket düzeyinde bir güvenlik sağlıyor.

Bu çığır açan protokolü sayesinde Solana, DApp’ler için merkezsiz bir platform sağlıyor. Sonuçta ağ sıkışması yaşanmadan, Ethereum gibi yüksek gaz ücretlerine gerek kalmadan global bir ölçekleme potansiyeline sahip. Yatırımcıların da bu projeye ilgi duyması, Solana’nın kitlesel benimsenmesinin bir göstergesi olabilir mi?

Solana Nasıl Çalışır?

İşlemlerin Lidere girişi

Lider, mesajları sıralayacak ve diğer düğümler tarafından işlenebilmesi için verimli bir şekilde düzenleyecektir.
Lider daha sonra işlemleri RAM’de depolanan mevcut durumda yürütür.
Lider daha sonra son durumun işlemlerini ve imzasını Doğrulayıcılara (çoğaltma düğümleri) yayınlayacaktır.
Doğrulayıcılar daha sonra aynı işlemleri durumunkopyaları üzerinde gerçekleştirecek ve onay alırsa durumun imzalarını yayınlayacaktır.
Yayınlanan onaylar daha sonra fikir birliği algoritması için oy görevi görecek

Solana Solana (SOL) nedir? SOL nasıl çalışır?

Solana kim tarafından kuruldu?

Solana (SOL) platformu 2017 yılında Anatoly Yakovenko tarafından kurulmuştu. Yakovenko, Solana’yı kurmadan önce Qualcomm’da çalışıyordu. Dropbox’ta da yazılım mühendisi olarak çalışan Yakovenko, sıkıştırılmış algoritmalarla çalışma deneyimine sahip.

Anatoly Yakovenko, Eric Williams ve Solana’nın CTO’su Greg Fitzgerald ile birlikte Bitcoin ve Ethereum ağlarında olan köklü sorunları çözmeyi başardılar. Şu an bu ekibe Apple, Qualcomm, Intel, Google, Microsoft, Twitter, Dropbox ve daha fazla kuruluş kendi tecrübeleri ile destek veriyor.

İlgili – Solana teknik analizi: SOL fiyatı güncel yorum ve beklentiler?

solana sol

Solana Labs ve Solana Vakfı

Solana’nın arkasındaki şirketin adı başlangıçta Loom’du ve Yakovenko, Fitzgerald ve Stephen Akridge tarafından kurulmuştu. Daha sonra ismi Solana Labs olarak değiştirildi ki Loom Network ile karıştırılmasın.

Bunun dışında Solana Vakfı da İsviçre, Zug merkezli bir kâr gütmeyen kuruluş ve Solana blockchainin topluluk geliştirme girişimlerine fon sağlamak için çalışıyor.

Çözüm

Solana, daha önceki blok zinciri teknolojisinin deneyimlediği birçok geleneksel sorunu çözüyor. Solana, işlemleri doğrulamak için yeni bir yapı ve daha verimli bir fikir birliği algoritması sunuyor. Platform kesinlikle Bitcoin ve Ethereum ile güçlü bir rakip olacak. Solana, kripto endüstrisindeki hızlı gelişmeleri sadece 10 yıl içinde gösteriyor. Platform, gelişmeye devam ettikçe kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir şey olacak!

Okuduğunuz için teşekkürler Solana (SOL) Nedir? Bu makaleyi faydalı bulduysanız, bültenimize abone olmayı ve aşağıdaki diğer içeriklerimizden bazılarına göz atmayı unutmayın:

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: