1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. XRP yatırımcıları bu habere çok üzülecek!

XRP yatırımcıları bu habere çok üzülecek!

XRP yatırımcıları bu habere çok üzülecek!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

San Francisco merkezli fintech devi Ripple, ekim ayının ilk gününde yine XRP yatırımcılarını kızdırdı!

Ripple’dan XRP yatırımcılarını üzecek haber!

San Francisco merkezli fintech devi, ekim ayının ilk gününde yine bir milyar XRP’nin daha kilidini açtı. Balinalara ait büyük kripto para işlemlerini takip eden popüler bir hesap, son 10 saat içinde Ripple tarafından piyasaya bir milyar XRP sürüldüğünü ortaya çıkardı.

Aynı zamanda balina takip platformu, Ripple ile birlikte bazı büyük kripto borsalarının 114.2 milyon XRP transferi gerçekleştirdiklerini tespit etti. 

XRP yatırımcıları bu habere çok üzülecek!

Ripple piyasaya bir milyar XRP daha sürdü!

Ripple her ayın birinde yaptığı gibi, dün de (1 Ekim 2021) emanet hesaptan 1 milyar XRP çıkararak, XRP yatırımcılarını kızdırdı.

 Ayrıca, bu miktarın yarısından fazlasını hareket ettirerek, aynı zamanda da kripto borsaları ile birlikte 114.2 milyon XRP tokeninin transferinde rol aldı.

XRP yatırımcıları XRP yatırımcıları bu habere çok üzülecek!

1 Ekim’de, popüler fintech devi, escrow olarak bilinen emanet hesaptan bir milyar XRP daha aldı. Bu devasa işlemin fiat para olarak karşılığı yaklaşık 948 milyon dolar civarındaydı. Piyasaya sürme işlemi, her birinde 500.000.000 XRP’nin taşındığı iki işlemle gerçekleştirildi.

Ripple şu anda ne kadar XRP’ye sahip?

Ripple, bu işlemi genellikle her ayın ilk gününde gerçekleştiriyor. Kısa bir süre sonra, serbest bırakılan XRP’nin (bazen tamamı) büyük bir kısmını emanet hesaba geri gönderiyor.

Ripple bu prosedürün ekosisteminin gelişmesi için gerekli olduğunu ifade edıyor. Ve müşterilerine XRP sağlamak ve kripto borsalarında kripto paranın likiditesini desteklemek için bunu birkaç yıldır yapıyor.

ripple

Esasen ilk olarak 2017’de ekip, XRP’nin 100 milyarlık toplam arzının %55’ini almaya karar verdi. Bu tokenleri, piyasaya sürmek yerine, kurumlara karşı güven oluşturmak için kullanmayı düşünüyordu. Fakat Ripple, her biri 1 milyar XRP tutan escrow olarak bilinen 55 emanet hesabı oluşturdu. 

XRP arzının büyük bir kısmının kilitlenmesi, uygulama sırasında fiyatlar üzerinde olumlu bir etkiye sahipti. Ancak yukarıda bahsettiğimiz aylık prosedür gereği, giderek daha fazla tokenin kilidi açıldığı için, varlığın fiyatı olumsuz etkilendi.

Nitekim, önemli bir talep olmaksızın, her ay 1 milyar XRP’yi dolaşıma sokmak fiyatları olumsuz etkiler. Bunu telafi etmek için ise, Ripple, tokenlerin çoğunu emanet hesaba geri kilitler.

Bu, Ripple tarafından 2017’den beri otomatik olarak gerçekleşecek şekilde programlanan bir işlemdir. Bu işlemlerin başlangıçta 55 ay sürmesi planlanmıştı, bu da şirketin 2022’de emanetten fon çıkarmayı durduracağı anlamına geliyordu.

Ancak, bir milyar XRP serbest bırakıldıktan sonra, Ripple’ın çok fazla fona ihtiyacı olmadığı için bu tokenlerin yaklaşık 800-900 milyonu emanete tekrar kilitlenir. Geri kalanı ise, XRP’nin likiditesini desteklemek için kullanılır ve kripto borsalarına veya şirketin müşterilerine ve ortaklarına (küresel finans kurumları) gönderilir.

Ripple’ın web sitesine göre, şu anda şirketin elindeki toplam XRP miktarı 5.939.797.396. Emanete yerleştrilen toplam miktar ise 47.300.000.013 XRP’dir.

Ripple, 114,2 milyon XRP’nin taşınmasında rol aldı!

Ayrıca Whale Alert’e göre; Ripple, son 16 saat içinde her birinde 20 milyon XRP taşındığı üç işlem gerçekleştirdi. Fonlar, şirkete ait olduğu bilinen RL18-VN ve RL43-EE kripto adreslerine taşındı. 

XRP yatırımcıları XRP yatırımcıları bu habere çok üzülecek!

Ripple dışında, r3Bh5FiThmU8weL5pvJxFETi1aSNy2fX4V ve rKh2T58XNDMSE4DWsXDhzF6VGa6eZzaBRv olarak kayıtlı iki anonim cüzdan, 54.270.104 XRP (51.844.630$ değerinde) transfer etti.

Bu arada Ripple tarafından taşınan 60.000.000 XRP’nin fiat para cinsinden değeri yaklaşık 60.000.000 dolar olarak kaydedildi.

Kaynak

Etiketler: