fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. UniSwap Rehberi: UNI nedir, ne işe yarar, geleceği var mı?

UniSwap Rehberi: UNI nedir, ne işe yarar, geleceği var mı?

UniSwap Rehberi: UNI nedir, ne işe yarar, geleceği var mı?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Uniswap, rakibi SushiSwap ile rekabet edebilmek için kendi yönetim tokeni UNI coini çıkardı. Merkezsiz işlem platformu Uniswap, 1 milyar token basarken, önümüzdeki dört yıl boyunca bu kripto paraları likidite sağlayıcılarına ödül olarak verecek.


UniSwap de UNI coin ile yönetim tokeni furyasına katıldı

Uniswap, Ethereum tabanlı tokenlerin değiş tokuş yapıldığı merkezsiz bir borsa. Yaptığı duyuruda, kendi tokenini çıkardığını bildirdi. İsmi, UNI coin.

Bununla merkezsiz işlem platformun büyümesine hız katmayı amaçlıyor. Daha da önemlisi, Uniswap kullanıcıları ödül token alacak ki bu da Sushiswap gibi rakipleri ile rekabet etmesinden yardımcı olacak. Çünkü artık DeFi alanında bu tür token ödülleri bir standart haline geliyor.

İlgili – Sushiswap geçişini başarıyla gerçekleştirdi – Bundan sonra ne olacak?

Temelde ise bu tokenler bir tür sadakat programı gibi çalışıyor ve aynı zamanda kullanıcılara şirketten bir hisse de veriyor. Kullanıcılar platforma yaptıkları katkıdan dolayı ödül alırken, diğer yandan da protokolün nasıl çalışacağı ile ilgili oy hakkına da sahip oluyorlar.

koinmedya_paradex

Bu yönetim tokenleri kısa süre önce spekülatif yatırımlara da dönüştü. Merkezsiz finans kullanıcıları bu DeFi protokollerine bu tokenler için akın ediyor. Son ve en önemli örneklerinden biri Yearn Finance. Bu protokolün dağıttığı YFI token şu an 36,000 dolardan işlem görüyor.

İlgili – Bitcoin’den pahalı tek proje olan YFI coini yakından tanıyalım

Uniswap’in tokeni ise aslında direkt olarak SushiSwap’e karşı çıkarıldı. SushiSwap, Uniswap klonlanarak kurulan bir protokol. Getirdiği yeniliklerden biri de kullanıcılara ödül token Sushi vermesi. Tabii bu Uniswap’in likiditesinin büyük bölümünü çekti. Sonuçta da en büyük rakibi oldu.

DeFi Pulse’un verilerine göre, protokolde kilitli varlıkların değerine göre Uniswap ve SushiSwap sırasıyla ikinci ve üçüncü. Bu da ne kadar kullanıldıklarını gösteriyor.

Uniswap, UNI coin ile hayatta kalmaya çalışıyor. Ya da en azından mevcut konumunu korumaya. Bu merkezsiz borsa protokolü, önümüzdeki dört yıl zarfından 1 milyar UNI dağıtmayı planlıyor. Bunun yüzde 60’ın Uniswap topluluğuna dağıtılacak. Yüzde 21.5’i Uniswap çalışanlarına ve geri kalan yüzde 18.8 ise yatırımcı ve danışmanlara gidecek.

“koinmedya_binance”

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.