BTC : 87360 ₺ ETH : 3266 ₺ XRP : 2.25 ₺ LTC : 424.2 ₺ USDT : 7.392 ₺ XLM : 0.7705 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto paralar somut bir jeton şeklinde basılabilir mı?

Kripto paralar somut bir jeton şeklinde basılabilir mı?

Kripto paralar somut bir jeton şeklinde basılabilir mı?
0
huobi_koinmedya

Kripto paralar somut bir jeton şeklinde basılabilir iddiası Litvanya’da hayat buluyor. Bağımsızlık günü kutlamaları adına Litvanya fiziksel karta dönüştürülebilen blockchain tabanlı dijital bir kart basıyor.  


Kripto paralar somut bir jeton şeklinde basılabilir mı?

Bitcoin sanal bir para birimi ama birçok görselde somut bir jeton yada çeyreklik olarak betimleniyor. AJQ12E567H76888II90900L00006… diye devam eden bir algoritmayı para birimi olarak zihinde tutmak daha zor olacaktır. Somut olarak resmedilen sanal paralar zihinde daha kalıcı oluyor.

Lütfen Bkz:  Ukrayna kripto paraları ödeme aracı olarak tanımlıyor

Avrupa Birliğinin küçük ortağı Litvanya, ulusal tarihinde önemli yer tutan 1918 Bağımsızlık Bildirgesi hatırına blockchain tabanlı kripto kart basacak. Bu kripto kartlar Bağımsızlık Bildirgesinde imzası olan 20 kişini hatırına ve merkez bankası tarafından çıkarılacak.

koinmedya_brave

Kripto kartlar toplamda 24 bin adet ve 6 kategoride üretilecek. Litvanya Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Marius Jurgilas bu konuda şu açıklamada bulundu:

“Bu inovatif jetonlar Litvanya tarihinde önemli roller üstlenmiş kişiler adına üretiliyor. Bu proje ülke bağımsızlığının önemini hatırlatmak için hayata geçiriliyor.”

Bu sayede Litvanya hem yeni nesilleri blockchain teknolojisi hakkında bilgilendirecek hem de tarihsel bir bilinç oluşturabilecek. Söz konusu kartlar merkez bankasının dijital mağazalarında satışa sunulacak.

Lütfen Bkz:  Güney Kore Bitcoin ve kripto paralardan vergi almaya hazırlanıyor

Bu dijital kartlara sahip olanlar istediklerinde bu sanal varlıklarını fiziksel gümüş bir karta dönüştürebilecek. Bu dijital kartların fiyatı ise sembolik biçimde 19,18 euro’ya eşitlenecek. Litvanya dijital kartları için aşağıdaki reklamı yayınlattı.

koinmedya_brave

Dijital bir kart üreten Litvanya merkez bankası için kripto para üretmek zor olmayacaktır. Ancak Litvanya, AB Euro Birliğinde. AB geneli dijital para çıkaracak kurum Avrupa Merkez Bankası olmalıdır.

Kaynak

Total
0