BTC : 63466 ₺ ETH : 1646 ₺ XRP : 1.376 ₺ LTC : 305 ₺ USDT : 6.888 ₺ XLM : 0.6401 ₺
  1. Anasayfa
  2. EğitimAltcoin Temel Bilgileri ve
  3. Kripto para yatırımında teknik analiz bilmek!

Kripto para yatırımında teknik analiz bilmek!

Kripto para yatırımında teknik analiz bilmek!
0
huobi_koinmedya

Kripto para yatırımında teknik analiz bilmek kazanç sağlamak için yeterli midir? Teknik analizlerde 

nelere dikkat etmek gerekir? Kripto para ticaretinin temel taşlarından olan teknik analiz konusuna değindiğimiz yazımızın yarar sağlayacağını umuyoruz.


Kripto para yatırımında teknik analiz

Kripto tacirleri kripto para pazarını bir kaç araçla hesaplayabilir. Bunlardan biri teknik analizdir. Bu metodu kullanarak tacirler pazardaki hassas noktaları ve onemli eğilimleri daha iyi anlayabilirler. Bu bilgi sayesinde ayağı yere basan tahminler ve daha kazançlı al-sat yapılabilir.

Kripto para analiz bir Coin’in fiyat haritasını ve ticaret hacmini gösterir, Coin’in ve projesinin ne olduğunun önemi yoktur. Teknik analizin aksine, gerçek analiz bir Coin’in gercek degerinin altında olup olmadığına odaklanır. Teknik analizlerden daha iyi bilgi sahibi olmak için, Dow Teorisi’nin temel fikirlerini anlamak onemlidir.

koinmedya_brave

Peki nedir bu teori?

Finans piyasalarında hisse senetlerine yatırım yapmak isteyenlerin göz bebeği olan Dow teorisi, Charles Dow tarafından keşfedilmiştir. Teknik analiz yöntemleri içerisinde yer olan teorinin tarihi geçmişe dayansa bile çoğu yatırımcı tarafından günümüzde halen kullanılmaktadır. Biliyorsunuz ki kripto pazarı piyasasında kazanç elde edebilmek için yatırım araçlarının gelecekte oluşacak fiyat eğilim yönlerinin doğru tahmin edilmesi gerekir. Bu kapsamda Bitcoin ve Altcoin’lerin fiyatlarının yönüne göre al – sat sinyali veren Dow teorisini bilmenizde fayda vardır.

Charles Dow borsa yer alan şirketlerin yıllık bilançolarını izlemiştir ve bazı şirketlerin senetlerinin fiyatlarından bir endeks oluşturmuştur. Böylece endeksin aşağı yukarı hareket etmesi ile piyasanın genel trend yönünü anlaşılmıştır. Tabi ki fiyatları doğru olarak yorumlayabilmek için tüm püf noktalar bilinmelidir. Dow teorisi, vade aralığına göre 3 ana trendden oluşmaktadır.

Kripto para yatırımında teknik analiz Kripto para yatırımında teknik analiz bilmek!

  1. Yukarı trend: Yukarı trendde varlık yukarı doğru hareket eder daha yüksek tepeler ve daha yüksek dipler oluşturur.
  2. Aşağı trend: Aşağı trendde varlık daha alçak tepler ve daha alçak dipler oluşturarak aşağı doğru gider.
  3. Yatay trend: Yatay trendde varlık yatay kanal boyunca harekt eder.

Bazen yatırımcılar ” boğa ” hareketi ve ” ayı” hareketei tabirini kullanırlar. Bu tabirlerle söylenilmek istenen hareketlerin yönüdür. Boğa hareketiyle fiyatı yukarı çıkaran bir hareket ifade edilirken, ayı hareketi ile fiyatu aşağı çeken bir hareketten söz edilir.

koinmedya_brave

Direnç ve destek nedir?

Hareketler doğrusal düzlemde gerçekleşir. Yukarı doğru giderken fiyat direnç noktası ile karşılaşırken, aşağı doğru giden fiyat destek noktası ile karşılaşır.

  • Direnç: Yukarı trendin bir süre ilerlemeyi durdurduğu ya da geri dönme ihitmalinin olduğu bir seviyeyi gösterir. Bu harekete satıcı hareketlerinin yoğunlaşması neden olur.
  • Destek: Aşağı trendin ilerlemeyi durdurduğu ve egeri dönme ihtimalinin olduğu bir seviyeyi gösterir. Bu hareketin arkasında alıam baskısı vardır.

Kripto para yatırımında teknik analiz Kripto para yatırımında teknik analiz bilmek!

Kırılan direnç seviyesi genellikle destek seviyesine dönüşür, ya da tam tersi.  Teknik analizde destek sıklıkla giriş noktası olarak kullanılır ve direnç ise çıkış noktası olaraak. Güçlü trend durumlarında  fiyat durmadan destek/direnç noktalarını aşıp geöebilir.

İleri düzey teknik analiz araçları

Eğer analizinizde bir adım daha ileri gitmek isterseniz işte bakmanız gereken tablolar şunlar :

OHLC tablosu( yüksek açılış düşük kapanış)

Bu tablolarda çubuklar ortaya çıkara ve bunlar ” mum ” olarak adlandırılır. Bir mum çubuğunun şekli günün yüksek, düşük,açılış ve kapanış fiyatları arasındaki ilişkiye dayanır.

  • Boğa mumu(yukarı yönlü) yeşil veya beyaz olur: Açılışın üzerinde bir kapanışı gösterir.
  • Ayı mumu (aşağı yönlü) siyah veya kırmızı olur: Açılışın altında bir kapanışı gösterir.