1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin fiyatında boğaların hedeflediği kritik seviye – Güncel BTC teknik analizi

Bitcoin fiyatında boğaların hedeflediği kritik seviye – Güncel BTC teknik analizi

Bitcoin fiyatında boğaların hedeflediği kritik seviye – Güncel BTC teknik analizi
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı son 24 saat içinde, 17.000 dolarlık direncin üzerinde yeni bir yükseliş hareketi için hız kazandı. Ve şimdi, teknik göstergeler, en büyük dijital varlığın kritik bir direnç bölgesi ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?

Bitcoin (BTC) fiyatı, son 24 saat içinde aşağı yönlü bir düzeltmenin ardından, 16.800 dolar bölgesinin yakınında destek buldu. Burada alıcılardan ilgi görmeye devam etti. Ve 17.000 dolarlık direnç bölgesinin üzerinde yeni bir yükseliş başlattı.

 

Bitcoin fiyatında son bir düşüş daha mı? Güncel BTC teknik analizi

 

Hatta 17.150 dolar seviyesini kırdı ve 100 saatlik basit hareketli ortalamanın da üzerine çıktı. Ardından fiyat, 17.315 dolardan 16.784 dolara doğru gerçekleşen son düşüş hareketinin %76,4 Fib geri çekilme seviyesinin üzerinde hız kazandı. Ayrıca, BTCUSD paritesinin saatlik grafiğinde 17.000$’a yakın dirençle oluşan büyük bir düşüş trendi çizgisinin üzerinde bir kırılma oldu.

İlginizi çekebilir:

 

Bitcoin teknik analizi ve fiyat grafiği

Bitcoin fiyatında boğaların hedeflediği kritik seviye - Güncel BTC teknik analizi

 

İlgili: Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Bitcoin fiyatı şu anda 16.800 doların ve 100 saatlik basit hareketli ortalamanın üzerinde işlem görüyor. (17.250$ seviyesi civarında işlem görüyor.) Yukarı yönde, ilk direnç 17.350 dolar seviyesinin yakınında yer alıyor.

 

 

İlk büyük direnç ise, boğaların yeni bir istikrarlı yükseliş daha başlatabileceği 17.450$ bölgesine yakın. Bu direncin kırılması durumunda, fiyat 17.315 dolardan 16.784 dolara düşüş hareketinin 1.618 Fib genişletme seviyesine yakın olan 17.650$’lık dirence doğru yükselişini sürdürebilir. 

Böylece bir sonraki büyük direnç 18.000$ civarında olabilir. Bunun üzerinde ise, fiyat yakın vadede 18.500$ bölgesine doğru hareket etmeye çalışabilir.

İlginizi çekebilir:

Bitcoin fiyatı daha fazla düşer mi?

Bitcoin, 17.350$’lık direncin üzerinde yeni bir yükseliş hareketi başlatamazsa, ayılar piyasanın kontrolünü yeniden ele geçirerek, daha fazla düşüş hedefleyebilir. Böyle bir senaryoda aşağı yönde ilk destek, 17.150 dolar seviyesine yakın olacak.

Bir sonraki büyük destek ise muhtemelen, 17.000 dolarlık bölgeye ve 100 saatlik basit hareketli ortalamaya yakın olacak.

Bununla birlikte 17.000 dolarlık desteğin altında oluşacak aşağı yönlü bir kırılma, 16.750 dolara doğru yeni bir düşüşe kapı açabilir. Hatta daha fazla kayıp, yakın vadede 16.500 dolarlık kilit destek bölgesinin test edilmesine neden olabilir.

 

BTCUSD için teknik indikatörler, destek ve direnç seviyeleri:

  • Saatlik RSI: (Relative Strength Index – Göreceli Güç Endeksi): Bir momentum indikatörü olan ve varlığın aşırı alım satım noktaları hakkında bilgi veren RSI şimdi, şu anda aşırı alım bölgesinde.
  • MACD: Üssel hareketli ortalamaların ilişkisini basit bir şekilde ortaya koyan teknik bir gösterge olan MACD, yükseliş bölgesinde hız kazanıyor.
  • Ana destek seviyeleri: 17.150$ ve 17.000$.
  • Ana direnç seviyeleri: 17.350$, 17.450$ ve 18.000$.

Sonuç olarak kısaca;

  • Bitcoin, 17.000$ ve 17.200$’lık direnç seviyelerinin üzerinde yeni bir yükseliş hareketi başlattı.
  • En büyük dijital varlığın fiyatı, 16.800 doların ve 100 saatlik basit hareketli ortalamanın üzerinde işlem görüyor.
  • BTCUSD paritesine ait saatlik grafikte (Kraken verilerine göre) 17.000$’a yakın dirençle oluşan büyük bir düşüş trendi çizgisinin üzerinde bir kırılma oldu.
  • Parite 17.650$ ve hatta 18.000$’lık dirence doğru devam edecek bir harekete hazırlanıyor gibi görünüyor.

( CoinMarketCap verilerine göre, yazımızı yayına hazırladığımız sırada Bitcoin fiyatı 16.941 dolardan işlem görüyor.)

Bitcoin teknik analizi gerekli mi?

Bitcoin teknik analizi bize fiyatın hangi yöne doğru gittiği konusunda çok önemli bilgiler sunar. Esasen Bitcoin teknik analizi yapmak, para kazandırması bir yana, düşüşlerde az kaybetmek için çok önemlidir.

Teknik analiz yaparken, traderlerin kullandığı birçok indikatör, formasyon ve analiz metodu var. Bunlardan bazıları ise şöyle:

Hareketli ortalama nedir?

Hareketli ortalamalar (Moving avarages – MA) en sık kullanılan ve en eski teknik göstergelerdendir. Stok marketlerde ve forex piyasasında yani geleneksel emtia ve fiat para paritelerinde kullanılan en önemli indikatörlerden biri MA.

Bu gösterge bulunduğunuz andan geçmişin belirli bir noktasına kadar gerçekleşmiş fiyat hareketlerini analiz eder. Belirlediğiniz aralıktaki verilerin ortalamasını alıp anlık değer tablosunun üzerine işaretler. İlgili: Bitcoin grafiğinde hareketli ortalama nedir nasıl çalışır?

Bitcoin grafiğinde çift dip formasyonu nedir?

Çift dip formasyonu, Çift tepe formasyonunun simetriği olarak bilinir. Fiyatların dip yaptığı seviyelerde oluşur. Grafikte ‘’W’’ harfine benzer bir şekil oluşur.

Çift dip formasyonu nasıl oluşur?

Birinci dipte işlem hacmi en yüksek seviyededir. Birinci dipten gelen alımlarla piyasada yükseliş görülür; fakat bu yükseliş sırasında işlem hacmi daralmaya devam eder. İkinci dibin en alt seviyesinden itibaren hacim, fiyat ile birlikte yeniden yükselmeye başlar. Genellikle 2. dip 1.dibin biraz üzerindedir. Çift dip formasyonunda 2. dip ilkine göre daha yumuşak fiyat hareketleriyle oluşabilir. Çift dip formasyonunda 2. dipten dönen fiyatlar direnç seviyesini geçerken işlem hacminin de yükselmesi beklenir. 

Çift tepe formasyonu nedir?

Çift tepe formasyonu, Çift dip formasyonunun simetriği olarak bilinir. Fiyatların tepe yaptığı seviyelerde oluşur. Grafikte ters ‘’W’’ harfine benzer bir şekil oluşur.

Evening star (akşam yıldızı) formasyonunu nedir?

Evening star, üç çubuklu bir düşüş formasyonudur. En güvenilir mum formasyonlarından biri olarak kabul edilen akşam yıldızı, yükselen bir trendin sonunda ortaya çıkar. 
Uzun bir yükseliş mumunun (beyaz mum) ardından küçük gövdeli ve bir öncekine kıyasla uzun gölgeli beyaz veya siyah bir mum oluşur. Sonrasında gelen üçüncü mum ise düşüş mumudur. Üçüncü mum ilk mumun gövdesinin içinde yer alır. 

Bearish-Bullish Engulfing – Yutan Ayı-Boğa formasyonu nedir?

Engulfing iki mumdan oluşan bir dönüş formasyonudur. Yani yükseliş veya düşüş trendlerinin sonunda ortaya çıkar. Düşüş trendinin sonunda oluşursa ilk mum kırmızı ikinci mum yeşil olur. Yükseliş trendinin sonunda oluşursa tam tersi olur.
Bearish (Ayı yutan) Engulfing, bir yükseliş trendinin bittiğine ve düşüşün başlayacağına işaret eden bir formasyondur.

Ters omuz baş TOBO nedir?

Bu formasyon, düşen bir trendin sona ermek üzere olduğuna ve yükseliş trendinin başlayacağına işaret eder. Bunun tam tersi olan Omuz-Baş formasyonu (OBO) ise, yükselen bir trendin sona ermek üzere olduğunu ve düşüş trendinin başlayacağına işaret eder. 

Bu vadilerin zirvelerinin birleşmesi, potansiyel bir patlamayı belirlemede kullanılan boyun çizgisinin oluşmasına neden olur.

Golden cross nedir?

Death cross’un tam tersi olan golden cross 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı yukarıya doğru kesmesi yani üzerine çıkmasına denir. Peki neden önemlidir? Çünkü uzun vadeli bir yükseliş göstergesidir ve kesişim aşağı yönlü hareketlerin sonlandığını, o coinde yükseliş döngüsünün yüksek ihtimalle başlamış olduğunu gösterir. 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.