fbpx
  1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı zirveden düşüyor!

Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı zirveden düşüyor!

Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı zirveden düşüyor!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı zirveyi görüp yeni rekor kırdıktan sonra düşmeye başladı. Fiyatın 62.000 doların altına düşme ihtimali var.

Bitcoin teknik analizi

Bitcoin 65.000 dolarlık direnci kırdı ve ABD Doları karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesinde işlem gördü. BTC kazançları düzeltiyor, ancak düşüşler 63.000 dolar civarında ya da altında kalabilir.

Bitcoin, 65.000 dolar ve 65.500 dolar direnç seviyelerinin üzerinde hız kazandı.
Fiyat şu anda 63.000 doların ve 100 saatlik basit hareketli ortalamanın üzerinde işlem görüyor.
BTC/USD paritesinin saatlik grafiğinde (Kraken’den veri akışı) 63.000 dolara yakın destekle oluşan önemli bir yükseliş trendi çizgisi var.
Parite kazançlarını düzeltiyor, ancak düşüşler yakın vadede 62.000 doların altında sınırlı kalabilir.

Bitcoin teknik analizi: Bitcoin fiyatı yeni bir düşüş daha yapar mı?

Bitcoin Fiyatı Yükseliş Trendinde Kalıyor


Bitcoin fiyatı artışını 63.500 dolarlık direnç bölgesinin üzerine çıkardı. BTC, 65.000 dolarlık kilit direnç bölgesini kırdı ve 100 saatlik basit hareketli ortalamanın üzerine yerleşti.

Hatta 65.500 dolarlık direncin üzerine çıktı ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 66.982 dolardan işlem gördü. Şu anda daha düşük seviyelere düzeltme yapıyor ve 66.000 dolara seviyesinin altında işlem görüyor. 61.320 dolardan 66.982 dolara yükselen dalganın %23,6 Fib geri çekilme seviyesinin altında bir kırılma yaşandı.

Anında bir destek 64.200 dolar seviyesine yakın. BTC/USD paritesinin saatlik grafiğinde 63.000 dolara yakın destekle oluşan önemli bir yükseliş trendi çizgisi de var.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı zirveden düşüyor!

Yukarı yönde, ilk direnç 65.200 dolar seviyesine yakın. İlk kilit direnç 65.500 dolar seviyesine yakın. 65.500 dolarlık direncin üzerinde net bir kırılma, daha fazla yükseliş için kapıları açabilir. Bir sonraki büyük direnç, 66.800 dolar seviyesinin yakınında oturuyor ve bunun üzerinde fiyat 68.000 dolar seviyesine yükselebilir. Daha fazla kazanç, fiyatı 68.000 dolar seviyesine doğru yönlendirebilir.

BTC’de Desteklenen Düşüşler?


Bitcoin 65.500 dolarlık direnç bölgesini geçemezse, aşağı yönlü düzeltmesini uzatabilir. Aşağı yönde acil bir destek 64.200 dolar seviyesine yakın.

İlk büyük destek şu anda 64.150 dolar seviyesinin yakınında oluşuyor. 61.320 dolardan 66.982 dolara yükseliş dalgasının %50 Fib geri çekilme seviyesine yakın. Ana destek, trend çizgisine ve 63.400 dolara yakın, bunun altında fiyat 63.000 dolarlık desteğe ve 100 saatlik SMA’ya düşebilir.

Teknik göstergeler:

Saatlik MACD – MACD şimdi yükseliş bölgesinde hız kaybediyor.

Saatlik RSI (Göreceli Güç Endeksi) – BTC/USD için RSI şimdi 50 seviyesinin altında.

Başlıca Destek Seviyeleri – 64.150$, ardından 63.400$.

Ana Direnç Seviyeleri – 65.500 $, 66.800 $ ve 68.000 $.

Kaynak

İlgili – Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

  • Yükselen trend düzeltmeden daha uzun sürüyor
bitcoin teknik analiz
  • Düzeltmeler gayet normal
bitcoin teknik analizi
  • Neredeyse her çeyrek dönemde bir düzeltme yaşandı
btc teknik analizi
  • Çeyrek dönemlerin sonuna dikkat!
  • Düzeltmelerin şiddeti
bitcoin teknik analizi

 


Bitcoin teknik analizi gerekli mi?

Bitcoin teknik analizi bize fiyatın hangi yöne doğru gittiği konusunda çok önemli bilgiler sunar. Esasen Bitcoin teknik analizi yapmak, para kazandırması bir yana, düşüşlerde az kaybetmek için çok önemlidir.


Bullish Engulfing – Yutan Boğa formasyonu nedir?

Bitcoin teknik analizi

Engulfing iki mumdan oluşan bir dönüş formasyonudur. Yani yükseliş veya düşüş trendlerinin sonunda ortaya çıkar. Düşüş trendinin sonunda oluşursa ilk mum kırmızı ikinci mum yeşil olur. Yükseliş trendinin sonunda oluşursa tam tersi olur.

Bullish (Boğa yutan) Engulfing, bir düşüş trendinin bittiğine ve yükselişin başlayacağına işaret eden bir formasyondur. En belirgin özelliği ikinci mumun, ilk mumun gövdesini yutması, yani kaplamasıdır. Şöyle ki; ikinci mum, ilk mumdan daha aşağıda (veya yukarıda) açılır ve ilk mumdan daha yukarıda (veya aşağıda) kapanır.


Bearish-Bullish Engulfing – Yutan Ayı-Boğa formasyonu nedir?

Engulfing iki mumdan oluşan bir dönüş formasyonudur. Yani yükseliş veya düşüş trendlerinin sonunda ortaya çıkar. Düşüş trendinin sonunda oluşursa ilk mum kırmızı ikinci mum yeşil olur. Yükseliş trendinin sonunda oluşursa tam tersi olur.
Bearish (Ayı yutan) Engulfing, bir yükseliş trendinin bittiğine ve düşüşün başlayacağına işaret eden bir formasyondur.


Elliot Dalga Teorisi nedir?

Elliot Dalga Teorisi, Ralph Nelson Elliot’un, kitle hareketlerinin yinelenen dalga formasyonlarını analiz ederek tahmin yürüttüğü bir teoridir. Ona göre piyasada gerçekleşen hareketlerin belirli bir nedeni var ve oluşan hareketler kendinden sonraki hareketleri de etkileyebilecek önemli verileri oluşturur.

Hareketler her zaman aynı çizgiyi takip etmese de fiyat değişimleri her zaman belirli bir yapısal düzeni korur. Bu düzene de “dalga düzeni” denir.
Analistler, dalgalarla gösterilen sürü psikolojisini tespit ederek gelecekteki fiyat hareketini tahmin etmek için ie bu Eliott Wave teorisini kullanır.


Evening star (akşam yıldızı) formasyonunu nedir?

Evening star, üç çubuklu bir düşüş formasyonudur. En güvenilir mum formasyonlarından biri olarak kabul edilen akşam yıldızı, yükselen bir trendin sonunda ortaya çıkar. 
Uzun bir yükseliş mumunun (beyaz mum) ardından küçük gövdeli ve bir öncekine kıyasla uzun gölgeli beyaz veya siyah bir mum oluşur. Sonrasında gelen üçüncü mum ise düşüş mumudur. Üçüncü mum ilk mumun gövdesinin içinde yer alır.

 

Bitcoin ne kadar? BTC – USD – TRY canlı grafik

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.