fbpx
 1. Anasayfa
 2. Koin Haberleri
 3. Bitcoin teknik analizi: İşte boğaları engelleyen kritik seviye!
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin teknik analizi: İşte boğaları engelleyen kritik seviye!

Bitcoin teknik analizi: İşte boğaları engelleyen kritik seviye!
0

Bitcoin boğaları, 56.200 dolarlık desteğin üzerinde sağlam bir taban oluşturdu. Ancak teknik veriler, BTC fiyatındaki yükselişin devam edebilmesi için kritik bir seviyenin kırılması gerektiğine işaret ediyor.

Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?

Bitcoin (BTC) fiyatı, son 24 saattir USD karşısında 56.200 dolarlık desteğin üzerinde işlem görüyor. Ancak boğaların, yakın vadede büyük bir yükseliş hareketi başlatmak için 58.500 doları aşması gerekiyor.

Bitcoin teknik analizi: Bitcoin fiyatı yeni bir düşüş daha yapar mı?

Son 24 saat içinde Bitcoin fiyatında neler oldu?

Bitcoin fiyatı bir kez daha yükseliş işaretleri gösteriyor!

Bitcoin fiyatı 57.000$’lık destek seviyesinin altında düzeltme yaptı. Bununla birlikte, 56.200 dolarlık destek seviyesinin ve 100 saatlik basit hareketli ortalamanın üzerinde sabit kaldı.

Son zamanlardaki en düşük seviye 56.555$ civarında oluştu ve ardından fiyat, yeniden yükselişe geçti. 57.000$’lık direnç bölgesini kırdı. Ayrıca 59.230$’lık son zirveden 56.555$’lık yerel dip bölgesine doğru gerçekleşen son düşüş hareketinin %23,6 Fib geri çekilme seviyesinin üzerinde bir kırılma oldu.

Bununla birlikte parite, hala 57.000$ ve 100 saatlik basit hareketli ortalamanın üzerinde işlem görüyor. Yukarı yönde ilk direnç 57.850 dolar seviyesine yakın. Burası aynı zamanda 59.230 dolardan 56.555 dolara kadar devam eden son düşüşün %50 Fib izleme seviyesine de yakın.

Bitcoin fiyat grafiği

Güncel Bitcoin teknik analizi, destek ve direnç seviyeleri

 

İlk büyük direnç, 58.200 dolar seviyesinin yakınında bulunuyor. Ayrıca BTCUSD paritesinin saatlik grafiğinde 58.200 dolara yakın dirençle oluşan ve fiyatın belirli bir noktada sıkıştığını gösteren kritik bir daralan üçgen var.

Bu nedenle 58.200 dolarlık direnç bölgesinin üzerinde gerçekleşecek net bir kırılma, daha fazla yükselişe kapı açabilir.

 Bu arada bir sonraki kilit direnç 58.500 dolar seviyesinin yakınında yer alıyor. Bunun üzerinde, boğalar 60.000 dolarlık bölgeyi test etmek isteyebilir. Daha fazla kazanç ise, alıcıların fiyatı 61.200 dolara taşımasına yardımcı olabilir.

Bitcoin fiyatı yeniden düşer mi?

Bitcoin 58.500 dolarlık direnç bölgesini kırmayı başaramazsa, yeni bir düşüş dalgası başlatabilir. Böylece aşağı yöndeki ilk destek 57.000$ seviyesine yakın olabilir.

Bu arada ilk büyük destek, şu anda 56.200 dolar seviyesinin ve 100 saatlik SMA’nın yakınında oluşuyor. Dolayısıyla 56.200 dolarlık desteğin altında gerçekleşecek aşağı yönlü bir kırılma; satıcıların fiyatı 55.500 dolara çekmesine neden olabilir. 

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini, geleceği ve beklentiler 2021- 2025

BTCUSD paritesi için önemli teknik göstergeler – destek ve direnç seviyeleri:

 • Saatlik MACD (Moving average convergence divergence – Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması- Üstel hareketli ortalamaların ilişkisini basit bir şekilde ortaya koyan teknik bir gösterge): BTCUSD paritesi için saatlik MACD, şimdi düşüş bölgesinde hız kaybediyor.
 • Saatlik RSI Saatlik RSI (Relative Strength Index – Göreceli Güç Endeksi): BTCUSD paritesi için saatlik RSI, şu anda 50 seviyesine yakın.
 • Önemli destek seviyeleri: 57.000$, 56.200$
 • Önemli direnç seviyeleri: 58.000$, 58.500$ ve 60.000$

Sonuç olarak kısaca;

 • Boğalar, 58.000$ ve 58.500$ seviyelerinin üzerinde hız kazanmak için mücadele ediyor.
 • En büyük kripto paranın fiyatı, hala 57.000$ ve 100 saatlik basit hareketli ortalamanın üzerinde işlem görüyor.
 • BTCUSD paritesine ait saatlik grafikte (Kraken) 58.200$’a yakın dirençle oluşan ve fiyatın belirli bir noktada sıkıştığını gösteren kritik bir daralan üçgen var.
 • Paritenin yakın vadede istikrarlı bir yükseliş başlatmak için, 58.500 dolarlık direnci aşması gerekiyor.

Kaynak

 

İlgili: Ünlülerden şok Bitcoin yorumları! BTC’nin geleceğine dair müthiş öngörüler

 

 

Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

 • Yükselen trend düzeltmeden daha uzun sürüyor
bitcoin teknik analiz
 • Düzeltmeler gayet normal
bitcoin teknik analizi
 • Neredeyse her çeyrek dönemde bir düzeltme yaşandı
btc teknik analizi
 • Çeyrek dönemlerin sonuna dikkat!
 • Düzeltmelerin şiddeti
bitcoin teknik analizi

 


Bitcoin teknik analizi gerekli mi?

Bitcoin teknik analizi bize fiyatın hangi yöne doğru gittiği konusunda çok önemli bilgiler sunar. Esasen Bitcoin teknik analizi yapmak, para kazandırması bir yana, düşüşlerde az kaybetmek için çok önemlidir.


Bullish Engulfing – Yutan Boğa formasyonu nedir?

Bitcoin teknik analizi

Engulfing iki mumdan oluşan bir dönüş formasyonudur. Yani yükseliş veya düşüş trendlerinin sonunda ortaya çıkar. Düşüş trendinin sonunda oluşursa ilk mum kırmızı ikinci mum yeşil olur. Yükseliş trendinin sonunda oluşursa tam tersi olur.

Bullish (Boğa yutan) Engulfing, bir düşüş trendinin bittiğine ve yükselişin başlayacağına işaret eden bir formasyondur. En belirgin özelliği ikinci mumun, ilk mumun gövdesini yutması, yani kaplamasıdır. Şöyle ki; ikinci mum, ilk mumdan daha aşağıda (veya yukarıda) açılır ve ilk mumdan daha yukarıda (veya aşağıda) kapanır.


Bearish-Bullish Engulfing – Yutan Ayı-Boğa formasyonu nedir?

Engulfing iki mumdan oluşan bir dönüş formasyonudur. Yani yükseliş veya düşüş trendlerinin sonunda ortaya çıkar. Düşüş trendinin sonunda oluşursa ilk mum kırmızı ikinci mum yeşil olur. Yükseliş trendinin sonunda oluşursa tam tersi olur.
Bearish (Ayı yutan) Engulfing, bir yükseliş trendinin bittiğine ve düşüşün başlayacağına işaret eden bir formasyondur.


Elliot Dalga Teorisi nedir?

Elliot Dalga Teorisi, Ralph Nelson Elliot’un, kitle hareketlerinin yinelenen dalga formasyonlarını analiz ederek tahmin yürüttüğü bir teoridir. Ona göre piyasada gerçekleşen hareketlerin belirli bir nedeni var ve oluşan hareketler kendinden sonraki hareketleri de etkileyebilecek önemli verileri oluşturur.

Hareketler her zaman aynı çizgiyi takip etmese de fiyat değişimleri her zaman belirli bir yapısal düzeni korur. Bu düzene de “dalga düzeni” denir.
Analistler, dalgalarla gösterilen sürü psikolojisini tespit ederek gelecekteki fiyat hareketini tahmin etmek için ie bu Eliott Wave teorisini kullanır.


Evening star (akşam yıldızı) formasyonunu nedir?

Evening star, üç çubuklu bir düşüş formasyonudur. En güvenilir mum formasyonlarından biri olarak kabul edilen akşam yıldızı, yükselen bir trendin sonunda ortaya çıkar. 
Uzun bir yükseliş mumunun (beyaz mum) ardından küçük gövdeli ve bir öncekine kıyasla uzun gölgeli beyaz veya siyah bir mum oluşur. Sonrasında gelen üçüncü mum ise düşüş mumudur. Üçüncü mum ilk mumun gövdesinin içinde yer alır.

 

Bitcoin ne kadar? BTC – USD – TRY canlı grafik

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.