1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin fiyatı yükselir mi, düşer mi? BTC’de kritik 27.500 dolar bölgesi

Bitcoin fiyatı yükselir mi, düşer mi? BTC’de kritik 27.500 dolar bölgesi

Bitcoin fiyatı yükselir mi, düşer mi? BTC’de kritik 27.500 dolar bölgesi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı gördüğü direnç sonucu 27.500 dolarda işlem görüyor. Burada alınacak kritik karar bir sonraki yönü belirleyecek. BTC/USD paritesindeki son gelişmeler ile önemli destek ve direnç seviyelerine bakalım.


Güncel Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?

Bitcoin (BTC) fiyatı 29.000 dolara yaklaşan salınımlardan sonra 28.400 dolar civarında dirençle karşılaştı. Son günlerdeki en yüksek seviyesini 22 Mart günü 28.937 dolarda kaydetmişti. Ancak bu yükselişler sürekli bahsettiğimiz dirence takılıyor. Bundan dolayı yeniden aşağıdaki kritik desteğe yöneldi. Şimdi daha az dalgalanma ile işlem görüyor.

BTC/USD paritesi günlük grafikte şunu görüyoruz. Bitcoin fiyatı son günlerde 800 dolar – 1.000 dolar civarında salınımlar yapıyordu. Yukarı yönlü salınımları 28.400 dolar engelliyor. Aşağıda ise 27.300 dolar civarında destek buluyor. Ancak şimdi 27.500 dolar civarında çok az dalgalanma ile işlem görmesi yaklaşan potansiyel bir kırılmanın işareti olabilir.

İlgili – İzlemeniz gereken en iyi 5 Bitcoin belgesel filmi

Güncel Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?BTC/USD 1 gün grafiği Kaynak: TradingView

Bitcoin fiyatı destek ve direnç seviyeleri

Bitcoin fiyatı destek ve direnç seviyeleri için ise BTC/USD paritesi 4 saat grafiğine bakalım. Bu grafikte şunu görüyoruz. Bitcoin fiyatı 28.500 doların üzerine yükselince hemen 28.600 dolar bölgesinde engelleniyor. Artık böyle iki salınım oldu. Şimdi gerileyerek 27.500 dolar bölgesine geldi. Gerilerken 27.700 dolarda bulunan 50 SMA basit hareketli ortalama çizgisi de kırdı. Bundan dolayı önündeki dirençlerin gücü artıyor.

Bu gelişmelerden sonra Bitcoin fiyatı için ilk destek şimdi 27.500 dolar – 27.300 dolar bölgesinde. Ana destek bölgesi ise 27.000 dolar civarında. Önünde ise 27.700 dolarda bulunan 50 SMA çizgisi ve 28.000 dolar engeli var. Bu engeli aşabilirse bir sonraki engel 28.600 dolarda. Genel olarak ise 27.300 dolar ile 28.600 dolar arasında bir işlem aralığında salınımlar yapıyor.

İlgili – Efsanevi trader Peter Brandt’ten boğa Bitcoin fiyat tahmini: İşte, BTC hedefi

Güncel Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?BTC/USD 4 saat grafiği Kaynak: TradingView

Özet olarak söyleyecek olursak, Bitcoin fiyatı destek ve direnç seviyeleri şöyle:

  • Destek seviyeleri: 27.500 dolar ve 27.000 dolar
  • Direnç seviyeleri: 28.000 dolar ve 28.600 dolar

BTC/USD teknik indikatörler

Teknik indikatörden MACD nötr çizgisine çok yakın. RSI indikatörü ise 50 seviyesinin çok az altında.

İlgili – Bitcoin’in bir sonraki durağı 30.000 dolar mı? Ünlü analistin güncel BTC analizi

 

Canlı Bitcoin fiyat grafiği (BTC-dolar paritesi)

 

 

Bitcoin teknik analizi gerekli mi?

Bitcoin teknik analizi bize fiyatın hangi yöne doğru gittiği konusunda çok önemli bilgiler sunar. Esasen Bitcoin teknik analizi yapmak, para kazandırması bir yana, düşüşlerde az kaybetmek için çok önemlidir.

Bitcoin teknik analizi yaparken, traderlerin kullandığı birçok indikatör, formasyon ve analiz metodu var. Bunlardan bazıları ise şöyle:

Hareketli ortalama nedir?

Hareketli ortalamalar (Moving avarages – MA) en sık kullanılan ve en eski teknik göstergelerden. Hisse senetleri piyasaları ve Forex piyasasında yani geleneksel emtia ve fiat para paritelerinde kullanılan en önemli indikatörlerden biri.

Bu gösterge mevcut fiyattan başlayarak, geçmişin belirli bir noktasına kadar gerçekleşmiş fiyat hareketlerini analiz eder. Belirlediğiniz aralıktaki verilerin ortalamasını alıp anlık değer tablosunun üzerine işaretler. Ayrıntılar için bakınız: Bitcoin grafiğinde hareketli ortalama nedir nasıl çalışır?

Elliot Wave (Dalga) Teorisi nedir?

Elliot Dalga Teorisi, Ralph Nelson Elliot’un, kitle hareketlerinin yinelenen dalga formasyonlarını analiz ederek tahmin yürüttüğü bir teoridir. Ona göre piyasada gerçekleşen hareketlerin belirli bir nedeni var. Ve oluşan hareketler ise kendinden sonraki hareketleri de etkileyebilecek önemli veriler oluşturur.

Elliot Wave analizi nasıl yapılır?

Piyasada gerçekleşen hareketler her zaman aynı çizgiyi takip etmese de fiyat değişimleri her zaman belirli bir yapısal düzeni korur. Bu düzene “dalga düzeni” denir.
Analistler de dalgalarla gösterilen sürü psikolojisini tespit ederek gelecekteki fiyat hareketini tahmin etmek için bu teoriyi kullanır.

Teoriye göre, bir trend beş ana dalgayla oluşur.  Ve her büyük dalganın beş küçük dalgadan oluştuğunu varsayılır.

Bitcoin grafiğinde çift dip formasyonu nedir?

Çift dip formasyonu, Çift tepe formasyonunun simetriği olarak bilinir. Fiyatların dip yaptığı seviyelerde oluşur. Grafikte ‘’W’’ harfine benzer bir şekil oluşur.

Çift dip formasyonu nasıl oluşur?

Birinci dipte işlem hacmi en yüksek seviyededir. Birinci dipten gelen alımlarla piyasada yükseliş görülür; fakat bu yükseliş sırasında işlem hacmi daralmaya devam eder. İkinci dibin en alt seviyesinden itibaren hacim, fiyat ile birlikte yeniden yükselmeye başlar. Genellikle 2. dip 1.dibin biraz üzerindedir. Çift dip formasyonunda 2. dip ilkine göre daha yumuşak fiyat hareketleriyle oluşabilir. Çift dip formasyonunda 2. dipten dönen fiyatlar direnç seviyesini geçerken işlem hacminin de yükselmesi beklenir. 

Çift tepe formasyonu nedir?

Çift tepe formasyonu, Çift dip formasyonunun simetriği olarak bilinir. Fiyatların tepe yaptığı seviyelerde oluşur. Grafikte ters ‘’W’’ harfine benzer bir şekil oluşur.

Ters omuz baş TOBO nedir?

Bu formasyon, düşen bir trendin sona ermek üzere olduğuna ve yükseliş trendinin başlayacağına işaret eder. Bunun tam tersi olan Omuz-Baş formasyonu (OBO) ise, yükselen bir trendin sona ermek üzere olduğunu ve düşüş trendinin başlayacağına işaret eder. 

Golden cross nedir?

Death cross’un tam tersi olan golden cross 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı yukarıya doğru kesmesi yani üzerine çıkmasına denir.

Golden cross neden önemli?

Çünkü uzun vadeli bir yükseliş göstergesidir ve kesişim aşağı yönlü hareketlerin sonlandığını, o coinde yükseliş döngüsünün yüksek ihtimalle başlamış olduğunu gösterir. 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Total
0