BTC : 82539 ₺ ETH : 2946 ₺ XRP : 1.9 ₺ LTC : 369.2 ₺ USDT : 7.575 ₺ XLM : 0.6069 ₺
  1. Anasayfa
  2. EğitimAltcoin Temel Bilgileri ve
  3. Günlük kripto para al sat yapanları yıkan 5 hata

Günlük kripto para al sat yapanları yıkan 5 hata

Günlük kripto para al sat yapanları yıkan 5 hata
0

İşte günlük kripto para al sat yapanların düştüğü 5 hata! Day Trading, piyasanın dinamiklerini iyi bilen yatırımcılar için inanılmaz bir kazanç kapısı olabilir ya da tecrübesiz yatırımcılar için, tam anlamıyla bir kabusa dönüşebilir. Peki günlük alım satım işlemlerinde nelere dikkat etmek gerekir?


Günlük kripto para al sat işlemlerinde yapılan 5 hata!

Günlük kripto para al sat işlemleri (Day Trading), şüphesiz internetteki en karlı girişimlerden biridir ve piyasanın dinamiklerini anlayan yatırımcılar için çok büyük bir kazanç kaynağı olabilir.

Kripto paralarla day trading, yani günlük alım satım işlemlerini bir şans oyunu olarak görenler, bazı küçük hatalar ile hayatlarını büsbütün bir kabusa dönüştürebilirler.

koinmedya_brave

Bugünkü yazımızda, günlük kripto para al sat yapan yatırımcıların kar hedeflerine ulaşmaya çalışırken, sermayelerini ve hatta hayatlarını bile mahvedebilecek birtakım hatalardan korunmalarına yardımcı olacak hususlara değinmek istedik.

İşte günlük kripto para al sat yapanları yıkan 5 hata:

Kaybetmeyi göze alabileceğinden fazlasını yatırmak

Bu madde, traderler tarafından göz ardı edilen en yaygın hata gibi görünüyor. Günlük kripto para al sat işlemlerinde her zaman geçerli bir kural vardır: Hiçbir zaman %100 başarı garantisi yoktur.

Piyasada bazen, doğru zamanda uygulanan en güçlü strateji bile hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Evet, sermaye ne kadar büyükse, kar da o ölçüde büyük olur. Yine aynı şekilde, sermaye ne kadar büyükse, risk de o kadar büyük olur. 

Göz açıp kapayıncaya kadar kısa sürede bir Lamborghini satın alma hayali, insanların hayatları boyunca yaptıkları birikimlerin tamamını kaybetmelerine ya da ödeyemeyecekleri kadar büyük borçların altına girmelerine yol açabilir.

Günlük kripto para al sat yapan yatırımcıların, muhtemel kazançlar uğruna rasyonelliklerini kaybetmemeleri; bunun yerine zararı karşılayabilecekleri miktarda işlem yapmaları gerekir. Bu, piyasadaki en iyi risk yönetimi stratejilerinden biridir.

Neredeyse tüm başarılı traderler, günlük hedefler koyarak, bu işe yavaş yavaş başladı. Ve duygularının, muhakeme yeteneğinin önüne geçmesine izin vermeyip, daha büyük amaca ulaştıklarında ise zirveye doğru yol aldılar.

kripto-para-al-sat-

Düşük likiditeli kripto platformlarında günlük kripto al sat yapmak

Kripto para işlemlerinde, her an, önemlidir. Yatırımcılar, piyasayı sürekli izler ve doğru zamanda doğru strateji uygulamaya çalışırlar. Bu da likiditenin, başarılı bir kripto para traderi olma yolunda çok önemli olduğunu gösterir.

Bazı ticari platformlar, belirli kripto pariteleri için daha az likidite bulundurur. Bu şu anlama gelir; daha düşük likiditeli bir pozisyona girdiğinizde satış emrinizin, birkaç dakika, hatta saatlerce gerçekleşmeme olasılığı çok yüksektir. 

Burada, tarderlerin, işlem emri girecekleri zaman dilimlerini iyi belirlemeleri gerekiyor. Çoğu trader, hafta sonları ya da gece yarısı işlem yapmayı tercih ediyor. Oysa bu zaman dilimlerinde çoğu varlık için likidite, genellikle düşüktür.

Bu nedenle, günlük kripto para al sat yapan yatırımcıların belirli bir borsa seçmeleri ve çıkış yapamayacakları bir pozisyona girmemek için trade edilen varlıkların yüksek ve düşük likidite sürelerini iyi takip etmeleri tavsiye edilir.

Piyasadaki en son gelişmeleri yok sayma ve yalnızca teknik göstergelere bağlı kalma

Teknik analiz, günlük kripto para al sat işlemleri yapan traderler için bir zorunluluktur. Rasyonel kararlarla yatırım yapmak ve duygusal adımları sınırlamak için iyi bir zemin sağlar. Bununla birlikte, teknik analizlere ve göstergelere gereğinden fazla önem vermek sakıncalı olabilir. 

Günlük kripto para al sat işlemlerinde kullanılan ortak stratejilerden biri de Bitcoin ve seçilen herhangi bir varlık arasındaki korelasyondur. Altcoinlerin, Bitcoin’in fiyat hareketlerini takip ettiği yönünde yaygın bir şekilde benimsenen bir görüş var.

Zira kripto para piyasasının geçmişinin hatırı sayılır bir bölümünde, en büyük kriptonun fiyat hareketleri alternatif dijital paraları genellikle etkilemiştir.

Bununla birlikte, teknik analizin başarı oranını belirleyen göstergelerden daha güçlü bir şey varsa, o da; piyasa ile ilgili haberlerdir. Traderler işlem yaparken, teknik analiz kadar önemli olan bu son dakika haberlerini de dikkate almalıdır.

Doğrudan cüzdanlardan para yatırma

Pek çok kripto ürününün alım satım amacıyla tasarlanmadığını belirtmekte fayda var. Transferler başlatılırken geçen zaman, kullanıcı kimliğinin doğrulanması ve onaylanması için harcanan zaman, günlük işlemlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesini etkiler.

Bu nedenle, yatırımcılara, trade etmeyi düşündükleri tüm sermayelerini bir borsaya aktarmaları ve ledger cüzdanlar yerine borsa cüzdanından günlük kripto para al sat işlemi başlatmaları önerilir.

Duygulara dayalı alım satım yapma

Bu zamana kadar, fırsatları kaçırma korkusu (FOMO – Fear Of Missing Out ), birçok traderi batırdı ve yatırımcılara çok fazla hayal kırıklığı yaşattı. Çoğu trader, kaçırmak üzere olduğunu zannettiği treni yakalamaya çalışırken duygularına güveniyor.

Dijital para piyasasında, fırsatları kaçırma korkusu anlamında kullanılan FOMO, başkalarının deneyimlediği şeylerden eksik kalma duygusuyla ifade edilen bir tür sosyal kaygıdır.

Aynı zamanda FOMO, pişmanlık duygusu olarak da kullanılabilir. Kişi bu durumda eğlenceli bir etkinlikten, karlı bir yatırımdan veya sosyal bir etkileşimden mahrum kalma korkusu yaşar.

kripto-para-al-sat-koinmedya-com

Kripto piyasasına yeni başlayanlar için ise bu his, kötü bir satın alma deneyimi ile sonuçlanabilir. Ki bunun en kötü örneğini, 2017 yılının sonlarındaki boğa koşusu sırasında pek çok yatırımcı tecrübe etti.

Bitcoin ve kripto para piyasaları, hisse senedi piyasalarına kıyasla çok daha volatil hareketler sergiliyor. Bazen bir tokenin değerinin, yalnızca birkaç saat içerisinde %100’e varan artışlar kaydettiğine şahit olabiliyoruz.

Bu tarz fiyat hareketleri, bazı yatırımcıların yanlış kararlar vermesine neden olabiliyor. Bu nedenle, kesinlikle FOMO’ya kapılarak, yani fırsatı kaçırırım korkusu ile hareket etmekten kaçınmak gerekir. Başkalarının, kripto para al sat işlemlerinden çok kazanması sizin de çok kazanacağınız anlamına gelmiyor.

Dolayısıyla teknik analiz söz konusu olduğunda duygusal kararlara yer olmadığını belirtmek gerekir. Traderler, son 30 dakikada %30 yükselen bir varlığı satın almak için acele etmemeliler. Fiyat hareketinin sahte olup olmadığını doğrulamak için, aynı zamanda son dakika haberleri ve hacim gibi göstergeler takip edilmeli.

Kripto para hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Etiketler: