BTC : 79203 ₺ ETH : 1.734 ₺ XRP : 43.2 ₺ LTC : 7.716 ₺ USDT : 323.1 ₺ XLM : 0.224 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. Ethereum neden değer kaybediyor?

Ethereum neden değer kaybediyor?

Ethereum neden değer kaybediyor?
0

Son zamanlarda kripto topluluğu, Ethereum neden değer kaybediyor sorusunun cevabını merak ediyor. Uzmanlara göre, bunun Grayscale Investments’ın ETH fonu hisseleri ile ilgisi var. Burada neler yaşandığına bakalım.


Ethereum neden değer kaybediyor – işte sebebi

Mayıs ve Haziran’ın başında, Grayscale Investments’in ikinci büyük fonu olan Ethereum Trust’a talepte bir artış vardı.

OTC piyasalarında işlem gören bu fonun hisse senetleri (ETHE), bireysel yatırımcıların akını ile aşırı yüksek seviyelere çıkmıştı. Belirli bir noktadan sonra bu fonun alıcıları, ETH’ye BTC’den çok daha fazla ilgi göstermeye başlamıştı.

Ancak kısa süre sonra bu ilgi azalmaya başladı. Peki, neden?

koinmedya_brave

İlgili – 2021 yılında en büyük 5 coin arasında sürpriz bir isim olabilir!

Grayscale Ethereum Trust (ETHE) hisseleri çöktü

Grayscale Investments, bir kripto para fon yönetimi ve en çok da Bitcoin Trust (GBTC) ve Ethereum Trust ile biliniyor.

Ethereum Trust iki yöntemle alınıyor. Bunlardan birinde yatırımcı aldığı ETHE’yi bir yıllığına kilitler. Bu kilitleme süresi, ETHE’nin ikincil piyasa fiyatında bir prim oluşturur. Bu daha önce görülen yüzde 725’lik prime denk geliyor.

Joseph Todaro’nun da gözlemlediği gibi, ETH 4 Haziran zirvesinden yüzde 50 düştü. Sonuçta spot fiyatı üzerinden yüzde 350’lik bir prim ile sonuçlandı.

Ethereum neden değer kaybediyor? Uzmanlara göre, bunun Grayscale Investments’ın ETH fonu hisseleri ile ilgisi var. Burada neler yaşandığına bakalım.

Grayscale Ethereum Trust grafiği TradingView.com

Alandaki veri uzmanlarına göre, Grayscale Ethereum Trust’ın hisselerindeki çökme, ETHE hisselerinin “ilk büyük dilim”inin kilitlenme döneminin sona ermesine denk geliyor. Bu da şu demek. Kayıtlı yatırımcılar kilidi açılmış ETHE hisselerini tasfiye ettiler ve bununla da Ethereum’un spot fiyatı üzerinden prim kazandılar.

İlgili – Hackerler kripto borsasını rehin aldı – Ethereum’da 5 milyon dolar işlem ücretinin sırrı

Bu arada söz konusu primlerin kaybolması, Grayscale’in Ethereum Trust’a olan talebi düşürdü. Yine de şirket hala iyi durumda.

Digital Currency Group CEO’su Barry Silbert, 23 Haziran’da yaptığı açıklamada, Grayscale Investments’in rekor düzeyde finansman toplama olayı yaşadığını duyurmuştu. Şirketin yönetimindeki varlıkların değeri de bir gün önce tam da 4 milyar dolar sınırını aşmıştı.

Kaynak

Etiketler: