fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin’e yatırım yapan firmaların hisseleri düşüşte! Bu neyin habercisi?

Bitcoin’e yatırım yapan firmaların hisseleri düşüşte! Bu neyin habercisi?

Bitcoin’e yatırım yapan firmaların hisseleri düşüşte! Bu neyin habercisi?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin 2008 krizinden daha büyük bir kriz için yaratılmış olabilir! Satoshi Nakamoto’nun 2008’den daha büyük bir finansal çöküş öngördüğünü iddia ediliyor.


Bitcoin’e yatırım yapan firmaların hisseleri düşüşte! Bu neyin habercisi?

2021 yılının ilk aylarında kripto para piyasalarında en çok gündem olan 2 şirket; MicroStrategy ve Tesla. İki şirkette radikal bir karar alarak yüklü miktarda Bitcoin satın alarak portföylerini çeşitlendirdiler. Tesla geçtiğimiz ay 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı. MicroStrategy’nin portföyünde ise 91 binin üzerinde Bitcoin bulunuyor.

Tesla hâlâ bu Bitcoin’leri portföyünde tutuyor mu net bir bilgimiz yok. Ancak MicroStrategy portföyünde Bitcoin’leri tutuyor. Hatta Bitcoin satın almaya devam ediyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Bitcoin, 21 Şubat’ta (12 gün önce) 58 bin doları geçerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu tarihten sonra Bitcoin fiyatlarında kısmen bir düşüş yaşanıyor. Buna rağmen Tesla ve MicroStrategy’nin Bitcoin yatırımlarının getirisi pozitif. İki şirkette ortalama 25-30 bin dolar bandında Bitcoin satın aldığı tahmin ediliyor.

“koinmedya_binance”

Bitcoin yatırımlarının getirileri pozitif olmasına rağmen iki şirketin de hisse senetleri değer kaybediyor. Aşağıdaki grafikte Tesla ve MicroStrategy’nin hisselerinde son 1 ayda yaşanan değişimi görüyoruz.

bitcoin 2008 Bitcoin’e yatırım yapan firmaların hisseleri düşüşte! Bu neyin habercisi?

Acaba Tesla ve MicroStrategy hisse senedi piyasalarında yaşanan düşüşü önceden tahmin ettikleri için mi Bitcoin ile hedging yoluna gittiler?

Makro bazda hisse senedi piyasalarına baktığımızda S&P-500 endeksinde Şubat 2021’den sonra yaşanan düşüş dikkat çekiyor: Yoksa küresel bir resesyonun eşiğindeyiz de henüz adı mı konulmadı!

Aşağıdaki grafikte ise S&P-500’deki uzun vadeli değişimi görüyoruz.

bitcoin 2008 Bitcoin’e yatırım yapan firmaların hisseleri düşüşte! Bu neyin habercisi?

2008 yılında yaşanan Küresel Emlak Krizini hatırlayacak olursak Lehman Brothers’ın 15 Eylül 2008’de iflasını ilan etmesinin ardından krizin resmi olarak adı konuldu. S&P-500’deki düşüş daha da belirginleşti. Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) Korona salgınını “küresel pandemi” ilan etmesinin ardından  &P-500’de kısa vadeli ciddi bir türbülans yaşandı. Ancak trilyon dolarlık teşvik paketleri kimi ekonomistlere göre Korona Salgınının ekonomik etkisini öteledi.

koinmedya_brave

Acaba Şubat 2021’den sonra “Post-Korona” sürecine mi girdik/giriyoruz? Küresel bir krizin ayak seslerini mi duyuyoruz?

Kraken CEO’su: Nakamoto 2008’den daha büyük bir finansal çöküş öngördü

En popüler kripto para borsalarından biri olan Kraken’in CEO’su Jesse Powell, Satoshi Nakamoto‘nun 2008’de yaşanan krizden daha büyük bir mali kriz öngörmüş olabileceğini iddia etti.

Jesse Powell, Real Vision’den Raoul Pal ile yaptığı son röportajda şaşırtıcı açıklamalarda bulundu. Ona göre, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, 2008’deki büyük resesyondan daha büyük bir mali kriz öngördü.

Real Vision’ın C Kripto Buluşma Web Semineri’nin son bölümünde, Kraken CEO’su, Bitcoin ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ona göre; Bitcoin 2008 krizinden daha büyük bir kriz için yaratıldı.

Konu, 2008’deki resesyona ve 2012’deki bankacılık krizine geldiğinde ilginç bir hal aldı. Powell, “Satoshi, bu ikisinden daha büyük bir ekonomik felaketin kapılarımızı çalacağını öngörmüş olabilir” dedi. 

… Bence Satoshi, o zamanı da düşündü ve Bitcoin 2008 krizine tepki olarak ortaya çıktı. Ancak son mali krizi nasıl ele aldığımız göz önünde bulundurulduğunda, daha büyük bir resesyon ve daha kötü sonuçlarla karşı karşıya kalacağımızı da öngördü. Bilirsiniz ki herkesi kurtarmak, kaçınılmaz olanı erteler… .. bu son derece kırılgan olan sistemin devam etmesini sağladı .. ”

Ona göre, Bitcoin 2008 krizinden daha büyük bir mali kriz için yaratıldı. Ayrıca ünlü CEO’ya göre; Nakamato için Bitcoin, bu sistemden çıkmanın, riske girmenin, gerçek ve nihai öngörülebilir bir şeye sahip olmanın bir yoluydu.

Bitcoin 2008 krizinden daha büyük bir kriz için yaratılmış olabilir mi?

Bu arada Powell, BTC’nin kısa vadede aşırı volatil olduğunu kabul ediyor. Ancak yine de Bitcoin’in, uzun vadede ‘büyük bir değer deposu olarak kendini kanıtladığını düşünüyor.

Bitcoin tüm zamanların en iyi performans gösteren varlığı

Ropörtaj sırasında Real Vision CEO’su, Bitcoin’in yatırım yapılabilir bir varlık olarak, olağanüstü bir performans sergilediğinden bahsetti.

BTC’nin hala, tüm zamanların en iyi performans gösteren varlığı olduğunu ifade etti. Raoul ayrıca, konuya ilişkin şunları söyledi:

… Bu olağanüstü bir şey ve Bitcoin’in giderek daha yararlı hale geldiğini düşündürüyor.

Demek istediğim, şu anda ABD doları krizi var… merkez bankaları dijital para birimleri hakkında konuşuyorlar. Ki bu umutsuz bir vaka gibi görünse de tüm bunlar, dijital dünyada öngördüğünüz basamakları ve rampaları yaratıyor… 

Merkez Bankası tokenleri ve Bitcoin

Ayrıca program sırasında Jesse, merkez bankası tarafından çıkarılacak dijital para birimlerinin fiat paralarla aynı sorunlara sahip olacağını söyledi. Bu, sınırsız para basma, sahtecilik gibi hadiseleri de beraberinde getirecek.

Ancak, Merkez Bankaları tarafınan çıkarılan, resmi olarak onaylanmış, Tether benzeri bu coinler (CBDC) insanların Bitcoin ve kriptoya girmelerine daha fazla kapı açacak. Fiat destekli kripto tokenler, insanları Bitcoin gibi gerçek bir değere dahil edecek ağ geçidi görevi görecek.

5 yıllık bir süre içinde kriptoyu nerede gördüğü sorulduğunda ise, Kraken CEO’su; bir varlık sınıfı olarak Bitcoin’in kitlesel benimsenme noktasında daha da büyüyeceğini söyledi. 

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Etiketler: