BTC : 81562 ₺ ETH : 1.762 ₺ XRP : 44.9 ₺ LTC : 7.66 ₺ USDT : 346.8 ₺ XLM : 0.2317 ₺
 1. Anasayfa
 2. İnceleme
 3. Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?
0

Bitcoin yenilikçi bir ödeme ağı ve dijital bir para türüdür. 2009 yılında kurulan ve BTC kısaltması ile bilinen bu yeni para türünün kurucusu Satoshi Nakamoto. En büyük özelliği ise daha hızlı ve daha ucuz online para transferi işlemleri ve ödemeleri sağlaması. Genel olarak ise Bitcoin’in kripto paralar olarak adlandırılan yeni para türü ve sektörünün öncüsü olduğunu söyleyebiliriz.


Bitcoin nedir?

Bitcoin, işlemler için eşler arası (peer-to-peer) teknoloji kullanıyor ve bunun için hiçbir merkezi otoriteye ya da bankaya ihtiyaç duymuyor. İşlemlerin yönetimi ve yeni Bitcoin’lerin oluşturulması ise BTC ağı kullanıcıları tarafından kolektif bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bitcoin açık kaynak kodlu bir yapıya sahip ve tüm mimarisi de halka açık. Hiç kimse Bitcoin’i kontrol etmez ve herkes bu ağın bir parçası olabilir. BTC birçok özellik sağlıyor ve mevcut ödeme sisteminin sağlamadığı avantajlarla birlikte geliyor.

Bitcoin için sık sık kripto para, sanal para ya da dijital para terimleri de kullanılıyor. Bunların hepsi ise bir gerçeğe işaret ediyor: BTC nakit paranın online bir versiyonu.

İlgili – Güncel Bitcoin Teknik Analizi: BTC’de beklentiler, fiyat tahminleri, yorumlar

koinmedya_brave

Bitcoin Rehberi

İnternet, 1990’ların sonlarında, küçük bir fanatik kitlede büyük heyecan uyandırırken, ana akımcılar ve gelenekselciler kayıtsız davrandı. Hatta birçoklarının düşmanca tutumlarına maruz kaldı.

Bazıları, “e-postaya ihtiyacım yok” derken, birçoğunun e-mailin ne olduğuna dair en ufak bir fikri yoktu. Şimdi ise tüm artıları ve eksileriyle birlikte herkes tarafından benimseniyor.

İşte Bitcoin de internet gibi, değeri henüz tam anlamıyla anlaşılmamış bir alametifarika olarak görülüyor. Ancak çoğu insan, Bitcoin hakkında pek az şey biliyor.

Kripto paraların gerçek değeri de iyi anlaşılmamış veya muazzam bir kâr potansiyeline sahip olduğu göz ardı ediliyor olabilir. Ama yine de yavaş yavaş Bitcoin ve kripto paraların değeri anlaşılmaya başlıyor. Durum böyle olunca çoğu kişi Bitcoin nedir, kripto para ve BTC ne işe yarar diye soru sormaya başlıyor.

İlgili – Bitcoin madenciliği rehberi: Bitcoin nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Bitcoin’in kısa tarihi ve son 10 yılın zirve/dip seviyeleri

Bitcoin nedir sorusunu soran kişilerin en çok merak ettiği şeylerden biri de BTC fiyatı oluyor. Özellikle de son yıllarda kaydettiği zirve ve dip seviyelerine bakarak bu konuda size bir fikir vermeye çalışalım. Ayrıca Bitcoin tarihinin önemli olaylarını da kronolojik olarak sıralayalım:

 • 18 Ağustos 2008 – Bitcoin.org alan adı bilinmeyen bir kişi tarafından tescil ettirildi.
 • 31 Ekim 2008 – Bitcoin whitepaper, bir kriptografi e-posta listesinde yayımlandı.
 • 3 Ocak 2009 – Genesis Blok Satoshi Nakamoto tarafından yayımlandı.
 • 12 Ocak 2009 – Nakamoto ve Hal Finney arasında ilk BTC işlemi.
 • 5 Ekim 2009 – İlk BTC/USD paritesi fiyatı, 1 dolar = 2,300 BTC.
 • 9 Şubat 2011 – BTC/USD paritesi 1 BTC = 1 dolar oldu.
 • 28 Kasım 2012 – İlk Bitcoin halving gerçekleşti.
 • 9 Nisan 2013 – BTC ilk defa 200 doların üzerinde.
 • 9 Temmuz 2016 – İkinci Bitcoin halving gerçekleşti.
 • 2 Ocak 2017 – Bitcoin 1,000 doları geçti.
 • 11 Haziran 2017 – BTC 3,000 doların üzerinde.
 • 2 Eylül 2017 – BTC 5,000 doların üzerinde.
 • 29 Kasım 2017 – Bitcoin 10,000 doları geçti ve saatler içinde 11,000 dolara ulaştı.
 • 17 Aralık 2017 – BTC 20,000 dolar ile şimdiye kadarki en yüksek seviyeni kaydetti.

2018 yılında BTC 3,000 dolara kadar geriledi. 2019 yılında ise 14,000 dolar yılın zirvesini oluşturdu. 2020 yılında ise şimdiye kadarki en yüksek Bitcoin fiyatı 10,500 dolar civarında.

İlgili – Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır?

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Şimdi de Bitcoin nedir sorusuna yanıt olacak hususları sıralayalım.

 

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

İlgili – Haftanın Önemli Bitcoin Haberleri: BTC’de gelişmeler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

Toplamda sadece 21 milyon Bitcoin (BTC) piyasada var olabilecek. Zaten bunların bir kısmı da Roma’nın kayıp altın paraları gibi sonsuza dek bulunamayacak.

Toplam Bitcoin’lerin değeri, dünyadaki altının toplam değerinin sadece yarısı kadar olsaydı, bir BTC 200,000 dolar ederdi. Tüm BTC’ler 1 trilyon dolar değerinde olsaydı, bu zaman fiyatı 50.000 doların üstünde olurdu. Yani toplam Bitcoin arzı sabit. Hiçbir zaman 21 milyon adedin ötesine geçemez. Hatta kayıp olan BTC sonucu piyasada dolaşımda olan BTC’ler sayısı daha da az olabilir. Bu durumda Bitcoin’in toplam piyasa değeri arttıkça, bir BTC’nin fiyatı da sürekli düşecek. Ülkelerin sürekli para basmalarının tam aksi bir sistem var burada. Hiç kimse keyfi istedikçe BTC basamaz.

2019 yılında Bitcoin fiyatı 4,000 dolardan başladı, 14,000 dolara kadar çıktı ve yılı da 7,000 dolar civarında bitirdi. Ancak analistler, bir dizi faktörden dolayı 2020’nin çok daha farklı ve zirveler yılı olacağını söylüyor. Bitcoin, bir kripto para birimi, başka bir deyişle dijital bir para birimi. BTC’nin alt birimlerine ise satoshi deniliyor. 1 BTC 100,000,000 satoshi ederken, 0.00000001 BTC de 1 satoshi ediyor. Yani Bitcoin’i çok küçük miktarlarda da alma imkanı oluyor.

İlgili – 2011’de 100 dolarlık Bitcoin yatırımı yapmak size ne kazandıracaktı?

Bir sonraki büyük devrim: Blockchain

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Bir sonraki dalgayı yakalamak istiyorsanız, hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. Sıfır bilgiyle böyle bir çılgınlığa atlamak, çok büyük kayıplara yol açabilir. Peki, blockchain ve Bitcoin nedir? Ne işe yarar?

Blockchain, merkeziyetsiz ve hükümetlerden bağımsız olarak oluşturulan yenilikçi bir teknoloji. Neden Bitcoin almalıyım diye soranlar için söyleyelim: Dünya ekonomi forumuna göre, kripto paraların arkasındaki bu teknoloji, geleceğe damga vuracak 6 trendden birisi.

Dahası, Almanya ve Çin gibi gelişmiş bazı ülkelerin hükümetleri de blockchain teknolojisinden, finansal sektör, yönetim ve idari hizmetler olmak üzere pek çok alanda istifade etmeyi hedefliyor. Bunu yakın zamanda Çin’in blockchain atılımında gördük. Çin, ülke olarak blockchaine sahip çıkarak bu yönde dev yatırımlar yapacaklarını bildirmişti. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de bizzat kendisi blockchain teknolojisini geliştirmeye yönelik bir çağrı yaptı.

Bunun yanı sıra, blockchain teknolojisinin finansal istikrarı arttıracağı vurgulanıyor. Örneğin, geçtiğimiz ay, Çin merkez bankası (PBOC) ve Şangay Ticaret Komisyonu, ticarette blockchain kullanımına yönelik desteklerini açıkladıkları ortak bir bildiri yayınladı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, blockchain uygulamalarının, dijital finans, akıllı üretim, tedarik zinciri yönetimi ve dijital varlık ticareti gibi pek çok sektörde kullanılabileceğini dile getirdi. Kısacası blockchain sadece bir kripto ya da dijital para teknolojisi değil, sosyal yaşamın birçok sahasında kullanım alanı olan bir teknoloji. Sorun şu ki bugüne kadar kripto para dışındaki kullanım alanlarına pek yatırım yapılmadı. Yani bu teknolojinin kripto para dışında çok geniş kullanım alanları var ve keşfedilmeyi bekliyor.

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Dahası günümüzde pek çok teknoloji şirketi, merkeziyetsiz yapısıyla ön plana çıkan bu teknolojiyi benimsiyor ve şirketlerini dönüştürmeye başlıyor.

Kripto paraların arkasındaki teknoloji olan blockchaini benimseyen büyük ve köklü kurumların IPO girişimleriyle birlikte, Bitcoin sahibi olmanız bu patlamanın avantajlarından yararlanmanızı sağlayacak.

2003 yılında yaşanan dotcom balonunu hatırlayacak olursak; o dönemde IPO’ların yüzde 99’u piyasadan silinirken, Amazon gibi sadece birkaçı aralarından sıyrılmıştı.

BTC’nin de benzer şekilde bugün “al” çığlıkları attığını söylemek belki de neden Bitcoin almalıyım sorusuna verilecek en yerinde yanıt olacak.

İlgili – Bloomberg’den şok Bitcoin 2020 fiyat tahmini

Portföy çeşitliliği çok önemli

Genellikle yatırımcılar, diğer finansal araçların risklerinden korunmak için portföyünde biraz altın bulundurur. Bitcoin ve altın, güvenli liman olarak kabul edilen ve bu bakımdan birbirine benzetilen varlıklar. Çünkü ekonominin sıkıntıya girdiği dönemlerde altın her zaman güvenli liman olarak görülür. Şimdi bir alternatif daha var. Dijital altın ya da Bitcoin.

Son birkaç yılda ekonomisi büyük sıkıntılar yaşayan ve ülke paraları her geçen gün değer kaydeden ülkelerde yeni bir “güvenli liman” olarak Bitcoin’e akın olduğunu gördük. Venezuela ve Arjantin gibi ülkelerde özellikle Bitcoin ve kripto paralara hızlı bir yöneliş oldu. Ulusal paralar hiper enflasyon yaşarken, vatandaşlar çareyi Bitcoin’e sığınmakta gördü.

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Hatta bazı ülkelerde, mesela Zimbabve, BTC talebi o kadar yüksek oldu ki lider kripto para global piyasalardaki fiyatının 600 dolar gibi üzerinde bir fiyattan alıcı buldu ve işlem gördü. BTC, en azından şimdilik belirli oranda, altına alternatif olabilecek “güvenli liman” adını hak etmeye başladı.

Bununla birlikte, Bitcoin’i saklamak daha kolay ve BTC daha hızlı satılabilir. Ayrıca uzun vadeli yatırım olarak daha fazla kâr getirebilir.

Zira gelecekte daha büyük volatilite ile daha büyük kârlar elde etmek istiyorsanız, yüzde 5,496.22 yatırım dönüşüne (ROI) sahip olan Bitcoin tam size göre.

Bitcoin ve hisse senetleri. Birbirinden oldukça farklı olan bu iki varlık arasında korelasyon olup olmadığı hala tartışılan bir konu.

Fakat, sanırım şunu söylemek yanlış olmayacak; hisse senetleri için kötü olan bir haber, Bitcoin’in işine yarıyor, en azından şimdilik durum bu. Yine aynı şekilde hisse senedi piyasasından çıkan fonların bir kısmının her zaman kripto sektörüne sığınma ihtimali var.

“Peki hisse senetleri düşerken, neden Bitcoin almalıyım?” Çünkü, hisse senetlerinde yaşanan ani bir düşüş, yatırımcıların panikle daha güvenli bir liman olarak düşünülen, Bitcoin gibi, hükümetlerin kontrol altına alamadığı merkezsiz varlıklara yönelmelerine neden olabilir.

Neden Bitcoin almalıyım? – Kullanışlılık

BTC nedir? Bitcoin ile bir şeyler satın alabilir ve Bitcoin bankamatik kartlarını, Visa / Mastercard kabul eden her yerde kullanabilirsiniz.

Bitcoin ayrıca, B2B (firmadan firmaya işlemler) için de kullanışlı bir para birimi. Dahası uluslararası ödemelerde Bitcoin kullanımı hızla artıyor.

Nitekim, B2B işlemlerde ürünlerin hızlı bir şekilde satın alınması ve tedarikçinin, gecikmeleri azaltmak için hızlı bir şekilde ödemeyi yapması gerektiği durumlarda Bitcoin kullanımı yaygınlaşıyor.

Bitcoin ile hem daha güvenilir, hem de daha düşük maliyetli büyük miktarlarda transferler gerçekleştirilebilir.

Ayrıca geleneksel yöntemler aracılığıyla, söz konusu transferlerin gerçekleşmesi günler alabilir. Bu nedenle aciliyeti olan durumlarda, karşıdaki firma kabul ederse, BTC en iyi ödeme yöntemi olabilir. Kısacası şu an BTC kullanmanın avantajlarının başında, özellikle de para transferi ve havale hizmetleri açısından, ilk önce hızlı ve daha sonra da düşük maliyet geliyor. Her para transferi yapanın ve alıcının hayal ettiği bir durum da zaten bu değil mi?

Böyle bir durumda erken davranmak, çok geç kalmaktan her zaman daha iyidir. Ve Bitcoin efsanesinin hala başlarında olduğumuz gerçeğini göz önünde bulundurarak, her yatırımcı 1 dolar bile olsa, biraz Satoshi (Bitcoin’in en küçük birimi: 1 BTC = 0.00000001 BTC) almalı.

Çünkü Bitcoin, gelişmekte olan blockchain endüstrisi ile kripto sektörünün kralı olmaya devam edecek.

Yatırımcı iseniz, hisse senetleri, tahviller, altın ve nakit para gibi çeşitli portföyler oluşturmak isteyebilirsiniz. Şu günlerde bu yeni varlıklara yaptığınız yatırımla, portföyünüzü daha da çeşitlendirebilir ve yatırım risklerinizi azaltabilirsiniz.

BTC nasıl üretilir?

Şimdiye kadar Bitcoin nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu aşamadan sonra şöyle bir soru sormaya başlarsınız. Blockchain teknolojisine dayanan bu yeni dijital para türü olan Bitcoin nasıl üretiliyor?

Bitcoin üretimi işlemine ve sürecine genel olarak “madencilik” (mining) deniliyor. Yani bir kripto para olarak BTC, Bitcoin madenciliği ile elde ediliyor.

Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin çok büyük elektrik kaynağı ve güçlü bilgisayarlarla elde edilen bir kripto para. Peki, bu iş nasıl yapılıyor? Adına madencilik denilen kripto para üretim işi, yani Bitcoin madenciliği nasıl gerçekleşiyor?

Bitcoin, blockchain teknolojisinin ortaya çıkardığı bir varlık türü. Aynı zamanda sanal para ya da dijital para da diyebiliriz. Ancak kriptografik bir özelliğe sahip olduğu için yaygın olarak bu tür paralara kripto paralar deniliyor.

Bitcoin madenciliği nedir sorusuna geçmeden önce hepimizin bildiği bir soruyu sorarak devam edelim. Günümüzde kullanılan kağıt ve madeni paralar nasıl üretiliyor? Cevap basit. Hükümetler ihtiyaç duydukça bunların basımını yapıyor ve piyasaya sürüyor. O zaman Bitcoin ve kripto paralar nasıl “basılıyor” ya da üretiliyor? İşte bu Bitcoin üretme işine “Bitcoin madenciliği” deniliyor.

Kripto paraların elde edilmesine madencilik deniliyor, çünkü altın gibi madencilik ile çıkarılan değerli metallerin çıkarılmasına benzer bir süreçten geçiliyor ve elde ediliyorlar.

İlgili – 2020’de en karlı kripto madenciliği hangi coinde?

Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin’in üretilmesi sürecinde bildiğimiz anlamda fiziksel bir madencilik yoktur tabii ki. Bitcoin de fiziksel bir şey değil, o zaman neden madencilik diyoruz? Çünkü protokolün tasarımında Bitcoin üretilmesi altın madenciliğine benziyor, (tıpkı yer altında var olan altın gibi), ama henüz ortaya çıkmamış (tıpkı henüz kazılmamış altın gibi). İkincisi tıpkı altının çıkarılmasında olduğu gibi Bitcoin elde etmek ve çıkarabilmek için hem çok çalışmak (buna aynı zamanda “proof of work” deniliyor, yaptığın işi ispat etme), hem de şanslı olmak gerekiyor.

Bitcoin protokolü, bir noktada 21 milyon Bitcoin’in var olacağını taahhüt ediyor. Bitcoin madencilerinin yaptığı şey ise donanım kullanarak, sıkı çalışarak belirli aralıklarla BTC ortaya çıkarmak ya da üretmek. Ortalama her 10 dakikada bir blok Bitcoin ağına ekleniyor. Her bir blok için madenciler yaptıkları sıkı çalışma sonucu 12.5 BTC ödül alıyorlar.

Bu ödül miktarı 2012 yılına kadar blok başına 50 BTC şeklindeydi. 2012’deki ilk halving ile 25 BTC’ye ve 2016’daki ikinci halving ile 12.5 BTC’ye düştü. Mayıs 2020’de gerçekleşecek üçüncü Bitcoin blok ödülü yarılaması sonrası ise Bitcoin madencileri ağa ekledikleri her blok karşılığında 6.25 BTC alabilecek.

İş İspatını (Proof of Work) anlamak

Bitcoin blockchain ağında madencilik, diğer adıyla yeni blokların üretilmesi işi İş İspatı (Proof of Work) mekanizması üzerinden ilerler.

İş ispatı algoritması (PoW – Proof of Work) yeni blokların blok zincirde nasıl oluşturulduğu veya çıkarıldığıyla (madencilik) ilgilidir. Blockchain oluşturma sürecinin önemli adımlarından biridir.

PoW’un amacı, matematiksel bir problemi çözen bir numarayı bulmak. Numaranın bulunması zor olmalı (buna Bitcoin zorluğu deniliyor ve zamanla kendisini ayarlıyor), ancak hesaplama açısından -ağdaki herkes tarafından- doğrulanması kolay olmalıdır. İş ispatının arkasında yatan temel fikir budur.

Bitcoin madenciliği nasıl yapılır sorusuna bir de “düğümler” (node) nedir diye bakarak devam edelim. Bir node (düğüm), Bitcoin yazılımını çalıştıran ve bilgi aktarımına katılarak Bitcoin çalışmasına yardımcı olan güçlü bir bilgisayar. Herkes bir node çalıştırabilir ve Bitcoin yazılımını ücretsiz indirebilir. Zaten Bitcoin ve blockchainin ortaya çıkma amacı, halka açık bir ödeme sistemi sağlamak şeklindeydi.

Düğümler ağdaki Bitcoin işlemlerinden sorumlu birimler. Bir düğüm, bildiği birkaç düğüme bilgiyi gönderiyor ve bunlar da söz konusu bilgiyi kendi bildiği düğümlere iletiyor. Bu şekilde BTC işlemleri ile ilgili veriler, bilgiler tüm düğümlere yayılıyor. Tam da merkezi bir sistemden farklı olan bir yapı var. Merkezi sistemde veriler tek bir elden tüm ağa dağıtılıyor. Burada ise veriler düğümler üzerinden tüm ağa yayılıyor.

Bitcoin madenciliği nedir – BTC nasıl üretilir? Bazı düğümler, madencilik “node”larıdır (genellikle “madenciler” olarak da anılır). Bu grup, olağanüstü işlemleri bloklara ekler ve bunları blockchain’e ekler. Bunu nasıl yapıyorlar? Bitcoin programının bir parçası olan ve bloktaki cevabı içeren karmaşık bir matematiksel bulmacayı çözerek yapıyorlar.

Bitcoin madenciliği nedir - Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Yazının başında, Bitcoin madenciliği için iki şeyin gerekli olduğunu söylemiştik. Birincisi çok çalışmak, ikincisi ise şans. İşte, bloklardaki karmaşık matematiksel problemler, denklemleri çözmek için sadece çok çalışmak yetmiyor. Bunun için bir de şans gerekiyor. Çünkü bu denklemi çözmek için süre de kısıtlı. Ayrıca bu denklemler elle çözülemeyecek kadar da karmaşık. Bunun için Bitcoin madencileri hızlı ve pahalı Bitcoin madenciliği donanımları kullanıyorlar.

Sonuçta da çözülmesi gereken bulmaca, bloktaki verilerle birleştirildiğinde ve bir karma işlevden geçirildiğinde, belirli bir aralıkta bir sonuç üreten bir sayı bulunuyor. Bu, göründüğünden çok daha zordur aslında.

İstenilen aralık içinde sonuç veren bir karma işlemi elde eden ilk madenci, ağın geri kalanına zaferini duyurur. Diğer tüm madenciler hemen o blokta çalışmayı durdururlar ve bir sonraki gizemli sayıyı anlamaya çalışırlar. Çalışmasının kazancı olarak, kazanan madenci bir miktar yeni Bitcoin alıyor.

Madencilik ne kadar kârlı?

Şu an Bitcoin madencileri blok başına 12.5 Bitcoin ödül alıyorlar. Mayıs 2020’den sonra ise bu miktar yüzde 50 azalacak. Sonuçta şöyle bir soru sorulabilir: Bitcoin madenciliği karlı mı? Ya da ne kadar kârlı? Bu iki sorunun cevabı öyle göründüğü gibi kolay bir iş değil. Söz konusu BTC ödül için rekabet eden birçok madencilik ağı var ve bir yandan şans bir yandan da bilgisayar gücüne bağlı bir durum (daha gerçeğe yakın tahminle hesaplamalar yaparsanız, daha şanslı sizsiniz).

Ayrıca, bir madencilik nodunun maliyeti, sadece ihtiyaç duyulan güçlü donanımdan dolayı kaynaklanmıyor (rakiplerinizden daha hızlı bir işlemciniz varsa, doğru numarayı bulma şansınız daha yüksek oluyor). Ayrıca bu işlemcileri çalıştıran büyük miktarda elektrik tüketiminde de söz konusu.

İşin içine her dört yılda bir halving (blok ödülü yarılaması) olayı giriyor. Bir de bildiğiniz gibi Bitcoin fiyatı da yüksek volatiliteli. Yani Bitcoin fiyatında bir düşüş madencilerin kazandığı BTC ödüllerden elde ettiği kazancı düşürür. Tam tersi de söz konusu. Lider kripto paranın fiyatı yükseldikçe madenciler de ödül BTC’leri satarak daha fazla kazanç sağlayabilir. Boğa piyasası dönemlerinde Bitcoin madenciliği kârlı bir iş olabilir.

İlgili – Bitcoin ne kadar kârlı?

Bitcoin ağının zorluk derecesi

Hesaplamanın zorluğu (karma / hash) sık sık ayarlanır. Böylece bir bloğun işlenmesi yaklaşık 10 dakika sürer. Neden 10 dakika? Bu, Bitcoin geliştiricilerinin, 21 milyona ulaşana kadar (2140 yılında bekleniyor) sabit ve azalan yeni coin akışı için gerekli olduğunu düşündüğü süredir.

Eğer bu kadar ileri gittiyseniz, tebrikler! Sistemi açıklamak için hala çok daha fazla bilinmesi gerekenler var, ama en azından şimdi, programlamanın ve kavramın dehasının geniş perspektifi hakkında bir fikriniz var. İlk defa, merkezi olmayan, güvenilmez ve kurcalamaya karşı korumalı bir şekilde uygun dijital aktarımlara izin veren bir sistemimiz var. Bunun yankıları çok büyük olabilir.

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin zorluk derecesi giderek artıyor. Yukarıdaki grafik (kaynak Blockchain.com) de zorluk derecesinin Nisan 2020’de hangi seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Bitcoin mining için madencilere neden ihtiyaç duyuluyor?

Satoshi Nakamoto, 21 milyon adet Bitcoin üretilecek şekilde Bitcoin’in algoritmasını yaklaşık 10 yıl önce geliştirdi. Nakamoto, Bitcoin’i geliştirirken 21 milyon adet Bitcoin’i 10 yıl öncesinde üretemez miydi? Başka bir kripto para olan Ripple (XRP) 2013 yılında geliştirilirken 100 milyar adet XRP’yi hemen üretmişti. Bitcoin de aynı şeyi yapamaz mıydı? O zaman bu kadar elektrik tüketimine gerek kalmazdı. Bitcoin madencilerinin yıllık tükettiği enerji miktarı bazı ülkelerin elektrik tüketimi bile aşıyor.

İlgili – Bitcoin İsviçre’den fazla elektrik enerjisi tüketiyor 

Bitcoin madencileri blok kazarken aslında sıfırdan yeni Bitcoin üretmiyor. Yaptıkları işlem karşısında Bitcoin ödülü kazanıyorlar. Bitcoin üzerinden yapılan işlemleri kaydedilmesi ve doğrulanması gerekiyor ve madenciler de tam da bunu yapıyor. Bir bankaya gittiğinizde gişe memuru size yapılan işlem karşılığında dekont verirken hem yapılan işlem doğrulanıyor hem de bu işlem bankanın serverlarına kaydediliyor.

Bitcoin blockchain ağında yapılan işlemler ise madenciler tarafından doğrulanıyor ve bloklara kaydediliyor. Bu işlem yapılırken katlanılan zahmet karşısında madenciler, Bitcoin ödülü alıyor. Bitcoin’in ardındaki felsefe ise merkeziyetsiz olmak. Yani merkezi bir otorite tarafından manipülasyona maruz kalmamak. Bu nedenle Bitcoin merkezi bir sunucu ve merkezi bir onay mekanizması yerine dünyanın dört bir yanına dağılmış madenciler üzerinden bir sistem oluşturuyor. Bu dağıtılmış sistemin ise tekel oluşturarak Bitcoin fiyatlarını manipüle etmesi neredeyse imkansız.

BTC nereden ve nasıl satın alınır?

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir ve BTC nasıl üretilir sorularından sonra sıra geldi BTC nereden ve nasıl satın alınır sorusuna cevap vermeye. Bu soruya en kısa yoldan Bitcoin’in kripto para borsaları üzerinden satın alınabileceğini söyleyerek başlayalım. Kripto para borsalarına zaman zaman Bitcoin borsaları da deniliyor. Zaten Bitcoin alım satım işlemleri olmayan bir kripto para borsası düşünmek de zor.

Türkiye’nin ilk bitcoin borsası BTCTurk, bundan yaklaşık 5 sene önce açılmış ve hizmet vermeye başlamıştı. O tarihlerde Bitcoin teknolojisini çok yakın takip eden ve az sayıda insan tarafından biliniyordu ve kripto para dünyasının altcoinleri henüz tam olarak keşfedilmemişti.

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Ülkemizdeki Bitcoin pazarı ve oranı Avrupa’ya nazaran ve diğer önemli Asya ülkelerine (Çin, Japonya, Güney Kore ve sair) kıyasla oldukça az görünse de özellikle son yıllarda önemli artış ve yükseliş ivmesi kazandığı muhakkak.

Tüm kullanıcılar tarafından internet ortamında kolaylıkla oluşturulan cüzdanlarda Bitcoin saklanılabilir. Ayrıca kişisel verilere gerek duyulmaksızın tüm işlemler (mal ve hizmet alımları, yatırımlar, para kabulleri) yapılabileceğinden, Bitcoin hesaplarına zapt etme veya müsadere gibi durumlar söz konusu olmuyor.

Bazı Türk kripto para borsaları!

Bugün geldiğimiz noktada ise kripto pazarı değişmeye ve büyümeye devam ediyor ve Türk lirası ile alım satım yapabileceğimiz tam 5 farklı Bitcoin borsası var.

BTCTürk şu an piyasadaki en önemli ve popüler sitelerden. Son dönemde işlem hacmi de oldukça yükseldi. Özellikle mobil uygulamasındaki kolaylıklar kullanıcıların BTCTürk’e olan tercihinde önemli rol oynuyor gibi duruyor.

Paribu da başka bir seçenek. İşlem hacmi en yoğun olan ve popüler bir Bitcoin alım satım platformu. Paribu’nun, Coin Market Cap’te listelenen 300 Bitcoin borsasında ilk 100’e girmeyi başardığı biliniyor. Ülkemizde Bitcoin alım işlemlerinde önemli bir potansiyele sahip.

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Koinim üzerinden BTC satın almak da var. Paribu ve BTCTürk’e oranla popülaritesi az gibi görünse de güvenlik önlemleri ile dikkat çeken bir site. Tasarımı eleştiri konusu olsa da işlemleri hızlı ve kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz

Sırada Vebitcoin var. İşlem hacmi olarak zaman zaman Paribu’yu yakalıyor. Ayrıca Ripple almak isteyenlerin tercih ettiği bir site. Platform ilk zamanlar altcoinleri sınırlı sayıda barındırıyordu. Fakat son zamanlarda yeni coinler ekledi ve durumunu geliştirdi.

Bir de Koineks’e bakalım. İşlem hacmi küçük gibi duruyor fakat 7/24 yatırım ve çekim işlemine olanak sunması ve birçok banka ile anlaşmış olmaları (ki bu çok önemli bir ayrıntı) ve ayrıca kurumsal banka hesapları kullanmaları önem arz ediyor.

Türkiye’nin en büyük alışveriş sitelerinden sahibinden.com üzerinde Bitcoin ile ürün satın alabileceğiniz 300’ün üzerinde ilan mevcut. Bu rakam her geçen gün artıyor. Online kitap satışı yapan bir e-ticaret firması olan incikitap.com, Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul ettiğini duyurdu. Bazı hukuk büroları, reklam ajansları ve bazı büyük oteller Bitcoin kabul edebiliyorlar. Bunun gibi örnekleri arttırmak mümkün.

Yazının hazırlandığı an itibariyle, 286 milyar dolarlık bir değerlik hacme ulaşan kripto para sektörü ve 127 milyar dolarlık bir değere ulaşan Bitcoin market kapasitesi beraberinde ciddi bir ekonomi ve iş potansiyelini barındırıyor.

Bitcoin ve kripto para borsaları ise bu alanda en büyük potansiyel girişimler arasında. Türkiye’deki Bitcoin ve pripto para borsalarının sayısının artması, millet olarak bu pazardan alabileceğimiz payı da beraberinde getirecek.

Türkiye kripto borsaları arasına her geçen gün yeni oyuncular ekleniyor: BTCTurk, Koineks, Koinim, Paribu, Vebitcoin, Bitturk, Bitci, Bithesap, Gobaba, BTCfinans.

Daha ayrıntılı: Kripto para başlangıç rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?

Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Bedava Bitcoin (Free Bitcoin) kazanmak mümkün mü? Bitcoin ve kripto paralar hiç şüphesiz son birkaç yılın en popüler finans konularından biri. Çünkü bahse konu olan ve dünya tarihi boyunca var olan yerleşik finans sistemine alternatif oluşturuyor.

Bitcoin, bankaları ve diğer aracıları aradan çıkaran, kişiden kişiye bir para birimi. Kulağa oldukça sofistike geliyor. Bundan sadece birkaç yıl önce yüz dolar civarında olan Bitcoin, 2017 sonunda 20,000 dolara kadar çıkmıştı. Sonrasında ise her çıkış hareketinden sonra olduğu gibi tekrar bir düşüş yaşadı. Fakat uzmanları, Bitcoin çıktığı yeri asla unutmaz diyor. Yani her an bu zirveyi yeniden yaşaması ve hatta geçmesi ihtimali var. 2018’in sonunda 3100 dolarlara kadar düşen Bitcoin, 2019 yılında 13,800 dolara kadar çıktı ve yılı da 7,000 dolar desteğinin üzerinde kapattı. Analistler ise 2020 ve 2021 yılı konusunda umutlu ve yeni rallinin başlangıcı olabileceğini söylüyorlar. Uzmanlar 50,000 dolardan başlayan tahminlerini ardı ardına sıralıyor. Peki, bu kadar değerli olan internetin parası Bitcoin’i bedava nasıl kazanabiliriz?

Kazançlı yatırım araçları arasında gösterilen Bitcoin, yatırımcılarının birçok farklı yöntem ile kripto para kazanmalarını ve bunları kazanca çevirmelerini sağlıyor. Algoritmalar üzerine kurulmuş sistemlerde madencilik yaparak yatırımlarına başlayan kişiler, piyasada en çok kazanç sağlayanlar olsa da, ülkemizde kullanılan birkaç farklı yöntem de yatırımcısına ciddi para kazandırıyor.

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Bedava Bitcoin kazanmak isteyenler, Google’a bu terimleri girdiğinde karşılarına ilk olarak Faucet yani “musluk” siteleri çıkar. Faucet yani musluk yöntemi ile Bedava Bitcoin (Free Bitcoin) kazanmak için yapmanız gereken bazı işlemler var. Öncelikle bu yöntemi uygulayabilmek için kişilerin musluk sitesi oluşturmaları ya da hazır kurulu olan bir siteye üye olmaları gerekiyor.

Bu yöntemi uygulayan sitelerde API’lerle entegre edilmiş uygulamalar ya da hazır algoritmalar bulunuyor. Bu sistemler sayesinde de sanki kendi sitenizi kurmuş gibi aracılık yapabilir ve bu hizmetinizden dolayı Bitcoin’in alt birimi olan Satoshi’ler kazanabilirsiniz.

Satoshi Nedir?

Satoshi 1 Bitcoin’in 100.000.000’da biri olan değere verilen isim. Nasıl ki kuruş 1 Türk lirasının 100’de biri, Satoshi de Bitcoin’in oldukça küçük değerine sahip alt birimi. Fakat başlangıçta birkaç dolar olan ve sonra 20,000 dolarları gören Bitcoin için gelecekte milyonlarca dolarlık değere ulaşacağı konuşuluyor. Bundan dolayı bugün küçük değere sahip Satoshi’lerin de gelecekte çok değerli olabileceği akıldan çıkarılmamalı. Peki Satoshi nedir? Bilindiği gibi Bitcoin’i ilk olarak kuran gizemli kişinin adı Satoshi Nakamoto olarak biliniyor. Bu nedenle Bitcoin’in bu alt birimine onun adı verilmişti.

İşte bu tip Bedava Bitcoin (Free Bitcoin) veren sitelerde Bitcoin’in alt birimi olan Satoshi’ler kazanırsınız. Bu sitelerin bazılarında kazanabileceğiniz Satoshi 500 adete kadar çıkarken, bazılarında ise 10,000 adete kadar olabiliyor. Fakat bu kazançları elde etmek için devamlı ve sabırlı olmanız gerek.

Satoshi’nin Bitcoin ve diğer para birimleri açısından hesaplaması şu şekilde:

1 Satoshi: 0.00000001 BTC
1 BTC: 100,000,000 Satoshi

Faucet (musluk) hesabı nasıl açılır?

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Faucet (musluk) yönteminden kazanç elde etmek için dediğimiz gibi hazır kurulu sitelere üye olmak ya da mikro ödeme uygulamasını kullanabileceklerin kendilerine ait bir aracılık sitesine sahip olmaları gerekiyor. Tabii herkesin yapabileceği ve en kolay olan işlem hazır kurulu bir siteye üye olmak.

Şu an internet üzerinde birçok hazır kurulu Bedava Bitcoin (Free Bitcoin) veren site bulunuyor. Bunlarda bir hesap açmak için dikkat etmeniz ve yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Öncelikle üye olunacak sitenin lisanslı bir site olmasına dikkat edin! Siteler farklı dillerde olduğundan dolayı Google çeviri kullanmanızı tavsiye ederiz. Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen internet sitelerini kullanmanız daha güvenli olacak.

Koşullar bölümünde, satoshilerin hesaba geçirileceği sırada ne kadar komisyon ödeyebileceğinizi ve hangi üst sınırdan sonra ücretsiz aktarım yapabileceğinize dikkat etmeniz de önem taşıyor.

Bu koşullara dikkat ettikten sonra, muhtemel sorunlar minimuma inecek. Yaptığımız araştırmalar sonucunda en çok kullanılan Faucet yöntemi uygulanabilecek sitenin, Bonus Bitcoin adı verilen site olduğunu gördük. Bonus Bitcoin adlı siteye üye olduktan sonra sırayla şu işlemleri yapmalısınız.

Bonus Bitcoin sisteminde bulunan Claim Now düğmesi, 15 dakikada bir aktif hale geliyor. Tıkladığınızda en az 500, en fazla da 5000 satoshi kazanma şansınız bulunuyor. Burada ne kadar kazanılacağı tamamen şansa bağlı.

Kazandığınız satoshiler her gece yüzde 5 bonus ile değerlendirilir.

Hesabınızda 10 bin satoshi olduktan sonra transfer yapabilirsiniz. Bununla birlikte 50 binin üzerindeki satoshi transferlerinizi ücretsiz yapabiliyorsunuz.

Faucet cüzdanınıza yapacağınız transferler için Account butonuna tıklamalısınız. Ardından açılacak sayfadan da Withdraw yani hesabına çek butonunu tıklamalısınız.

Bu yöntemleri kullanarak siz de Bedava Bitcoin (Free Bitcoin) kazanabilir ve cüzdanınıza aktarabilirsiniz. Bu arada aktarımlar en fazla 24 saatte gerçekleşiyor. Aktarım sonrası az ya da çok sizin de artık Bitcoin’iniz olacak.

Proje bazlı yarışmalardan Bedava Bitcoin kazanma

Projeler, dikkat çekmek ve ilk takipçi kitlesini oluşturmak için birçok farklı yöntemle çekilişler yapabiliyor ya da airdrop ile Bitcoin gibi kripto paraları bedava dağıtabiliyorlar. Bunları takip edebilir ve şanslı iseniz iyi bir fırsat yakalayabilirsiniz.

İlgili – Free Bitcoin! Bedava kripto para veren siteler hangileri? Bedava Bitcoin ve ETH için bilmeniz gerekenler

Bedava Bitcoin veren güvenilir siteler

Kripto para cüzdanınıza faucet aracılığıyla Bedava Bitcoin (Free Bitcoin) alabileceğiniz güvenilir musluk sitelerini aşağıda sizin için derledik.

Faucet (musluk) alanı çok sık değişen bir mecra. Ancak yine de başlangıç olarak bu siteleri deneyebilirsiniz. Bu sitelerin isimleri ve ayrıntılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Cointiply – Tür: Faucet, ptc, offers – Ortalama kazanç: 200 satoshi – Süre: 60 dakika
Bonus Bitcoin – Tür: Faucet – Ortalama kazanç: 24 satoshi – Süre: 15 dakika
Bitcoinker – Tür: Faucet – Ortalama kazanç: 7 satoshi – Süre: 5 dakika
Satoshi Labs – Tür: Faucet – Ortalama kazanç: 7 satoshi – Süre: 5 dakika
Moon Bitcoin – Tür: Faucet, madencilik – Ortalama kazanç: 10 satoshi – Süre: 5 dakika

İşlemleri yapmadan önce bir Bitcoin cüzdanına sahip olmanız gerek. Ayrıca bunun için şu yazımıza da bakabilirsiniz:

İlgili – Wallet ne demek? Cüzdan alırken neye dikkat etmeliyim? 

Bunu da ücretsiz olarak birçok yerden temin edebilirsiniz. Kısa süre içinde olmasa da zamanla cüzdanlarınızda biriken Bitcoin’lerle iyi bir kazanç elde edebileceğinizi umut ederiz. İyi şanslar.

Canlı Bitcoin grafiği

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Teknolojiler ilk çıktıklarında hep şüpheyle karşılandılar. Gutenberg’in matbaasını, İnterneti ve diğerlerini hatırlayın. Ancak bugün internet, bilgisayarlar ve diğer teknolojiler günlük yaşamımıza o kadar nüfuz etmiş ki onlarsız yaşamayı hayal bile etmek zor.

Aynı şekilde Bitcoin de henüz yeni. Gelecek vaat ettiğini söyleyenler ile birlikte, çok yararsız bir teknoloji olduğunu söyleyip uzak durulmasını gerektiğini belirtenler de var. Özellikle de altın sevdalısı yatırımcılar hala Bitcoin karşıtı söylemleri ile dikkat çekiyor. Ancak değişmeyen bir şey varsa o da değişim ve ilerlemedir. Blockchain teknolojisi benimsenip kabul gördükçe, kripto para ve Bitcoin de toplumda hak ettiği yeri alacak.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Bitcoin nedir ? Nasıl çalışır?  En çok sorulan sorular (SSS)

Bitcoin temelde bir akıllı telefon veya bilgisayarda ‘dijital cüzdan’ uygulamasında saklanan bir bilgisayar dosyasıdır. İnsanlar dijital cüzdanınıza Bitcoin (veya bir kısmını) gönderebilir veya sizde gönderebilirsiniz . Her bir işlem, blockchain adı verilen genel bir listeye kaydedilir.

Bitcoin’in amacı nedir?

Bitcoin, para gibi ele alınan üst seviyede güvenli veri bloklarıdır. Bu verileri bir kişiden veya başka bir yere taşımak ve işlemi doğrulamak, yani parayı harcamak, bilgi işlem gücü gerektirir. Ancak “Madenciler” adı verilen kişilerin, bu işlemleri ayrı ayrı doğrulaması sistem tarafından kullanılmasına sağlar

Bitcoin yasal mı?

Bitcoin’in yasal durumu: Her ülke de farklı bir bakış açısı vardır. Ülkeler bu yeni para birimin yasal zeminini oluşturmaya çalışmaktadır.
Şubat 2020 tarihi itibariyle ABD, Japonya, İngiltere, Kanada ve diğer birçok gelişmiş ülkelerde vergilendirme zemini oluşturulmuştur

Bitcoin’in dezavantajları nedir?

Bitcoin’deki sakınca geleneksel ödeme ödeme sistemlerindeki sorunlar ile aynıdır. Kayıt dışılık, ibraz ve para iadesi standart altına alınmalıdır.

1 Bitcoin sizi zengin eder mi?

“Çok zengin ” kavramı sizin yatırım miktarınız zenginlik algınıza bağlıdır. Uzun vadeli yatırımlarda sizi ”zengin” edeceği kabul edilmektedir.

Bitcoin neden pahalı?

Popüler ve çok talep görmesi sonucunda fiyatlanıyor.

Bitcoin 2020’de kaç dolar olur?

Pompliano, Bitcoin’in Aralık 2021’in sonuna kadar 100.000 dolara çıkacağını tahmin ediyor.

1 Bitcoin üretmek kaç yıl sürer

Dünyadaki bütün madencilerin 1 Bitcoin için 20 dk ayırdığı kabul edilirse….Evde üretmenizi önermeyiz

En zengin Bitcoin milyarderi kimdir?

1- 38 yaşındaki Valery Vavilov’dur. Yaklaşık 800.000 bitcoin çıkarmıştır ve 400 kişiyi istihdam etmektedir. BitFury’nin sahibidir.
2- Brendan Blumer, blockchain platformu EOS.IO’yu detekleyen şirket olan BlockOne’nın31 yaşındaki CEO’sudur

Bitcoin çöker mi?

Bir haftada % 52 oranında değer kaybetmesine rağmen çökmedi. Kısa zamanda da beklenmiyor.

Ücretsiz Bitcoin kazanabilir miyim?

Eskiden yaygın olan BTC muslukları söz konusuydu. Şimdilerde ise Bitcoin borsalarına kayıt olarak kazanabilirsiniz. Coinbase borsası bu uygulamaya hala devam etmektedir

Kaç Bitcoin milyoneri var?

Bugün itibarıyla, 17.971 olan Bitcoin milyonerleri var (1 milyon dolar değerinde bitcoin tutanlar)

Nasıl Bitcoin edinirim?

Bunun 3 yolu var
1- Borsalardan satın alarak
2- Madencilik yapıyorsanız
3- Bitcoin işlemlerini doğrulayan biriyseniz

En güvenli Bitcoin borsası hangisidir?

en güvenli bitcoin borsaları arasında BTCTurk, Paribu sayılabilir. Yabancı borsalardan Binance, Kraken, Huobi, Gemini, Bitfinex, Poloniex sayılabilir.

1 Bir Bitcoin kaç dolar ?

1 Bitcoin fiyatı daima sabit kalmaz. Güncel fiyat için yukarıdaki canlı Bitcoin fiyat grafiğine bakınız.

Bitcoin’in geleceği var mı?

Bitcoin gelecekteki fiyatı 1 milyon dolar olur ise ve bu da 2020’de gerçekleşirse, toplam piyasa hacmin 15 trilyon dolar olması anlamına gelir. Bitcoin’in değerini 20.000 dolar kabul edersek en yüksek seviyeden% 4.900’den fazla artırması anlamına geliyor.