1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Bitcoin nedir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin nedir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin nedir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?
0

Bitcoin (BTC) nedir?

Bitcoin yenilikçi bir ödeme ağı ve dijital bir para türüdür. 2009 yılında kurulan ve BTC kısaltması ile bilinen bu yeni para türünün kurucusu Satoshi Nakamoto. En büyük özelliği ise daha hızlı ve daha ucuz online para transferi işlemleri ve ödemeleri sağlaması. Genel olarak ise Bitcoin’in kripto paralar olarak adlandırılan yeni para türü ve sektörünün öncüsü olduğunu söyleyebiliriz.


Bitcoin (BTC) nasıl çalışır?

Bitcoin, işlemler için eşler arası (peer-to-peer) teknoloji kullanıyor ve bunun için hiçbir merkezi otoriteye ya da bankaya ihtiyaç duymuyor. İşlemlerin yönetimi ve yeni Bitcoin’lerin oluşturulması ise BTC ağı kullanıcıları tarafından kolektif bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Bitcoin’in mantığı nedir?

2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından kurulan Bitcoin, açık kaynak kodlu bir yapıya sahip. Ayrıca tüm mimarisi de halka açık. Hiç kimse Bitcoin’i kontrol etmez ve herkes bu ağın bir parçası olabilir. BTC birçok özellik sağlıyor ve mevcut ödeme sisteminin sağlamadığı avantajlarla birlikte geliyor. Buradaki mantık, insanların üçüncü bir taraf olmadan para transferi gerçekleştirebilmesi.

Bitcoin için sık sık kripto para, sanal para ya da dijital para terimleri de kullanılıyor. Bunların hepsi ise bir gerçeğe işaret ediyor: BTC nakit paranın online bir versiyonu.

koinmedya_brave

Güncel Bitcoin teknik analizi ve canlı fiyat grafiği

Bitcoin nedir? Basit anlatım

Bitcoin temelde dijital bir para transferi ve ödeme ağı olarak geliştirildi. Burada herkese açık bir muhasebe defteri (ledger) var. Bu defterde Bitcoin adreslerindeki bakiyeler tutuluyor. Her bir kullanıcının adresinde kaç BTC olduğu bu defterde yer alır. Yani bankanın yaptığı işi yapan bir yapıya sahip. En büyük farkı ise tek bir kişi ya da kuruluş tarafından kontrol edilmemesi.

Bitcoin’in kısa tarihi ve son 10 yılın zirve/dip seviyeleri

Bitcoin nedir sorusunu soran kişilerin en çok merak ettiği şeylerden biri de BTC fiyatı oluyor. Özellikle de son yıllarda kaydettiği zirve ve dip seviyelerine bakarak bu konuda size bir fikir vermeye çalışalım. Ayrıca Bitcoin tarihinin önemli olaylarını da kronolojik olarak sıralayalım:

Bitcoin (BTC) tarihinin önemli olayları
18 Ağustos 2008 – Bitcoin.org alan adı bilinmeyen bir kişi tarafından tescil ettirildi.
31 Ekim 2008 – Bitcoin whitepaper, bir kriptografi e-posta listesinde yayımlandı.
3 Ocak 2009 – Genesis Blok Satoshi Nakamoto tarafından yayımlandı.
12 Ocak 2009 – Nakamoto ve Hal Finney arasında ilk BTC işlemi.
5 Ekim 2009 – İlk BTC/USD paritesi fiyatı, 1 dolar = 2,300 BTC.
9 Şubat 2011 – BTC/USD paritesi 1 BTC = 1 dolar oldu.
28 Kasım 2012 – İlk Bitcoin halving gerçekleşti.
9 Nisan 2013 – BTC ilk defa 200 doların üzerinde.
9 Temmuz 2016 – İkinci Bitcoin halving gerçekleşti.
2 Ocak 2017 – Bitcoin 1,000 doları geçti.
11 Haziran 2017 – BTC 3,000 doların üzerinde.
2 Eylül 2017 – BTC 5,000 doların üzerinde.
29 Kasım 2017 – Bitcoin 10,000 doları geçti ve saatler içinde 11,000 dolara ulaştı.
17 Aralık 2017 – BTC 20,000 dolar ile şimdiye kadarki en yüksek seviyeni kaydetti.

2018 yılında BTC 3,000 dolara kadar geriledi. 2019 yılında ise 14,000 dolar yılın zirvesini oluşturdu. 2020 yılında ise şimdiye kadarki en yüksek Bitcoin fiyatı 10,500 dolar civarında.

İlgili – Bitcoin fiyat tahmini: 2021 – 2025

Bitcoin Nedir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Şimdi de Bitcoin nedir sorusuna yanıt olacak hususları sıralayalım.

Toplamda sadece 21 milyon Bitcoin (BTC) piyasada var olabilecek. Zaten bunların bir kısmı da Roma’nın kayıp altın paraları gibi sonsuza dek bulunamayacak.

Toplam Bitcoin’lerin değeri, dünyadaki altının toplam değerinin sadece yarısı kadar olsaydı, bir BTC 200,000 dolar ederdi. Tüm BTC’ler 1 trilyon dolar değerinde olsaydı, bu zaman fiyatı 50.000 doların üstünde olurdu. Yani toplam Bitcoin arzı sabit. Hiçbir zaman 21 milyon adedin ötesine geçemez. Hatta kayıp olan BTC sonucu piyasada dolaşımda olan BTC’ler sayısı daha da az olabilir. Bu durumda Bitcoin’in toplam piyasa değeri arttıkça, bir BTC’nin fiyatı da sürekli düşecek. Ülkelerin sürekli para basmalarının tam aksi bir sistem var burada. Hiç kimse keyfi istedikçe BTC basamaz.

2019 yılında Bitcoin fiyatı 4,000 dolardan başladı, 14,000 dolara kadar çıktı ve yılı da 7,000 dolar civarında bitirdi. Ancak analistler, bir dizi faktörden dolayı 2020’nin çok daha farklı ve zirveler yılı olacağını söylüyor. Bitcoin, bir kripto para birimi, başka bir deyişle dijital bir para birimi. BTC’nin alt birimlerine ise satoshi deniliyor. 1 BTC 100,000,000 satoshi ederken, 0.00000001 BTC de 1 satoshi ediyor. Yani Bitcoin’i çok küçük miktarlarda da alma imkanı oluyor.

Bitcoin’in sahibi kim?

Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto. En azından blockchain veri tabanını kurarken bu ismi kullandı. Bu bir kişi ya da bir grubun kendileri için belirlediği bir isim olabilir. Ancak genel anlamda Bitcoin’in sahibi, bu ağı kullanan ve işleten kişilerin hepsidir diyebiliriz. Tek bir merkezi yönetimi ya da sahibi yok.

Bitcoin’i ortaya çıkarak teknoloji: Blockchain


Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Bir sonraki dalgayı yakalamak istiyorsanız, hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. Sıfır bilgiyle böyle bir çılgınlığa atlamak, çok büyük kayıplara yol açabilir. Peki, blockchain ve Bitcoin nedir? Ne işe yarar?

Blockchain, merkeziyetsiz ve hükümetlerden bağımsız olarak oluşturulan yenilikçi bir teknoloji. Neden Bitcoin almalıyım diye soranlar için söyleyelim: Dünya ekonomi forumuna göre, kripto paraların arkasındaki bu teknoloji, geleceğe damga vuracak 6 trendden birisi.

Dahası, Almanya ve Çin gibi gelişmiş bazı ülkelerin hükümetleri de blockchain teknolojisinden, finansal sektör, yönetim ve idari hizmetler olmak üzere pek çok alanda istifade etmeyi hedefliyor. Bunu yakın zamanda Çin’in blockchain atılımında gördük. Çin, ülke olarak blockchaine sahip çıkarak bu yönde dev yatırımlar yapacaklarını bildirmişti. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de bizzat kendisi blockchain teknolojisini geliştirmeye yönelik bir çağrı yaptı.

Bunun yanı sıra, blockchain teknolojisinin finansal istikrarı arttıracağı vurgulanıyor. Örneğin, geçtiğimiz ay, Çin merkez bankası (PBOC) ve Şangay Ticaret Komisyonu, ticarette blockchain kullanımına yönelik desteklerini açıkladıkları ortak bir bildiri yayınladı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, blockchain uygulamalarının, dijital finans, akıllı üretim, tedarik zinciri yönetimi ve dijital varlık ticareti gibi pek çok sektörde kullanılabileceğini dile getirdi. Kısacası blockchain sadece bir kripto ya da dijital para teknolojisi değil, sosyal yaşamın birçok sahasında kullanım alanı olan bir teknoloji. Sorun şu ki bugüne kadar kripto para dışındaki kullanım alanlarına pek yatırım yapılmadı. Yani bu teknolojinin kripto para dışında çok geniş kullanım alanları var ve keşfedilmeyi bekliyor.

Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Dahası günümüzde pek çok teknoloji şirketi, merkeziyetsiz yapısıyla ön plana çıkan bu teknolojiyi benimsiyor ve şirketlerini dönüştürmeye başlıyor.

Kripto paraların arkasındaki teknoloji olan blockchaini benimseyen büyük ve köklü kurumların IPO girişimleriyle birlikte, Bitcoin sahibi olmanız bu patlamanın avantajlarından yararlanmanızı sağlayacak.

2003 yılında yaşanan dotcom balonunu hatırlayacak olursak; o dönemde IPO’ların yüzde 99’u piyasadan silinirken, Amazon gibi sadece birkaçı aralarından sıyrılmıştı.

BTC’nin de benzer şekilde bugün “al” çığlıkları attığını söylemek belki de neden Bitcoin almalıyım sorusuna verilecek en yerinde yanıt olacak.

Portföy çeşitliliği çok önemli

Genellikle yatırımcılar, diğer finansal araçların risklerinden korunmak için portföyünde biraz altın bulundurur. Bitcoin ve altın, güvenli liman olarak kabul edilen ve bu bakımdan birbirine benzetilen varlıklar. Çünkü ekonominin sıkıntıya girdiği dönemlerde altın her zaman güvenli liman olarak görülür. Şimdi bir alternatif daha var. Dijital altın ya da Bitcoin.

Son birkaç yılda ekonomisi büyük sıkıntılar yaşayan ve ülke paraları her geçen gün değer kaydeden ülkelerde yeni bir “güvenli liman” olarak Bitcoin’e akın olduğunu gördük. Venezuela ve Arjantin gibi ülkelerde özellikle Bitcoin ve kripto paralara hızlı bir yöneliş oldu. Ulusal paralar hiper enflasyon yaşarken, vatandaşlar çareyi Bitcoin’e sığınmakta gördü.

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Hatta bazı ülkelerde, mesela Zimbabve, BTC talebi o kadar yüksek oldu ki lider kripto para global piyasalardaki fiyatının 600 dolar gibi üzerinde bir fiyattan alıcı buldu ve işlem gördü. BTC, en azından şimdilik belirli oranda, altına alternatif olabilecek “güvenli liman” adını hak etmeye başladı.

Bununla birlikte, Bitcoin’i saklamak daha kolay ve BTC daha hızlı satılabilir. Ayrıca uzun vadeli yatırım olarak daha fazla kâr getirebilir.

Zira gelecekte daha büyük volatilite ile daha büyük kârlar elde etmek istiyorsanız, yüzde 5,496.22 yatırım dönüşüne (ROI) sahip olan Bitcoin tam size göre.

Bitcoin ve hisse senetleri. Birbirinden oldukça farklı olan bu iki varlık arasında korelasyon olup olmadığı hala tartışılan bir konu.

Fakat, sanırım şunu söylemek yanlış olmayacak; hisse senetleri için kötü olan bir haber, Bitcoin’in işine yarıyor, en azından şimdilik durum bu. Yine aynı şekilde hisse senedi piyasasından çıkan fonların bir kısmının her zaman kripto sektörüne sığınma ihtimali var.

“Peki hisse senetleri düşerken, neden Bitcoin almalıyım?” Çünkü, hisse senetlerinde yaşanan ani bir düşüş, yatırımcıların panikle daha güvenli bir liman olarak düşünülen, Bitcoin gibi, hükümetlerin kontrol altına alamadığı merkezsiz varlıklara yönelmelerine neden olabilir.

Neden Bitcoin almalıyım?

Bitcoin ile bir şeyler satın alabilir ve Bitcoin bankamatik kartlarını, Visa / Mastercard kabul eden her yerde kullanabilirsiniz. Bitcoin ayrıca, B2B (firmadan firmaya işlemler) için de kullanışlı bir para birimi. Dahası uluslararası ödemelerde Bitcoin kullanımı hızla artıyor.

Nitekim, B2B işlemlerde ürünlerin hızlı bir şekilde satın alınması ve tedarikçinin, gecikmeleri azaltmak için hızlı bir şekilde ödemeyi yapması gerektiği durumlarda Bitcoin kullanımı yaygınlaşıyor.

Bitcoin ile hem daha güvenilir, hem de daha düşük maliyetli büyük miktarlarda transferler gerçekleştirilebilir.

Ayrıca geleneksel yöntemler aracılığıyla, söz konusu transferlerin gerçekleşmesi günler alabilir. Bu nedenle aciliyeti olan durumlarda, karşıdaki firma kabul ederse, BTC en iyi ödeme yöntemi olabilir. Kısacası şu an BTC kullanmanın avantajlarının başında, özellikle de para transferi ve havale hizmetleri açısından, ilk önce hızlı ve daha sonra da düşük maliyet geliyor. Her para transferi yapanın ve alıcının hayal ettiği bir durum da zaten bu değil mi?

Böyle bir durumda erken davranmak, çok geç kalmaktan her zaman daha iyidir. Ve Bitcoin efsanesinin hala başlarında olduğumuz gerçeğini göz önünde bulundurarak, her yatırımcı 1 dolar bile olsa, biraz Satoshi (Bitcoin’in en küçük birimi: 1 BTC = 0.00000001 BTC) almalı.

Çünkü Bitcoin, gelişmekte olan blockchain endüstrisi ile kripto sektörünün kralı olmaya devam edecek.

Yatırımcı iseniz, hisse senetleri, tahviller, altın ve nakit para gibi çeşitli portföyler oluşturmak isteyebilirsiniz. Şu günlerde bu yeni varlıklara yaptığınız yatırımla, portföyünüzü daha da çeşitlendirebilir ve yatırım risklerinizi azaltabilirsiniz.

Bitcoin (BTC) nasıl üretilir?

Bitcoin üretimi işlemine ve sürecine genel olarak “madencilik” (mining) deniliyor. Yani bir kripto para olarak BTC, Bitcoin madenciliği ile elde ediliyor.

Şimdiye kadar Bitcoin nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu aşamadan sonra şöyle bir soru sormaya başlarsınız. Blockchain teknolojisine dayanan bu yeni dijital para türü olan Bitcoin nasıl üretiliyor?

Bitcoin madenciliği: BTC üretimi

Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin çok büyük elektrik kaynağı ve güçlü bilgisayarlarla elde edilen bir kripto para. Peki, bu iş nasıl yapılıyor? Adına madencilik denilen kripto para üretim işi, yani Bitcoin madenciliği nasıl gerçekleşiyor?

Bitcoin, blockchain teknolojisinin ortaya çıkardığı bir varlık türü. Aynı zamanda sanal para ya da dijital para da diyebiliriz. Ancak kriptografik bir özelliğe sahip olduğu için yaygın olarak bu tür paralara kripto paralar deniliyor.

Bitcoin madenciliği nedir sorusuna geçmeden önce hepimizin bildiği bir soruyu sorarak devam edelim. Günümüzde kullanılan kağıt ve madeni paralar nasıl üretiliyor? Cevap basit. Hükümetler ihtiyaç duydukça bunların basımını yapıyor ve piyasaya sürüyor. O zaman Bitcoin ve kripto paralar nasıl “basılıyor” ya da üretiliyor? İşte bu Bitcoin üretme işine “Bitcoin madenciliği” deniliyor.

Daha ayrıntılı: Bitcoin madenciliği: Bitcoin nasıl üretilir? Evde mining nasıl yapılır?

BTC nedir ve nasıl alınır?

Bu soruya en kısa yoldan Bitcoin’in kripto para borsaları üzerinden satın alınabileceğini söyleyerek başlayalım. Kripto para borsalarına zaman zaman Bitcoin borsaları da deniliyor. Zaten Bitcoin alım satım işlemleri olmayan bir kripto para borsası düşünmek de zor.

Türkiye’nin ilk bitcoin borsası BTCTurk, bundan yaklaşık 5 sene önce açılmış ve hizmet vermeye başlamıştı. O tarihlerde Bitcoin teknolojisini çok yakın takip eden ve az sayıda insan tarafından biliniyordu ve kripto para dünyasının altcoinleri henüz tam olarak keşfedilmemişti.

Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Ülkemizdeki Bitcoin pazarı ve oranı Avrupa’ya nazaran ve diğer önemli Asya ülkelerine (Çin, Japonya, Güney Kore ve sair) kıyasla oldukça az görünse de özellikle son yıllarda önemli artış ve yükseliş ivmesi kazandığı muhakkak.

Tüm kullanıcılar tarafından internet ortamında kolaylıkla oluşturulan cüzdanlarda Bitcoin saklanılabilir. Ayrıca kişisel verilere gerek duyulmaksızın tüm işlemler (mal ve hizmet alımları, yatırımlar, para kabulleri) yapılabileceğinden, Bitcoin hesaplarına zapt etme veya müsadere gibi durumlar söz konusu olmuyor.

Bazı Türk kripto para borsaları!

Bugün geldiğimiz noktada ise kripto pazarı değişmeye ve büyümeye devam ediyor ve Türk lirası ile alım satım yapabileceğimiz tam 5 farklı Bitcoin borsası var.

BTCTürk şu an piyasadaki en önemli ve popüler sitelerden. Son dönemde işlem hacmi de oldukça yükseldi. Özellikle mobil uygulamasındaki kolaylıklar kullanıcıların BTCTürk’e olan tercihinde önemli rol oynuyor gibi duruyor.

Paribu da başka bir seçenek. İşlem hacmi en yoğun olan ve popüler bir Bitcoin alım satım platformu. Paribu’nun, Coin Market Cap’te listelenen 300 Bitcoin borsasında ilk 100’e girmeyi başardığı biliniyor. Ülkemizde Bitcoin alım işlemlerinde önemli bir potansiyele sahip.

Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Koinim üzerinden BTC satın almak da var. Paribu ve BTCTürk’e oranla popülaritesi az gibi görünse de güvenlik önlemleri ile dikkat çeken bir site. Tasarımı eleştiri konusu olsa da işlemleri hızlı ve kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz

Sırada Vebitcoin var. İşlem hacmi olarak zaman zaman Paribu’yu yakalıyor. Ayrıca Ripple almak isteyenlerin tercih ettiği bir site. Platform ilk zamanlar altcoinleri sınırlı sayıda barındırıyordu. Fakat son zamanlarda yeni coinler ekledi ve durumunu geliştirdi.

Bir de Koineks’e bakalım. İşlem hacmi küçük gibi duruyor fakat 7/24 yatırım ve çekim işlemine olanak sunması ve birçok banka ile anlaşmış olmaları (ki bu çok önemli bir ayrıntı) ve ayrıca kurumsal banka hesapları kullanmaları önem arz ediyor.

Türkiye’nin en büyük alışveriş sitelerinden sahibinden.com üzerinde Bitcoin ile ürün satın alabileceğiniz 300’ün üzerinde ilan mevcut. Bu rakam her geçen gün artıyor. Online kitap satışı yapan bir e-ticaret firması olan incikitap.com, Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul ettiğini duyurdu. Bazı hukuk büroları, reklam ajansları ve bazı büyük oteller Bitcoin kabul edebiliyorlar. Bunun gibi örnekleri arttırmak mümkün.

Yazının hazırlandığı an itibariyle, 286 milyar dolarlık bir değerlik hacme ulaşan kripto para sektörü ve 127 milyar dolarlık bir değere ulaşan Bitcoin market kapasitesi beraberinde ciddi bir ekonomi ve iş potansiyelini barındırıyor.

Bitcoin ve kripto para borsaları ise bu alanda en büyük potansiyel girişimler arasında. Türkiye’deki Bitcoin ve pripto para borsalarının sayısının artması, millet olarak bu pazardan alabileceğimiz payı da beraberinde getirecek.

Türkiye kripto borsaları arasına her geçen gün yeni oyuncular ekleniyor: BTCTurk, Koineks, Koinim, Paribu, Vebitcoin, Bitturk, Bitci, Bithesap, Gobaba, BTCfinans.

Bedava Bitcoin kazanma

Bedava Bitcoin (Free Bitcoin) kazanmak mümkün mü? Bitcoin ve kripto paralar hiç şüphesiz son birkaç yılın en popüler finans konularından biri. Çünkü bahse konu olan ve dünya tarihi boyunca var olan yerleşik finans sistemine alternatif oluşturuyor.

Bitcoin, bankaları ve diğer aracıları aradan çıkaran, kişiden kişiye bir para birimi. Kulağa oldukça sofistike geliyor. Bundan sadece birkaç yıl önce yüz dolar civarında olan Bitcoin, 2017 sonunda 20,000 dolara kadar çıkmıştı. Sonrasında ise her çıkış hareketinden sonra olduğu gibi tekrar bir düşüş yaşadı. Fakat uzmanları, Bitcoin çıktığı yeri asla unutmaz diyor. Yani her an bu zirveyi yeniden yaşaması ve hatta geçmesi ihtimali var. 2018’in sonunda 3100 dolarlara kadar düşen Bitcoin, 2019 yılında 13,800 dolara kadar çıktı ve yılı da 7,000 dolar desteğinin üzerinde kapattı. Analistler ise 2020 ve 2021 yılı konusunda umutlu ve yeni rallinin başlangıcı olabileceğini söylüyorlar. Uzmanlar 50,000 dolardan başlayan tahminlerini ardı ardına sıralıyor. Peki, bu kadar değerli olan internetin parası Bitcoin’i bedava nasıl kazanabiliriz?

Kazançlı yatırım araçları arasında gösterilen Bitcoin, yatırımcılarının birçok farklı yöntem ile kripto para kazanmalarını ve bunları kazanca çevirmelerini sağlıyor. Algoritmalar üzerine kurulmuş sistemlerde madencilik yaparak yatırımlarına başlayan kişiler, piyasada en çok kazanç sağlayanlar olsa da, ülkemizde kullanılan birkaç farklı yöntem de yatırımcısına ciddi para kazandırıyor.

Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Bedava Bitcoin kazanmak isteyenler, Google’a bu terimleri girdiğinde karşılarına ilk olarak Faucet yani “musluk” siteleri çıkar. Faucet yani musluk yöntemi ile Bedava Bitcoin (Free Bitcoin) kazanmak için yapmanız gereken bazı işlemler var. Öncelikle bu yöntemi uygulayabilmek için kişilerin musluk sitesi oluşturmaları ya da hazır kurulu olan bir siteye üye olmaları gerekiyor.

Bu yöntemi uygulayan sitelerde API’lerle entegre edilmiş uygulamalar ya da hazır algoritmalar bulunuyor. Bu sistemler sayesinde de sanki kendi sitenizi kurmuş gibi aracılık yapabilir ve bu hizmetinizden dolayı Bitcoin’in alt birimi olan Satoshi’ler kazanabilirsiniz.

Satoshi nedir?

Satoshi, 1 Bitcoin’in 100.000.000’da biri olan değere verilen isim. Nasıl ki kuruş 1 Türk lirasının 100’de biri, Satoshi de Bitcoin’in oldukça küçük değerine sahip alt birimi.

Fakat başlangıçta birkaç dolar olan ve sonra 20,000 dolarları gören Bitcoin için gelecekte milyonlarca dolarlık değere ulaşacağı konuşuluyor. Bundan dolayı bugün küçük değere sahip Satoshi’lerin de gelecekte çok değerli olabileceği akıldan çıkarılmamalı. Peki Satoshi nedir? Bilindiği gibi Bitcoin’i ilk olarak kuran gizemli kişinin adı Satoshi Nakamoto olarak biliniyor. Bu nedenle Bitcoin’in bu alt birimine onun adı verilmişti.

İşte bu tip Bedava Bitcoin (Free Bitcoin) veren sitelerde Bitcoin’in alt birimi olan Satoshi’ler kazanırsınız. Bu sitelerin bazılarında kazanabileceğiniz Satoshi 500 adete kadar çıkarken, bazılarında ise 10,000 adete kadar olabiliyor. Fakat bu kazançları elde etmek için devamlı ve sabırlı olmanız gerek.

Satoshi’nin Bitcoin ve diğer para birimleri açısından hesaplaması şu şekilde:

1 Satoshi: 0.00000001 BTC
1 BTC: 100,000,000 Satoshi

Faucet (musluk) hesabı nasıl açılır?

Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Faucet (musluk) yönteminden kazanç elde etmek için dediğimiz gibi hazır kurulu sitelere üye olmak ya da mikro ödeme uygulamasını kullanabileceklerin kendilerine ait bir aracılık sitesine sahip olmaları gerekiyor. Tabii herkesin yapabileceği ve en kolay olan işlem hazır kurulu bir siteye üye olmak.

Şu an internet üzerinde birçok hazır kurulu Bedava Bitcoin (Free Bitcoin) veren site bulunuyor. Bunlarda bir hesap açmak için dikkat etmeniz ve yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Öncelikle üye olunacak sitenin lisanslı bir site olmasına dikkat edin! Siteler farklı dillerde olduğundan dolayı Google çeviri kullanmanızı tavsiye ederiz. Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen internet sitelerini kullanmanız daha güvenli olacak.

Koşullar bölümünde, satoshilerin hesaba geçirileceği sırada ne kadar komisyon ödeyebileceğinizi ve hangi üst sınırdan sonra ücretsiz aktarım yapabileceğinize dikkat etmeniz de önem taşıyor.

Bu koşullara dikkat ettikten sonra, muhtemel sorunlar minimuma inecek. Yaptığımız araştırmalar sonucunda en çok kullanılan Faucet yöntemi uygulanabilecek sitenin, Bonus Bitcoin adı verilen site olduğunu gördük. Bonus Bitcoin adlı siteye üye olduktan sonra sırayla şu işlemleri yapmalısınız.

Bonus Bitcoin sisteminde bulunan Claim Now düğmesi, 15 dakikada bir aktif hale geliyor. Tıkladığınızda en az 500, en fazla da 5000 satoshi kazanma şansınız bulunuyor. Burada ne kadar kazanılacağı tamamen şansa bağlı.

Kazandığınız satoshiler her gece yüzde 5 bonus ile değerlendirilir.

Hesabınızda 10 bin satoshi olduktan sonra transfer yapabilirsiniz. Bununla birlikte 50 binin üzerindeki satoshi transferlerinizi ücretsiz yapabiliyorsunuz.

Faucet cüzdanınıza yapacağınız transferler için Account butonuna tıklamalısınız. Ardından açılacak sayfadan da Withdraw yani hesabına çek butonunu tıklamalısınız.

Bu yöntemleri kullanarak siz de Bedava Bitcoin (Free Bitcoin) kazanabilir ve cüzdanınıza aktarabilirsiniz. Bu arada aktarımlar en fazla 24 saatte gerçekleşiyor. Aktarım sonrası az ya da çok sizin de artık Bitcoin’iniz olacak.

Proje bazlı yarışmalardan Bedava Bitcoin kazanma

Projeler, dikkat çekmek ve ilk takipçi kitlesini oluşturmak için birçok farklı yöntemle çekilişler yapabiliyor ya da airdrop ile Bitcoin gibi kripto paraları bedava dağıtabiliyorlar. Bunları takip edebilir ve şanslı iseniz iyi bir fırsat yakalayabilirsiniz.

Bedava Bitcoin veren güvenilir siteler

Kripto para cüzdanınıza faucet aracılığıyla Bedava Bitcoin (Free Bitcoin) alabileceğiniz güvenilir musluk sitelerini aşağıda sizin için derledik.

Faucet (musluk) alanı çok sık değişen bir mecra. Ancak yine de başlangıç olarak bu siteleri deneyebilirsiniz. Bu sitelerin isimleri ve ayrıntılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Site adıTürOrtalama kazançSüre
CointiplyFaucet, ptc, offers200 satoshi60 dakika
Bonus BitcoinFaucet24 satoshi15 dakika
BitcoinkerFaucet7 satoshi5 dakika
Satoshi LabsFaucet7 satoshi5 dakika
Moon BitcoinFaucet, madencilik10 satoshi5 dakika

İşlemleri yapmadan önce bir Bitcoin cüzdanına sahip olmanız gerek. Ayrıca bunun için şu yazımıza da bakabilirsiniz:

Bunu da ücretsiz olarak birçok yerden temin edebilirsiniz. Kısa süre içinde olmasa da zamanla cüzdanlarınızda biriken Bitcoin’lerle iyi bir kazanç elde edebileceğinizi umut ederiz. İyi şanslar.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Teknolojiler ilk çıktıklarında hep şüpheyle karşılandılar. Gutenberg’in matbaasını, İnterneti ve diğerlerini hatırlayın. Ancak bugün internet, bilgisayarlar ve diğer teknolojiler günlük yaşamımıza o kadar nüfuz etmiş ki onlarsız yaşamayı hayal bile etmek zor.

Aynı şekilde Bitcoin de henüz yeni. Gelecek vaat ettiğini söyleyenler ile birlikte, çok yararsız bir teknoloji olduğunu söyleyip uzak durulmasını gerektiğini belirtenler de var. Özellikle de altın sevdalısı yatırımcılar hala Bitcoin karşıtı söylemleri ile dikkat çekiyor. Ancak değişmeyen bir şey varsa o da değişim ve ilerlemedir. Blockchain teknolojisi benimsenip kabul gördükçe, kripto para ve Bitcoin de toplumda hak ettiği yeri alacak.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Bitcoin hakkında en çok sorulan sorular (SSS)

Kısaca Bitcoin nedir?

Bitcoin temelde bir akıllı telefon veya bilgisayarda ‘dijital cüzdan’ uygulamasında saklanan bir bilgisayar dosyasıdır. İnsanlar dijital cüzdanınıza Bitcoin (veya bir kısmını) gönderebilir veya sizde gönderebilirsiniz . Her bir işlem, blockchain adı verilen genel bir listeye kaydedilir.

Bitcoin’in amacı nedir?

Bitcoin, para gibi ele alınan üst seviyede güvenli veri bloklarıdır. Bu verileri bir kişiden veya başka bir yere taşımak ve işlemi doğrulamak, yani parayı harcamak, bilgi işlem gücü gerektirir. Ancak “Madenciler” adı verilen kişilerin, bu işlemleri ayrı ayrı doğrulaması sistem tarafından kullanılmasına sağlar

Bitcoin yasal mı?

Bitcoin’in yasal durumu: Her ülke de farklı bir bakış açısı vardır. Ülkeler bu yeni para birimin yasal zeminini oluşturmaya çalışmaktadır.
Şubat 2020 tarihi itibariyle ABD, Japonya, İngiltere, Kanada ve diğer birçok gelişmiş ülkelerde vergilendirme zemini oluşturulmuştur

Bitcoin’in dezavantajları nedir?

Bitcoin’deki sakınca geleneksel ödeme ödeme sistemlerindeki sorunlar ile aynıdır. Kayıt dışılık, ibraz ve para iadesi standart altına alınmalıdır.

Bitcoin zengin eder mi?

“Çok zengin ” kavramı sizin yatırım miktarınız zenginlik algınıza bağlıdır. Uzun vadeli yatırımlarda sizi ”zengin” edeceği kabul edilmektedir.

Bitcoin neden pahalı?

Popüler ve çok talep görmesi sonucunda fiyatlanıyor.

Bitcoin 2020’de kaç dolar olur?

Pompliano, Bitcoin’in Aralık 2021’in sonuna kadar 100.000 dolara çıkacağını tahmin ediyor.

1 Bitcoin üretmek kaç yıl sürer?

Dünyadaki bütün madencilerin 1 Bitcoin için 20 dk ayırdığı kabul edilirse….Evde üretmenizi önermeyiz

En zengin Bitcoin milyarderi kimdir?

1- 38 yaşındaki Valery Vavilov’dur. Yaklaşık 800.000 bitcoin çıkarmıştır ve 400 kişiyi istihdam etmektedir. BitFury’nin sahibidir.
2- Brendan Blumer, blockchain platformu EOS.IO’yu detekleyen şirket olan BlockOne’nın31 yaşındaki CEO’sudur

Bitcoin çöker mi?

Bir haftada % 52 oranında değer kaybetmesine rağmen çökmedi. Kısa zamanda da beklenmiyor.

Ücretsiz Bitcoin kazanabilir miyim?

Eskiden yaygın olan BTC muslukları söz konusuydu. Şimdilerde ise Bitcoin borsalarına kayıt olarak kazanabilirsiniz. Coinbase borsası bu uygulamaya hala devam etmektedir
Nasıl Bitcoin edinirim?
Bunun 3 yolu var
1- Borsalardan satın alarak
2- Madencilik yapıyorsanız
3- Bitcoin işlemlerini doğrulayan biriyseniz

Kaç Bitcoin milyoneri var?

Bugün itibarıyla, 17.971 olan Bitcoin milyonerleri var (1 milyon dolar değerinde bitcoin tutanlar)

En güvenli Bitcoin borsası hangisidir

En güvenli bitcoin borsaları arasında BTCTurk, Paribu sayılabilir. Yabancı borsalardan Binance, Kraken, Huobi, Gemini, Bitfinex, Coinbase sayılabilir.

1 Bir Bitcoin kaç dolar?

1 Bitcoin fiyatı daima sabit kalmaz. Güncel fiyat için yukarıdaki canlı Bitcoin fiyat grafiğine bakınız.

Bitcoin’in geleceği var mı?

Bitcoin gelecekteki fiyatı 1 milyon dolar olur ise ve bu da 2020’de gerçekleşirse, toplam piyasa hacmin 15 trilyon dolar olması anlamına gelir. Bitcoin’in değerini 20.000 dolar kabul edersek en yüksek seviyeden% 4.900’den fazla artırması anlamına geliyor.