BTC : 78865 ₺ ETH : 2740 ₺ XRP : 2.142 ₺ LTC : 409.4 ₺ USDT : 7.01 ₺ XLM : 0.7469 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Resesyon dönemlerinde Bitcoin artar mı?

Resesyon dönemlerinde Bitcoin artar mı?

Resesyon dönemlerinde Bitcoin artar mı?
0
huobi_koinmedya

Uzun vadede Bitcoin artar mı? Bir süredir uzmanlar, ABD’yi etkisi altına alacak muhtemel bir ekonomik durgunluğun riskleri hakkında konuşuyor. Çin-ABD ticaret savaşı ve Ortadoğu krizi kaynaklı, yaklaşmakta olan bir resesyondan bahsediliyor. Tüm bunlar kripto para piyasasını nasıl etkiler, Bitcoin fiyatı yükselir mi?


Uzun vadede Bitcoin artar mı?

Uzun bir süredir, piyasalarda ABD’yi ve tüm dünyayı etkileyecek küresel bir durgunluktan bahsediliyor. Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşı ve Ortadoğu’da yaşanan savaşlardan kaynaklı olarak küresel bir krizin yaklaşmakta olduğu iddia ediliyor. 

Hatta ünlü bir Wall Street yatırımcısı, paradigmanın değişmeye başladığını ve mevcut ekonomik görünümün, 1920-1930 yılları arasında yaşanan “Büyük Buhran” öncesine benzemeye başladığını söylüyor.

Peki o yıllarda tam olarak neler yaşanmıştı? Neden “Büyük Buhran” olarak anılıyor?

koinmedya_brave

Büyük Buhran nedir? 

Dünya tarihinde günümüze kadar çok sayıda ekonomik kriz yaşandı. Ama hiçbirisi dünyayı, Büyük Buhran (Great Depression) kadar derinden sarsmadı. Tarihdeki en büyük ekonomik kriz, 1929 yılında yaşandı. En çok Amerika ve Avrupa’da hissedilen kriz, dev ekonomilerin çökmesine neden oldu.

Kapitalizmin revaçta olduğu, özellikle de Amerikan kapitalizminin altın çağlarını yaşadığı bu dönemde hisse senetleri hızla yükseliyor. Özellikle ABD ekonomisi büyük bir ivme kazanıyordu. Gelişen ve büyüyen sanayi ile birlikte toplumun refah düzeyi artıyordu.

Ülkedeki 200 büyük şirket, ülke ekonomisinin %50’sini elinde bulunduruyordu. Bu o kadar riskli bir durumdu ki, şirketlerden birinin batması, çok büyük bir krize yol açabilirdi. Ve gerçekten de öyle oldu.

bitcoin-fiyati-yükselir-mi

koinmedya_brave

O yıllarda yerli ve uluslararası üretimin büyük bir bölümü, krediler yoluyla finanse ediliyordu. Tüm dünyaya çok büyük miktarlarda krediler dağıtan Amerika, verdiği borçları geri toplayamadı. O yıllarda tüm dünyayı kasıp kavuran, kara perşembe olarak anılan bir krize yol açtı.

Borsaların dibe vurduğu, o günün rakamlarıyla milyar dolarlık fonların yok olduğu, binlerce bankanın ve şirketin battığı ve dünya genelinde milyonlarca insanın işsiz kalarak açlıkla boğuştuğu, çocuklarını bile satan insanların görüldüğü yıllar olarak hafızalara kazındı.

En fazla ABD ve Avrupa’yı ekilemiş olsa da Büyük Buhran’ın, neden Büyük Dünya Bunalımı olarak anıldığı, o yıllarda küresel ekonomiye, krizin büyüklüğüne ve tüm dünya üzerindeki etkilerine bakıldığında anlaşılabilir.

Bitcoin artar mı Resesyon dönemlerinde Bitcoin artar mı?

Buhran döneminde, dünyada 50 milyon insanın işsiz kalmasına, toplam global üretimin %42 oranında ve dünya ticaretinin de %65 oranında çöküş yaşamasına neden oldu.

Wall Street’in milyarder yatırımcılarından biri olan Ray Dalio gibi birçok ünlü isim, uzun bir süredir, mevcut ekonomik görünüm ve bu dev küresel kriz öncesindeki dönem arasında benzerlikler olduğunu iddia ediyor ve bu konuda endişelerini dile getiriyorlar.

Paradigma değişiyor! Bitcoin artar mı?

Aslında“Paradigma kayması”, fiat para devrinin kapanmak üzere olduğunu ve kripto paraların- tabi ki de Bitcoin’in- fiat paraların yerini alacağını iddia eden Bitcoin savunucularının çok sık kullandığı bir ifade.

Fakat işin ilginç tarafı; Ray Dalio gibi bazı uzmanlar, bu tabiri, merkez bankacılığının politikasında ve küresel finansmanda yaşanacak değişimi tanımlamak için kullanıyor.

Merkez bankalarının, dünya genelinde varlık piyasalarını desteklemenin bir yolu haline getirdiği parasal genişleme politikalarını ve düşük faiz oranlarını eleştirirken, Bitcoin savunucuları da zaten, fiat paralara sık sık bu yönde eleştiriler yöneltiyor.

Bu politikalar, menkul kıymetler piyasasında on yıldır devam eden artışlarla kendini gösterdi. Dalio, LinkedIn üzerinden paylaştığı bir yazısında ise, dünyanın borç alma eğilimi ve merkez bankalarının ekonomide istikrar sağlama konusundaki başarısızlığı karşısında endişeye kapıldığını ifade etti.

Bazı büyük yatırımcılar, olası bir küresel krize karşı önlem olarak, daha güvenli varlıklara geçiş yapmaya başlıyor. Bu risklerden kaçınma girişimleri, altın gibi güvenli liman olarak görülen varlıkların fiyatını büyük ölçüde artırdı. Bitcoin fiyatı da 2019 yılında %95’in üzerinde kazanım elde etti.

Peki resesyon dönemlerinde Bitcoin artar mı düşer mi?

ABD’de resesyon ihtimali artarken Bitcoin fiyatı yükselir mi?

2019 yılının Ekim ayında, ABD Tedarik Yönetimi Kurumu, imalat endeksinin geçen ay, %47.8 ile son 10 yılın en düşük seviyesine gerilediğini bildirmişti. %50’in altında kalan bu endeks, üretim faaliyetlerindeki azalmayı gösteriyor.

Popüler bir piyasa analisti olan Holger Zschaepitz de bir tweet’te, ABD’yi etkisi altına alabilecek bu resesyon riskinden bahsetti. Ve bu artan resesyon ihtimalinin, %40’dan daha fazla olduğunu açıklamıştı. Bu sırada, altın 48 saat içinde ons başına 1.460 dolardan 1.500 dolara yükselerek artmaya devam etmişti.

“ABD’de resesyon riski artıyor. En son econ verisi ile ölçüldüğünde, 12 saat içindeki durgunluk olasılığı %40’tan büyük, kazanç eğrisi %60’lık bir olasılık olduğunu gösteriyor, sadece hisse senetleri ve şirket tahvillerinde risk daha az görünüyor.”

Altın, yatırımcılar tarafından her zaman güvenli bir liman olarak görülüyor ve resesyon endişelerinden yararlanır. Bununla birlikte  kripto paraların, bu dönemlerde güvenli liman varlıkları olarak tercih edilip edilmeyeceği tartışılıyor.

Yatırımcılar, bu süreçte Bitcoin artar mı diye merak ederken, birçok kripto para uzmanı, yatırımcıların, artan siyasi belirsizlik dönemlerinde riskten korunma aracı olarak Bitcoin’e yöneldiklerini ileri sürüyor. Ve son zamanlarda ABD ve İran arasındaki siyasi gerilimin de piyaslarda ani alım baskısı oluşturmaya başladığını ifade ediyorlar.

Ancak bazıları ise, Ortadoğu’daki gelişmelerin, güvenli bir değer deposu olarak Bitcoin’e yönelen insanların sayısını önemli ölçüde artıracağı iddia edilerek spekülasyon yapıldığını düşünüyorlar.

Bununla birlikte, Bitcoin’in piyasadaki konumu hakkında hala olumlu düşüncelere sahip olanların sayısı çok daha fazla. Ve gelecekte BTC’nin finans dünyasında önemli bir noktaya yükseleceğini ve yatırım için güvenli bir varlık olacağına inanıyorlar. 

Peki Bitcoin artar mı?

Son zamanlarda geleneksel yatırımcılar, kripto para birimi piyasasına karşı daha pozitif yaklaşım sergilemeye başlıyor. Piyasalardaki durum, değiştikçe Bitcoin fiyatı çok daha yüksek seviyeleri görebilir.

Nitekim, BTC devletler tarafından kontrol edilen fiat paralardan çok farklı. Bitcoin artar mı diye merak edenlere söyleyelim; BTC, deflasyonel yapısı sayesinde giderek değeri artan bir varlığa dönüşüyor.

Altından farklı bir algoritmik deflasyon modeline sahip olan Bitcoin, özellikle de halving etkinliğinden sonra büyük kurumlar ve uzun vadede merkez bankaları için cazip bir varlığa dönüşebilir.

Ayrıca son zamanlarda uygulanan enflasyonist politikalar, devlet tarafından kontrol edilemeyen, sabit bir arza sahip olan küresel, değişmez ve merkeziyetsiz bir dijital değer deposunu olumlu etkileyecek. Ve Bitcoin’in asıl değeri önümüzdeki yıllarda çok daha belirgin bir şekilde ortaya çıkacak.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak