1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Yatırım
  4. Bu yılın en fazla kazandıran yatırım aracı ne?

Bu yılın en fazla kazandıran yatırım aracı ne?

Bu yılın en fazla kazandıran yatırım aracı ne?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bu yıl hangi yatırım aracı yatırımcısına daha fazla kazandırdı? Bu yılki iniş ve çıkışlara rağmen, Bitcoin güçlü bir performans sergiledi ve yılın başından bu yana %32 oranında değer kazandı.


Hangi yatırım aracı daha karlı?

Bitcoin’in fiyatı, yılın başından bu yana altının iki katı artış kaydetti. Altı aydır oldukça volatil bir performans sergileyen Bitcoin, şu ana kadar yılın en fazla kazandıran yatırım aracı olmaya devam ediyor.

Bu yılki iniş ve çıkışlara rağmen, Bitcoin güçlü bir performans sergiledi. Yılın başından bu yana %32 oranında değer kazandı ve altından, büyük bir farkla (%100) daha iyi performans gösterdi.

Bitoin en karlı yatırım olmaya devam ediyor

Bitcoin, 2020 yılına güçlü bir giriş yaptı. Şubat ayının ortalarında, 7,200 dolardan 10,400 dolara kadar çıkarak iki aydan daha kısa bir sürede %44’lük bir kazanç elde etti. Ancak bu yükseliş momentumu uzun soluklu olmadı.

Coronavirüs salgının ardından başlayan endişeler küresel piyasaları derinden sarsarken, Bitcoin de büyük bir çöküş yaşadı. Tek bir günde aldığı büyük darbenin ardından, 12 Mart’ta 4.121$‘a kadar düştü. Ancak kısa bir süre sonra tekrar ivme kazanmaya başladı ve mayıs ayına kadar değerini ikiye katladı.

Bu yıl hangi yatırım aracı daha fazla kazandırdı?O zamandan beri, kripto para birimi çoğunlukla 9.000 ila 10.000 dolar arasında hareket etti. Volatilitesiyle ünlü olan kripto para birimi, nispeten istikrarlı bir dönemden geçti. Ve mevcut fiyat noktasından, yaklaşık %30 değer kazanarak en iyi yatırım aracı olmaya devam etti.

2020 yılının ilk yarısında altın da benzer bir fiyat hareketine tanık oldu. 1 Ocak’tan 17 Mart’a kadar 1,529 dolardan 1.700 dolara tırmanarak güçlü bir ralli yaptı. Ancak uzun sürmedi.

Tüm finans piyasalarında olduğu gibi, altının spot fiyatı Mart ayı ortalarında düştü. Ve Nisan ortasına kadar geri dönüş yapmadan önce 1.496 dolara kadar düştü.

Altının 1,778$’lık mevcut seviyesi aynı zamanda, 2020’nin en yüksek fiyat noktası. Hatta bu seviye, Temmuz 2011’den bu yana gördüğü en yüksek değeri ve %16’lık bir yatırım getirisini (ROI) temsil ediyor.

Bu durumda, altının oldukça güzel bir kazanım elde ettiğini söyleyebiliriz. Fakat şu da bir gerçek ki; altının bu ROI’si aynı dönemde Bitcoin’in elde ettiği kazancın sadece yarısına denk geliyor.

Bu yıl hangi yatırım aracı daha fazla kazandırdı?

Bu arada mart ayındaki çöküşten bu yana güçlü bir toparlanma yaşayan sadece Bitcoin ve altın değil. Nasdaq endeksi ve çoğu volatil endeksler de dahil olmak üzere büyük piyasalardaki pek çok yatırım aracı etkileyici performanslar gösterdi.

Fakat aralarında Nikkei 225, Dow Jones ve FTSE’nin de bulunduğu en popüler hisse senedi endeksleri, Mart ayında yaşanan çöküşten sonra tekrar yükselse de yılın başında gördükleri seviyelere henüz ulaşamadı.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Etiketler: