1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para Yatırımı Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken 5 Şey

Kripto Para Yatırımı Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken 5 Şey

Kripto Para Yatırımı Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken 5 Şey
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.
İşte size uzun yıllar içinde zor yoldan tecrübe edilerek öğrenilmiş birkaç kripto para tavsiyesi:

1. Bir stratejiniz olsun.

“Bitcoin iyi diye duydum. Sizce almalıyım?” bu soruyu soruyorsanız kötü sonlanacak bir yatırımdasınız. Yatırıma giriş ve yatırımdan çıkış stratejiniz olsun. Beklentilerinizi, yatırıma ayırdığınız zamanı ve miktarı iyi bilin. İlk kripto para yatırımınızı yapmadan önce bunlara çok iyi cevap vermeniz gerek.

Sadece bir söylentiyle ya da birinin tavsiyesiyle bu işe giren pek çok kişi gördüm. Bazıları şansa tuttursa da sonu hep hüsran.

2. Ne tür bir yatırımcı olduğunuza karar verin.

Burada kişiliğiniz devreye giriyor. Kripto para işi insanların sandığından daha psikolojik bir iş ve size uyan yatırımı yapmanız çok önemli. 3 temel yatırımcı tipi vardır:

Günlük yatırımcılar, 7/24 piyasayı takip eder, gün içinde pek çok kez alım satım yaparlar. Yüksek riskli ve adrenalinlidir. Bu tiplerin çoğu genç ve kafein tutkunudur.

Esnek yatırımcılar, günlük yatırımcılardan daha rahattırlar. Yatırımlar birkaç gün ile birkaç hafta arasında değişir. Genel yatırımcı, bu tiptedir.

Uzun vadeli yatırımcılar, aldıklarını elinde tutarlar. 7 yıl önce aldığı Bitcoin’i elinde tutan adam gibi. Sermayelerinin %1’ni kripto paraya ayırırlar. Günlük ya da haftalık çalkantılardan etkilenmezler. Hangi tipte olduğunuza karar verin! Kripto para piyasası baştan çıkarcıdır ve sizi karakterinizden çıkartmak için uğraşır. Bunun olmasına izin verirseniz, sonunuz felaket olur. Size uyan tipe bağlı kalın.

3. Dandik paraları almayın!

Sadece gerçek değeri olan paraları alın. Artıyor diye ya da arkadaşınız dedi diye bir parayı almayın. Maalesef kripto paraların pek çoğu dandiktir. 1500 üzerinde aktif para var ve bu yıl buna 1000 tane yenisi daha çıkacak ki bunların pek çoğu da dandik. Peki dandik olmayan gerçek değeri olan kripto paralar hangileri?

Gerçek değeri olan kripto paralar piyasada belli bir talebi olan, geniş ve destekleyici bir topluluğu olan, yol haritası bulunan ve iş bitirme kabiliyeti olan bir geliştirici ekibi olan paralardır. Ve en önemlisi arkasında finansal desteği olan paralardır. Çalışanları ve piyasa için daha çok sermayesi olanlar, projeleri başarılı olama ihtimali daha yüksek olanlar oluyor.

Bu kuralın bir tek istisnası var. Günlük yatırımcılar hep dandik paralar alırlar. Bu yüzden de risktedirler. Ama bu tavsiye hala geçerli, sizi yiyip bitirecek paralar almayın!

4. Kendi araştırmanızı kendiniz yapın!

Maalesef kripto para piyasasında “belirsizlik ve şaibeden uzak dur” ile “gözden kaçırma korkusu” kuralları hüküm sürer. Bu piyasada kâhinler yoktur. Sadece piyasada uzmanlaşmış tahminde bulunan kişiler vardır. Kendi kararınıza kendiniz varmayı öğrenmelisiniz.

Kendi araştırmanızı kendiniz yapmadığınızda başkalarının dediğine mahkûm kalırsınız. Çoğu zaman kendi tercihleriniz, doğru tercihler olmaktadır. Bu beceriyi kazanmak ilerleyen zamanlarda da size yardımcı olacaktır. Ayrıca bu sayede mantıksal ve duygusal tavrınızı dengelemeyi öğrenmiş olacaksınız.

5. Küçük başlayın!

İki farklı tecrübemde birkaç ay içinde 100 dolardan 5000 dolara çıkarttığım durumlar var. Bu mümkün. Küçük yatırımlar size pahalıya mâl olmayan hata yapma imkânı verir. Başarınız size daha çok yatırım yapmak için kaynak sağlar. Ve böylece de tecrübe kazanırsınız.

Kripto para piyasası çok büyük sermayeniz olmasa da katılabileceğiniz ve sizin yeteneklerinizi ödüllendiren bir piyasa. Para, tecrübeyi satın alamıyor. Herkesin para sıkıntısı vardır. Yapacağınız yatırım kolay paradan kazanılmıyor. Ama kripto paradan kazandığınız parayla yeniden riske girmek biraz daha rahat oluyor. Sonuçta başta riske ettiğiniz para 100 $.

Yukarıdaki tecrübeler pek çok para, zaman ve emek kaybından sonra kazanılmıştır. Eğer doğru yaklaşılırsa kripto para kazanmak çok eğlenceli ve ödüllendirici olabilir. Doğru yaklaşılmadığında ise sizi finansal bir krize sürükleyebilir. (Medium)

AIRDROP ZAMANI

https://twitter.com/koinmedya_/status/1002930263524040704