BTC : 84199 ₺ ETH : 2809 ₺ XRP : 2.078 ₺ LTC : 400.1 ₺ USDT : 7.324 ₺ XLM : 0.7419 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. İşlem yapan BTC cüzdan sayısı uzun vadeli yatırımlar hakkında ipuçları veriyor

İşlem yapan BTC cüzdan sayısı uzun vadeli yatırımlar hakkında ipuçları veriyor

İşlem yapan BTC cüzdan sayısı uzun vadeli yatırımlar hakkında ipuçları veriyor
0
huobi_koinmedya

Ağda işlem yapan BTC cüzdan sayısı uzun vadeli yatırımlar hakkında önemli ipuçları veriyor. Blockchain veri analiz firması Chainalysis tarafından yayımlanan bir rapora göre, 3,5 milyon Bitcoin aktif olarak işlem görüyor.


BTC cüzdan sayısındaki artış boğaya mı işaret ediyor?

Blockchain analiz firması Chainalysis, en büyük kripto para birimi ile ilgili dikkat çeken bir rapor yayınladı. Rapora göre, 3,5 milyon Bitcoin aktif olarak işlem görüyor. Bu da dolaşımdaki arzının yaklaşık %19’una tekabül ediyor.

Chainalysis’e göre, şimdiye kadar madenciler tarafından kazılan Bitcoin’lerin yaklaşık %20’si kayıp. Ya da bu fonlar beş yıl veya daha uzun süredir hareket ettirilmedi. Hatta bu adreslerden bazılarında, 2009 ve 2010’un başında beri herhangi bir işlem yapılmamış.

Ancak kısa süre önce, bu adreslerle ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. İlk çıkarılan coinlere sahip bir madenci, adeta Craig Wright’a meydan okuyarak, BTC cüzdan adresinin aktif ve anahtarının ise kontrolünde olduğunu kanıtladı.

koinmedya_brave

Chainalysis raporuna dönecek olursak; adreslerden bazılarında, 2009 ve 2010’un başında beri herhangi bir işlem yapılmadığını söyledik.

Buna göre kripto para biriminin dolaşımdaki geri kalan arzının yaklaşık %60’ı, sahip oldukları BTC’lerin %25’inden fazlasını satmayan kripto para birimi kullanıcıları tarafından uzun vadeli bir yatırım olarak tutuluyor. 

koinmedya_brave

Ayrıca firma, haftalık 340.000 aktif Bitcoin cüzdan sahibi olduğunu belirledi. Ve aktif olarak işlem gören 3,5 milyon Bitcoin’in %96’sından; tek seferde 10.000 doların altında fon taşıyan bireysel yatırımcıların, sorumlu olduğunu ortaya koydu. 

2018’den bu yana haftalık olarak kripto para birimi borsalarına giren fonlarda 10 ila 1.000 dolar arasında artışlar oldu. Ve haftada yaklaşık 625.000 işlem yapılırken; yaklaşık 125.000 işlemde 1.000$ ile 10.000$ arasında artışlar görüldü.

İşlem yapan BTC cüzdan sayısı uzun vadeli yatırımlar hakkında ipuçları veriyor

Kurumsal yatırımcılar ve kripto para birimi balinaları da dahil olmak üzere, BTC cüzdan sahibi olan profesyonel traderlar, haftalık işlem yapan 340,00 aktif traderin yaklaşık 14.200’ünü temsil ediyor. Ancak bu yatırımcılar, “borsalara gönderilen Bitcoin fonlarının USD değerinin %85’inden” sorumlu.

“Bu nedenle, profesyonel yatırımcılar, Kuzey Amerika’da Covid-19 kaynaklı ekonomik kriz derinleşirken, Mart ayındaki büyük düşüşte olduğu gibi büyük piyasa hareketlerine ciddi anlamda katkıda bulunuyorlar. Bununla birlikte, profesyonel traderler, sayıca daha az. Ve tüm bu fonları, 2020’de ortalama haftada sadece 39.000 transferle taşıyorlar.”

Bu arada Chainalysis’e göre, borsada tutulan fonların çoğu Binance, Coinbase ve Bitfinex gibi en iyi kripto para borsalarında tutuluyor.

Günlük aktif Bitcoin wallet adres sayısındaki artış neye işaret?

Geçtiğimiz hafta KoinMedya olarak, blockchain analitik firması Santiment verilerine göre, günlük aktif BTC cüzdan adres sayısının hızla arttığından ve bu verilerin, yükseliş trendini doğrulamada etkili bir metrik olarak görüldüğünden bahsettik.

Santiment, son verilerin, Bitcoin için günlük aktif adres sayısının 6 ayın en yüksek seviyesine yaklaştığını ve bu oranın, her geçen gün artmaya devam ettiğini açıkladı.

“Bitcoin için, ağda işlem yapan günlük farklı aktif adres sayısı artmaya devam ediyor. Bu, varlığın potansiyel yükseliş trendini doğrulayan metriklerden biridir.

BTC cüzdan sayısı mayıs ayı başlarında ulaştığı 6 aylık en yüksek seviye olan 1,01 milyon DAA (günlük aktif adres)’ya yaklaşıyor. “

Elbette bu artışın, birçok nedeni olabilir. Örneğin; büyük bir düşüş sırasında, genellikle aktif BTC cüzdan adreslerinde önemli ölçüde artış görülür. Çünkü yatırımcılar, bu sırada Bitcoin’lerini satmak için borsalara transfer ederler.

Fakat bu istatistiğe göre; günlük aktif adres sayısı, Bitcoin işlem hacminin yüksek veya düşük olmasından bağımsız olarak artıyor. Bu da Bitcoin’e yönelik ilginin hala çok yüksek olduğunu gösteren bir yükseliş göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Tabi ki de bu, bir sonraki boğa koşusunu tetiklemeye yetmeyebilir. Hatta çoğu zaman, bu tür göstergeler ve istatistikler kısa vadede işe yaramaz. Ancak varlığın kullanımının giderek arttığının bir göstergesi olarak da değerlendirilen bu artış, uzun vadeli görünümü tahmin etmek için harika bir dayanak oluşturur.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Etiketler: