1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. En güncel EOS haberleri: EOS Network’ta şok istifa

En güncel EOS haberleri: EOS Network’ta şok istifa

En güncel EOS haberleri: EOS Network’ta şok istifa
0
profitfarmers_koinmedya

En başarılı blockchain’lerden birine sahip olan EOS coin hakkında son gelişmelere, EOS gündem ve EOS haberlerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. 


Güncel EOS haberleri

 EOS Network’ta şok istifa

Block.one CTO‘su blockchain geliştiicilerinden Dan Larimer bugün görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Dan Larimer, kripto şirketi Block.one’ın baş teknolojisi sorumlusu (CTO) olarak hizmet veriyordu.

Larimer istifa açıklamasında; “Her iyi şeyin sonu gelmeli” dedi.

Eski CTO yayınladığı bir blog postunda, mesai arkadaşlarına teşekkür etti ve sansüre daha dayanıklı teknolojiler inşa etmek için istifa ettiğini söyledi. Larimer açıklamasının devamında şunları söyledi:

Sizin, “bir hizmet servisi olarak özgürlük” sağlayamayacağınız kanaatine vardım. Bu yüzden, insanların kendi özgürlüklerini güvence altına alacakları araçlar yaratmaya odaklandım.

EOS haberleri

Larimer 2017’den beri Block.one’da çalışıyordu. Şirket, EOS Network lansmanı öncesi ön coin teklifi (ICO) satışlarından 4 milyar dolar gelir elde etmişti. ESO Network, daha az ücret alan Ethereum’un daha üst bir sürümü olarak lanse edilmişti.

EOS Network, son derece iddialı çıkışlarına rağmen, vaatlerini yerine getiremediği gibi; daha merkezi, daha yüksek ücretli ve block kullanıcıları arasında yaşanan gizli anlaşmalarla ön plana çıktı.

Daniel Larimer, 2013’te Charles Hoskinson’a ilk kripto borsalardan biri olan Bitshares’in kurulmasında yardımcı olmuştu. Larimer ayrıca, Steemit ve Voice isimli iki sosyal medya platformunun da geliştiricisi.

Larimer, Twitter’in Başkan Trump’a koyduğu yasağı protesto ederek Twittertan ayrıldı.

Öte yandan, istifa haberi EOS coin fiyatını önemli ölçüde etkiledi. Son 24 saatte EOS coin fiyatı %22,17 oranında düştü.

Kaynak

EOS dev teknoloji şirketi ile anlaşıyor!

En az Ethereum kalitesinde blockchain’e sahip olan EOS, bu kalitesinin karşılığını göremiyor. Kasım-Aralık döneminde Ethereum fiyatları DeFi rüzgarının etkisi ile 250 dolar bandından 673 dolara kadar çıktı.

Özünde dApps (blockchain tabanlı uygulama) olan DeFi’ler, büyük oranda Ethereum blockchain’inde işlem görüyor. Oysa EOS, Ethereum ile birlikte dApss endüstrisine girmişti ve uzun süre dApps endüstrisinde Ethereum ve EOS rekabeti yaşandı.

Çin Sanayi Bakanlığı belirli periyodlarla blockchain’leri derecelendiriyor. Bu derecelendirmelerde EOS çoğu zaman ilk 3’te yer alıyor. Ancak CoinMarketCap sıralamasında EOS piyasa büyüklüğüne göre 14’üncü sırada bulunuyor.

EOS hakkında çok önemli bir gelişme yaşandı ve Google EOS ekosistemine katılıyor. Google Cloud, block üreticisi olarak EOS sistemine dahil oluyor. Dev teknoloji şirketinin EOS blockchain’ine katkısı sayesinde bugün EOS fiyatları değer kazanmaya başladı. Piyasanın genelinde değer kaybı yaşanırken gün itibari ile EOS fiyatları %5’in üzerinde prim yaptı.

eos haberleri En güncel EOS haberleri: EOS Network'ta şok istifa

Yukarıdaki grafikte Google haberinin EOS üzerindeki etkisini saatlik EOS fiyatlarında görüyoruz. EOS/USA paritesi 1 saat içerisinde 2.5 dolar bandından 3 dolara kadar çıktı.

EOS Çin Devleti tarafından belirli periyotlarla yayınlanan CCDI Küresel Blockchain Derecelendirme Endeksi verilerine göre yukarıda ifade edildiği gibi ilk sırada yer alıyor. EOS’u Tron ve Ethereum takip ediyor.

Kaynak

Bazı önemli EOS haberleri:

EOS ekosistemi alarm veriyor

EOS, kripto alanının en büyük ICO’sunu düzenlemişti. 2017’de yapılan ICO yatırımının neredeyse yarısını tek başına almıştı. Bunun için sağlam dayanakları da vardı.

En azında kağıt üzerinde cazip bir teknolojiye sahip. Ethereum’u ölçeklenebilirlik ve kolay geliştirme alanında geçiyor. Dahası EOS tabanlı dApp’ler kullanıcılardan işlemler için ücret talep etmiyor. Sonuçta pahalı Ethereum tabanlı dApp’lere göre daha dost canlısı oluyorlar.

En güncel EOS haberleri: Dev teknoloi şirketi ile anlaşma

Peki, bu kadar iyiyse neden ETH’yi şimdiye kadar geçemedi.

Öyle görünüyor ki başta kripto topluluğunun ilgisini çekmeyi başaran EOS, bu ilgiyi korumada başarılı olamadı. Platformun yüksek merkezileşmiş yapısı ve engelleyici kullanım maliyetleri, birçoğunu fork oluşturmaya ve başka bir yere göç etmeye zorladı.

Projenin durgunlukta kurtularak büyümeye başlaması için stratejik bir yaklaşım geliştirmesi gerekiyor.

İlgil – Facebook’a yeni rakip geliyor: EOS Voice

EOS oligarşisi

Öyle görünüyor ki EOS ağı henüz yeniyken daha çok küçük oyuncular tarafından destekleniyordu. Bu sağlıklı bir halka açık blockchain’in en yaygın özelliği. Şimdi ise stake’ler büyüdükçe büyük oyuncular ekosisteme girdi ve EOS yönetimini ele geçirdi.

Bitcoin ve Ethereum’dan farklı olarak EOS Delegated Proof-of-Stake (DPoS) konsensüs mekanizmasını kullanıyor. “Delegated” kısmı da şuan EOS ekosistemindeki oligarşinin oluşmasına neden oldu.

EOSIO’ta dApp oluşturmak daha pahalı

Belirttiğimiz sorun dışında merkeziyetsiz uygulama (dApps) geliştiricileri de EOS üzerinde çalışma zorluğu yaşıyor.

EOS coin nedir? Nasıl alınır? Gelecek vadediyor mu?

Her ne kadar EOS teknolojik yapısı ve araçları, uygulama oluşturmak için kullanışlı olsa da EOS üzerindeki hesaplama kaynaklarının yüksek fiyatı nedeniyle bunları yayınlanması çok pahalı hale geliyor.

Ücretsiz bir platform olduğu için EOS yeni kullanıcı çekmede daha avantajlı. Kullanıcı deneyimi açısından ücret bazlı Ethereum gibi platformlara göre daha iyi. Bu EOS geliştiricileri için iyi haber. Kötü haber ise bir dApp yayınlarken CPU ve NET gibi kaynakların kiralanması gerekiyor ve RAM alınmalı. Kullanıcı sayısı arttıkça da geliştiriciler bu tür kaynaklara daha fazla harcamak zorunda kalıyorlar.

İlgili – EOS tabanlı stabil coinlere kısa bir bakış

EOS topluluğu parçalanıyor

EOS oligarşisi ve yüksek geliştirme maliyetleri, birçok topluluk üyesini alternatif teknolojilere yönlendiriyor. Sonuç olarak Telos, WAX ve Boscore gibi ağ forkları ortaya çıktı.

Sonuç olarak EOS ekosistemi daha fazla parçalanmaktan kurtulmak için stratejik yaklaşımlar geliştirmeli.

Kaynak

CCDI Küresel Blockchain Derecelendirme Endeksi Nedir?

Çin Sanayi Bakanlığı tarafından hesaplanan bir endekstir ve public blockchain’lerin kalitesini yansıtıyor. Teknoloji, Uygulanabilirlik ve Yaratıcılık alt göstergelerine göre blockchain’ler derecelendiriliyor. Bu alt göstergelerin toplamından CCDI Küresel Blockchain Derecelendirme Endeksi elde ediliyor.

 CCDI Küresel Blockchain Derecelendirme Endeksi    
BlockchainTeknolojiUygulanabilir.YaratıcılıkTüm EndeksSıralama
EOS105,620,424,7150,61
TRON9228,415,5135,92
ETHEREUM73,829,829,4133,13
IOST108,718,43,2130,34
LSK77,617,324,4119,35
NEO7327,710,9111,76
QTUM76,424,79,91117
NULS76,821,911,7110,38
XLM73,122,214,2109,69
GXS85,620,41,9107,910
DASH58,325,622,7106,611
CCDI Küresel Blockchain Derecelendirme Endeksi

Eos nedir?

EOS, üzerinde merkeziyetsiz uygulamaların oluşturulduğu bir akıllı sözleşmeler platformudur. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Eos coin nedir?

Akıllı sözleşmeler platformu olan EOS’un, platformda işlemler için kullanılan yerel kripto parasıdır.

EOS coinin geleceği var mı?

Evet, Eos coin geleceği parlak kripto paralar arasında. Ethereum ile birlikte Eos platformu da şu anda piyasadaki en büyük akıllı sözleşme platformlarıdır.

Eos 2020 ve sonrası için iyi bir yatırım mı?

Evet, kripto para piyasasının en büyük 14. kripto para birimi 2020 ve sonrasında karlı bir yatırım olabilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

EOS, Ethereum’dan daha mı iyi?

EOS, Ethereum’dan daha iyi olabilme potansiyeline sahip olsa da bu, ancak güçlü merkeziyetsiz blockchain platformlarının, EOS coin platformunun üzerine kurulması ile mümkün olabilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.