1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. En güncel EOS haberleri: Dev teknoloi şirketi ile anlaşma

En güncel EOS haberleri: Dev teknoloi şirketi ile anlaşma

En güncel EOS haberleri: Dev teknoloi şirketi ile anlaşma
0

En başarılı blockchain’lerden birine sahip olan EOS coin hakkında son gelişmelere, EOS gündem ve EOS haberlerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. 


Önemli EOS haberleri

 EOS dev teknoloji şirketi ile anlaşıyor!

En az Ethereum kalitesinde blockchain’e sahip olan EOS, bu kalitesinin karşılığını göremiyor. Haziran-Ağustos döneminde Ethereum fiyatları DeFi rüzgarının etkisi ile 250 dolar bandından 490 dolara kadar çıktı. Özünde dApps (blockchain tabanlı uygulama) olan DeFi’ler, büyük oranda Ethereum blockchain’inde işlem görüyor. Oysa EOS, Ethereum ile birlikte dApss endüstrisine girmişti ve uzun süre dApps endüstrisinde Ethereum ve EOS rekabeti yaşandı.

Çin Sanayi Bakanlığı belirli periyodlarla blockchain’leri derecelendiriyor. Bu derecelendirmelerde EOS çoğu zaman ilk 3’te yer alıyor. Ancak CoinMarketCap sıralamasında EOS piyasa büyüklüğüne göre 14’üncü sırada bulunuyor.

EOS hakkında çok önemli bir gelişme yaşandı ve Google EOS ekosistemine katılıyor. Google Cloud, block üreticisi olarak EOS sistemine dahil oluyor. Dev teknoloji şirketinin EOS blockchain’ine katkısı sayesinde bugün EOS fiyatları değer kazanmaya başladı. Piyasanın genelinde değer kaybı yaşanırken gün itibari ile EOS fiyatları %5’in üzerinde prim yaptı.

koinmedya_brave

Aşağıdaki grafikte Google haberinin EOS üzerindeki etkisini saatlik EOS fiyatlarında görüyoruz. EOS/USA paritesi 1 saat içerisinde 2.5 dolar bandından 3 dolara kadar çıktı.

eos haberleri En güncel EOS haberleri: Dev teknoloi şirketi ile anlaşma

EOS Çin Devleti tarafından belirli periyotlarla yayınlanan CCDI Küresel Blockchain Derecelendirme Endeksi verilerine göre yukarıda ifade edildiği gibi ilk sırada yer alıyor. EOS’u Tron ve Ethereum takip ediyor.

Kaynak

EOS ekosistemi alarm veriyor

EOS, kripto alanının en büyük ICO’sunu düzenlemişti. 2017’de yapılan ICO yatırımının neredeyse yarısını tek başına almıştı. Bunun için sağlam dayanakları da vardı.

En azında kağıt üzerinde cazip bir teknolojiye sahip. Ethereum’u ölçeklenebilirlik ve kolay geliştirme alanında geçiyor. Dahası EOS tabanlı dApp’ler kullanıcılardan işlemler için ücret talep etmiyor. Sonuçta pahalı Ethereum tabanlı dApp’lere göre daha dost canlısı oluyorlar.

En güncel EOS haberleri: Dev teknoloi şirketi ile anlaşma

Peki, bu kadar iyiyse neden ETH’yi şimdiye kadar geçemedi.

Öyle görünüyor ki başta kripto topluluğunun ilgisini çekmeyi başaran EOS, bu ilgiyi korumada başarılı olamadı. Platformun yüksek merkezileşmiş yapısı ve engelleyici kullanım maliyetleri, birçoğunu fork oluşturmaya ve başka bir yere göç etmeye zorladı.

Projenin durgunlukta kurtularak büyümeye başlaması için stratejik bir yaklaşım geliştirmesi gerekiyor.

İlgil – Facebook’a yeni rakip geliyor: EOS Voice

EOS oligarşisi

Öyle görünüyor ki EOS ağı henüz yeniyken daha çok küçük oyuncular tarafından destekleniyordu. Bu sağlıklı bir halka açık blockchain’in en yaygın özelliği. Şimdi ise stake’ler büyüdükçe büyük oyuncular ekosisteme girdi ve EOS yönetimini ele geçirdi.

Bitcoin ve Ethereum’dan farklı olarak EOS Delegated Proof-of-Stake (DPoS) konsensüs mekanizmasını kullanıyor. “Delegated” kısmı da şuan EOS ekosistemindeki oligarşinin oluşmasına neden oldu.

EOSIO’ta dApp oluşturmak daha pahalı

Belirttiğimiz sorun dışında merkeziyetsiz uygulama (dApps) geliştiricileri de EOS üzerinde çalışma zorluğu yaşıyor.

Her ne kadar EOS teknolojik yapısı ve araçları, uygulama oluşturmak için kullanışlı olsa da EOS üzerindeki hesaplama kaynaklarının yüksek fiyatı nedeniyle bunları yayınlanması çok pahalı hale geliyor.

Ücretsiz bir platform olduğu için EOS yeni kullanıcı çekmede daha avantajlı. Kullanıcı deneyimi açısından ücret bazlı Ethereum gibi platformlara göre daha iyi. Bu EOS geliştiricileri için iyi haber. Kötü haber ise bir dApp yayınlarken CPU ve NET gibi kaynakların kiralanması gerekiyor ve RAM alınmalı. Kullanıcı sayısı arttıkça da geliştiriciler bu tür kaynaklara daha fazla harcamak zorunda kalıyorlar.

İlgili – EOS tabanlı stabil coinlere kısa bir bakış

EOS topluluğu parçalanıyor

EOS oligarşisi ve yüksek geliştirme maliyetleri, birçok topluluk üyesini alternatif teknolojilere yönlendiriyor. Sonuç olarak Telos, WAX ve Boscore gibi ağ forkları ortaya çıktı.

Sonuç olarak EOS ekosistemi daha fazla parçalanmaktan kurtulmak için stratejik yaklaşımlar geliştirmeli.

Kaynak

CCDI Küresel Blockchain Derecelendirme Endeksi Nedir?

Çin Sanayi Bakanlığı tarafından hesaplanan bir endekstir ve public blockchain’lerin kalitesini yansıtıyor. Teknoloji, Uygulanabilirlik ve Yaratıcılık alt göstergelerine göre blockchain’ler derecelendiriliyor. Bu alt göstergelerin toplamından CCDI Küresel Blockchain Derecelendirme Endeksi elde ediliyor.

 CCDI Küresel Blockchain Derecelendirme Endeksi    
BlockchainTeknolojiUygulanabilir.YaratıcılıkTüm EndeksSıralama
EOS105,620,424,7150,61
TRON9228,415,5135,92
ETHEREUM73,829,829,4133,13
IOST108,718,43,2130,34
LSK77,617,324,4119,35
NEO7327,710,9111,76
QTUM76,424,79,91117
NULS76,821,911,7110,38
XLM73,122,214,2109,69
GXS85,620,41,9107,910
DASH58,325,622,7106,611
CCDI Küresel Blockchain Derecelendirme Endeksi