fbpx
 1. Anasayfa
 2. Koin Haberleri
 3. Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında boğa formasyonun hedefi

Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında boğa formasyonun hedefi

Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında boğa formasyonun hedefi
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı son günlerdeki ayı baskısına rağmen 40,750 dolar destek bölgesinin üzerinde kalmayı başardı. BTC/USD grafiğinde boğa bir formasyon oluştuğu için analistler yakında kritik bir direncin kırılabileceğini düşünüyor.


Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?

Bitcoin fiyatı yükseliyor ve öyle görünüyor ki yakında 45,000 dolar direncinin de üzerine çıkabilir.

BTC fiyatında yeni yükseliş

Bitcoin fiyatı birkaç oturum boyunca 43,000 dolar seviyesinin altında zor anlar yaşadı. BTC, 41,000 doların da altına geriledi ancak boğalar 40,750 dolar bölgesini korudu. Burada 40,750 dolar bölgesini kırmak için 2 girişim oldu. Ancak ayılar başarısızlığa uğradı.

Sonuç olarak fiyat yeni bir yükseliş başlattı ve öyle görünüyor ki 40,750 dolar seviyesi yakınında çift dip formasyonu oluştu. Şimdi ise Bitcoin fiyatı yükselerek 42,000 dolar ve 42,800 dolar direnç seviyelerini geçti. Ayrıca BTC/USD paritesi saatlik grafikte 42,400 dolar yakınındaki dirençle bağlantı ayı trend çizgisinin de üzerine kırılma oldu.

Bitcoin ayrıca son yaşanan 45,153 dolar zirveden 40,750 dolar dip seviyesine düşüşün %50 Fib izleme seviyesini de geçti. Şimdi ise 43,000 dolar ve 100 saatlik basit hareketli ortalamanın üzerinde işlem görüyor.

Buna ek olarak son yaşanan 45,153 dolar zirveden 40,750 dolar dip seviyesine düşüşün %76.4 Fib izleme seviyesi yakınında konsolidasyon yapıyor. Yukarıda ilk direnç 44,800 dolarda. İlk büyük direnç ise 45,000 dolar seviyesinde.

İlgili – Nasdaq’dan akıllara durgunluk veren Bitcoin fiyat tahmini!

Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?

BTC/USD 1 saat grafiği Kaynak: TradingView

44,800 dolar ve 45,000 dolar seviyelerinin üzerinde kapanış, istikrarlı bir yükseliş başlatabilir. Bir sonraki başlıca direnç 45,500 dolar bölgesinde. Bunun üzerinde ise fiyat 46,200 dolar direncine doğru ilerleyebilir.

BTC’de yeni bir düşüş nereye kadar uzanır?

Eğer boğalar 45,000 dolar bölgesini geçemezse, aşağı yönlü bir düzeltme başlayabilir. En yakın destek ise 43,600 dolarda.

İlk başlıca destek ise 43,200 dolar bölgesi ve 100 saatlik basit hareketli ortalamada. Daha fazla düşüş durumunda ise fiyat 42,000 dolar destek bölgesine doğru çekilir.

İlgili – Dikkat! Ünlü yazar küresel kriz için tarih verdi ve önemli Bitcoin detayı!

BTC/USD teknik indikatörler

 • Saatlik MACD – MACD yavaş yavaş boğa bölgesinde hız kazanıyor.
 • Saatlik RSI – BTC/USD için RSI şimdi 50’nin üzerinde.
 • Başlıca destek seviyeleri – 44,600 dolar ve ardından da 43,200 dolar.
 • Başlıca direnç bölgeleri – 44,800 dolar, 45,000 dolar ve 45,500 dolar.

Kaynak

Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

 • Yükselen trend düzeltmeden daha uzun sürüyor

Bitcoin teknik analizi Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında boğa formasyonun hedefi

 • Düzeltmeler gayet normal

Bitcoin teknik analizi Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında boğa formasyonun hedefi

 • Neredeyse her çeyrek dönemde bir düzeltme yaşandı

Bitcoin teknik analizi Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında boğa formasyonun hedefi

 • Çeyrek dönemlerin sonuna dikkat!

 • Düzeltmelerin şiddeti

Bitcoin teknik analizi Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında boğa formasyonun hedefi2021 sonu Bitcoin Fiyatı ne olur?

Bitcoin fiyatı 2021 sene sonu tahmini 100.000 dolar civarı olarak değerlendiriliyor. Bitcoin fiyatı 2020 Aralık ayında tam da öngördüğümüz gibi 20.000 doların üzerine çıkmayı başardı. Asıl yükselişler önümüzdeki sene bizleri bekliyor.


Teknik analiz kripto paralarda kullanılabilir mi?

Teknik analiz, gerçek dünya verilerini kullanarak piyasanın geleceğini tahmin etme sanatıdır. Söz konusu kripto para birimlerine ait hacim ve hareketli ortalama gibi faktörlerin geçmiş istatistiklerine bakmayı içerir. Diğer bir yaygın yöntem olan temel analiz, kripto para biriminin doğal değerini tayin yöntemidir.


Bitcoin hangi verileri kullanır?

Bitcoin kriptografi verilerini kullanır. Her bir veri yüksek güvenlikli hash algoritması tarafından işlenir ve blockchain ağına kaydedilir.


Bitcoin teknik analizi gerekli mi?

Bitcoin teknik analizi bize fiyatın hangi yöne doğru gittiği konusunda çok önemli bilgiler sunar. Esasen Bitcoin teknik analizi yapmak, para kazandırması bir yana, düşüşlerde az kaybetmek için çok önemlidir.


Bullish Engulfing – Yutan Boğa formasyonu nedir?

Bitcoin teknik analizi

Engulfing iki mumdan oluşan bir dönüş formasyonudur. Yani yükseliş veya düşüş trendlerinin sonunda ortaya çıkar. Düşüş trendinin sonunda oluşursa ilk mum kırmızı ikinci mum yeşil olur. Yükseliş trendinin sonunda oluşursa tam tersi olur.

Bullish (Boğa yutan) Engulfing, bir düşüş trendinin bittiğine ve yükselişin başlayacağına işaret eden bir formasyondur. En belirgin özelliği ikinci mumun, ilk mumun gövdesini yutması, yani kaplamasıdır. Şöyle ki; ikinci mum, ilk mumdan daha aşağıda (veya yukarıda) açılır ve ilk mumdan daha yukarıda (veya aşağıda) kapanır.


Bearish-Bullish Engulfing – Yutan Ayı-Boğa formasyonu nedir?

Engulfing iki mumdan oluşan bir dönüş formasyonudur. Yani yükseliş veya düşüş trendlerinin sonunda ortaya çıkar. Düşüş trendinin sonunda oluşursa ilk mum kırmızı ikinci mum yeşil olur. Yükseliş trendinin sonunda oluşursa tam tersi olur.
Bearish (Ayı yutan) Engulfing, bir yükseliş trendinin bittiğine ve düşüşün başlayacağına işaret eden bir formasyondur.


Elliot Dalga Teorisi nedir?

Elliot Dalga Teorisi, Ralph Nelson Elliot’un, kitle hareketlerinin yinelenen dalga formasyonlarını analiz ederek tahmin yürüttüğü bir teoridir. Ona göre piyasada gerçekleşen hareketlerin belirli bir nedeni var ve oluşan hareketler kendinden sonraki hareketleri de etkileyebilecek önemli verileri oluşturur.

Hareketler her zaman aynı çizgiyi takip etmese de fiyat değişimleri her zaman belirli bir yapısal düzeni korur. Bu düzene de “dalga düzeni” denir.
Analistler, dalgalarla gösterilen sürü psikolojisini tespit ederek gelecekteki fiyat hareketini tahmin etmek için ie bu Eliott Wave teorisini kullanır.


Evening star (akşam yıldızı) formasyonunu nedir?

Evening star, üç çubuklu bir düşüş formasyonudur. En güvenilir mum formasyonlarından biri olarak kabul edilen akşam yıldızı, yükselen bir trendin sonunda ortaya çıkar. 
Uzun bir yükseliş mumunun (beyaz mum) ardından küçük gövdeli ve bir öncekine kıyasla uzun gölgeli beyaz veya siyah bir mum oluşur. Sonrasında gelen üçüncü mum ise düşüş mumudur. Üçüncü mum ilk mumun gövdesinin içinde yer alır.

 

Bitcoin ne kadar? BTC – USD – TRY canlı grafik

 

 

 

 

 

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.