fbpx
 1. Anasayfa
 2. Koin Haberleri
 3. Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında yükseliş trendi bu seviyeye bağlı!

Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında yükseliş trendi bu seviyeye bağlı!

Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında yükseliş trendi bu seviyeye bağlı!
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı, USD karşısında 45.000 dolarlık direnci aşamadı ve düşüşe geçti. Şimdi 42.000 doların altında daha fazla düşüş riski ile karşı karşıya.

Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?

Bitcoin fiyatı, son 24 saat içerisinde 43.000$ direncinin üzerinde istikrarlı bir yükseliş hareketi başlattı. Hatta, 44.000$ seviyesinin ve 100 saatlik basit hareketli ortalamanın üzerine bile tırmandı, ancak daha fazla kazanç elde edemedi.

Bitcoin teknik analizi: Bitcoin fiyatı yeni bir düşüş daha yapar mı?

Bitcoin fiyatı yine düşüyor!

44.500 dolar ve 45.000 doların üzerinde yukarı yönlü güçlü bir hareket gelmedi. Sonuç olarak, fiyat 44.000$ ve 43.500$ seviyelerinin altında aşağı yönlü bir düzeltme başlattı. Dahası fiyat, 40,802 dolardan 44.327 dolara doğru devam eden son yükseliş hareketinin %50 Fib geri çekilme seviyesinin de altına düştü.

Şu anda parite, 43.000 doların ve 100 saatlik basit hareketli ortalamanın altında işlem görüyor. Ayrıca BTCUSD paritesine ait saatlik grafikte 43.000$ civarında dirençle oluşan önemli bir düşüş trendi çizgisi de var.

Fiyat şimdi, 42.200 dolar seviyesinin yakınında konsolide oluyor. Boğalar, 40,802 dolardan 44.327 dolara kadar süren yukarı yönlü hareketin %61,8 Fib geri çekilme seviyesini koruyor.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında yükseliş trendi bu seviyeye bağlı!
1 saatlik Bitcoin fiyat grafiği – Kaynak: TradingView.com

Bu arada, yukarı yönde ilk direnç 42.800 dolar seviyesinin yakınında oluştu. İlk büyük direnç ise şimdilik 43.000 dolar seviyesine ve 100 saatlik basit hareketli ortalamaya yakın.

43.000$ seviyesinin üzerinde bir kapanış yeni bir artış başlatabilir. Bununla birlikte, yakın vadede önemli bir geri dönüş başlatmak ve yükseliş trendinden bahsedebilmek için, boğaların 45.000 doların üzerinde net bir kırılma gerçekleştirmesi gerekiyor.

Bitcoin daha fazla düşer mi?

Bitcoin 43.000 dolarlık direnç bölgesini kıramazsa, düşüş göstermeye devam edebilir. Bu durumda aşağı yöndeki ilk destek 42.200 dolar seviyesine, ilk büyük destek ise 42.000$ bölgesine yakın olacak.

42.000 dolarlık destek seviyesinin altında bir kapanış, fiyatı 40.800 dolarlık bölgeye çekebilir. Daha fazla düşüş, 40.000 doların altında bir harekete yol açacak satış baskısını tetikleyebilir.

BTCUSD için teknik göstergeler:

 • Saatlik MACD: BTCUSD için saatlik MACD, düşüş bölgesinde yavaş yavaş hız kazanıyor.
 • Saatlik RSI (Göreceli Güç Endeksi): BTCUSD için saatlik RSI şimdi 50 seviyesinin altında.
 • En önemli destek seviyeleri: 42.200$ ve 42.000$
 • En önemli direnç seviyeleri: 42.800$, 43.000$ ve 44.500$

Kaynak

Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

 • Yükselen trend düzeltmeden daha uzun sürüyor
Bitcoin teknik analizi Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında yükseliş trendi bu seviyeye bağlı!
 • Düzeltmeler gayet normal
Bitcoin teknik analizi Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında yükseliş trendi bu seviyeye bağlı!
 • Neredeyse her çeyrek dönemde bir düzeltme yaşandı
Bitcoin teknik analizi Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında yükseliş trendi bu seviyeye bağlı!
 • Çeyrek dönemlerin sonuna dikkat!
 • Düzeltmelerin şiddeti
Bitcoin teknik analizi Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında yükseliş trendi bu seviyeye bağlı!2021 sonu Bitcoin Fiyatı ne olur?

Bitcoin fiyatı 2021 sene sonu tahmini 100.000 dolar civarı olarak değerlendiriliyor. Bitcoin fiyatı 2020 Aralık ayında tam da öngördüğümüz gibi 20.000 doların üzerine çıkmayı başardı. Asıl yükselişler önümüzdeki sene bizleri bekliyor.


Teknik analiz kripto paralarda kullanılabilir mi?

Teknik analiz, gerçek dünya verilerini kullanarak piyasanın geleceğini tahmin etme sanatıdır. Söz konusu kripto para birimlerine ait hacim ve hareketli ortalama gibi faktörlerin geçmiş istatistiklerine bakmayı içerir. Diğer bir yaygın yöntem olan temel analiz, kripto para biriminin doğal değerini tayin yöntemidir.


Bitcoin hangi verileri kullanır?

Bitcoin kriptografi verilerini kullanır. Her bir veri yüksek güvenlikli hash algoritması tarafından işlenir ve blockchain ağına kaydedilir.


Bitcoin teknik analizi gerekli mi?

Bitcoin teknik analizi bize fiyatın hangi yöne doğru gittiği konusunda çok önemli bilgiler sunar. Esasen Bitcoin teknik analizi yapmak, para kazandırması bir yana, düşüşlerde az kaybetmek için çok önemlidir.


Bullish Engulfing – Yutan Boğa formasyonu nedir?

Bitcoin teknik analizi

Engulfing iki mumdan oluşan bir dönüş formasyonudur. Yani yükseliş veya düşüş trendlerinin sonunda ortaya çıkar. Düşüş trendinin sonunda oluşursa ilk mum kırmızı ikinci mum yeşil olur. Yükseliş trendinin sonunda oluşursa tam tersi olur.

Bullish (Boğa yutan) Engulfing, bir düşüş trendinin bittiğine ve yükselişin başlayacağına işaret eden bir formasyondur. En belirgin özelliği ikinci mumun, ilk mumun gövdesini yutması, yani kaplamasıdır. Şöyle ki; ikinci mum, ilk mumdan daha aşağıda (veya yukarıda) açılır ve ilk mumdan daha yukarıda (veya aşağıda) kapanır.


Bearish-Bullish Engulfing – Yutan Ayı-Boğa formasyonu nedir?

Engulfing iki mumdan oluşan bir dönüş formasyonudur. Yani yükseliş veya düşüş trendlerinin sonunda ortaya çıkar. Düşüş trendinin sonunda oluşursa ilk mum kırmızı ikinci mum yeşil olur. Yükseliş trendinin sonunda oluşursa tam tersi olur.
Bearish (Ayı yutan) Engulfing, bir yükseliş trendinin bittiğine ve düşüşün başlayacağına işaret eden bir formasyondur.


Elliot Dalga Teorisi nedir?

Elliot Dalga Teorisi, Ralph Nelson Elliot’un, kitle hareketlerinin yinelenen dalga formasyonlarını analiz ederek tahmin yürüttüğü bir teoridir. Ona göre piyasada gerçekleşen hareketlerin belirli bir nedeni var ve oluşan hareketler kendinden sonraki hareketleri de etkileyebilecek önemli verileri oluşturur.

Hareketler her zaman aynı çizgiyi takip etmese de fiyat değişimleri her zaman belirli bir yapısal düzeni korur. Bu düzene de “dalga düzeni” denir.
Analistler, dalgalarla gösterilen sürü psikolojisini tespit ederek gelecekteki fiyat hareketini tahmin etmek için ie bu Eliott Wave teorisini kullanır.


Evening star (akşam yıldızı) formasyonunu nedir?

Evening star, üç çubuklu bir düşüş formasyonudur. En güvenilir mum formasyonlarından biri olarak kabul edilen akşam yıldızı, yükselen bir trendin sonunda ortaya çıkar. 
Uzun bir yükseliş mumunun (beyaz mum) ardından küçük gövdeli ve bir öncekine kıyasla uzun gölgeli beyaz veya siyah bir mum oluşur. Sonrasında gelen üçüncü mum ise düşüş mumudur. Üçüncü mum ilk mumun gövdesinin içinde yer alır.

Bitcoin ne kadar? BTC – USD – TRY canlı grafik

 

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.