1. Anasayfa
  2. Kripto Para Piyasası
  3. Bitcoin Teknik Analizi: BTC Fiyatında Yeni Rekor!

Bitcoin Teknik Analizi: BTC Fiyatında Yeni Rekor!

Bitcoin Teknik Analizi: BTC Fiyatında Yeni Rekor!
0

Kripto para piyasası çok dinamik bir piyasa. Bu piyasada 24 saatte her şey değişebilir. Dünden bugüne Bitcoin dolar paritesinde neler değişti, canlı fiyat grafiğiyle beraber buyurun güncel Bitcoin teknik analizi yazımıza.


30 Kasım Bitcoin Teknik Analizi

İşte o an! Tarih 30 Kasım 2020. Bugün 3 yıl aradan sonra yeni bir Bitcoin rekoru geldi!

Bitcoin 17 Aralık 2017’daki o unutulmaz rekoru egale etti. Artık bundan sonra yeni rekorları yeni zirveleri tartışacağız! Artık bundan sonra direnç yok, Bitcoin’e had ve hudud yok!

koinmedya_brave

Bitstamp verilerine göre eski zirve 19.666 dolardaydı. Bugün Bitcoin 19.861 dolara yükselerek yeni zirveyi kayıtlara geçirmiş oldu. Artık bundan sonra ilk hedef 2 ile başlayan 5 haneli sayılar!

Rekor rekor üstüne!

Bitcoin muhteşem bir ayı daha geride bırakıyor. BTC bu ay, kırılmaz denilen 20.000 dolar sınırına kadar yükselmeyi başardı. Yazı kaleme alınırken 18.600 dolar civarında işlem görüyordu.

Bugün Kasım ayının son günü ve bu gece saat 03:00’de aylık mum kapanışı gerçekleşecek. Bu kapanış tarihi bir rekoru da beraberinde getirmiş olacak.

Bitcoin rekor kırdığı Aralık 2017’de mum kapanışını ancak 13.800 dolar seviyesinde yapabilmişti. Zaten grafikte de görülebileceği üzere 2019 mini boğası da tam o değerde sonlanmıştı. Bitcoin son 2 ayda gerçekleştirdiği muazzam ataklarla rekorları teker teker yerle bir ediyor. BTC 12 saat içinde 2600 dolar düşmediği müddetçe aylık mum kapanış rekorunu kırmış olacak.

Boğalar için bundan daha yüreklendirici bir veri olamaz. Aralık 2020 ve özellikle 2021 yılının büyük bölümü oldukça pozitif geçebilir.

29 Kasım Bitcoin Teknik Analizi

Bitcoin 3200 dolarlık düşüşten sonra yeniden 18.000 dolar seviyesi üzerine tırmanmayı başardı. Bu yükselişi yeni zirvelere doğru atılan ilk adım olarak mı görmeliyiz yoksa yaşananların tamamı düşüşün düzeltmesinden mi ibaret?

Dünkü analizimizde “Bitcoin Fiyat Beklentisi” başlığı altında ele aldığımız senaryo geçerliliğini koruyor. Detaylı olarak bakacak olursak son görünüm şu şekilde:

16.200 dolar seviyesinden başlayan tepki hareketi turuncu C dalgası için yükselişini sürdürüyor. Ancak şunu da belirtmekte fayda var ki bu olasılığa göre düzeltme hareketinin sonlarına yaklaşmış bulunmaktayız. Pozisyonlarımıza yakın stop atmakta yarar var.

Ayrıca mevcut yükseliş düşüşün kritik Fibo 61.8-65.0 aralığına yaklaşıyor. Bu bölge en kritik direnç bölgesi olarak tanımlanabilir. Kısa vadeli görünüm açısından 18.300-18.500 dolar bölgesi düşüşün başlayabileceği en kritik alan olarak karşımıza çıkıyor.

Günlük Bitcoin teknik analizi ve yorumlar için bu sayfayı takip edebilir, geçmiş analizlerimiz için sayfayı aşağı kaydırabilirsiniz.

28 Kasım Bitcoin Fiyat Analizi

Kasım ayı boyunca Bitcoin grafiğinde önemli değişikliklere ve tarihi anlara tanıklık ettik. BTC 2017 sonundan bu yana ilk kez 19.000 dolar üzerine tırmandı. Yeni zirve artık kaçınılmaz olarak görülürken bir anda 3200 dolarlık kırmızı muma şahit olduk.

Bulunduğumuz noktada bir adım geri atıp büyük resme bakmanın zamandır:

Daha eski tarihli Bitcoin fiyat analizlerimizde de görebileceğiniz gibi zaman zaman haftalık grafiğe müraacat etmek gerekir. Yukarıdaki grafik bize tüm zamanların zirvesinden sonra en güçlü direncin haftalık mum grafiği kapanışı olduğunu söylüyor.

Bu seviye 16 Kasım 2020 tarihinde geçilmişti ve artık en güçlü destek olarak işlev görüyor. 26 Kasım tarihli sert düşüş tam olarak bu destekten tepki almış durumda. Yani büyük resimde korkulacak bir durum söz konusu değil. Peki Bitcoin fiyatı 16.200 dolar altında haftalık mum kapatırsa ne olur?

Bitcoin Felaket Senaryosu

Bitcoin yukarıda belirttiğimiz destek hattını koruyamazsa yani fiyat bu seviye altında haftalık mum kapatırsa Bitcoin felaket senaryosu devreye girmiş demektir.

Haftalık grafik bize 16.200 dolardan sonra en yakın güçlü desteğin 11.500 dolarda olduğunu gösteriyor. Tarihi açıdan fiyat bir çok kez bu seviyeden reaksiyon almış. Hatta bu hat kırıldıktan sonra bir daha hiç test edilmemiş. Bu açıdan görünümün bir parça tehlikeli olduğunu da sözlerimize ekleyelim.

Bitcoin Fiyat Beklentisi

Bitcoin felaket senaryosunu bir yana bırakırsak en olası güzergahı şu şekilde tanımlayabiliriz:

Bitcoin zirveyi gördükten sonra 5 adımda düşüş gerçekleştirdi. Dipte 2 gün konsolide olduktan sonra bugün kritik 17.383 dolar direncini (yeşil hat) kırarak yükselişe geçti. Bu yükseliş esasen 26 Kasım tarihli 3200 dolarlık düşüşün düzeltmesinden başka bir şey değil.

Bitcoin fiyat beklentisi kısa vadede 18.300-18.500 dolar aralığı olarak tanımlanabilir. Bu seviyeye geldikten sonra C dalgası yani son bir düşüş daha gelmesi beklenebilir. Sonrasında ise 3 yıldır beklediğimiz yeni zirveler kaçınılmaz olacak.

26 Kasım Bitcoin Teknik Analizi

Bitcoin bugüne sert düşüşle uyandı. Dün 19.550 dolara kadar yükseldikten sonra 24 saat içinde 16.300 dolara geriledi. Yan, BTC tam 3200 dolarlık kırmızı muma şahit oldu.

BTC değeri bir dünde 6’da 1 oranında eridi. Bitcoin en son Eylül ayı başlarında 12.500 dolardan 10.000 dolara düşerken bu tarz bir silkelenmeye şahit olmuştu. O düşüşte oran %21’i bulmuştu.

Bitcoin teknik analizi yapan birçok analist Bitcoin düzeltmesini yeni zirveden sonra bekliyordu. 22 Kasım tarihli Bitcoin teknik analizi notlarımıza (aşağıda) göz attığınızda da bu tarz bir düşüşün beklendiğini göreceksiniz. Ancak görünen o ki boğaların gücü yeni zirve yapmaya yetmedi. Peki bundan sonra yön yukarı mı aşağı mı? Bu sorunun cevabını aylık mum kapanışı belirleyecek.

Bitcoin Düzeltmesi Nerede Biter?

Bitcoin düzeltmesi için olası 2 hedef var. Ya 16.400 dolarda son bulacak ya da 13.800 dolarda. Arası yok. 13.800 de kaybedilirse soluğu 11.500 dolarda alırız.

Eylül, Ekim ve Kasım aylarında yaklaşık 90 günlük sürede Bitcoin’in neler yaptığını hatırlayalım:

Bitcoin Eylül ayına 12.500 dolar seviyesinden girdi ve kısa bir süre sonra 10.000 dolara düştü. Sonrasında yükseliş döngüsüne girdi ve 19.500 dolara çıktı. Bugün ise 16.300 dolara geriledi. Yani 90 günde %21 düşüş, sonrasında %95 yükseliş ve %16.6’lık düşüş. Bu piyasaya yürek dayanmaz!

2020 sonu Bitcoin Fiyatı ne olur?

Bitcoin fiyatı 2020 sene sonu tahmini 16.000 dolar civarı olarak değerlendiriliyor. Bitcoin fiyatı 2020 yılını muhtemelen yeni zirve yapamadan kapayacak. Ancak 19.550 dolara kadar çıkmış olması 2021 adına büyük umutlar beslememize sebep oluyor. Asıl yükselişler önümüzdeki sene bizleri bekliyor.

24 Kasım Bitcoin Fiyat Analizi

Bitcoin düzeltme bekleyenleri şaşırtmaya devam ediyor. 7 Kasım tarihinde girdiği yükselen kanal içi hareketine devam eden Bitcoin bugün öğlen saatlerinde 19.000 dolar üzerine çıkmayı başardı.

Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin Dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş likidite bolluğu yüzünden yükseliyor denebilir. Ayrıca yaklaşık her 4 yılda bir yapılan Bitcoin halvingin de yükseliş üzerinde büyük etkisi var

Bitcoin artık tüm zamanların zirvesine 1000 dolardan daha az mesafede diyebiliriz. Bundan sonra ATH yani yeni zirveyi artık kaçınılmaz olarak görenler çoğunlukta. Ancak Bitcoin teknik analizi verileri bize her daim temkinli olmamız gerektiğini söylüyor.

22 Kasım Bitcoin Teknik Analizi

BTC son 2 ayda yaptıkları ile psikolojik bariyerlerin tamamını yerle bir etti. Bir daha eski seviyelerine çıkamaz diyenlerin tamamını susturdu.

BTC 21 Kasım tarihinde 19.000 dolar sınırına kadar dayandı. Şüphesiz en büyük direnç hattı eski rekor olan 19.8k seviyesi. Bu bölgede geçilmeden sert bir düzeltme gelme olasılığı hala masada. Peki 19.8k geçilirse ne olur?

Bazı analistler BTC yeni zirve yapsa da beklenen düzeltmenin yakında geleceği görüşünde. Onların görüşlerini kısaca şöyle özetlemek mümkün:

Bitcoin Eylül başlarında düştüğü 10k seviyesinden bu güne %90 prim yaptı. Boğalar yorgun, artık daha fazla sert hareket beklememek lazım. Eğer yukarıdaki sayım doğru ise BTC tüm zamanların zirvesini kırsa bile daha fazla gideceği yer kalmamış durumda.

Bitcoin teknik analizi verilerine göre fiyat 20.300 dolar civarında yerel ikili tepe yaptıktan sonra uzun zamandır ertelediği düzeltme hareketine girişebilir.

18 Kasım Bitcoin Fiyat Analizi

Bitcoin tarihi anlara şahitlik ediyor. 18 Kasım sabah saatlerinde BTC 18.000 doların üzerine çıkmayı başardı. Yaşanan parabolik yükseliş, yeniden eski günlere dönme ümitlerini yeşertti. 2017 benzeri bir döngü ve sonrasında altların sert yükseliş yapması herkesin umudu. Şimdi BTC grafiğine yakından bakalım:

Bitcoin, Kasım ayı başlarında, daire içinde gösterilen fiyat hareketine sahne oldu. Bu yapı klasik bir düzeltme kalıbı görüntüsünde. Nitekim bu yapının bitimi ile beraber grafik yeniden yükselişine devam etmiş. Bu yapıyı standart düzeltme kalıbı olan ABC ile etiketlerden devamı için aşağıdaki görüntüyü elde ederiz:

ABC ile etiketlenen kısımdan sonra yaşanan ilk yükseliş dalgası 1, düzeltmesi 2 olmalı. Üçüncü dalgalar genelde Fibo Ext tool 1.618 seviyesinde olur. Bitcoin grafiği tam olarak 1.618 seviyesine kadar yükselerek 3. dalgayı da tamamlamış durumda.

Yeni Rekor Mu Geliyor?

Böyle bir yapıda itkinin son hamlesi olan 5. dalgayı grafikte en yukarıda verilen seviyede aramak mantıklı olacaktır. Bu hesaba göre BTC 19.358 dolara kadar yükselebilir.

Eğer 5. ve son itki dalgası bu seviyede sonlanacaksa bu seviyeden düzeltme beklenebilir. Unutmamak gerekir ki BTC tüm zamanların zirvesi de zaten 19.8k olarak kayıtlara geçmiş durumda. Bitcoin son ve en önemli direnci ilk denemede kıramayabilir. Bu seviyeden gelecek bir düzeltme son derece sağlıklı olacaktır. Düzeltme yapıldıktan sonra yeniden yukarı döner ve bu sefer bizi yeni zirvelere taşıyabilir.

17 Kasım Bitcoin Teknik Analizi

Bitcoin inanılmaz işlere imza atıyor! An itibariyle BTC 17.700 dolardan alıcı buluyor. Piyasada tam anlamıyla coşkunluk hali mevcut. Çok uzun bir aradan sonra Bitcoin, FOMO alımlarına sahne oluyor.

Bitcoin tüm zamanların zirvesi öncesindeki en büyük direnci paramparça etti. Tarihin en yüksek ikinci haftalık kapanış direnci kırıldıktan sonra tam anlamıyla çılgınlık dönemi başlamış oldu. Bitcoin teknik analizi açısından bundan daha olumlu hiçbir şey olamazdı. Herşey olması gerektiği gibi şu an.

Hayal gibi ama Bitcoin rekor kırmaya artık sadece 2bin dolar uzaklıkta. Daha Eylül başında 10.000 dolara düşüp ortalığı kan gölüne boğan BTC bugün o düştüğü yerden %77.7 yükselmiş oldu. Ve unutmayın henüz halving gerçekleşeli sadece 6 ay oldu!

Bunu neden söylüyoruz? Çünkü tarihsel olarak her Bitcoin boğa döngüsü halvinden 3 ay sonra başlar ve yaklaşık 1.5 yıl devam eder. 2021 yılı inanılmaz olacak.

Bitcoin yükselir mi düşer mi?

Bitcoin yeniden 10.000 dolar

Bitcoin 16.400-17.200 dolar seviyesini görmeden düşeceğe benzemiyor. Zira tüm teknik veriler de bunu destekliyor

Bitcoin’in yaşadığı sert yükseliş döngüsüne müteakip düzeltmenin %10 oranında gerçekleşmesi kimseyi korkutmamalı. Hele ki düzeltmenin son derece anlaşılır bir görüntüye sahip olması, yükselişin devam edeceği yönünde bu kadar bariz işaret verirken trendin aşağı döndüğü algısına kapılmak yanlış yatırım kararları vermenize sebep olabilir.

2020 Bitcoin yorum

bitcoin yorum

Bitcoin Mart 2020 çökşünden sonra ralliye başladı. Henüz ciddi düzeltme yapmayan Bitcoin rekor kırmaya hazırlanıyor! Unutmayın Bitcoin tüm zamanların zirvesi yalnızca 5.000 dolar uzaklıkta. En öenmli direnç olan 13.800 doların geçilmesi bizlere çok önemli bilgiler vermiş oluyor.

 

Bitcoin Düzeltme Yapacak Mı?

Bitcoin Mart ayındaki büyük düşüşünden sonra önlenemez bir yükseliş gerçekleştiriyor. Bu zaman zarfında fiyat 3.800 dolardan 16.000 dolara kadar yükseldi. Bu yükseliş döngüsünde yalnızca 2 adet sert düşüşe şahit olduk. Bunlardan ilki Mayıs ayında, diğeri ise Eylül ayında gerçekleşti. Bu düşüşler yukarıda grafik üzerinde net bir şekilde görülebilir. Şimdi bu düşüşlere odaklanalım:

Bitcoin düzeltme yapacak mı?

Birçok analist Bitcoin’in 2017 zirve değerinden düzeltme yapmaya başlayacağını iddia ediyor. Grafik bu seviyede ikili tepe yapacak. Ayrıca günlük RSI 96’ya çıkmış durumda.

Bitcoin’in 2020’de yaptığı 2 sert düşüş tam olarak 2018 zirvelerine denk geliyor. Eski zirvelerin yeni destek/dirençlere dönüşmesi kuralı çalışmış görünüyor. Bitcoin 2018 yılı düşüş döngüsünde gerçekleşen 2 daha düşük zirveyi de sırasıyla test etti. Sırada üçüncüsü olabilir mi?

Bitcoin iyi bir yatırım aracı mı?

bitcoin 100.000 dolar

Bitcoin insanlık tarihinde, bu denli yüksek oranda kazandırmış ilk ve tek yatırım aracıdır. Dahası Bitcoin’de fiyat balonu henüz oluşmamıştır. Analistler 2021 sonu için 100.000 dolar seviyelerini işaret etmektedir. Bitcoin, Mayıs ayında gerçekleştirilen halving etkinliği sonrası bilindik boğa döngüsüne girmiş bulunuyor. Sizce 2021 sonunda BTC kaç dolar olacak?

Analiz tamamen gözleme dayalı olmakla beraber sizlere fikir vermesi için hazırlanmıştır. Yukarıda okumuş olduğunu Bitcoin teknik analizi kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez.

Bitcoin pahalı mı ucuz mu?

Bitcoin sene sonuna kadar tüm zamanların en yüksek değerini kırarak 50,000 doları görür. Nexo kurucusu böyle bir tahminde bulundu. Bu tahmininin dayanaklarına bakalım.

Bitcoin uzun vadede en çok kazandıran yatırım aracıdır. Bitcoin 20.000 dolarlık tarihi zirvesini kırdıktan sonra önünde hiçbir direnç kalmayacağı için aşırı hızlı yükseliş sergileyebilir.

İlgili – Bitcoin fiyat tahmini: 2021 – 2025

Bitcoin ne kadar? BTC – USD – TRY canlı grafik

 

Etiketler:
Total
0