1. Anasayfa
  2. Kripto Para Piyasası
  3. Bitcoin Teknik Analizi: BTC yeni rekora mı gidiyor?

Bitcoin Teknik Analizi: BTC yeni rekora mı gidiyor?

Bitcoin Teknik Analizi: BTC yeni rekora mı gidiyor?
0

Kripto para piyasası çok dinamik bir piyasa. Bu piyasada 24 saatte her şey değişebilir. Dünden bugüne Bitcoin dolar paritesinde neler değişti, canlı fiyat grafiğiyle beraber buyurun güncel Bitcoin teknik analizi yazımıza.


24 Kasım Bitcoin Teknik Analizi

Bitcoin düzeltme bekleyenleri şaşırtmaya devam ediyor. 7 Kasım tarihinde girdiği yükselen kanal içi hareketine devam eden Bitcoin bugün öğlen saatlerinde 19.000 dolar üzerine çıkmayı başardı

Bitcoin artık tüm zamanların zirvesine 1000 dolardan daha az mesafede diyebiliriz. Bundan sonra ATH yani yeni zirveyi artık kaçınılmaz olarak görenler çoğunlukta.

Yeni zirvelere hazır mısınız?

koinmedya_brave

22 Kasım Bitcoin Teknik Analizi

BTC son 2 ayda yaptıkları ile psikolojik bariyerlerin tamamını yerle bir etti. Bir daha eski seviyelerine çıkamaz diyenlerin tamamını susturdu. Hatta yeni zirve söylemlerini güçlendirdi. Artık bundan sonra kimse BTC’nin yeni zirvelere yelken açıp açamayacağını tartışmıyor bile.

BTC 21 Kasım tarihinde 19.000 dolar sınırına kadar dayandı. Şüphesiz en büyük direnç hattı eski rekor olan 19.8k seviyesi. Bu bölgede geçilmeden sert bir düzeltme gelme olasılığı hala masada. Peki 19.8k geçilirse ne olur?

Bazı analistler BTC yeni zirve yapsa da beklenen düzeltmenin yakında geleceği görüşünde. Onların görüşlerini kısaca şöyle özetlemek mümkün:

Bitcoin Eylül başlarında düştüğü 10k seviyesinden bu güne %90 prim yaptı. Boğalar yorgun, artık daha fazla sert hareket beklememek lazım. Eğer yukarıdaki sayım doğru ise BTC tüm zamanların zirvesini kırsa bile daha fazla gideceği yer kalmamış durumda.

Analize göre fiyat 20.300 dolar civarında yerel ikili tepe yaptıktan sonra uzun zamandır ertelediği düzeltme hareketine girişebilir.

Peki ya yanılıyorlarsa? Ya 3 yıldır beklenen boğalar 2017’den çok daha güçlü geliyorlarsa? İşte o zaman XRP’nin 3 haftada 3 katına çıkması gibi BTC de bir anda kendini 25.000 dolar üzerine atabilir.

18 Kasım Bitcoin Teknik Analizi

Bitcoin tarihi anlara şahitlik ediyor. 18 Kasım sabah saatlerinde BTC 18.000 doların üzerine çıkmayı başardı. Yaşanan parabolik yükseliş, yeniden eski günlere dönme ümitlerini yeşertti. 2017 benzeri bir döngü ve sonrasında altların sert yükseliş yapması herkesin umudu. Şimdi BTC grafiğine yakından bakalım:

Bitcoin, Kasım ayı başlarında, daire içinde gösterilen fiyat hareketine sahne oldu. Bu yapı klasik bir düzeltme kalıbı görüntüsünde. Nitekim bu yapının bitimi ile beraber grafik yeniden yükselişine devam etmiş. Bu yapıyı standart düzeltme kalıbı olan ABC ile etiketlerden devamı için aşağıdaki görüntüyü elde ederiz:

ABC ile etiketlenen kısımdan sonra yaşanan ilk yükseliş dalgası 1, düzeltmesi 2 olmalı. Üçüncü dalgalar genelde Fibo Ext tool 1.618 seviyesinde olur. Bitcoin grafiği tam olarak 1.618 seviyesine kadar yükselerek 3. dalgayı da tamamlamış durumda.

Yeni Rekor Mu Geliyor?

Böyle bir yapıda itkinin son hamlesi olan 5. dalgayı grafikte en yukarıda verilen seviyede aramak mantıklı olacaktır. Bu hesaba göre BTC 19.358 dolara kadar yükselebilir.

Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin Dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş likidite bolluğu yüzünden yükseliyor denebilir. Ayrıca yaklaşık her 4 yılda bir yapılan Bitcoin halvingin de yükseliş üzerinde büyük etkisi var

Eğer 5. ve son itki dalgası bu seviyede sonlanacaksa bu seviyeden düzeltme beklenebilir. Unutmamak gerekir ki BTC tüm zamanların zirvesi de zaten 19.8k olarak kayıtlara geçmiş durumda. Bitcoin son ve en önemli direnci ilk denemede kıramayabilir. Bu seviyeden gelecek bir düzeltme son derece sağlıklı olacaktır. Düzeltme yapıldıktan sonra yeniden yukarı döner ve bu sefer bizi yeni zirvelere taşıyabilir.

17 Kasım Bitcoin Teknik Analizi

Bitcoin inanılmaz işlere imza atıyor! An itibariyle BTC 17.700 dolardan alıcı buluyor. Piyasada tam anlamıyla coşkunluk hali mevcut. Çok uzun bir aradan sonra Bitcoin, FOMO alımlarına sahne oluyor.

Bitcoin tüm zamanların zirvesi öncesindeki en büyük direnci paramparça etti. Tarihin en yüksek ikinci haftalık kapanış direnci kırıldıktan sonra tam anlamıyla çılgınlık dönemi başlamış oldu.

Hayal gibi ama Bitcoin rekor kırmaya artık sadece 2bin dolar uzaklıkta. Daha Eylül başında 10.000 dolara düşüp ortalığı kan gölüne boğan BTC bugün o düştüğü yerden %77.7 yükselmiş oldu. Ve unutmayın henüz halving gerçekleşeli sadece 6 ay oldu!

Bunu neden söylüyoruz? Çünkü tarihsel olarak her Bitcoin boğa döngüsü halvinden 3 ay sonra başlar ve yaklaşık 1.5 yıl devam eder. 2021 yılı inanılmaz olacak.

Bitcoin yükselir mi düşer mi?

Bitcoin yeniden 10.000 dolar

Bitcoin 16.400-17.200 dolar seviyesini görmeden düşeceğe benzemiyor. Zira tüm teknik veriler de bunu destekliyor

Bitcoin’in yaşadığı sert yükseliş döngüsüne müteakip düzeltmenin %10 oranında gerçekleşmesi kimseyi korkutmamalı. Hele ki düzeltmenin son derece anlaşılır bir görüntüye sahip olması, yükselişin devam edeceği yönünde bu kadar bariz işaret verirken trendin aşağı döndüğü algısına kapılmak yanlış yatırım kararları vermenize sebep olabilir.

Bitcoin yorum

bitcoin yorum

Bitcoin Mart 2020 çökşünden sonra ralliye başladı. Henüz ciddi düzeltme yapmayan Bitcoin rekor kırmaya hazırlanıyor! Unutmayın Bitcoin tüm zamanların zirvesi yalnızca 5.000 dolar uzaklıkta. En öenmli direnç olan 13.800 doların geçilmesi bizlere çok önemli bilgiler vermiş oluyor.

 

Bitcoin Düzeltme Yapacak Mı?

Bitcoin Mart ayındaki büyük düşüşünden sonra önlenemez bir yükseliş gerçekleştiriyor. Bu zaman zarfında fiyat 3.800 dolardan 16.000 dolara kadar yükseldi. Bu yükseliş döngüsünde yalnızca 2 adet sert düşüşe şahit olduk. Bunlardan ilki Mayıs ayında, diğeri ise Eylül ayında gerçekleşti. Bu düşüşler yukarıda grafik üzerinde net bir şekilde görülebilir. Şimdi bu düşüşlere odaklanalım:

Bitcoin düzeltme yapacak mı?

Birçok analist Bitcoin’in 2017 zirve değerinden düzeltme yapmaya başlayacağını iddia ediyor. Grafik bu seviyede ikili tepe yapacak. Ayrıca günlük RSI 96’ya çıkmış durumda.

Bitcoin nereye kadar düzeltme yapar?

Bitcoin en önemli destek hattı olan 13.800 dolara kadar düzeltme yapabilir. Bu da yaklaşık 6.000 dolarlık düşüş demek. Dikkatli olmakta yarar var.

Bitcoin’in 2020’de yaptığı 2 sert düşüş tam olarak 2018 zirvelerine denk geliyor. Eski zirvelerin yeni destek/dirençlere dönüşmesi kuralı çalışmış görünüyor. Bitcoin 2018 yılı düşüş döngüsünde gerçekleşen 2 daha düşük zirveyi de sırasıyla test etti. Sırada üçüncüsü olabilir mi?

Bitcoin iyi bir yatırım aracı mı?

bitcoin 100.000 dolar

Bitcoin insanlık tarihinde, bu denli yüksek oranda kazandırmış ilk ve tek yatırım aracıdır. Dahası Bitcoin’de fiyat balonu henüz oluşmamıştır. Analistler 2021 sonu için 100.000 dolar seviyelerini işaret etmektedir. Bitcoin, Mayıs ayında gerçekleştirilen halving etkinliği sonrası bilindik boğa döngüsüne girmiş bulunuyor. Sizce 2021 sonunda BTC kaç dolar olacak?

Analiz tamamen gözleme dayalı olmakla beraber sizlere fikir vermesi için hazırlanmıştır. Analiz kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez.

Bitcoin pahalı mı ucuz mu?

Bitcoin sene sonuna kadar tüm zamanların en yüksek değerini kırarak 50,000 doları görür. Nexo kurucusu böyle bir tahminde bulundu. Bu tahmininin dayanaklarına bakalım.

Bitcoin uzun vadede en çok kazandıran yatırım aracıdır. Bitcoin 20.000 dolarlık tarihi zirvesini kırdıktan sonra önünde hiçbir direnç kalmayacağı için aşırı hızlı yükseliş sergileyebilir.

İlgili – Bitcoin fiyat tahmini: 2021 – 2025

Bitcoin ne kadar? BTC – USD – TRY canlı grafik

 

Etiketler: