1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin yorum: Başbakandan Bitcoin hakkında önemli açıklamalar!

Bitcoin yorum: Başbakandan Bitcoin hakkında önemli açıklamalar!

Bitcoin yorum: Başbakandan Bitcoin hakkında önemli açıklamalar!
0
profitfarmers_koinmedya

Bitcoin’de ilk dalgada bireysel yatırımcılar, ikinci dalgada kurumsal yatırımcılar etkili oldu. Üçüncü dalgada kamusal yatırımcılar etkili olabilir mi?


Başbakandan Bitcoin hakkında önemli açıklamalar!

Bitcoin’in tarihsel gelişimine baktığımızda ilk olarak bireysel yatırımcıların etkili olduğunu görüyoruz. Bitcoin, 2008 yılında yaşanan Küresel Emlak Krizine tepki olarak ortaya çıktı. Bu dönemde krizin oluşmasında bankacılık ve finans dünyasında faaliyet gösteren aç gözlü CEO’ların kararları etkili oldu. Devletin para basarak açgözlü CEO’ları finanse etmesi ise bardağı taşıran son damla oldu. Bu nedenle Bitcoin, mevcut para sistemine tepki olarak doğdu. Temel misyonu ise arzının merkezi bir yapı tarafından kontrol edilememesi.

İlk aşamada Bitcoin fiyatların üzerinde bireysel yatırımcılar etkili oldu ve BTC/USD paritesi 2017 yılının son günlerinde 20 bin doları görerek ilk rekorunu kırdı. Bu ilk dalganın başat aktörü yukarıda belirtildiği gibi hiç şüphesiz bireysel yatırımcılar idi. İkinci dalgada ise kurumsal firmaların Bitcoin üzerinde etkili olmaya başladığını görüyoruz. Kurumsal firmalar 2020 yılından itibaran piyasada daha belirgin olmaya başladı ve açıkça Bitcoin’e yatırım yaptıklarını duyurdular.

MicroStrategy, Grayscale ve Paul Tudor Jones, Bitocoin yatırımları ile dikkat çeken kurumsal yatırımcılardan bazıları.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Bitcoin piyasalarına yönelik kurumsal ilgi BTC/USD paritesinde 2017 yılından sonra yeni bir boğa koşusunun başlamasına neden oldu. Bitcoin 42 bin doların üstünü görerek tüm zamanların rekoruna imza attı. Bu ikinci dalgada başat aktör, bu sefer kurumsal yatırımcılar oldu.

İkinci dalganın henüz tamamlanıp tamamlanmadığı tartışılabilir bir konu ama Bitcoin’de yaşanacak 3’üncü dalganın baş aktörü kamu kurumları (Merkez Bankaları) olabilir. Kısaca;

İlk dalga: Bireysel yatırımcılar

İkinci dalga: Kurumsal yatırımcılar

Üçüncü dalga: Kamusal yatırımcılar

Özellikle Merkez Bankaları, Bitcoin’e yatırım yaparak BTC/USD paritesinde 3’üncü dalganın yaşanmasına neden olabilir.

Kanada eski başbakanlarından Stephen Harper (2006-2015), Merkez Bankalarının rezerv birikim aracı olarak Bitcoin satın alabileceklerini iddia etti. Eğer bu aşamaya geçilirse Bitcoin’de 3’üncü dalga başlayabilir. Bitcoin kolayca 6 basamaklı rakamlara ulaşabilir.

Kaynak

Boğa katili Mt. Gox geri mi dönüyor?

ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden, 20 Ocak’ta resmi olarak yeni görevine başlayacak. Biden görevine başlamadan önce Biden yönetimi, Korona Salgını ile ekonomik yönde mücadele etmek için trilyon dolarlık yeni teşvik paketleri açıklayacakları duyurdu. Tüm bu gelişmeler Bitcoin lehine bir makro ekonomik ortan oluşturuyor. Zira doların arzı daha da bollaşacak. Yatırımcılar likit varlıklarındaki aşınmayı önlemek için Bitcoin’i alternatif bir yatırım aracı olarak kullanabilir. Ancak çorbada mide bulandıran bir sinek var! O da Mt. Gox Bitcoin borsası.

Japonya merkezli Mt.Gox kripto para borsası, 2014 yılında hackelendi. Bu hadise tarihe en büyük hacking skandalı olarak geçti ve 1 milyona yakın BTC hacklendi. Yetkililer bir miktar Bitcoin’i kurtardı ve borsanın kalan Bitcoin’lerini ise donduruldu. Borsa, eldeki Bitcoin’leri mahkeme kararı ile sahiplerine iade etmeye hazırlanıyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Uzun süre devam eden mahkeme sonuçlandı ve 140 bin adet Bitcoin’in Mt. Gox’un mağdur yatırımcılarına dağıtılması bekleniyor. Yazının kaleme alındığı saatte 140 adet BTC’nin değeri 5 milyar doları aşıyor.

Bu kadar yüklü Bitcoin’in sahiplerine dağıtılması, fiyatlarda ciddi dalgalanmalara neden olabilir. 2014 yılından sonra Bitcoin’lerine kavuşan yatırımcılar, birden BTC’lerini bozdurmaya çalışırsa BTC/USD paritesinde bir düşüş trendi yaşanabilir. Hatta yükselen trend tersine dönebilir.

Aşağıdaki grafikte Mt.Gox kararları ve Bitcoin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

bitcoin yorum Bitcoin yorum: Başbakandan Bitcoin hakkında önemli açıklamalar!

Sonuç olarak Mt. Gox’ın hali hazırda devam eden Bitcoin boğa sezonunu sonlandırma ve tersine çevirme ihtimali var.

Kaynak

Bitcoin yorum: BTC hangi seviyelere düşebilir?

Birçok trader, BTCUSD paritesinin düşüşe devam edeceği ve muhtemelen bir Baş ve Omuz paterni oluşturabileceği konusunda hemfikir.

Bu teknik oluşumun düşüş hedefi ise, 20.000 doların altında. Bu da Bitcoin’in 8 Ocak’ta kaydettiği 42.000 dolara yakın olan ATH seviyesinden yaklaşık %50′lik dev bir harekete işaret ediyor.

bitcoin yorum Bitcoin yorum: Başbakandan Bitcoin hakkında önemli açıklamalar!

Teknik göstergelerin yanı sıra, bazı makro ekonomik gelişmeler de Bitcoin’de düşüş trendine işaret ediyor:

  • ABD ekonomisindeki büyüme beklentileri gibi olumlu bazı gelişmeler, dolar üzerinde etkili olan düşüş trendine meydan okudu. Ve dolar endeksi, 2020’yi %6,76 düşüşle bitirdikten sonra, 2021’in ilk haftasında %1,2 toparlandı ve bu da analistlerin, uzun vadeli düşüş beklentilerini olumsuz etkiledi.
  • Yatırımcıların, yerel zirvelerde kar satışları yapması da Bitcoin boğa koşusunun sona ermesinde etkili oldu. Şimdi, en büyük dijital varlık, daha büyük bir fiyat düzeltmesi ile karşı karşıya olabilir.
  • Nitekim tezgah üstü (OTC) piyasalardaki ve madencilerin öncülüğünde gerçekleşen satışlarda bir artış olduğu görülüyor. Ayrıca borsalarda stabilcoin girişlerinde azalma var. Tüm bunlar, Bitcoin piyasasında düşüş eğiliminin devam edeceğine işaret ediyor.

Ancak, popüler bir kripto para uzmanı ve on-chain analisti, durumun böyle olmadığına inanıyor.

bitcoin yorum Bitcoin yorum: Başbakandan Bitcoin hakkında önemli açıklamalar!

Güney Kore merkezli bir blockchain analiz firması olan CryptoQuant’ın CEO’su Ki-Young Ju, BTCUSD paritesinin 28.000$‘ın altına düşmeyeceğini iddia ediyor.

“30-32k seviyesinden BTC satın alan birçok kurumsal yatırımcı var. Bu yükseliş son 3 yılın zirvesiydi. Bu boğa koşusunun arkasında, gerçekten de büyük yatırımcılar varsa; 30 bin seviyesini koruyacaklardır. Düşse bile 28.000’in altına düşmeyecek. “

Bir başka kripto analisti de aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi; kritik desteğin üzerinde kaldığı sürece, Bitcoin’in, 32.000$’ın altına düşmeyeceğini söylüyor.

bitcoin yorum Bitcoin yorum: Başbakandan Bitcoin hakkında önemli açıklamalar!

Kaynak

Bitcoin yorum: Ünlü araştırma şirketi merak edilen soruya cevap veriyor! (12 Ocak 2020)

Reel anlamda piyasada işlem gören kaç adet Bitcoin var? Satılık olmayan Bitcoin sayısını öğrenince şaşıracaksınız!

Bitcoin, 8 Ocak 2021’de (4 gün önce) 41,941 doları görerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu rakamı gördükten sonra ciddi bir satış baskısı ile karşılaşan Bitcoin, 11 Ocak’ta 30 bin dolara kadar geriledi. Ancak bu seviyeden gelen tepki alımları Bitcoin’i 35 bin doların üstüne taşıdı. Bitcoin, şimdilik “extreme bullish” olarak tabir edeceğimiz rotadan henüz sapma göstermiyor.

bitcoin yorum Bitcoin yorum: Başbakandan Bitcoin hakkında önemli açıklamalar!

Ünlü araştırma şirketi, Bitcoin üzerinde arz yönlü önemli bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonuçlarına geçmeden önce bazı istatistikleri hatırlayalım: Bilindiği üzere Bitcoin’in arzı 21 milyon adet ile sınırlı. 21 milyonluk arzın, 18.59 milyonu piyasaya sürüldü ve kalan 2.41 milyon Bitcoin ise piyasaya sürülmeyi bekliyor. Bitcoin’in günlük arz miktarı 900 adet ve bu rakam her 4 yılda bir yarı yarıya azalıyor. Yani Bitcoin gittikçe daha kıt hale geliyor.

İlgili – Bitcoin nedir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

CoinMarketCap verilerine göre piyasada işlem gören Bitcoin sayısı yukarıda ifade edildiği gibi 18.59 milyon adet. Ama bu rakam gerçekten doğru mu?

Cevap: Teorik olarak evet ancak pratikte hayır.

Kayıp olan Bitcoin’ler ve zarar gören Bitcoin cüzdanları sayesinde piyasada işlem gören Bitcoin sayısı 18.59 milyonun oldukça altında. Bazı Bitcoin yatırımcıları ise Bitcoin üzerinde ölesiye uzun pozisyon almayı tercih ediyor. Çocuklarına miras bırakmayı planlıyorlar.

Yukarıdaki nedenlerden ötürü piyasa işlem gören Bitcoin’lerin büyük bir oranı reelde piyasada değil. Glassnode isimli araştırma şirketi işte bu soruya cevap veriyor! Yani reelde piyasada işlem gören Bitcoin miktarı, sadece 4,08 milyon adet!

Piyasada işlem gören Bitcoin’lerin yaklaşık %78’si reel anlamda piyasada değil. Yani Bitcoin’lerin %78’i satılık değil. Bu oran Bitcoin’in çok kısa sürede 40 bin doların üstüne çıkmasının nedenini açıklıyor.

Aşağıdaki renklendirilmiş grafik piyasada likit olan ve likit olmayan Bitcoin oranlarını veriyor.

bitcoin yorum Bitcoin yorum: Başbakandan Bitcoin hakkında önemli açıklamalar!

Mavi ile renklendirilmiş alan likit olmayan yani satılık olmayan Bitcoin miktarını belirtiyor. Kırmız ile renklendirilmiş olan alan ise piyasada el değiştiren Bitcoin miktarı. İşte bu Bitcoin’ler fiyatı belirliyor.


2020 – 2021 Bitcoin yorumları: Bitcoin’in en büyük koruyucusu hiç beklenmedik yerden çıktı!

Bitcoin’i hükümetlerin saldırısından korumanın yolu

Erik Voorhees, kurumsal yatırımcıların Bitcoin (BTC) gibi kripto paraların geleceğini güvence altına almada önemli bir rol oynayacağını düşünüyor.

Bu yılki LaBitConf panelinde konuşan Voorhees, Bitcoin’in benimsenme eğrisinin önümüzdeki 5 ile 10 yıl içinde önemli ölçüde artacağını belirtti. Ona göre zamanla dünyanın yarısının artık öyle ya da bu şekilde BTC’ye maruz kalmış olacak. Ancak kitlesel benimsenme ise çok daha sonra yaşanacak. Tam da o zaman Bitcoin global para standı olacak.

Panel katılımcıları bir konuda hemfikir. Onlara göre çok farklı kurum ve kuruluşların BTC’ye sahip olması ve alması Bitcoin için iyi bir durum. Bu açıdan kurumsal benimsenme kripto para ekosistemi için net pozitif bir durum. Çünkü oyunun kurallarının değişmemesini ve hükümetlerin de müdahale etmemesini temin edecek.

Voorhees’e göre eğer Bitcoin sadece bireysel yatırımcılar tarafından kullanılırsa hükümetlerin sansürünü teşvik edebilir. Ancak işin içinde büyük kurumsal oyuncular olursa, hükümetlerin müdahalesine karşı paratoner rolü oynayabilir.

Bitcoin konusunda ise Voorhees şöyle diyor:

“Bitcoin sahipleri ne kadar karma ve çeşitli olursa o kadar büyüyebilir. Bu da o kadar iyidir. Para üzerindeki kontrolün demokratikleştirilmesi Bitcoin’in özüdür.”

Buna rağmen Voorhees kurumsal benimsenmenin henüz erken aşamalarında olduğumuzu söylüyor. 2020 da bunu gösterdi. Paul Tudor Jones ve Stanley Druckenmiller gibi büyük yatırımcılar da Bitcoin ile ilgili duruşlarını bu yıl açıkladılar. Şimdi de Paypal ve Cash App, yeni çıkan Bitcoin’lerin çoğunu alıyor.

Kaynak

İlgili: Bitcoin (BTC) nasıl alınır?

İlgili: En iyi, en güncel Bitcoin forumları BTC konuşulan topluluklar

SMA göstergesi nedir?

Basit Hareketli Ortalama SMA, belirli bir zaman aralığı içindeki veriyi alır ve veri setinden ortalama bir fiyat çıkarır. SMA’da yeni fiyat seti girdiğinde eskisi çıkarılır. 100-gün SMA’sı son 100 gün içerisindeki fiyat ortalamasını gösterir.

Bitcoin iyi bir yatırım mı?

Bitcoin, inanılmaz düşük ücretlerle nakde çevrilebilen ve altın gibi varlıklara da dönüştürülebilir bir varlık. Kısa vadeli getiri arayanlar için BTC inanılmaz yüksek likidite ile iyi bir yatırım olabilir. Bir de Bitcoin uzun vadeli yatırım için de düşünülebilir. Çünkü bazı temel özelliklerinden dolayı yüksek talep gören bir varlık.

Ünlülerin Bitcoin yorumları

Bitcoin yorumları özellikle 2017 yılındaki meteorik BTC fiyat artışının ardından dikkat çekmeye başladı. Lider kripto para, Aralık 2017’de, 1000 Dolar’dan, 19.000 dolara, sadece 1 yıl gibi kısa bir zamanda ulaştı.

2018 ise, kripto para yatırımcıları için ”kayıp yıl” olarak kayıtlara geçti. Birçok yatırımcı kripto paraya olan ilgisini bu dönemde kaybetti. 2019 yılında ise 14,000 dolara kadar yaklaşan BTC 2020 ye yaklaşırken değer kaybı yaşadı ve 10,000 dolar seviyesine geri geldi.

2020 başlarında Mart ayına kadar pozitif bir görünümde olan piyasada 2020’nin başından beri göreceli bir fiyat artışı var.  Martta yaşanan düşüşten sonra fiyat toparlanma aşamasında ve kendisini pandemi tehlikesinden korumaya çalışıyor gibi görünüyor. Yakın da bir boğa piyasası başlama olasılığı da kuvvetli .

Uluslararası gündemde pandemi olayından sonra bir düşüş yaşayan ve Mayıs ayı başlarında toparlanma yaşayan kripto para piyasası şu sıralara iki arada bir derede sanki. BTC aşağı mı gitsem yukarı mı gitsem karar verememiş durumda. Bir kaç gün önce yaşadığı kayıpları telafi edebilecek mi? Ünlüler Bitcoin yorumları  ile BTC hakkındaki düşüncelerini paylaşmışlardı. Biz de onların bir kısmını ele aldık. 

İlgili – Bitcoin nedir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Brian Kelly’nin Bitcoin yorumu

CNBC kanalının uzman Bitcoin yorumcusu Brian Kelly,  bir süre önce katıldığı bir programda Bitcoinin yarılanmadan sonra daha nadir bulunan bir varlık haline geldiğini daha yukarılara gideceğini söyledi.

Kelly konuşmasında yarılanmanın nasıl çalıştığını  ve dolaşımdaki Bitcoin miktarı için ne anlama geldiğini tüm detayları ile anlattı. Madencilerin ürettiği miktarın yarıya düştüğünü vurgulayan Kelly, yarıya düşenin fiyat değil üretilen bitcoin miktarı olduğunu ve bazı analistlerin bunu yanlış anladığını ekledi. Ayrıca stok akışı modeline dayanarak Bitcoinin altından daha az bulunur hale geleceğini de söyledi Kelly. Bu durumun ise fiyatı daha da arttıracak bir özellik olduğunun altını çizdi.

2012 ve 2016 yıllarındaki yarılanma olaylarında Fiyatın son sürat koştuğunu belirtiyor Kelly. Aynı zamanda Analist PlanB de aynı görüşte.

Independent gazetesinin Bitcoin yorumları

Dünyaca ünlü Independent gazetesi  yarılanma öncesi yayınladığı bir makalede Bitcoinin 2017 zirvesine gönderme yaparak yarılanmanın yaklaştığını  ve bir rallinin başlamakta olduğunu yazıyor.

Gazete tüm kripto piyasasının bu yarılanmayı beklediğine vurgu yaparak bunun ardından Bitcoinde bir patlama yaşanacağını belirttiler. Yaşanan salgının kripto piyasasının kısa süreliğine etkilediğinden dem vurmuştu gazete.

Kripto piyasası çok volatil bir piyasa olduğu için yatırımcılara uzun vade yatırımlar öneriyor gazete. Gazetenin  yarılanma sonrası tahmini şöyle:

Mayıs ortalarında 18,375,000 bitcoin üretildi.O zamandan sonra madencilerin ödülleri yarıya indi. Yeni BTC üretmek daha da zor artık.

Bazı uzmanlara göre bu olay bitcoin fiyatına kısa vadede dip yaptıracak çünkü aynısı daha önce yaşandı.Peki ya bazı madenciler bu zorluğa ayak uydurmak için Bitcoinlerini satmaya devam ederlerse. Artan arz fiyatı önemli oranda aşağı çelecektir diyor gazetenin Bitcoin sorumlularından Don Wyper.

” O zaman önceki yarılanmalarda bitcoin fiyatı roketlemişti bana göre uzun vadede daha yüksek bir değere çıkacak çünkü bitcoin şu anda hak ettiği değerin altında”

Benzer bir görüşte Coincorner’dan Danny Scott’dan geliyor. Scott da kimsenin bitcoin fiyatının hemen artmasını beklememesini söylüyor

” Önceki iki yarılanmada fiyat üç veya dokuz ay içinde zirve yaptı, stok akışı modeline  bakarsak  12 veya 18 ay içinde Bitcoin fiyatının 100,000 dolar bölgesine geldiğini görebiliriz.”

İlgili – Bitcoin fiyat tahmini: 2021 – 2022 – 2023 – 2025

Bitcoin iyi bir yatırım aracı mı?

bitcoin 100.000 dolar

Bitcoin insanlık tarihinde, bu denli yüksek oranda kazandırmış ilk ve tek yatırım aracıdır. Dahası Bitcoin’de fiyat balonu henüz oluşmamıştır. Analistler 2021 sonu için 100.000 dolar seviyelerini işaret etmektedir. Bitcoin, Mayıs ayında gerçekleştirilen halving etkinliği sonrası bilindik boğa döngüsüne girmiş bulunuyor. Sizce 2021 sonunda BTC kaç dolar olacak?

Bitcoin yorumlarında çeşitlilik

Geçen süre zarfında, birçok Bitcoin yorumunun tutarsız ve verimsiz olduğuna şahit olduk. Bitcoin’in farklı bir dünyası var. Kısa vadeli Bitcoin yorum  tutarsız olsa da, uzun vadeli tahminlerde tahminlerin sağlıklı olduğu yönünde ortak bir kanaat var. Bitcoin değer deposu olma yolunda, emin adımlarla ilerliyor.

Analist PlanB bu konuda yeni bir tahminde bulunarak BTC’nin bir ralliye başlamak üzere olduğunu söylüyor.  Analist yaklaşan yarılanma olayının diğer yarılanmalarda olduğu gibi ilk 1-2 yıl içinde fiyatı 10 katına çıkaracağını söylüyor.

Bitcoin insanoğlunun hayatına girdiği andan bu yana tartışmaların odağında oldu. Dünyaca ünlü, herkesin takdirini kazanmış uzmanlar, yatırımcılar ve tanınmış kişiler Bitcoin ve kripto para ile ilgili yorumlar yapmaya başladılar.

Kimisi Bitcoini övüp göklere çıkarırken kimisi hiç olumlu yaklaşmıyor. Bu görüş ayrılıkları da insanları ikileme sürüklüyor. Son derece farklı Bitcoin yorumları yapanların dünyaca tanınmış kişiler olması da çok ilginç. Bakın kimler bu konuda nasıl bir yaklaşım içinde?

Finans uzmanlarından kısaca Bitcoin yorumları

Dan Roseman: “Bitcoin protokolü herkesin güç yetirebileceği, kendi kendini düzenleyen bir ödeme ağı olarak çok güçlü bir değere sahip. Buradaki teknoloji herkesin herkese istediği kadar miktarda parayı  çok küçük bğr miktar ücretle gönderebilmesini sağlıyor.Bitcoin internet gibi, sınırları ortadan kaldıran bir devrim ve yenilik. İnternet ile bilgi engellerini nasıl ortadan kaldırdıysak, Bitcoin ile de mali engelleri kaldırıyoruz.”

Jake Mann: “Merkez bankalarının kontrolünden uzak bir kripto para, merkeziyetsiz ve ulusal paralara güvenlerini kaybedenler için bir tasarruf  aracı. 

Ancak Bitcoinin arzında tek kontrol unsuru var o da madenciler. Bitcoinin arzı sadece madenciler yoluyla mümkün olabiliyor. Bu da büyük bir soruna yol açabiliyor. Öncelikle elde ettikten sonra bitcoin biriktirmeyi düşünüyorlar.

Bu bitcoin volatilitesini en büyük endeni.  Bilindiği kadarıyla kazılan bitcoinlerin % 25’i piyasaya girmedi bile. Bu sorunu çözmenin tek yolu madencilerin çıkardıkları Bitcoinleri diğer kriptolarla takas etmelerini zorunlu kılmak. Yoksa volatilite bitcoinin potansiyelini öldürecek ve bir grup madenci bitcoin arzının kontrolünü elinde tutacak. O zaman merkez bankasından daha iyi diyebilir miyiz?”

Phillip Christenson: “Ben bir mali planlayıcı olarak müşterilerime yatırım için Bitcoin tavsiye etmem. Kısa tarihi boyunca bitcoin volatil fiyat hareketleri ile ve asıl bir değere sahip olmaması ile bu konuda güvenle tavsiye edeceğim bir yatırım aracı değil.

Asla bir yatırım olarak Bitcoini düşünmem ama bir kavram olarak evet. Çok güzel bir şey. Küresel çapta bir kripto para olarak, küresel ticareti kolaylaştırabilir. İşlem ücretlerini düşürebilir. En iyi tarafı bir merkezden yönetilmediği için hükümetlerin manipülasyonundan uzak.  Sınırlı azr nedeniyle enflasyon en az seviyede tutulabilir.

Braden Perry: “An itibariyle Bitcoin bir sanal ve merkeziyetsiz bir kripto para ve mal ve hizmet alımında kullanılabiliyor. Her hangi bir hükümet,şirket ya da organizasyon tarafından desteklenmiyor. Gerçekten global çapta yasal bir düzenlemeye tabi olmayan bir para. herhangi bir vergilendirilmesi yok. Bazı hükümetlerin bu konuda teşebbüsleri olsa da başarıya ulaşmadı.”

Robert Lons: “Sınırları olmayan, kimseye engel koymayan bir para birimi düşünün hem de hükümetler kontrol edemiyor. Bence dünya geçmiş tecrübelerinden yola çıkarak merkeziyetsiz ve halk tarafından kontrol edilen bir para birimini kullanmaya hazır. Ama evet,Bitcoinin daha alacağı çok yol var.  Hem benimsenme oranının artması gerekiyor hem de tüm herkese hitap edebilmesi için daha basitleştirilmesi gerekiyor.”

İlgili – Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Olumsuz Bitcoin yorumları yapanlar

Önce ”Sıfırcı Hoca” lardan başlayalım, ne dersiniz? Bitcoin hakkında negatif bakış açısına sahip kişiler arasında, Joe Davis, Bill Gates, Kenneth Rogoff var. Bu üçlünün Bitcoin yorumları ve Bitcoin tahminleri hakkında konuşacağız. Elbette daha popüler ”BTC düşmanları” var. Ancak bunların bir kısmını zaten biliyorsunuz.

Joe Davis’in Bitcoin yorumu: Otur sıfır!

Joe Davis, bildiğiniz gibi ünlü bir Ekonomist. O’nun Bitcoin yorumu, neredeyse diğer BTC eleştirmenlerinin yorumları ile aynı. Kısacası BTC fiyatını, ‘spekülatif ‘, ‘ manipülatif ‘ olarak değerlendiriyor. Ayrıca O’na göre BTC  bir para değil. Joe Davis’in söyledikleri bizi çok tatmin etmese de, Vanguard’ın yatırım stratejisi başkanı olduğundan, açıklamaları oldukça etkilidir.

Bitcoin yorumları

Joe Davis: “Bitcoin para birimi mi? Bitcoin fiyatının sıfıra vurması, benim için oldukça yüksek bir ihtimal.”

Joe Davis, Bitcoin’in fiyat oynaklığı nedeniyle, zayıf bir değer deposu olduğu görüşünde. İnsanlara yalnızca denenmiş ve gerçek yatırım araçlarına yönelmesini tavsiye ediyor.

Geleneksel yatırım şirketleri ve bankaların muhafazakar bir tutum sergilediği her kes tarafından bilinir. Ancak Goldman-Sachs gibi para fonlarının, Bitcoin’in potansiyelini araştırdığını ve zaman zaman Bitcoin hakkında yorum yaptığını kripto medyasından okuyoruz.

Bill Gates’den Bitcoin yorumu: Benden de kaldın! Sıfır!

Gates, kabul etmese de para evrimleşiyor. Gates, Bitcoin’in patlayacağı görüşünde, ancak ne zaman ”sıfırlanacağı” hakkında tarih vermiyor.

Kenneth Rogoff’ın Bitcoin yorumu: 100 dolarlık bir emtia

Kenneth Rogoff, diğerlerinin Bitcoin yorumları ve Bitcoin fiyat tahminleri göz önüne alındığında kısmen insaflı sayılır!

Kenneth Rogoff şöyle diyor: “Bitcoin şimdi değilde 10 yıl sonra piyasaya girmiş olsaydı, şu anki değerinin çok altında olurdu. Dolayısıyla 10 yıl sonra Bitcoin 100 bin dolar olmaya yakın değil. 100 Dolar daha mantıklı.”

Bitcoin yorumları

Rogoff’un Harvard Üniversitesi profesörü ve Uluslararası Para Fonu eski başkanı olması, açıklamalarının kripto para piyasasında ses getirmesine neden oldu.

Rogoff, Bitcoin’i eleştirirken ”Temel olarak, kara para aklama ve vergi kaçırmaktan başka bir işe yaramıyor. Bu faaliyet alanları dışında, Bitcoin’in kullanım alanı oldukça sınırlı” diyor.

Bitcoin değeri hakkında olumlu düşünenler

Diğer yandan Bitcoin’e inanan, BTC fanatikleri var. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Thomas Lee, Max Keizer, David Drake, Bobby Lee, Jeet Singh, Vinny Lingham, Mayer Mayer, Tim Draper, Cameron Winklevoss, John Pfeffer, John McAfee gibi isimler var. Bitcoin’in yılmaz savunucularından sadece bazı isimleri sizlerle paylaştım. Bu kategoride, BTC fiyat tahminlerinin 4 milyon dolara kadar çıktığını hatırlatmak isterim.

Thomas Lee’nin Bitcoin yorumu  25.000 dolara gidebilir

Thomas Lee şöyle diyor: “Bitcoin’in madencilik maliyeti ortalama olarak 7.000 dolar. Ve Bitcoin kazıma zoruluğu her geçen gün artıyor. Bu nedenlerden dolayı yıl sonunda 25.ooo doları yakalayacağına inanıyorum.” 

Bitcoin yorumları

Lee, yatırım şirketi FundStart Global’in kurucusu. 2019 Temmuz ayında CNBC’de yaptığı iki ayrı röportajda, Bitcoin’in artan madencilik maliyetlerinin fiyatı 25.000 dolar civarına götüreceğini  öngördüğünden bahsediyordu. Farklı medya merkezlerine ise daha net rakamlar vermişti (daha önce 22.000 dolar demişti). Tomas Lee Bitcoin’e en çok değer atfedenlerin başında geliyor. Hatta fiyatın 150 bin dolara kadar bile çıkacağını düşünenlerden Lee.

Max Keiser’in Bitcoin yorumu ise daha yüksek: 28,000 – 100,000 doları bulabilir

Max Keiser de Bitcoin için her zaman olumlu tablo çizenlerden. Max Keiser ise şöyle yorumluyor: “Bitcoin 28.000 doları görünce yeni bir krizle karşılaşacak, sonrasında 100 bin dolara ulaşacak. Belki bu fiyatı bile arayacaksınız”

Bitcoin yorumları arasında ilgimi en çok çeken bu açıklama olmuştu. Max Keiser  Bitcoin ile ilgili olumlu yaklaşım gösterenlerin başında yer alıyor.

Bitcoin yorumları

Keiser, en son Bitcoin tahminini Twitter’da yayınladı. Keiser, kripto risk sermayesi şirketi Heisenberg Capital’in ortağı ve daha önce Bitcoin’in Aralık ayında 2018’de 17.000 doları geçeceğini öngörmüştü.

David Drake’nin Bitcoin yorumu: 30,000 doları bulacak bir dijital emtia

David Drake: “Wall Street bu yıl kripto paraya odaklanacak, bu nedenle Bitcoin yıl sonunda 30.000 Dolar olarak bekliyorum.”

Devamında ise şunları belirtiyor: “Bir süre sonra yüzlerce kripto para finansal piyasaların günlük yaşamında önemli  bir rol alacağına inanıyorum.”

Tim Draper’in Bitcoin yorumları

Draper, ayrıca Draper Associates ve DFJ’nin kurucusu. Kripto para yatırımları dışında, Hotmail, Skype ve bir çok projenin erken dönem yatırımcısı.

Mike Novogratz’ın Bitcoin yorumu: 20 trilyon dolarlık piyasa

Bitcoin yorumları

Galaxy Digital Capital Management’ın kurucusu ve CEO’u olan milyarder yatırımcı Mike Novogratz, 2019 yılında Bloomberg’de katıldığı bir programda kripto paralara dair birçok açıklamada bulunmuştu. Seyircilerin sorduğu soruları da yanıtlayan yatırımcı kripto paraların kaçınılmaz bir gerçek olduğunu söyledi. Kripto paralar deyince akla ilk gelenlerden Novagratz.

Kripto para sektörü ile 2012 yılında tanıştığını ve anlamak için bir süre zaman geçirdiğini söyleyen Novogratz halen de sektörü anlamaya öğrenmeye devam ettiğini tam olarak kendisini sektöre her yönüne hakim biri olarak tanımlayamayacağını söylüyor. Bu açıklama üzerine yeni başlayacaklar geç mi kaldı sorusu sorudu. Mike’ın buna cevabında sektöre giriş yapmak için büyük resmi anlamak öğrenmek yeterli dedi.

”Son 8 ayda beni oldukça şaşırtan şey New York borsasına gidip insanlarla konuşmaya başladığımda herkesin düşündüğümden daha fazla kripto paralara dair bilgiye sahip olduğunu ve yakından takip ettiklerini görmem oldu. İnsanlar kurumlar hazır ve sektöre ısınıyorlar. Bunun için düzenlemelerin ve altyapı ihtiyaçlarının tamamlanmasını bekliyorlar. Bunlar tamamlandıktan sonra 3-4 sene içinde 20 trilyon dolara kadar gidebilecek bir pazarla karşı karşıyayız.”

Novogratz, Bitcoin’in 18 ay içinde 20.000 dolara ulaşmasını beklediğini söyledi. Eğer Novogratz’ın bu tahmini gerçekleşirse, Bitcoin, mevcut seviyelerinden yaklaşık olarak %180‘lik bir yükseliş kaydetmiş olacak.

Uzmanların çoğu Bitcoin için olumlu düşünce yapısına sahip. Hayatımıza gireli neredeyse 10 yıl olan ve bu süre içinde değerini gittikçe arttıran bir varlık var karşımızda. Eğer sağlam bir yapısı olmasaydı bu kadar süre değerini arttırarak varlığını sürdürür müydü? 

Kaynak

Total
0