BTC : 84511 ₺ ETH : 2815 ₺ XRP : 2.189 ₺ LTC : 427.1 ₺ USDT : 7.269 ₺ XLM : 0.7697 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. Katil adayları hedeflerine ulaşabildi mi? Ethereum Dapp ve diğerleri

Katil adayları hedeflerine ulaşabildi mi? Ethereum Dapp ve diğerleri

Katil adayları hedeflerine ulaşabildi mi? Ethereum Dapp ve diğerleri
0
huobi_koinmedya

Messari raporlarına göre, DApp geliştiricileri ve kullanıcılar tarafından en tercih edilen platformun halal açık ara Ethereum olduğunu ortaya koyuyor. DApp konusunda resmen Ethereum DApp vs. diğerleri diye 2’ye ayırsak hata etmiş olmayız.

Messari raporunda, kendilerini Ethereum katili olarak kendilerini tanıtan diğer platformlar Tron, EOS, Tezos ve ADA değerlendirildi.

Justin Sun’ın projesi Tron ikincilik koltuğuna otursa da, Ethereum ile arasındaki fark yakın bir zamanda kapanacak gibi durmuyor. EOS üçünlü, Tezos dördüncü ve Cardano ise beşinci oldu. Messari ekibi bu durumu aşağıdaki twitinde şöyle bildirdi:

koinmedya_brave

-Aktif adreslere göre akıllı sözleşme platformları

-Ethereum açık ara en aktif

-Tron ikinci ama Ethereum ile arası çok açık

-EOS gittikçe irtifa kaybediyor

koinmedya_brave

-Tezos ve Cardano DApp’a önem vermektense fiyat istikrarını düşündüklerinden haliyle aktiflik oranı düşük.

ETH2.0 gecikse de Ethereum DApp egemenliğini sürdürür mü?

Elde edilen veriler, akıllı sözleşme platformu olarak Etherum’un hala açık ara tercih edilmesinin önemli bir sebebinin de ETH yatırımcıların ve trader’lerin ETH2.0 konusunda beklentilerini koruyor olduklarındandır. Bu nedenle, Ethereum gelecekte bu alanda hala egemenliğini sürdürmek istiyorsa, ETH2.0 sürümünü hayata geçirmesi gerekiyor. Ama sürekli gecikmelere baktığımızda, kısa bir zamanda ETH2.0 gerçekleşmeyecek gibi.

Vitalik Buterin tarafından atılan twitte, Ethereum’un ölçeklenme sorunlarına kalıcı çözümün bulunması için  önümüzdeki bir kaç sene üzerinde çalışılması gerektiği belirtiliyor. Buradan ETH2.0 yükseltmesinin ileri bir tarihe tehir edilebileceğini anlıyoruz. Ayrıca, ETH2.0 sürümü hazır olasıya kadar ZK-rollup’ların ara çözüm olabileceğini ima etti.

Bitmex ekibi, ETH2.0 yükseltmesinin gecikebileceğini bildirmişti. Vitalik Buterin’in twitleri Bitmex’i haklı çıkardı. Bitmex ekibi raporunda, gecikme için aşağıdaki sebeleri göstermişti.

  1. Ethereum 2.0 ağının başarılı olabilmesi için, öncelikle POS ve sharding sisteminin uyum içinde çalışması gerekiyor. Ayrıca Ethereum ekosisteminin önemli aktörleri çekecek kadar ekonomik olarak kârlı olması gerekiyor.
  2. Akıllı sözleşmeler be DeFi sistemleri belirli bir alana odaklanmalı ve yatırımlarını yükseltmelerini başarılı kılacak  alanda yapmalılar.

Bu nedenle, ETH 2.0 ağı yükseltmesinin piyasa sürülmesi yıllar alabilir. ETH 2.0, kağıt üzerinde oldukça iddialı harika bir proje ama başarılması şu an için oldukça zor görünüyor.

Etiketler: