BTC : 81690 ₺ ETH : 1.845 ₺ XRP : 46.03 ₺ LTC : 7.664 ₺ USDT : 347.4 ₺ XLM : 0.2415 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum Haberleri
  3. ETH 500 dolar belki sandığınızdan da yakın!

ETH 500 dolar belki sandığınızdan da yakın!

ETH 500 dolar belki sandığınızdan da yakın!
0

Ethereum vadeli işlemler piyasasındaki verilere göre ETH 500 dolar hedefi belki de sandığımızdan daha yakın.


ETH 500 dolar hedefine doğru

Ethereum fiyatları 20 Temmuz’da 235 dolar civarında başladığı boğa koşusunun ardından 444 doları gördü. ETH/USD paritesi, yazının kaleme alındığı saatte 425 doların üstünde işlem görüyor.

Ethereum vadeli işlemler piyasasından oldukça olumlu sinyaller geliyor. Son üç ayda Ethereum vadeli işlemler piyasası büyüklüğü %250 artış göstererek 1.7 milyar dolara ulaştı. Vadeli işlemler piyasasındaki büyümenin ardından Ethereum 400 dolarlık direnci kırabildi. Aşağıdaki grafikte tüm platformlardaki Ethereum vadeli işlemler hacmindeki değişimi görüyoruz.

ETH 500 dolar ETH 500 dolar belki sandığınızdan da yakın!

koinmedya_brave

Yatırımcılar iki temel faktörden dolayı vadeli işlemler piyasasında işlem yapmayı tercih ediyor:

  • Kurlardaki olası düşüş karşısında kayıplarını telafi etmek.
  • Kurlardaki olası artışlar karşısında kaldıraç kullanarak yüksek getiri elde etmek.

Ethereum yatırımcılarının hangi motivasyon ile vadeli işlemler piyasasında pozisyon aldığını hesaplamak güç. Ethereum yatırımcıları yukarıdaki faktörlerden ilk maddeye göre vadeli işlemler piyasasına giriyorsa ETH/USD paritesinde bir düşüş bekleyebiliriz. İkinci madde vadeli işlemler piyasasında etkili oluyorsa bu durumda paritede artış bekleyebiliriz.

Yukarıdaki ayrımı netleştirmek için Put Option (satış sözleşmesi) ile Call Option (alış sözleşmesi) oranlarına bakarak çıkarımda bulunabiliriz. Eğer oran 1’den büyükse ETH/USD paritesinde yükseliş sinyali olarak okunabilir.

Skew tarafından yapılan hesaplamayı aşağıda görüyoruz. Put/Call oranı 1’in üzerinde. Ethereum spot fiyatlarının prim yapmasını bekleyebiliriz.

ETH 500 dolar ETH 500 dolar belki sandığınızdan da yakın!Ancak şunu belirtmekte yarar var. Ethereum vadeli işlem piyasası oldukça dinamik bir piyasa. Bu oranın bugün 1’in üstün olması bir sonraki sözleşme tarihinden sonra bu oranın 1’in üstünde olmasını garanti etmiyor.

Put/Call oranları sadece bize fikir veriyor.

Ethereum son günlerde gösterdiği performans sayesinde Bitcoin karşısında son iki yılın en güçlü günlerini yaşıyor. 15 Mayıs 2020’de 0.020 BTC’de işlem görüyordu. Yazının kaleme alındığı saatte ise 0.036 BTC’den işlem görüyor.

Kaynak