BTC : 87093 ₺ ETH : 3242 ₺ XRP : 2.231 ₺ LTC : 417.4 ₺ USDT : 7.395 ₺ XLM : 0.7708 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Dikkat! 2020 yılında ne kadar kripto para çalındı biliyor musunuz?

Dikkat! 2020 yılında ne kadar kripto para çalındı biliyor musunuz?

Dikkat! 2020 yılında ne kadar kripto para çalındı biliyor musunuz?
0
huobi_koinmedya

Siber saldırılar ve hackerlar kripto paraların yumuşak karnı olmaya devam ediyor. 2020 yılında ne kadar kripto para çalındı biliyor musunuz?


Ne kadar kripto para çalındı?

Birleşmiş Milletlerin 2019 yılı raporuna göre Kuzey Kore yönetimi ile bağlantılı olduğu iddia edilen hacker grupları, büyük kısmı Bitcoin ve kripto paralarda oluşan 2 milyar dolarlık fonu hackledi. Yaklaşık 17 ülkenin bu konuda mağdur olduğu ve iddia ediliyor. Kuzey Koreli hackerları özellikle kripto para borsalarını hedef alıyor. Daha korkuncu ise Kuzey Kore’nin çalıntı paralarla kitle imha silahları üretimini finanse ettiği iddia ediliyor.

Kripto para piyasalarında Kuzey Kore merkezli siber saldırıların ötesinde de hırsızlık faaliyetleri gerçekleşiyor. Whale Alert’in verilerine göre 2020’nin ilk yarısında 24 milyon değerinde kripto para çalındı. Whale Alert’e göre bu rakam 2020’nin sonunda 50 milyon dolara ulaşabilir.

Dolandırıcılar ve hırsızlar farklı yöntemler kullanarak Bitcoin yatırımcılarını dolandırdılar: Cinsel içerikli email ya da mesajlarla kurbanlarının bilgisayarlarına casus yazılım yükleyerek kurbanlarına ait private keys, şifre ve şahsi bilgileri elde edebiliyor. Ünlülerin kimliğini de kullanarak bazı insanların dolandırıldığına şahit olduk. En son Elon Musk kimliğini kullanan bir dolandırıcı 2 milyon dolarlık Bitcoin çaldı.

koinmedya_brave

Ya da phishing denilen yöntemle de birçok mağduriyetler oluştu. Bilindik websitelerin birebir kopyasını üreten dolandırıcılar, kurbanların bilgilerini elde ettiler. Aşağıdaki örnekte ülkemizde faaliyet gösteren bir bankanın websitesini birebir kopyalayan phishing örneği görüyoruz.

bitcoin birikimi

2019 yılında ise ülkemizde Bitcoin satışında bulunan bir kripto para borsasına ait 13 milyon liralık Bitcoin ve kripto para çalan çete, Bitcoin’lerle lüks araba satın alırken yakayı ele verdi. Çete liderinin söz konusu borsanın eski çalışanı olduğu anlaşıldı.

Kaynak

koinmedya_brave