BTC : 63068 ₺ ETH : 1580 ₺ XRP : 1.231 ₺ LTC : 289 ₺ USDT : 6.906 ₺ XLM : 0.4663 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin ekonomik çöküşü engelleyebilir

Bitcoin ekonomik çöküşü engelleyebilir

Bitcoin ekonomik çöküşü engelleyebilir
0
huobi_koinmedya

Bitcoin ekonomik çöküşü durdurabilir mi? Dünya bir başka belirsizliğe doğru savrulurken kripto paralar gidişata dur diyebilir mi?


Ekonomide değişim rüzgarlarının daha sert eseceğine ilişkin sinyaller güçleniyor. Merkez bankalarının ekonomilerini düzeltmek için daha fazla para basmalarıyla ekonomik yavaşlama zaten başlamıştı. Son finansal krizi bankalar başlattı ve muhtemelen sonraki krizin sorumlusu olacak.

Para basmaya devam

Dünya yalnızca 10 yıl önce, 1920’lerden beri ilk kez büyük bir finansal krizin içine girdi. Amerikan bankacılık sistemi, tek elden derivativlerin ticaretini de kapsayacak şekilde borç vererek dünya ekonomisini çökertti. Bunun düzelmesi yıllar aldı. Fakat öyle görünüyor ki ekonominin gökyüzü yeniden kararıyor.

koinmedya_brave

Geçen hafta Amerikan Merkez Bankası bu yıl içinde 3. kez olmak üzere kar oranlarını düşürdü. Hareketin amacı birikimi terkettirip harcamaya ve borçlanmaya teşvik. Ama bu Trump için yine de yeterli gelmiyor. Başkan, negatif oranlar istiyor.

Trump’ın FED için yaptığı bir başka topa tutma yani O’nun“Çin’den daha büyük tehdit” olduğu yorumu geçen hafta geldi.

“FED başından beri çok hızlı, çok yavaş diye yanlış olarak olarak nitelendiriyor. Başlangıçta bile gerildiler. Diğerleri onların etrafında daireler çiziyor ve gülüyor. Dolar&faiz oranları can acıtıyor.”

 

koinmedya_brave

Ekonomistlerin çoğu ise, Trump’ın Çin ile girdiği ekonomik savaşın Amerikan ekonomisine yüksek faiz oranlarından daha fazla zarar verdiği konusunda hemfikir.

Bakınız:Gelecek kripto para için ne vadediyor?

FED’in yeni para basmasıyla birlikte doların değeri daha da düşüyor. 1913’den beri yeşil altının değeri geriliyor. Bir araştırmaya göre bu zaman öncesinde 100 dolar sahibi biri alabileceği ürünleri bugün 2,529$ ile alabiliyor.

Bitcoin ekonomik çöküşü Bitcoin ekonomik çöküşü engelleyebilir

Eski kongre üyesi ve Bitcoin boğası Ron Paul de mevcut bankacılık sistemini eleştirerek şunları söyledi:

“Kendisi için çalıştığınız dolar, her gün alım gücünü kaybediyor. Buna rağmen hükumet size enflasyon olmadığını söylüyor. FED, hükumetin oluşturduğu bir tekel. Ve trilyonlar değerinde dolar basıyor. Size de, bunun kapitalizm olduğuna inanmanızı söylüyorlar.”

https://twitter.com/RonPaul/status/1190362572530343937

Bitcoin ekonomik çöküşü çözer

Önceden belirlenmiş arzı, merkez bankalarının müdahalelerinden muafiyeti ve desentralizasyon özelliği ile Bitcoin bu problemin mükemmel bir çözümü. Teoride Bitcoin dünya para kontrolünü halka veriyor, bankalara değil…

Bakınız:FED piyasaya kripto para sürer mi?

Büyük ölçüde kusurlu bankacılık sistemi, Bitcoin’i ilk etapta ortaya çıkaran katalizördü. Satoshi Nakamoto’nun kendisinin yazdığı gibi;

“Bankaların paaramızı tutması ve elektronik olarak transfer etmesi beklenir. Bu konuda güven duymamız gerekir. Ama onlar rezervin çok az bir bölümü kalacak şekilde kredi dalgaları halinde borç veriyorlar.”

Dünya bankaları bir başka 2008 yaşamamak için önlem almaya başlıyorlar. Ama kaderden kaçış yok. Bitcoin ise -tasarlandığı gibi, bu sorunu çözebilir.

Kaynak

Etiketler: