BTC : 65701 ₺ ETH : 1635 ₺ XRP : 1.372 ₺ LTC : 318.6 ₺ USDT : 6.786 ₺ XLM : 0.5425 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Yıkıcı yenilik, Facebook’un Libra’sı ve Kripto paralar

Yıkıcı yenilik, Facebook’un Libra’sı ve Kripto paralar

Yıkıcı yenilik, Facebook’un Libra’sı ve Kripto paralar
0
huobi_koinmedya

Virginia Üniversitesi’nden Profesör Mike Lenox’un açıkladığı Yıkıcı Yeniliğin aşamaları, Facebook’un Libra’sı ve Kripto paraların geleceği hakkında önemli fikirler veriyor.


Yıkıcı Teknoloji: Facebook’un Libra’sı ve Kripto paralar

Yıkıcı Yenilik (Disruptive Innovation) bir çeşit teknolojik gelişme olup endüstri ve pazarın işleyişini ve yapısını değiştirir. Virginia Üniversitesi Profesörlerinden Mike Lenox’a göre tarihsel anlamda köklü ve başarılı firmaların yeni bir teknoloji yada proje tarafından yıkıldığına birçok örnek göstermek mümkün. Yeni teknoloji yada proje, piyasayı yeniden tanımlayarak yeni bir değer yaratır. Eskisini ise ya yıkar ya da dönüştürür. Örnek olarak Kodak, Nokia ve Blackberry verilebilir.

Profesör Lenox’a göre yıkım yeni bir fenomen değil. Aksine nesiller boyu devam eden bir olgudur. Profesör Lenox, yıkıcı yeniliğin üç dönemi takip ettiğini ileri sürüyor:

1- Mayalanma (Ferment)

Apple’ın ipad dönemini hatırlayacak olursak Apple ipad’den önce 100’lerce MP3 player markası ve firması  piyasaya girmişti. Bu dönemde yıkıcı yenilik kuluçka dönemindedir. Bu aşamada yenilik ilk başlarda yavaştır. Sonrasında ise hızlanmaya başlar.

koinmedya_brave

2- Karışıklık (Shakeout)

Bu dönemde piyasada rekabetçi bir karışıklık süreci yaşanır. Zaman ilerledikçe dominant şirketler ve ürünler belirgin hale gelirken birçok zayıf aktör piyasadan silinir. Şirket evlilikleri ve satın almalar gerçekleşir. Piyasalarda karışıklık durulmaya başladığında az miktarda aktörün geriye kaldığı gözlenir. Örnek olarak cep telefonu piyasasında Apple ve Samsung gibi az fakat dominant firmaların geri kalması verilebilir.

3- Girişimcilik dönemi (Intrapreneurs)

Piyasadaki büyüme yavaşlar ve inovasyon ise doyuma ulaşır. Bu dönemde girişimciler radikal denemeler gerçekleştirmeye başlar. Girişimciler yeni nesil teknolojilere yatırım yapar. Yeni ve yıkıcı teknoloji belki de bir adım ötemizdedir.

Örnek olarak otomotiv sektörü verilebilir. Uzun dönemdir otomotiv endüstrisi durağan haldeydi. Piyasada hakim markalar çok bilindik markalardı: Mercedes, BMW, Ford, Toyota, Honda… Birden bazı otomobil markaları iflas etmeye başladı. Bazı firmalar şirket evliliğine gitti. Yada bazı güçlü firmalar zayıf firmaları satın aldı.

Sonra birden Tesla’nın elektrikli arabaları ve Google’ın insansız araç projesi karşımıza çıktı. Otomotiv endüstrisindeki tüm paradigmayı değiştirmeye başladı. Yıkıcı Yenilik tekrar karşımıza çıktı.

koinmedya_brave

Facebook’un Libra’sı ve kripto paralarının geleceği, finansal piyasalarda ve bankacılık sektöründe yıkıcı yenilik kavramı ile yorumlanabilir. Libra’nın ve kripto paralarının geleceği Profesör Mike Lenox’un yukarıda aşamalarını verdiği süreç içerisinde değerlendirilebilir.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Tron fiyat analizi: Warren Buffett buluşması Tron fiyatları üzerinde ne kadar etkili olabilir?

Bitcoin “parasal taban” sıralamasında Güney Kore’yi ve Avustralya’yı geride bıraktı

2019’un ilk yarısında en iyi performans gösteren top 10 altcoin listesi

 Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak