Loading...
btc
BTC
-1.44%
Bitcoin
66.154,62 USDT
eth
ETH
-1.91%
Ethereum
3.175,68 USDT
bch
BCH
-0.88%
Bitcoin Cash
528,46 USDT
xrp
XRP
-1.62%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
-1.97%
Litecoin
84,40 USDT
bnb
BNB
-2.35%
Binance Coin
581,58 USDT
sol
SOL
-3.32%
Solana
148,08 USDT
avax
AVAX
-3.03%
Avalanche
38,15 USDT
ada
ADA
-1.78%
Cardano
0,49 USDT
dot
DOT
-1.69%
Poladot
7,12 USDT
doge
DOGE
-3.19%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
-3.63%
Shiba Inu
0,00 USDT

2017-2021 Bitcoin boğa koşuları arasındaki 3 temel fark!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2017-2021 Bitcoin boğa koşuları hangi yönden benziyor? Bitcoin fiyatı 2017 deki tüm zamanların rekorunu kırdı. Peki zirvedeki  altcoinlerden de aynısını bekleyebilir miyiz? Bitcoin piyasasında son durum ve geçmiş dönemlerle arasındaki fark ne?


bitcoin boğa koşuları 2017-2021 Bitcoin boğa koşuları arasındaki 3 temel fark!

Oldukça uzun bir bekleyişten sonra Bitcoin nihayet üç yıl önceki fiyatına geri döndü ve 19,000 doları aştı. 2017 deki boğa koşusunda Bitcoin 19,900 doları bulduğu zaman altcoinlerde %200 e varan oranlarda değer kazanmışlardı.

Şu anda ise BTC 19,000 doları geçmiş olan fiyatı ile tam anlamıyla Aralık 2017 de olduğu yere geri dönmüş durumda. O zamandan bu yana bazı altcoinlerin yok olması dışında fazla bir şey değişmediğini düşünebilirsiniz ama bu gerçeğe yakın bir varsayım olmayacaktır.

Kripto para sektöründe o günden bu yana çok şey değişti. 2017 yılı ile kıyaslayınca alt yapı olarak oldukça dikkate değer gelişmeler kaydedildi.

Bugün CME ve CBOE vadeliler sözleşmelerinin lansmanıyla birlikte çok sıkı  şekilde düzenlenmiş türevler de piyasaya sunuldu ve  bir yandan da kurumsal yatırımcıların hızla büyüyen Bitcoin talebi piyasaya damgasını vurdu.

Bir önemli farklılık da multi milyar dolar piyasa hacmiyle DeDFi platformlarının ortaya çıkması. Bu platformlar yepyeni bir yatırımcı grubu için yeni bir kredi sistemi, sentetik takas ve faiz getiren sistemleri destekleyen platformlar.

bitcoin boğa koşuları 2017-2021 Bitcoin boğa koşuları arasındaki 3 temel fark!

2017 ile karşılaştırıldığında, fiyat ve piyasa değeri sıralamasıyla ilgili kolayca erişilebilen çok sayıda veri var. Bu verilere bakınca, yatırımcılar bugünün piyasasının 2017’deki piyasadan nasıl farklı olduğunu daha iyi anlayacaklardır.

O zaman bu farklılıkları ele alarak gelecek yıllarda piyasanın nasıl görüneceğine dair bir kaç analiz yapabiliriz.

bitcoin boğa koşuları 2017-2021 Bitcoin boğa koşuları arasındaki 3 temel fark!

Bitcoin boğa koşuları için o günden bu yana ne değişti?

Kripto para birimlerinin piyasa değerine göre sıralamasına bakarsak ilk beş paradan dördü hala aynı sırada. Tuhaf bir şekilde ETH ve XRP piyasa değeri olarak aynı oranda devam ediyorlar. ETH 69 milyar dolar ve XRP 28 milyar dolar.  Bu durum Aralık 2017’den bu yana her  iki kripto para biriminin % 15 fiyat düşüşü gömesine ragmen devam eden bir durum.

Bunun nedeni, yeni coinlerin piyasaya sunulması. Örneğin, Ether’in coin arzı 96,4 milyondan 113,7 milyona yükseldi. Eşdeğer enflasyon, üç yıl içinde% 17.9 olarak gerçekleşti. Karşılaştırma yaparsak aynı dönemde dolaşımdaki toplam Bitcoin sayısı  % 10,8 arttı.

bitcoin boğa koşuları 2017-2021 Bitcoin boğa koşuları arasındaki 3 temel fark!

Bitcoin, Ether, ve XRP’yi bir kenara bırakalım, ilk 20 deki diğer kripto paralar çok büyük kayıplar yaşadılar.  IOTA 91%, Bitcoin Cash (BCH) 84%, Litecoin (LTC) 73%, veCardano (ADA) 70%. Ilk 15 deki yeni coinlerin sadece Chainlink (LINK), Polkadot (DOT), ve Binance Coin (BNB) olduğunu da unutmayalım. Hatta şu da var Polkadot 2017 -2018 yıllarında piyasada olmayan bir kripto para.

bitcoin boğa koşuları 2017-2021 Bitcoin boğa koşuları arasındaki 3 temel fark!

Diğer taraftan ETH’nin rakipleri  Cardano, EOSNEO, Ethereum Classic (ETC), and QTUM  da kaybedenler arasına girmeye adaylar. Dahası yerlerine Polkadot ve Chainlink gibi birlikte çalışabilirlik özellilği olan coinler gelmeye başladı.

Ilk 3 coin BTC, ETH, ve  XRP, 448 milyar dolar piyasa hacmi ile üç yılda %7 artış ortaya koydular. Bu arada ise diğer 21 önde gelen coinin toplam değeri 77 milyar dolara ulaştı bu da %41 artış anlamına geliyor.

İnsanın aklına otomatik olarak bu süreçte Bitcoinin piyasa hakimiyetinin arttığı gelebilir ancak Bitcoinin hakimiyeti sadece % 2 arttı ve şimdiki seviyesi olan %63 e geldi. 

Bu süreçte bir diğer dikkat çeken gelişme  üç token cinsinin öne çıkması. Stabil coinler, Borsa tokenleri ve merkeziyetsiz DeFi sektörü.

Kurumsal yatırımcılar fiyatları daha da yukarı çıkaracak

Daha önce belirtildiği gibi, ilgili likidite bir yana, CBOE ve CME vadeli işlemleri Aralık 2017’de yoktu. Aynı şey, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’i övmesi ve etkili bir şekilde Bitcoin’e yatırım yapması için de söylenebilecek bir durum.

Daha yakın zamanlarda, BlackRock CEO’su Larry Fink bile Bitcoin’in kendi başına bir varlık sınıfı haline gelmesi konusunda olumlu konuşmaya başladı. Türev araçlar, Bitcoin ve Ether’e profesyonel yatırımcıların parası için muazzam bir rekabet avantajı sağlıyor. ABD CFTC düzenleme kurulu başkanı Heath Tarbert’in son olumlu yorumları, ETH ‘nin düzenlediği vadeli işlemlerin lansmanını bir adım daha yaklaştırdı.

bitcoin boğa koşuları 2017-2021 Bitcoin boğa koşuları arasındaki 3 temel fark!

Böylece, zaman geçtikçe BTC ve Ether’in tersine dönme olasılığı azalıyor. Türev piyasalarındaki hakimiyetlerinin yanı sıra, Grayscale Yatırım fonlarının BTC ve Ether’e % 97 oranında yönelmesi de bu teori hakkında bize yeterli bilgiler sağlıyor.

Bir sonraki boğa koşusunu ne etkiler?

Gelecekteki büyük piyasa değişikliklerini tahmin etmeye çalışmak çoğunlukla pek etkili bir strateji olmuyor ama yine de, bize fikir verebilir.

Lindy Etkisine ( Lindy etkisi, bir teknoloji veya fikir gibi bozulamaz bazı şeylerin gelecekteki yaşam beklentisinin mevcut yaşlarıyla orantılı olduğu bir teoridir, böylece her ek hayatta kalma süresi daha uzun bir yaşam beklentisi anlamına gelir. Lindy etkisinin geçerli olduğu yerlerde, ölüm oranı zamanla azalır) göre, bazı teknolojilerin yaşam beklentileri yaşları ile orantılıdır ve hayatta kalma süreleri ne kadar uzun olursa, varlıkları da ona göre tahmin edilebilir.

Bu paradigmayı sektöre uygularsak, bir kripto para birimi ilk 12’de ne kadar uzun süre kalırsa, üç yıl sonra aynı düzeyde kalmasının geçerli olma olasılığı o kadar yüksek olur.

bitcoin boğa koşuları 2017-2021 Bitcoin boğa koşuları arasındaki 3 temel fark!
Bitcoin boğa koşuları

Örneğin, Bitcoin ve Ethereum’un ‘katili’ söylentisini ele alalım. Bu söylenti rakip blockchainlerin daha hızlı iş hacmi, daha ucuz ücretleri ve gelişmiş ölçeklendirme veya ‘gerçek dünya kullanımı’ nedeniyle sektör liderlerini geçeceğinin tahmin edildiği zamanlarda 2017 ve 2018’de inanılmaz derecede popülerdi.

Bu anlatılar 2017’de kulağa mantıklı gelse de, zaman Ağ Etkisinin (Ekonomide, bir ağ etkisi, bir kullanıcının bir mal veya hizmetten elde ettiği değer veya faydanın, uyumlu ürünlerin kullanıcı sayısına bağlı olduğu olgudur. Ağ etkileri tipik olarak olumludur ve diğer kullanıcılar aynı ağa katıldıkça belirli bir kullanıcının bir üründen daha fazla değer elde etmesiyle sonuçlanır.) geçerli olduğunu kanıtlamış durumda. En iyi teknoloji her zaman kazanmıyor.

Kripto sektöründe yatırımcıların dikkat etmesi gereken bir başka benzersiz fenomen de hard forklar ve kod tabanı klonlardır. 2017’de Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Gold (BTG), Ethereum Classic (ETC) ve DASH hard fork sonucu ortaya çıktı, rekabetçi klonlar piyasaya sürüldü. Başlangıçta başarılı oldular, ancak fiyatlarını ve piyasa değerlerini inceleyince  başarılarının kısa ömürlü olduğu ortaya çıkıyor.

Bir kripto para biriminin toplam coin arzı ve ihraç oranı da fiyat performansını etkileyebiliyor. Yüksek ihraçlı kripto para birimleri, fiyatı yakalamakta zorluk yaşayabiliyor. Buna XRP, Chainlink (LINK), Polkadot (DOT), Stellar (XLM), Tron (TRX) ve Tezos (XTZ) dahil.

2017-2021 Bitcoin boğa koşuları arasındaki 3 temel fark!
Bitcoin boğa koşuları

Bunların her biri pek çok inandırıcı gerçek dünya uygulamasına ve etkileyici ortaklıklara sahip olsa da, devasa coin kaynağı  keskin yukarı doğru fiyat hareketlerini zorlaştırıyor.

Perakende odaklı akış, kesinlikle bazı altcoinleri daha yükseğe çıkaracak, ancak bu sefer gerçek kullanım durumları olan diğerleri de var

2020’deki kullanım artışına bakıldığında, artan ilgiyi görmesi muhtemel sektörler arasında oracle’lar, ara bağlantı, merkezi olmayan takas (DEX) tokenleri, gözetim dışı borç verme ve likidite tedariki yer alıyor.

Görüldüdğü gibi 2017 boğa koşusu ile 2021 de olması beklenen boğa koşusu arasında çok fark var. Bu defa karşımızda daha bilinçli bibr toplum daha ilgili kurumsal yapılar ve gelişen teknoloji var. Gelecek yıllarda kripto para piyasası büyümeye ve dünyamızda daha çok yer etmeye devam edecek ve biz de büyük haneli rakamların bu piyasada uçuştuğuna şahit olacağız.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.