1. Anasayfa
  2. İncelemeCoin
  3. Libra Coin rehberi: Facebook Libra coin nedir, ne zaman çıkıyor, geleceği var mı?

Libra Coin rehberi: Facebook Libra coin nedir, ne zaman çıkıyor, geleceği var mı?

Libra Coin rehberi: Facebook Libra coin nedir, ne zaman çıkıyor, geleceği var mı?
0

Facebook coin (Libra coin) nedir? Libra, yeni bir kripto para birimidir – Libra işlemlerini doğrulamak için ve korumak için kriptografi kullanan stabilcoindir. Facebook’un 2020 de çıkarmayı ğlanladığı  Libra. Facebook’un Mesajlaşma hizmeti olan WhatsApp kullanıcıları doğal kullanıcıları olacak.


Facebook Coin (Libra) nedir? Libra coin ne zaman çıkıyor?

libra coin Libra Coin rehberi: Facebook Libra coin nedir, ne zaman çıkıyor, geleceği var mı?

 

Libra Birliği Başkanı Bertrand Perez, Fransız haber dergisi Les Echos’a verdiği röportajında, Libra coinin 2020’nin ikinci yarısında piyasaya sürüleceğini söyledi.

koinmedya_brave

Bu açıklamanın zamanlaması da dikkat çekiyor. Aynı gün Fransa ekonomi ve finans bakanı, ülkesinin sınırları içerisinde Libra’nın faaliyette bulunmasına izin vermeyeceğini açıklamıştı.

Finansal istikrar konusundaki endişeler artarken, Fransa Ekonomi ve Finans Bakanı Bruno Le Maire, Avrupa Birliği’nin Libra konusunda saldırgan bir tavır benimsemesini istiyor.

En güzel Facebook coin nedir videosu

İlgili: Abra CEO’su: Bitcoin Facebook’un ilk tercihiydi

Perez ise sosyal medya devi Facebook’un çıkaracağı kripto parası ile yeni bir para arzı oluşturmayı arzu etmediğine dikkat çekiyor. Bunu söylerken de dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock ile kıyaslamaya yapıyor. Ona göre Facebook piyasada rekabete girmek istemiyor.

Echos’a verdiği röportajında Perez, “Biz yeni bir BlackRock olmak istemiyoruz.” diye konuştu.

Libra Birliği Başkanı Bertrand Perez şöyle konuştu: “Bu nedenle, rezerv para birimimizin, merkez bankalarının fiat para birimleri – sepetimizde de bulunuyorlar – üzerinde dengesizleştirme etkisi olacağı yönündeki endişe, bizim için temelsiz gibi görünüyor.”

 

Facebook coin hükümetlerin endişelerini giderebilir mi?

libra-coin-nedir-facebook-coin-nedir

 

Perez ayrıca Libra’nın seçilmiş önemli uluslararası para birimlerine bağlı olacağını da belirtiyor. Ancak özellikle bu paralar arasında Çin Yuanı’nın olmayacağını vurguluyor.

Bu arada Çin de kendi kripto parası konusunda son dokunuşları yapıyor. Çin merkez bankası yetkililerinin de Libra konusunda endişeleri var.

Bütün bunlara rağmen Perez, Libra’nın piyasaya sürülmesine kadar bütün düzenleyici zorluklarının çözüme kavuşacağı konusunda emin konuşuyor.

Libra Birliği Başkanı şöyle konuşuyor: “Piyasaya sürmeden önce ayırdığımız bir yıllık süre, coin çıkmadan önce bütün sorunları halletmemize yeter de artar da.”

Sonuç olarak bütün düzenleyici ve farklı hükümetlerin baskılarına rağmen Facebook, Libra coini çıkarma konusunda kararlılık gösteriyor.

Facebook coin (Libra coin) kullanıcı ağı

Peki, 2019 yılında çok konuşulan ve öyle görünüyor ki 2020’de de çok konuşulacak bu Libra coin nedir? Facebook, bir sosyal medya devi ve kullanıcı sayısına göre kendisi ile rekabet edecek başka bir benzer ağ da yok. Buna ilave olarak bir de yine dev kardeş kuruluşları var. Mesela bunlardan biri ve en büyüğü WhatsApp. Yani, şirketin çok geniş bir erişim ve kullanıcı ağı var.

Facebook bir kripto para birimi üzerinde çalıştığı sürekli konuşuluyordu. En sonunda da resmi açıklama, tanıtım ve white paperın yayınlandığı gün geldi. Facebook, Libra coini resmi olarak Haziran 2019 tarihinde tanıttı. Kendisine ait bir blockchaini olmakla birlikte, bu stabil coin en azından white papere göre sadece Facebook’a ait değil.

Facebook, bu kripto parayı yönetecek bir Libra Birliği (Libra Association) kurdu. Burada alanının önde gelen şirketleri ve kuruluşları yer alıyor. Bu birliğin de kâr amacı gütmeyen bir yapılanması olduğu açıklandı.

ilginizi çekebilir: Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Bitcoin yatırımı ve gelecek beklentileri…

Facebook Coin (Libra Coin) ortakları

Libra white paperında Libra Birliği’nıntam üyelerinin listesi aşağıdaki gibi yer alıyor:

Ödemeler: Mastercard, PayPal, PayU (Naspers’in finansa ve teknoloji kolu), Stripe, Visa

Teknoloji ve piyasalar: Booking Holdings, eBay, Facebook/Calibra, Farfetch, Lyft, MercadoPago, Spotify AB, Uber Technologies, Inc.

Telekomünikasyon: Iliad, Vodafone Group

Blockchain: Demirleme, Bizon Parkurları, Coinbase, Inc., Xapo Holdings Limited

Girişim Sermayesi: Andreessen Horowitz, Çığır Açan Girişimler, Ribbit Capital, Gelişen Sermaye, Union Square Ventures

Kâr amacı gütmeyen ve çok taraflı kuruluşlar ve akademik kurumlar: Creative Destruction Lab, Kiva, Mercy Corps, Women’s World Banking

Facebook’un son yıllarda yüzleştiği ve başını ağrıtan bir dizi sorunlar var. Kullanıcı bilgilerinin gizliliği, seçimlerde oyları etkileme gibi konulardan daha önce soruşturuldu. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de bu ve benzeri konulardan dolayı birkaç defa ABD Kongresi önünde sorulara cevap vermek ve “terlemek” zorunda kalmıştı.

İşte, buna benzer sebeplerden dolayı, Libra coini de tek başına çıkarmadı. Bunun yerine ise güçlü ortaklar ile kamuoyunun karşısına çıkma ihtiyacı duydu. Hatta o kadar ki wihite paperda Facebook ismine neredeyse rastlanmıyor.

Ancak zamanla bu ortaklardan birkaçı, özellikle de düzenleyici baskılarından dolayı, ayrıldıklarını açıkladılar. Bazıları ise en azından şimdilik uzak durmayı tercih ediyor.

Libra coin bir stabilcoin mi olacak?

Kripto paralar, özelliklerine göre birkaç ad ile anılıyor ve birkaç kategoriye ayrılıyor. Kendi blockchaini olan kripto paralara coin deniliyor. Başka bir blockchain üzerinde çıkarılan kripto paralar için token sözcüğü kullanılıyor. Mesela, Ethereum ağında basılan bir dizi token var. Bir de fiat para ya da diğer varlıklara bağlanan kripto paralar var ki bunlara da stabil coin deniliyor. Buradaki amaç, kripto paranın değerinin aşırı volatilitesinden korunmak. Mesela Tether (USDT) değeri dolara bağlı olan bir stabil coin ve Omni ağında çıkarılıyor. Bir USDT bir dolar olacak şeklinde piyasaya sürülüyor.

Facebook da kendi kripto parasını (Facebook coin=Libra) , kendine özgü bir değeri olmaktan ziyade, bir grup fiat paranın değerine sabitlemeyi planlıyor. Yani Facebok’un kripto parası Libra coinin değeri, fiat paralardan oluşacak bir sepete sabitlenecek.

Peki, bu sepette hangi fiat paralar yer alacak? Alman Der Spiegel dergisi, yayımladığı makalede, Libra sepetinin içeriği hakkında önemli bilgiler sundu.

Der Spiegel’e göre Libra sepeti yüzde 50 oranında ABD Doları’dan oluşuyor. Dolardan sonra en büyük paya sahip olan fiat para ise Euro. Euro’nun payı yüzde 18. Bunu yüzde 14 ile Japon Yeni ve yüzde 11 ile İngiliz Sterlini takip ediyor. Sepette yüzde 7 oranında da Singapur doları da var.

Peki, Çin Yuanı? Facebook, sepette Çin’in ulusal para biriminin yer almayacağını belirtiyor. ABD ile Çin arasındaki son ticari gerilimler göz önüne alınırsa, böyle bir karar almaları doğal olarak görülüyor.

Facebook coin (Libra coin) ne zaman çıkacak?

Facebook bununla ilgili resmi bir tarih belirtmedi. Genel olarak ise 2020 yılının birinci yarısı ya da yılın ikinci çeyreği deniliyor. Libra’nın tanıtımının Haziran 2019’da yapıldığını ve diğer hazırlıklar için bir yıllık bir süre ayrıldığı açıklamalarını göz önüne alırsak, bu stabil paranın da Haziran 2020 civarında çıkması beklenebilir.

Tabii o zamana kadar Facebook teknolojik olarak altyapıyı tamamlar, düzenleyici endişeleri ve diğer engelleri ortadan kaldırabilirse.